30 Aralık 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Ilginc Uygulama; ben tk nin rakip sirketinde gorev yapiyorum. Burada tk dan gelen ekipler hep bahsediyorlar. Sizler gercekten sanslisiniz. Insalkah bizlere de tk da calismak nasip olur. Bu sene alimlarda ben de basvuracagim. Buradaki planlamacilarla konusuyoruz uygulamayi. Onlar gec kalinmis bir uygulama diyorlar. Biz de nobetci falan yok. Birsey oldu mu evden, ev nobetinden cagiriyorlar. Gelemecek arkadaslar onceden planlamaya soyluyor gelemeyecegini. Bizim planlamacilar kabaca hesap yapmislar, zenginin mali zugurtun cenesini yorarmis misali;)) yillik 200 kisi tasarruf saglar, yilda 55 gun tatil pazar var. Mesaiden, benzinden, personelden yilda 30 milyon(trilyon) tasarruf saglarmis tk. Bilmiyorum belki salliyorlar. Belki arkadaslari vardir, onlardan ogreniyorlardir. Neticede nobetciye neden ihtiyac duyuluyor ona da bakmak gerek. Alkah sirketinize zeval vermedin, bu guzel raksmlari, daha faxlalsrini almayi nasip etsin bu camiyalardaki ekiplere...
  • İlk önce ekip aylık izin gün sayısı düşürüldü şimdi de otel nöbeti. İnsanlara sapıkca çağrısımlar yapabilir ama yapacak olan adam her yerde yapar. Maksat insanlardan daha fazla yararlanmak bu bariz belli. Yavaş yavaş bugüne kadar biz verdik sıra sizde demeye başladı yönetim bu arada günlük 1800 $ dan yılda 615.000 $ gibi bir para da az değil
  • Kafayı yemişler robot olsa bozulur lan mayak mısınız arkadaş canlarını mı almaya çalışıyorsunuz bu insanların aldıkları para dışarıdan kimseye değilde içeriden bir çok kişiye batıyor anlaşılan gisad'a gidin zaten bir gün geçirin anlarsınız lay lay lom:) kimsenin umrunda değil farkında değil hiç birşeyin takılıyorlar kafalarına göre:) yazık be bu insanlar bir dünya radyasyon, basınç,bel fıtığı,varis aşırı yorgunluk sinir stres vs. bin tane sıkıntıyla boğuşuyorlar bu insanların başındaki " yöneticiler" de bu insanların canlarına mallarına kast etmiş resmen:) yerde uçmuş bunlar resmen tek kelimeyle rezalet ve skandal naziler yahudilere bu kadar işkence yapmadı yahu ben istifa eden eski bir kabin memuruyum ben koşullar çok zor sömürü üzerine diye ayrılmıştım bu son tis bu ve bunun gibi uygulamalar insanları yıldırmak ve ucuz iş gücü adına yapılıyor sanırım aklıma başka birşey gelmiyor pek yazık..
  • dikkat !!! Ben Terry Bravo, Kredi sirketlerin CEO, ben Terry Bravo duyuyorum .... Sen Kredi Eger asil ihtiyaciniz var mi? Insaat kredisi? Ögrenci kredileri? YATIRIM Kredi?, Borç konsolidasyonu kredi? E-posta yoluyla çok daha eglenceli @ Bilgi? (bravoterry99@yahoo.com) (Bravo_terry_loanfirm@webadicta.org) için bize ulasin .. Biz% 3 faiz kredi vermek unutmayin Uygulamak için tesekkür ederiz. . Bravo Terry Kredi firmasi.

THY NEDEN OTEL NÖBETİNİ TERCİH ETTİ?

Türk Hava Yolları uçucu ekipleri 2 Ocak’tan itibaren alan nöbetlerini otelde tutacak.  Otel nöbetlleri 12’şer saatlik nöbetler olacak. Gece 00.00’dan öğlen 12.00’a, öğlen 12.00’dan gece 23.59’a tutulacak nöbetler,  aylık programlara yansıyacak.

Ekipler, tıpkı havaalanına gelir gibi üniformalarıyla otele gelecekler, resepsiyonda imza atarak (kart okutarak) nöbetlerine başlayacaklar. Nöbet sırasında görev verilecek uçucu, 5 dakika içerisinde 3 kez aranacak ve 30 dakika içerisinde havaalanında olması istenecek. Ekiplerin otel-havaalanı transferi servisle gerçekleştirilecek. Nöbeti biten uçucu, imzasını atarak otelden ayrılacak.

THY’nin 2 Ocak’tan itibaren başlamayı planladığı sistem bu şekilde işleyecek.

