26 Mayıs 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • ILK DEFA SU ATILANLAR LISTESINE BAKIYORUMDA BIR COK ISIMLERI ALDIGIM NOTLARDA BURD DA GORMEK OLDU UCAGIN GECIKMEYE VERMEK ICIN ELINDEN GELENI YAPAN NICE PORSERLER ALDIKLARI MAAS KUFREDEN MISALI UCAKT GOREV YAPAN INSANLAR SIZ NE HALA IS ARAYISINA HAK ARAYISINA GIRERSINIZ SIZLERE YAZILAR OLSUN
  • Valla guzel ironi yapmışsınız. Güdüml kalem güdümlü haber konusunun bir nedeni hep vardır zaten. Yoksa hiç sevmez kendileri tepeden inme atamaları, cok hızlı yukselişleri, okul çevre ilişkilerini ortaya çıkarmayı, ve yonlendırme paragraflarla yorumları da agresıfce alıp yayınlamayı!! Acaba bu son cok başarılı genel md yrd lığı ataması içinde bu ironik yazarın bir yorumu olurmu? Boyle bir kardesı varmıdır? Boyle bir iltimas istemişmidir ? Bunun doğruluk payı nedır? Bu konuda yorumdan imtina edıyormu acaba kardesı hala sınavlara gırecek mi? bunun içinmi yonetımle ters olmak istemiyor? Valla bir vevap verırsenız aydınlanırız? Yoksa bu yazılan küllıyen yalan mı?
  • THY'nin DLR sınavından iki defa cakan kardeşine yapmadığı torpil kalmayan, zorla işe girmesi için atmadığı takla kalmayan, sonra THY'de kardeşi pilot olarak istihdam edilmeyince, THY'ye savaş açan güdümlü köşe yazarının, kin gütmekten bahsetmesine ironi denir
  • THY AO ve THY TEKNİK AŞ'de göreve tetirilen yöneticilerden BAŞBAKANIN söylemi doğrultusunda paralel yapı veya (FG) yakın kişilerin çokluğu herkes tarafından bilinmekdedir. Bunların içlerinde (BİAT) etmiş kişiler (FG) dershaneleri, okulları ve ona yakın kuruluşların referansları işe başlayıp kısa sürede yönetici olanlar, yönetici olarak göreve başlayanlar? Bunların içlerinde çıkar ilişkileri ile sürekli gündemden düşmeyen biri varki! Bu kişi gönderilen DEMİR'in oğlu ortaklıklarıı hala devam eden (MGD) hakkında işlem yapılmadığına çalişanların dikkatinde kaçmamıştır. PARALEL YAPI DENİLEN KİŞİLERİN TESPİT EDİLDİĞİ VE YAKINDA BU LİSTENİN AÇIKLANACAĞI SÖYLEMLERİDE DEVAM ETMEKDEDİR.
  • THY TEKNİK AŞ'de Genel Md.lüğe bakan (FÇ) çıkar ilişkileri ile gündemde düşmeyen (MGD) bu ilişkilerinin önünü neden kesmiyor. Bu kişinin nasıl getirildiğini en iyi bilenlerden bir siz olmanıza rağmen neden bunu işten atmiyorsunuz. Daha önce koruma altında olduğunu ve. Yetkinin sizde olmadığını söylüyordunuz. Şimdi tüm yetkiler kağı üzerinde de olsa sizde. Bu kişinin kurumun ticari alımlarında kendine çıkar sağladığını siz dahil herkes bilmesine rağmen alımların büyük kısmının yapıldığı yerde tutuyorsunuz. DEĞERLENDİRMEYİ ÇALIŞANLAR TARAFINDAN NASIL YAPILDIĞINI BİLGİLERİNİZE SUNUYORUM.
