13 Ekim 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • 10 sene degil 3 en gec 5 seneye kaptanlar,bugun 25 yasinda olan bi pilot 30 yasinda kaptan,31 yasinda CN 32 yasinda CI olacak ve sen o dalga gecip hicbisey yokken kumandasini aldigin cocugu telefonla arayip "hocam yarin 09:15 lokalde A simulatorde beraberiz" diyeceksin o da sana eng flr da beta target i tutamadin diye briefing de dil dokecek..ha bu arada emeklilik yasi 35 yasina cekildiyse evet emeklilik yasinda yonetici olurlar..puffff yorum yaparken sektore ne kadar asina oldugunuzu da yazin bi zahmet !! Ben 82 yilindan bu yana takip ediyorum thy yi..
  • m.ko¢kar in adı hala geciyorsa vay bu akademinin haline....
  • Aday pilot rumuzlu arkadas; egitim ucretini karsilayacak yuzlerce ogrenci var derken ? Sende para oluk oluksa yurtdisinda da alibilirsin egitimini, akademinin parasal olayi cok guzeldi, thyye skinti yaraticak bi durum yok ilerde maasindan aliyor zaten senden, 80bin dolarlari asan ucretleri veremeyende var sonucta bencilce yorum yapmayalim.
  • FITA da ki hoca adı altında ki insanlar daha 2+2 nin kaç olduğunu bilmiyorlar nasıl THY ye hoca yetiştireceklermiş?
  • Yugolar şirkete girdiğinde şirketin 50 60 tane uçağı vardı fita cılar girdiğinde ise 200, istedikleri kadar kalabalık olsunlar 10 seneden önce kaptan olamayacaklarına göre emeklilik yaşı yaklaşırken yönetici olurlar..Onlardan önce yöneticilik yapabilecek 30 - 35 yaşlarında kaptan olmuş yada olacak enaz 500 kişi var..Yeni nesilin hepsi üniversite mezunu ve hepsinin ingilizcesi çok iyi.. Keşke fita yerine oxford ile anlaşsalarmış..
  • Çok yerinde bir karar olmuş Eminim ki Almanlardan daha iyi pilot yetiştireceklerdir Bu DLR ve saçma sapan DLR2 mülakatı kesinlikle kalkmalı.Ayrıca yüzlerce öğrenci eğitim ücretini kendi karşılayabilecekken eğitim bütçesine bu kadar yatırım yapması THY adına finansal sıkıntılar yaratıyor.
  • bu akademideki dinazor tayfa çok kişinin hakkına girdi. eğitimin gerçeği şu dur genel anlamda cahil bir adam gerçek anlamda kültürlü ve eğitimli birini yetiştiremez. ki zaten eğitim psikolojisinden yoksun bu adamların eledikleri nasılsa başka okullarda lisans aldılar. bunlarıın karsısına 10 adam koyacan nutuk atacaklar 2 saat yada kendilerini övecekler yada yukarda yazıldıgı gibi ordan buraya laf tasıyıp, postal entrikalarıyla ugrasacaklar. çok yerinde bir karar.
  • Hamdi topçunun açıklamasından sonra akademide öğretmen kalır mı acaba. Kalırsa kimler kalır. Düşünmek lazım!!!!!!!!!!!!!!!!
  • valla yorum yazmak isterdim fakat airport haber yorumumu daha önce de olduğu gibi üstelik ne hakaret nede sinkaf içeren yorum yazmamama rağmen yayınladıktan sonra beğenmeyip siler diye yazmıyorum:)

THY NEDEN FITA'YI SEÇTİ?

Türk Hava Yolları’nın uçuş akademisinin resmen biteceği THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun son açıklamalarından sonra artık netleşti. Daha önce bu konuda bir yanlış anlaşılma oldu. Topçu’nun kastettiği Aydın’daki okul değil İstanbul’daki akademi birimiydi. Aydın projesinde bir kapanma veya vazgeçme söz konusu değil ancak orada çok radikal bir sistem değişikliği yapılacak.