Şimdi düğün değil bayram değil THY neden böyle bir uygulamaya ihtiyaç duydu ona bakmak lazım. Acaba yeni uygulamanın sebebi ne olabilir?

- Maliyetleri düşürmek...

- Çalışanların performansını yükseltmek...

- Az adama çok iş yaptırmak...

- Ya da söylendiği gibi personelin rahatını sağlamak(!)

Hangisi olabilir sizce?

THY’de halen günlük uçuş operasyonunu desteklemek ve olası ekip sorunları karşısında sıkıntı yaşamamak için yaklaşık 300 uçucu havalimanında nöbet tutuyor. Hazır ekiplerde son dakikada sıkıntı çıkınca, ekiplere bu 300 kişiden takviye veriliyor. Amaç operasyonda aksama yaşanmasını önlemek ve rötarların önüne geçmek. THY 2 Ocak’tan itibaren başlayacağı ‘ Sıfır alan nöbetçisi’ uygulamasında bu uygulamanın hayata geçirilmesine gerekçe olarak sunduğu, “ Her gün 300 arkadaşımız üniformalarını giyerek, yoğun trafik şartlarında havalimanına gelmekte, hangi uçuş planlanacağını ve gideceği noktadaki hava şartlarını bilmediği için şahsi kıyafetlerini hazırlamakta zorlanmakta” gibi bir gerekçe çok samimi olmadığı gibi, gerçekçi de değil bana göre... Bu gerekçeye bakarsak ekiplerin hiç trafiğe çıkmadan bir formülle operasyona dahil edildiği (ışınlanmaları düşünülmüyorsa) gibi bir izlenime kapılırız. Ancak önceki sistemden bu açıdan bir fark yok. Çünkü otele de havaalanına da aynı şekilde aynı trafikte ulaşılacağı için böyle bir gerekçe saçmanın da ötesindedir. Anlayacağınız bu minare bu kılıfa uymuyor!

Diğer taraftan, ekiplerin hava şartlarını bilmemesinden dolayı hangi kıyafetleri yanına alacağında zorlanması konusu ise en az trafik mazereti kadar gülünç değil mi? Sanırsınız ki her uçucu, bütün yazlık kışlık kıyafetlerini otelde şahsına tahsis edilmiş odada tutacak, Rusya’ya giderken kışlık, Maldivler’e giderken yazlık kıyafetlerini seçip öyle gidecek? Açıkçası bu mazeretler pek inandırıcı olmamış. Bu yüzden asıl gerekçeye odaklanmak gerektiğini düşünüyorum. Kağıt üzerinde personelin rahatı düşünülüyormuş gibi yapılan bu uygulamada, asıl olarak işin; maliyet ve iş gücü açısından değerlendirilmesi gerektiği kanısındayım.

Önceki sistemde 300 alan nöbetçisi görev bekliyordu. Bu ekipler, minimum 4 saat, maksimum 8 saatlik sürelerle havaalanında nöbette kalıyordu. Yeni sistemde ise ekip sayısı daha aşağı çekilecek. Yani 300 yerine 60 uçucu otelde uçuşa hazır vaziyette konaklatılacak. Alan nöbetinde her saate mesai alan ekipler, sanıyorum “ 5 yıldızlı otelde rahat rahat konaklatıyoruz, bir de para mı istiyorsunuz” düşüncesinden hareketle ilk 6 saatlik süre için herhangi bir ek ücret alamayacak. Sonrasındaki 6 saat için ise ek mesai ödenecek. Eğer nöbet sırasında uçuş çıkarsa ve eğer nöbet süresi 6 saati aşmışsa mesai ve uçuş harcırahı verilecek.

Bu uygulamada, otele ödenecek ücret noktasında maliyetin çok yüksek olacağını tahmin etmiyorum çünkü zannediyorum THY ile WOW arasındaki özel anlaşma gereği kişi başı 30 dolar civarında oda ücreti ödenecek. 60x30 dolar olarak hesapladığınızda 1800 dolar gibi günlük maliyet çıkıyor ki, bu THY için pek de önemli olmayan bir gider... Ancak otel açısından her gün garanti 60 oda hiç de fena değil!