  • sayın yazar bu yazdığıma yazarlığınıza yakışır şekilde lütfen cevap yazınız ve yorumumuda yayınlayınız...Hani demişsiniz ya yine hayatlar değişecek yine insanlar borç yüklerine girecek.Hep mağdur olan Grevcilermi oldu bugüne kadar.Başka çok önemli bir dosya daha var.Hani şu biranda insanları birden bire tayin ettirip gittiği yerdede yahu bu istasyon küçükmüş diyip fırt diye işden atılan bir grup var.O grupdakilerinde hayatı darmadağan oldu,borç batağına girdi hatta ağır depresyonlara girdi kafayı yedi,stresinden karnında 6 aylık bebeğini kaybetti ...bunları biliyormusunuz.Yooook bilmiyorsunuz.Sizlerde işinize geleni biliyor duyuyor işinize gelmeyeni yazmıyorsunuz.Eğer bu site ve yazarları tarafsız ve gerçekten çalışanın yanında ise tüm haksızlıkları görsün.Tutturmuşsunuz bi 305 305 305......yeter artık heeee bir not daha o bahsettiğim grup varya.O grup grevle filan hiç işi olmamış bir grup.Hatta greve hayır demiş olanların ağırlıkda olduğu bir grup.
  • Belçika gazete ilanlarına istinaden, Türk Freebird Hava Yolları, Brüksel - Antalya sefer sayılı yapılan A320, hava korsanı nedeniyle, Munich Havalimanında dün gece acil iniş yapıldı. Korsan Almanya Polis tarafından gözaltın alındı.
  • 29 Mayıs Eylemi eski sendika yönetiminin sadece uçucuların üzerinden kurduğu planın ters tepmesinden kaynaklanan stratejik bir hataydı. Bunu fırsat bilen yönetim de mahkemede eylemin yasadışı olmadığı kararı çıkmasına rağmen, çoğu eyleme sendika ve arkadaş baskısıyla katılmış olan yaklaşık 400 kişilik uçuş personelini ve Teknik'ten de 30-40 kadar çalışanı bir kalemde gözden çıkardı. Bu arkadaşlar şirketini sevmeyen kişiler değil, sadece sendikal haklarına sahip çıkmak isteyen çalışanlardı. Aralarından bazıları davranış şekli olarak çizgiyi aşmış olabilir ama bunu ayıklamak bir çok tanığa ve kamera görüntüsüne sahip THY yönetimi için zor değildi. Şimdi ise yine yasaların tanıdığı sendikal grev hakkını kullanmış çalışanlardan TİS'in imzalanmasından 5 ay sonra intikam alınmaya çalışılıyor. İş barışı ve huzuru böyle mi sağlanmaya çalışılıyor? Her ofise "Aileyiz" ve "Birlikte farklıyız" yazıları asmakla olmuyor bu işler! Hz. Mevlana'nın dediği gibi "Olduğun gibi görün, göründüğün gibi ol."
  • Adam dedi ya kardeşim dindar ve kindar bir nesil yetiştireceğiz diye. Sen hala neyin kavgasını yapıyorsun. anla ve kabul et artık.
  • THY AO greve gidenler ile ilgil böyle bir yönteme giden YÖNETİM KADROSU, THY AO bağlı alt kuruluşlarda yapılan uygunsuzlukları dikkate almıyor. THT TEKNİK AŞ'de Komp. Alımlarını gerçekleştiren (MGD) kim tarafından geririldiği, kimler ile çıkar ilişkisinde olduğu, yaptığı alımları ve anlaşmaları yönetim kurulu üyesi (MK) denetletmesi görevi değilmi? BU KİŞİYİ GETİREN KİŞİ YOLLANDIĞINA GÖRE NEDEN HALA ŞİRKETDE TUTULUYOR. HAMDİ TOPCU BUNLARI BİLİYORMU?