THY, Aydın’daki mevcut yönetimin bu işi kotaramayacağına kanaat getirdi. ABD’li FITA ile projenin devamı için el sıkışıldı. FITA bu ay sonundan itibaren muhtemelen projeye başlayacak. Daha önce THY’nin seçip ABD’ye gönderdiği pilot adaylarını eğiten FITA, bu kez adayları kendisi seçecek. Hangi kriterler getirilecek bilemiyoruz ama pilot aday alım kriterleri baştan aşağı değişecek.

FITA, iki yıllık süreçle Aydın’daki uçuş okulunun işletme hakkını üstlenecek ve THY’ye hem pilot hem de öğretmen pilot yetiştirecek. İki yılın sonunda belki THY kendi eğitim kadrosu ve FITA’dan edindiği deneyimle, kendi pilotunu yetiştirmeye başlayacak veya FITA ya da başka bir uçuş okulu ile yola devam edilecek. Bunu şimdiden bilemiyoruz, onu zaman gösterecek.

THY’nin FITA ile her iki tarafın da memnuniyet duyduğu bir işbirliği zaten vardı. Şimdi bir takım çevrelerden, “ THY neden FITA’yı seçti? Böyle bir işletme hakkı için ihale yapılması gerekmez miydi?” şeklinde sesler yükselecektir. Ancak THY’nin böyle bir eğitim organizasyonu için yasal olarak ihale zorunluluğu olduğunu sanmıyorum çünkü THY ile FITA arasında danışmanlık üzerinden yürüyen bir anlaşma söz konusu ve FITA, ayrı bir işletme olarak değil, tamamen THY’nin uçuş eğitim yetkileri altında hizmet verecek.

THY’nin imkanlarının çarçur edildiği ve birilerinin çiftliği haline dönüşen okulun yeni işletim sistemi ve motivasyon  eskisinden çok daha iyi olacağını umuyorum. Orada THY'nin milyonlarca dolarının heba edilmesine ses çıkarmayanların da bugün 'Neden FITA seçildi, neden ihalesiz verildi?" şeklinde soru sorma hakkı yok. Oradaki eski yönetim anlayışını bildiğimiz için, FITA ya da bir başka okul önemli değil, hangisi olursa olsun eskisinden çok daha iyi olacaktır. O yüzden THY’yi  bu kararından dolayı kutluyorum.

THY'DE UÇAKTA ABDEST OLAYI

Türk Hava Yolları’nın uçakta abdest alımı ile ilgili yaptığı duyuru, bana göre yanlış yorumlandı. Uçakta tuvalete giden bir yolcunun, tuvaletinin kapısını kapattıktan sonra içeride ne yaptığını kontrol etme şansınız yok. Dolayısıyla ekiplerin abdest alan bir yolcuyu görme ve uyarma olasılığı bulunmuyor. Bu yüzden siz özellikle hac ve umre seferi yapan uçaklarda, “ Tuvaletlerde abdest almak yasaktır” anons yapsanız da abdest alınmasını engelleyemezsiniz. 

Bana göre THY duyuruda, kabin ekiplerine şunu demek istiyor: “Tuvalette bazı yolcular abdest alıyor, bunu engelleyemeyiz. Ancak uçağın teknik aksamına zarar vermemesi açısından yerleri kuru tutalım.”  Ancak bunu söylerken bir kelimeyi yanlış kullandığı için olay farklı yorumlara açık hale geliyor.

Eğer THY duyurusunda “ Yoğun talebin geldiği hac ve umre seferleri başta olmak üzere tüm seferlerde abdest almak isteyen yolcularımız bu amaçla tuvaletleri kullanabileceklerdir” cümlesinde ‘ kullanabileceklerdir’ yerine ‘kullanabilirler’ yani kullanmaları söz konusu olabilir şeklinde bir kelime tercih edilmiş olsaydı yanlış anlaşılmalar da önlenilebilirdi.

THY de böylelikle bir kez daha sığ bir tartışmanın içine çekilmezdi.  Öyle değil mi?

