02 Nisan 2013, Salı
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bu ne saçma bir konudur thy de pgs de aynı bir havayolu bu kadar savunulurmu ya diğer havayolları ne olacak atlas jet,anadolu jet yazık ya siz rüşvet falan teklif ediceksiniz şunu aklınızdan çıkarmayın bütün havayolları aynı güçtedir
  • Ne kadar gereksiz bir konu bu.Başta Ali Sabancı hiç bir zaman böyle bir kıyaslama olamayacağını söylesede bazı kesim sanki ortada tartışma gündemini taze tutmak için ha bire bu konuyu dile getiren yazarlar var.Siz ne zaman ki THY şahıs malı olur o zaman bu konuyu gündeme getirebilirsiniz belki.Birinin arkasında devlet var diğerinin Ali Sabancı..Siz neyi mukayese ediyorsunuz,anlamak mümkün değil..Ancak şunu demelisiniz,özel bir havayolu şirketi olarak bu ülkede bu kadar yatırım yapan Pegasus u ,dolayısıyla arkasındaki adam Ali Sabancı yı kutlamak gerekir.Haa birde kıyaslamak istiyorsanız şartları eşitleyin,yani THY ye tanınan hakları Pegasus a da versinler;saw dan Erbil e bile uçamıyor.Neden?THY istemiyor da ondan.Sen de kalkmış kıyaslamaktan bahsediyordun.Al işte cevabın burada.Şartları eşit olmayan hiç birşeyi kıyaslamak mümkün değildir..
  • Pegasus kendi THY sanıyor (bknz: 936tl uçak bileti, aynı gün 2 saat önce THY 357tl) Biriniz low-cost mu demişti? (Bknz: Ryanair,germanwings,huf)

THY Mİ PEGASUS MU?

İstanbul’a yeni havalimanı yapılana dek havayolu şirketlerinin büyüme planlarını kısıtlı olarak Atatürk Havalimanı ve alternatif olarak Sabiha Gökçen Havalimanı odaklı yapmaları gerektiği konusunda bütün sektör hem fikir. Zaten Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, önümüzdeki yıldan itibaren Atatürk Havalimanı’ndan, kimsenin uçmadığı hatlar hariç, yeni uçuşlara izin vermeyeceğini açık açık deklare etti.

Bu sebeple, uzun vadede üçüncü havalimanına yönelik planlar yapan şirketler kısa vadede Sabiha Gökçen alternatifini ciddi şekilde değerlendirecektir. Bunun ilk adımını Atlasjet yıl başında attı ancak Sabiha Gökçen’de işlerin hiç de öyle kolay olmadığını anlaması sadece bir kaç gün sürdü. Atlasjet’in Ocak ayında başlattığı Van ve Kars uçuşları, talebin artması beklentisiyle yaz aylarına kadar askıya alındı. Bu geri çekilişin bir sebebi yanlış planlama ve eksik fizibilite ise diğer sebebi meydanın dominantı Pegasus’tur.  Havayolu endüstrisindeki temel rekabet faktörleri, fiyat, uçuş ağı, tarifeler, güvenilirlik ve hizmet kalitesi olarak sıralanabilir.

Pegasus Havayolları, 2005 yılından bu yana Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pazarın tek hakimi durumunda ve bu başarının THY’nin 2005 yılında Pegasus’tan önce bu pazara girmesine rağmen gerçekleşmesi ayrıca dikkat çekilmesi gereken bir noktadır.  THY, Sabiha Gökçen Havalimanı’na Pegasus’tan önce girdi ancak operasyonu yürütemedi. Sonrasında THY pazardaki Pegasus hakimiyetini kırmak için birkaç girişimde bulundu fakat yine başaramadı. Denedi yenildi, yine denedi yine yenildi...

Atatürk Havalimanı’nın kapasitesinin yüzde 70’ini THY’nin kullanması gibi aynı durum Sabiha Gökçen’de Pegasus için geçerlidir. Bir nevi Sabiha Gökçen’deki bayrak taşıyıcı şirket Pegasus’tur! Bunun en temel kanıtı da 2005 yılında iç ve dış hatlarda sadece 1.1 milyon civarında olan yolcu sayısının 2012 rakamları itibariyle iç hatlarda 9.7 milyon, dış hatlarda 5.1 milyona çıkması ve bunun önemli bir bölümünü Pegasus’un taşımasıdır.

Pegasus bu rakamlara ulaşırken bazı havayollarının da elinde olmadan ipini çekti. Güçlü ekonomik yapısı olmayan  SKY rekabete sadece birkaç ay dayanabildi.

Sonrasında THY, yüzde 50 ortağı olduğu Sunexpress ve alt markası Anadolujet ile Pegasus tekelini kırmaya kalktı ancak sonuç ortada. Sunexpress de tası tarağı toplayıp terketti meydanı...

Geçen yılki tespitlere göre Pegasus’un Sabiha Gökçen’den yaptığı 36 dış hat ve 30 iç hat THY (Anadolujet dahil) ile, 9 dış hat ve 14 iç hat uçuş hattı da Sunexpress ile çakışıyor. Bu fotoğraf bile Pegasus’un zor bir pazarda başarıyla yoluna devam ettiğini açıkça gösteriyor.