THY NEDEN KAN DAVASI GÜDÜYOR?

Türk Hava Yolları’nı son yıllarda iki farklı yüzüyle izliyoruz. Bir tarafta, beşinci yıldız peşinde koşan bunu yaparken de rakamları alt üst eden, sunduğu hizmetler, taşıdığı yolcu ve uçtuğu nokta sayısı, genç ve dinamik filosu ile Avrupa’nın her alanda en iyisi olma yolunda ilerleyen bir THY var.

Diğer tarafta ise hala şark kültürünün etkisinden kurtulamamış, siyasetin etkin olduğu, adam kayırma ve torpilin gırla gittiği, bir de bunların üzerine çalışanlarıyla kan davası güden bir THY...

Geçmiş yazılarımda THY’nin siyasetten uzak olmasının mümkün olmadığını ve dolayısıyla kadro yapısının da buna göre şekillenmesinin Türkiye şartlarında olağan olduğunu yazmıştım. Ancak son dönemde THY’de olağan olmayan şeyler yaşanmaya başladı.

THY, birkaç yıldır açık açık çalışanlarıyla kan davası gütmek gibi saçma bir politika izliyor. Doğu kültürlerinde görmeye alışık olduğumuz  ‘öldürenin yanına kar mı kalacak’ düşüncesi ile ‘bizden gitti sizden de gidecek’ mantığı ile hareket edilmesi sonucu tanık olduğumuz kan davalarını Türk Hava Yolları, değişik bir formatta bize izlettiriyor.

Hepinizin bildiği gibi THY, 29 Mayıs 2012’deki eyleme katılan 305 çalışanını gözünün yaşına bakmadan kapının önüne koydu. Bir çoğu ne yaptığının bile farkına varmadan katıldığı eylemin aylarca sıkıntısını yaşadı. Bu süreçte ciddi psikolojik sıkıntılar yaşayanlar, evini arabasını satanlar, kredi borçlarını ödeyemediği için maddi zorluklar çekenler ve ailesi dağılanlar oldu. Eyleme katılanların bunları yaşamasının nedeni ise, işte THY’nin yukarıda anlattığım düşünce tarzından yani, ‘ Yanlarına kar mı kalacak’ düşüncesinden kaynaklanıyordu. Çünkü THY, o eylem dolayısıyla iptal olan seferler yüzünden bir kaç milyon dolar kaybetmişti ve bu zararı yaptıranların yanlarına kar mı kalacaktı? THY bu nedenden ötürü 305 çalışanı ile iki yıl boyunca intikam oyunu oynadı. Ve sonunda herhalde ‘ Bu kadar ders onlara yeter’ diyerek işe tekrar alındılar.

Şimdi THY ile çalışanları arasında ikinci raund başladı. Bu kez THY’nin hedefinde greve katılan çalışanlar var. THY kurum kültürünü bilenler bir çalışana ‘verimsizsiniz’ yazısı gitmesinin ne anlama geldiğini az çok bilirler. THY, hakkında daha önce hiçbir rapor, uyarı, ihtar vs. bulunmayan çalışanlarına eğer ‘verimsizsiniz’ yazısı gönderiyorsa bunun anlamı ‘eşyalarını topla’ demektir. Şimdi bu yazı greve katılanlara gitmeye başladı. Yani THY bu kez greve katılan çalışanları ile kan davasında ilk yumruğunu attı. Ve o yumruk sonrası belki de birçok kişi için THY macerası sona erecek. Yine hayatlar değişecek, aileler dağılacak, insanlar bir anda ağır borç yükleri ile başbaşa kalacak. Ve bunlar yaşanırken THY, ‘intikamımızı aldık’ diye övünecek!

Kendisine Avrupa’nın zirvesini hedef koyan bir şirkete, bayrak taşıyıcımıza bu düşünce tarzı yakışıyor mu söyleyin bana?

THY NEDEN KAN DAVASI GÜDÜYOR?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