THY NEDEN FITA'YI SEÇTİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (41)

çilekeş fitacılar ~ 4 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
10 sene? ~ 4 yıl önce
10 sene degil 3 en gec 5 seneye kaptanlar,bugun 25 yasinda olan bi pilot 30 yasinda kaptan,31 yasinda CN 32 yasinda CI olacak ve sen o dalga gecip hicbisey yokken kumandasini aldigin cocugu telefonla arayip "hocam yarin 09:15 lokalde A simulatorde beraberiz" diyeceksin o da sana eng flr da beta target i tutamadin diye briefing de dil dokecek..ha bu arada emeklilik yasi 35 yasina cekildiyse evet emeklilik yasinda yonetici olurlar..puffff yorum yaparken sektore ne kadar asina oldugunuzu da yazin bi zahmet !! Ben 82 yilindan bu yana takip ediyorum thy yi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kuru sıkı... ~ 4 yıl önce
m.ko¢kar in adı hala geciyorsa vay bu akademinin haline....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vız vız ~ 4 yıl önce
Lütfen haksızlık etmeyin. Bu kadar boş konuşabilen birini görmedim. Siz yapabilir misiniz?
haklisiniz ~ 4 yıl önce
isabetli yorumlar tebrikler
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Aday pilot rumuzlu arkadas; egitim ucretini karsilayacak yuzlerce ogrenci var derken ? Sende para oluk oluksa yurtdisinda da alibilirsin egitimini, akademinin parasal olayi cok guzeldi, thyye skinti yaraticak bi durum yok ilerde maasindan aliyor zaten senden, 80bin dolarlari asan ucretleri veremeyende var sonucta bencilce yorum yapmayalim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
isimsiz ~ 4 yıl önce
FITA da ki hoca adı altında ki insanlar daha 2+2 nin kaç olduğunu bilmiyorlar nasıl THY ye hoca yetiştireceklermiş?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yugo ~ 4 yıl önce
Yugolar şirkete girdiğinde şirketin 50 60 tane uçağı vardı fita cılar girdiğinde ise 200, istedikleri kadar kalabalık olsunlar 10 seneden önce kaptan olamayacaklarına göre emeklilik yaşı yaklaşırken yönetici olurlar..Onlardan önce yöneticilik yapabilecek 30 - 35 yaşlarında kaptan olmuş yada olacak enaz 500 kişi var..Yeni nesilin hepsi üniversite mezunu ve hepsinin ingilizcesi çok iyi.. Keşke fita yerine oxford ile anlaşsalarmış..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ADAY PİLOT ~ 4 yıl önce
Çok yerinde bir karar olmuş Eminim ki Almanlardan daha iyi pilot yetiştireceklerdir Bu DLR ve saçma sapan DLR2 mülakatı kesinlikle kalkmalı.Ayrıca yüzlerce öğrenci eğitim ücretini kendi karşılayabilecekken eğitim bütçesine bu kadar yatırım yapması THY adına finansal sıkıntılar yaratıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dinazorlar ~ 4 yıl önce
bu akademideki dinazor tayfa çok kişinin hakkına girdi. eğitimin gerçeği şu dur genel anlamda cahil bir adam gerçek anlamda kültürlü ve eğitimli birini yetiştiremez. ki zaten eğitim psikolojisinden yoksun bu adamların eledikleri nasılsa başka okullarda lisans aldılar. bunlarıın karsısına 10 adam koyacan nutuk atacaklar 2 saat yada kendilerini övecekler yada yukarda yazıldıgı gibi ordan buraya laf tasıyıp, postal entrikalarıyla ugrasacaklar. çok yerinde bir karar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kerim ~ 4 yıl önce
Hamdi topçunun açıklamasından sonra akademide öğretmen kalır mı acaba. Kalırsa kimler kalır. Düşünmek lazım!!!!!!!!!!!!!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
no comment ~ 4 yıl önce
valla yorum yazmak isterdim fakat airport haber yorumumu daha önce de olduğu gibi üstelik ne hakaret nede sinkaf içeren yorum yazmamama rağmen yayınladıktan sonra beğenmeyip siler diye yazmıyorum:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000