THY ekipleri, havaalanında beklemek yerine otelde konaklayarak uçuş çıkmasını beklemenin daha cazip olacağını düşünse de ekiplerin daha fazla mesai harcayarak daha fazla yorulacağını gözardı etmemek gerek. Her nöbette minimum 4 saatlik ek görev yine çalışanların sırtına yüklenirken bana göre burada maliyetten ziyade ekipleri maksimum seviyede kullanmanın hedeflendiğini açıkça söyleyebiliriz ki 300 kişi ile yapılan işin bundan böyle 60 kişi ile yürütülecek olması bunun açık göstergesidir. Tabi şöyle bir handikapı da var ki bu işin, otel odasından yeni bir ekip getirmek, ekip odasından yeni bir ekip kurmak kadar kolay da olmayacaktır.

Uçucu ekipler için yeni uygulama hayırlı olsun derken bir konuya da parantez açmak istiyorum. THY ekiplerinin sanki ilk defa aynı otelde konakladığını düşünerek farklı senaryolar üreten hastalıklı beyinlerin;  bir çoğu eş, sevgili, anne, baba olan çok sayıda insanı zan altında bırakacak yorumlar yapmasını da kınadığımı belirtmek istiyorum. 

THY NEDEN OTEL NÖBETİNİ TERCİH ETTİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (49)

Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Ilginc Uygulama; ben tk nin rakip sirketinde gorev yapiyorum. Burada tk dan gelen ekipler hep bahsediyorlar. Sizler gercekten sanslisiniz. Insalkah bizlere de tk da calismak nasip olur. Bu sene alimlarda ben de basvuracagim. Buradaki planlamacilarla konusuyoruz uygulamayi. Onlar gec kalinmis bir uygulama diyorlar. Biz de nobetci falan yok. Birsey oldu mu evden, ev nobetinden cagiriyorlar. Gelemecek arkadaslar onceden planlamaya soyluyor gelemeyecegini. Bizim planlamacilar kabaca hesap yapmislar, zenginin mali zugurtun cenesini yorarmis misali;)) yillik 200 kisi tasarruf saglar, yilda 55 gun tatil pazar var. Mesaiden, benzinden, personelden yilda 30 milyon(trilyon) tasarruf saglarmis tk. Bilmiyorum belki salliyorlar. Belki arkadaslari vardir, onlardan ogreniyorlardir. Neticede nobetciye neden ihtiyac duyuluyor ona da bakmak gerek. Alkah sirketinize zeval vermedin, bu guzel raksmlari, daha faxlalsrini almayi nasip etsin bu camiyalardaki ekiplere...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ayıp ~ 4 yıl önce
İlk önce ekip aylık izin gün sayısı düşürüldü şimdi de otel nöbeti. İnsanlara sapıkca çağrısımlar yapabilir ama yapacak olan adam her yerde yapar. Maksat insanlardan daha fazla yararlanmak bu bariz belli. Yavaş yavaş bugüne kadar biz verdik sıra sizde demeye başladı yönetim bu arada günlük 1800 $ dan yılda 615.000 $ gibi bir para da az değil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 4 yıl önce
Kafayı yemişler robot olsa bozulur lan mayak mısınız arkadaş canlarını mı almaya çalışıyorsunuz bu insanların aldıkları para dışarıdan kimseye değilde içeriden bir çok kişiye batıyor anlaşılan gisad'a gidin zaten bir gün geçirin anlarsınız lay lay lom:) kimsenin umrunda değil farkında değil hiç birşeyin takılıyorlar kafalarına göre:) yazık be bu insanlar bir dünya radyasyon, basınç,bel fıtığı,varis aşırı yorgunluk sinir stres vs. bin tane sıkıntıyla boğuşuyorlar bu insanların başındaki " yöneticiler" de bu insanların canlarına mallarına kast etmiş resmen:) yerde uçmuş bunlar resmen tek kelimeyle rezalet ve skandal naziler yahudilere bu kadar işkence yapmadı yahu ben istifa eden eski bir kabin memuruyum ben koşullar çok zor sömürü üzerine diye ayrılmıştım bu son tis bu ve bunun gibi uygulamalar insanları yıldırmak ve ucuz iş gücü adına yapılıyor sanırım aklıma başka birşey gelmiyor pek yazık..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bravo Terry ~ 4 yıl önce
dikkat !!! Ben Terry Bravo, Kredi sirketlerin CEO, ben Terry Bravo duyuyorum .... Sen Kredi Eger asil ihtiyaciniz var mi? Insaat kredisi? Ögrenci kredileri? YATIRIM Kredi?, Borç konsolidasyonu kredi? E-posta yoluyla çok daha eglenceli @ Bilgi? (bravoterry99@yahoo.com) (Bravo_terry_loanfirm@webadicta.org) için bize ulasin .. Biz% 3 faiz kredi vermek unutmayin Uygulamak için tesekkür ederiz. . Bravo Terry Kredi firmasi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000