ismlerbkncaHTRLDM ~ 4 yıl önce
ILK DEFA SU ATILANLAR LISTESINE BAKIYORUMDA BIR COK ISIMLERI ALDIGIM NOTLARDA BURD DA GORMEK OLDU UCAGIN GECIKMEYE VERMEK ICIN ELINDEN GELENI YAPAN NICE PORSERLER ALDIKLARI MAAS KUFREDEN MISALI UCAKT GOREV YAPAN INSANLAR SIZ NE HALA IS ARAYISINA HAK ARAYISINA GIRERSINIZ SIZLERE YAZILAR OLSUN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B.h ya ~ 4 yıl önce
Valla guzel ironi yapmışsınız. Güdüml kalem güdümlü haber konusunun bir nedeni hep vardır zaten. Yoksa hiç sevmez kendileri tepeden inme atamaları, cok hızlı yukselişleri, okul çevre ilişkilerini ortaya çıkarmayı, ve yonlendırme paragraflarla yorumları da agresıfce alıp yayınlamayı!! Acaba bu son cok başarılı genel md yrd lığı ataması içinde bu ironik yazarın bir yorumu olurmu? Boyle bir kardesı varmıdır? Boyle bir iltimas istemişmidir ? Bunun doğruluk payı nedır? Bu konuda yorumdan imtina edıyormu acaba kardesı hala sınavlara gırecek mi? bunun içinmi yonetımle ters olmak istemiyor? Valla bir vevap verırsenız aydınlanırız? Yoksa bu yazılan küllıyen yalan mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cevap-2 ~ 4 yıl önce
B.H'ya gerekli cevabı verdim. Sizin için de tatmin edici olmuştur herhalde.
B. H. ~ 4 yıl önce
THY'nin DLR sınavından iki defa cakan kardeşine yapmadığı torpil kalmayan, zorla işe girmesi için atmadığı takla kalmayan, sonra THY'de kardeşi pilot olarak istihdam edilmeyince, THY'ye savaş açan güdümlü köşe yazarının, kin gütmekten bahsetmesine ironi denir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cevap ~ 4 yıl önce
B.H nasıl bir hayal dünyasında yaşıyorsunuz merak ettim. Bu senaryoyu uydurmak için epey mesai yapmışsınızdır. Öyle bir olay olmadığı gibi kardeşim de yok! Siz galiba beni başkasıyla karıştırıyorsunuz. Çoluğumun çocuğumun, eşimin dostumun işi için kimseyi gözetmedim, tam tersini yapıp saldırmadım da... Öyle kalemler var ama o ben değilim...
. ~ 4 yıl önce
bildiğiniz o kalemler kim acaba ? güdümlü haber yapan, okumayalım o açıdan. madem biliyorsunuz?
isim ~ 4 yıl önce
THY'ye acımasızca saldıranların neden saldırdıklarını, neyi isteyip de alamadıklarını, kuyruk acılarını ben çok iyi biliyorum. Her seferinde THY'ye kin kusanların kim olduğunu az çok siz de tahmin edebilirsiniz. İsim vermeye gerek yok.
OS ~ 4 yıl önce
THY AO ve THY TEKNİK AŞ'de göreve tetirilen yöneticilerden BAŞBAKANIN söylemi doğrultusunda paralel yapı veya (FG) yakın kişilerin çokluğu herkes tarafından bilinmekdedir. Bunların içlerinde (BİAT) etmiş kişiler (FG) dershaneleri, okulları ve ona yakın kuruluşların referansları işe başlayıp kısa sürede yönetici olanlar, yönetici olarak göreve başlayanlar? Bunların içlerinde çıkar ilişkileri ile sürekli gündemden düşmeyen biri varki! Bu kişi gönderilen DEMİR'in oğlu ortaklıklarıı hala devam eden (MGD) hakkında işlem yapılmadığına çalişanların dikkatinde kaçmamıştır. PARALEL YAPI DENİLEN KİŞİLERİN TESPİT EDİLDİĞİ VE YAKINDA BU LİSTENİN AÇIKLANACAĞI SÖYLEMLERİDE DEVAM ETMEKDEDİR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AC ~ 4 yıl önce
THY TEKNİK AŞ'de Genel Md.lüğe bakan (FÇ) çıkar ilişkileri ile gündemde düşmeyen (MGD) bu ilişkilerinin önünü neden kesmiyor. Bu kişinin nasıl getirildiğini en iyi bilenlerden bir siz olmanıza rağmen neden bunu işten atmiyorsunuz. Daha önce koruma altında olduğunu ve. Yetkinin sizde olmadığını söylüyordunuz. Şimdi tüm yetkiler kağı üzerinde de olsa sizde. Bu kişinin kurumun ticari alımlarında kendine çıkar sağladığını siz dahil herkes bilmesine rağmen alımların büyük kısmının yapıldığı yerde tutuyorsunuz. DEĞERLENDİRMEYİ ÇALIŞANLAR TARAFINDAN NASIL YAPILDIĞINI BİLGİLERİNİZE SUNUYORUM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