Pegasus’un güçlü rakiplere karşı sağlam duruşunun altında birçok önemli faktör yatıyor. Düşük sabit giderler, yeni olduğu için bakım ve yakıt maliyetleri düşük modern uçaklar, iş modelinin getirisi olarak düşük maliyet konseptine uygun düşük bilet fiyatları ve tabiki Ali Sabancı’dan kaynaklanan güçlü marka algısı Pegasus Havayolları’nı rakiplerinden bir adım öne çıkaran faktörler...

Benzer avantajlı durumlar THY için de sözkonusu... Ve bu kez rekabet 14 uçaklık filo ile 31 Mart’ta yeniden başlayacak. 14 uçak THY’nin 211 uçaklık filosunda küçük gibi görünse de bugün Onur Air ve Atlasjet gibi şirketlerin bu rakamdan daha az uçakla tarifeli seferleri döndürmeye çalıştığını düşündüğünüzde 14 uçaklık filonun hiç de küçümsenecek bir rakam olmadığı ortaya çıkacaktır.

Burada iki şirket arasındaki rekabette onların dışındaki faktörler de çok belirleyici olacaktır. Örneğin slotların dağıtılması konusunda THY ile Pegasus eşit şartlarda olabilecek mi? Atatürk Havalimanı’nda uygun kalkış ve iniş sürelerine veya slotlara sahip olan THY’nin, bayrak taşıyıcı olması sebebiyle bir ayrıcalık hakkı olacak mı?

THY’nin bu konuda en büyük savunması historik haklar meselesi. THY sürekli diyor ki, ‘Biz bu hattı açtık geliştirdik, bir başka şirketin bizim rayına oturttuğumuz hatta girmesini istemeyiz.”
Atatürk Havalimanı çıkışlı uçuşlar için THY’nin kullandığı bu söylemi Sabiha Gökçen için Pegasus Havayolları söylerse, “Bizim de historik haklarımız korunsun” derse ne olacak? Nihayetinde Sabiha Gökçen çıkışlı birçok uçuşun ilk icracısı Pegasus Havayolları...

Bilindiği gibi Atatürk Havalimanı’nda üçlü karar alma organizasyonu içerisinde DHMİ, THY ve TAV var. Bu yüzden THY, Atatürk Havalimanı’nda rahat bir şekilde hareket edebiliyor. Ancak Sabiha Gökçen Havalimanı’nda slot koordinasyonu Heaş’ın elinde ve dolayısıyla THY’nin orada DHMİ’nin tam desteğini bulma şansı yok. Bu da belki de THY’nin rekabetteki en büyük handikapı olacak.

Her şeye rağmen bu rekabetin kazananı düşük fiyatlara uçma fırsatı yakalayacak yolcular olacak. Ancak bizim temennimiz eşit rekabet koşullarında şirketlerin birbirini yok etmeye çalışmadan tatlı tatlı rekabet etmeleri... Umarım öyle de olur...

(Bu arada dip not olarak şunu eklemekte fayda var. Bu süreçte Ali Sabancı, kayınpederinin medya gücünü yine arkasına alacağından, bugünden itibaren oynayan her kalemi dikkatle takip etmenizi öneririm.)

THY Mİ PEGASUS MU?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

dorukoviç ~ 4 yıl önce
Bu ne saçma bir konudur thy de pgs de aynı bir havayolu bu kadar savunulurmu ya diğer havayolları ne olacak atlas jet,anadolu jet yazık ya siz rüşvet falan teklif ediceksiniz şunu aklınızdan çıkarmayın bütün havayolları aynı güçtedir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Elma&Armut ~ 5 yıl önce
Ne kadar gereksiz bir konu bu.Başta Ali Sabancı hiç bir zaman böyle bir kıyaslama olamayacağını söylesede bazı kesim sanki ortada tartışma gündemini taze tutmak için ha bire bu konuyu dile getiren yazarlar var.Siz ne zaman ki THY şahıs malı olur o zaman bu konuyu gündeme getirebilirsiniz belki.Birinin arkasında devlet var diğerinin Ali Sabancı..Siz neyi mukayese ediyorsunuz,anlamak mümkün değil..Ancak şunu demelisiniz,özel bir havayolu şirketi olarak bu ülkede bu kadar yatırım yapan Pegasus u ,dolayısıyla arkasındaki adam Ali Sabancı yı kutlamak gerekir.Haa birde kıyaslamak istiyorsanız şartları eşitleyin,yani THY ye tanınan hakları Pegasus a da versinler;saw dan Erbil e bile uçamıyor.Neden?THY istemiyor da ondan.Sen de kalkmış kıyaslamaktan bahsediyordun.Al işte cevabın burada.Şartları eşit olmayan hiç birşeyi kıyaslamak mümkün değildir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne oldu ~ 5 yıl önce
ya ? pgs yi acaip savundunuz , karşı tarafa nefes alma hakkı bile vermediniz. Kalkmış olan vergileri hala MİSAFİRLERİNDEN alan pgs için ne diyeceksiniz ?
sunexpress ~ 5 yıl önce
Pegasus kendi THY sanıyor (bknz: 936tl uçak bileti, aynı gün 2 saat önce THY 357tl) Biriniz low-cost mu demişti? (Bknz: Ryanair,germanwings,huf)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aynen ~ 5 yıl önce
valla , en ölü sezonda herkes indirim yapıyor. önemli olan hareketli dönemde de 40-50 TL ye bilet satmaktır. Birilerini kandırıyorlar ama acaba kimi ?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000