asıl ve asil ~ 4 yıl önce
sayın yazar bu yazdığıma yazarlığınıza yakışır şekilde lütfen cevap yazınız ve yorumumuda yayınlayınız...Hani demişsiniz ya yine hayatlar değişecek yine insanlar borç yüklerine girecek.Hep mağdur olan Grevcilermi oldu bugüne kadar.Başka çok önemli bir dosya daha var.Hani şu biranda insanları birden bire tayin ettirip gittiği yerdede yahu bu istasyon küçükmüş diyip fırt diye işden atılan bir grup var.O grupdakilerinde hayatı darmadağan oldu,borç batağına girdi hatta ağır depresyonlara girdi kafayı yedi,stresinden karnında 6 aylık bebeğini kaybetti ...bunları biliyormusunuz.Yooook bilmiyorsunuz.Sizlerde işinize geleni biliyor duyuyor işinize gelmeyeni yazmıyorsunuz.Eğer bu site ve yazarları tarafsız ve gerçekten çalışanın yanında ise tüm haksızlıkları görsün.Tutturmuşsunuz bi 305 305 305......yeter artık heeee bir not daha o bahsettiğim grup varya.O grup grevle filan hiç işi olmamış bir grup.Hatta greve hayır demiş olanların ağırlıkda olduğu bir grup.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Belçika gazete ilanlarına istinaden, Türk Freebird Hava Yolları, Brüksel - Antalya sefer sayılı yapılan A320, hava korsanı nedeniyle, Munich Havalimanında dün gece acil iniş yapıldı. Korsan Almanya Polis tarafından gözaltın alındı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçuş ~ 4 yıl önce
29 Mayıs Eylemi eski sendika yönetiminin sadece uçucuların üzerinden kurduğu planın ters tepmesinden kaynaklanan stratejik bir hataydı. Bunu fırsat bilen yönetim de mahkemede eylemin yasadışı olmadığı kararı çıkmasına rağmen, çoğu eyleme sendika ve arkadaş baskısıyla katılmış olan yaklaşık 400 kişilik uçuş personelini ve Teknik'ten de 30-40 kadar çalışanı bir kalemde gözden çıkardı. Bu arkadaşlar şirketini sevmeyen kişiler değil, sadece sendikal haklarına sahip çıkmak isteyen çalışanlardı. Aralarından bazıları davranış şekli olarak çizgiyi aşmış olabilir ama bunu ayıklamak bir çok tanığa ve kamera görüntüsüne sahip THY yönetimi için zor değildi. Şimdi ise yine yasaların tanıdığı sendikal grev hakkını kullanmış çalışanlardan TİS'in imzalanmasından 5 ay sonra intikam alınmaya çalışılıyor. İş barışı ve huzuru böyle mi sağlanmaya çalışılıyor? Her ofise "Aileyiz" ve "Birlikte farklıyız" yazıları asmakla olmuyor bu işler! Hz. Mevlana'nın dediği gibi "Olduğun gibi görün, göründüğün gibi ol."

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hala anlayamamış ~ 4 yıl önce
Adam dedi ya kardeşim dindar ve kindar bir nesil yetiştireceğiz diye. Sen hala neyin kavgasını yapıyorsun. anla ve kabul et artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KK ~ 4 yıl önce
THY AO greve gidenler ile ilgil böyle bir yönteme giden YÖNETİM KADROSU, THY AO bağlı alt kuruluşlarda yapılan uygunsuzlukları dikkate almıyor. THT TEKNİK AŞ'de Komp. Alımlarını gerçekleştiren (MGD) kim tarafından geririldiği, kimler ile çıkar ilişkisinde olduğu, yaptığı alımları ve anlaşmaları yönetim kurulu üyesi (MK) denetletmesi görevi değilmi? BU KİŞİYİ GETİREN KİŞİ YOLLANDIĞINA GÖRE NEDEN HALA ŞİRKETDE TUTULUYOR. HAMDİ TOPCU BUNLARI BİLİYORMU?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000