05 Kasım 2012, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Saygıdeğer çok bilmiş düz mantıkla düşünen havacı yorumcu arkadaşlar THY nin satılması konusunda söylediklerinize katılıyorum lakin Türkiye'de bürokrasinin arka bahçesi olan THY nin satılabileceğine siz gerçekten inanıyormusunuz.? Ben inanmıyorum. Ayrıca türk düşmanı demiyorum türk katili merkel böyle bir öneri yapmışsa türkiye cumhuriyeti yönetimi de böyle bir öneriye boyun eğmek zorundadır. Eğmezse ne olur? Irkçılığın ve neo nazizm in ayyuka çıktığı Almanya da 3 milyon türk vatandaşının yaşadığını hatırlatır herkese hayırlı akşamlar dilerim. Buna düz mantık değil politika denir.
  • sayın ali kıdık bey, sunexpress deutchland zaten var şu an corendon falan gibi 1-2 ucakla değil 7 ucakla operasyon yapıyor. Sunexpress in taşıdığı yolcunun yüzde 70 i zaten alman kökenli yolculardır, bir misyon olarak almanları türkiyeye taşır bu şirket ama bütün vergisini türkiyeye öder, iş gücünüde türklerden oluşturur, yıllardır ayt nin en cok vergi veren şirketidir. İç hatlarda anadolu jetden önce thy nin zarar ettiği tüm hatlarda thy sunex i kullnamıştır yüzde 90 ını kara gecirmiş bir şirkettir. Sunex den bir kar ediliyorsa bunu lufthansa değil thy ediyordur. Hamburg international, germanw,ngs gibi şirketlerin yanında pastayı tek başına ele geçirmiş bir şirkettir sunex.
  • ALİ KIDIK BEYİN HER HARFİNE AYNEN KATILIYORUM THY NI LUFTHANSAYA PEŞKEŞ ÇEKECEKLER YAZIK.
  • ...Sanıyorlar ki ilanihaye Türk Hava Yolları’nın başında kalacaklar. THY milli gururdur, milli onurdur. Bu yüzden üzerinde oynanacak en küçük oyuna, kimsenin cesaret edemeyeceği inancını taşımak istiyorum. ACI ACI GÜLDÜM. SIRRI SAKIK ERGENEKON GIZLI TANIGI, TERORIST SAKIK'IN HEDEF GOSTERDIGI GENERALLER HAPISLERDE, BUNARA SES CIKARMAYAN EŞSİZ TÜRK MİLLETİ (HAKİKATEN ESŞİZ BİR HALKTIR, YABANA ATMA. KİMSE BU KADAR ADİLİĞE, SESSİZ KALMAZ. DUNYA TEKTİR TÜRK MİLLETİ) THY NİN PEŞKEŞ ÇEKİLMESİNE SES ÇIKARACAK? ALİ BEY SAFMISINIZ? NOT: KIM BILIR BELKI APODA TANIKTIR?

THY LUFTHANSA'YA PEŞKEŞ Mİ ÇEKİLECEK?

Türk Hava Yolları’nı Lufthansa girdabına sokmak da neyin nesi? Türk Hava Yolları, Lufthansa ile ortak işbirliği yerine Lufthansa’ya model olacak çalışmalar yapmalı. Türk Hava Yolları kendi markasını dünyaya kazımalı.

Milli duygulardan arınarak söylüyorum. Model transfer ederek bir yere varamayız. Taklit ederek elde edeceğiniz başarı kalıcı değil kandırıcı, göz boyayıcı olur. Zaten satıla satıla satılmadık hiçbir şeyimiz kalmadı.

Lufthansa, Sunexpress ile zaten Türkiye’de Türk Hava Yolları’nın içinde. Sunexpress ile iç hatlarımıza ve dış hatlarımıza ortak değiller mi? Şimdi yeni bir işbirliği kandırmacası ile THY’nin son yıllarda elde ettiği başarıya ortak mı edilmek isteniyor Lufthansa?

İçten içe erittiğimiz özel havayollarımız Türk Hava Yolları’nın mengene gibi sıkıştırdığı açmazın içinde batmamanın çaresini ararken, başbakanın Merkel’in söylediklerini ciddiye alırcasına Türk kamuoyu ile paylaşmasını açıkçası çok yadırgadım. Merkel, Türkiye’nin lehinde hangi kararı savunmuş, Avrupa Birliği yolunda hangi desteği vermiş? Türk düşmanlığından, Türkiye düşmanlığından başka ne yapmış ki?

Türk Hava Yolları, Lufthansa’ya ortak olacaksa buna gönülden evet.  Ama Türk Hava Yolları’nın son on yılda yakaladığı başarıyı paylaşma girişimine hayır.

Yukarıda da bahsettiğim gibi Sunexpress ile THY’nin Lufthansa ortaklığına ek olarak Almanya’da da THY ile Lufthansa arasında Türk Express Havayolları kurulabilir. Bu oluşum Almanya’da iç hatlar yapabilir, Avrupa’nın değişik ülkelerine uçuşlar yapabilir hatta okyanus ötesi bile uçabilir. Özel şirketlerimiz ortaklıkla değil ama kendi başlarına Almanya’da ve Hollanda’da buna örnek yatırımlar yapıyor. Örneğin SKY German ve Corendon Hollanda ile bunu başarmışlar. Ayrıca Pegasus Havayolları da Air Berlin’e ortak. Ortaklık olacaksa, işbirliği olacaksa böyle olmalı. Türkiye’deki pastaya ortak olunacak bir işbirliğine “hayır” diyorum. İşbirliği yapılacaksa özel sektörümüzle yapılmalı.

Global anlamda da Türk Hava Yolları Star Alliance ile zaten bir ortaklı yapmış durumda.

Başbakanın açıklamalarının ardından THY Genel Müdürü Temel Kotil’in açıklamalarını da garipsedim. Temel Kotil’in THY’nin Lufthansa’ya peşkeş çekilmesine meraklı olduğuna şahit olmak üzücü. Bilmem neredeki bilmem ne toplantısına da Avrupa’dan davet edilen tek CEO övünmesini de kibir nüksetmesi olarak algıladım.

Temel Kotil’in başbakanın açıklamalarına ters düşecek bir açıklama beklemek hayal olurdu ama en azından sessiz kalabilirdi. Sanıyorlar ki ilanihaye Türk Hava Yolları’nın başında kalacaklar. THY milli gururdur, milli onurdur. Bu yüzden üzerinde oynanacak en küçük oyuna, kimsenin cesaret edemeyeceği inancını taşımak istiyorum.

Atlasjet, Pegasus, SKY, Borajet, Onur Air, Saga, Corendon, MNG Türkiye’deki tek taraflı rekabetin içinde var olma savaşı verirken-verdirilirken havacılığımızı THY-Lufthansa tekeline kimse hapsedemez. Hapsetseler bile bu vebalin altında ezileceklerdir.

Türk Hava Yolları; Türkiye’de satılan diğer şirketler gibi olmamalı. “Satarak değil satın alarak büyümeli” diyorum.

SHGM’DEKİ ÖRTÜLÜ ÖDENEK
Son olarak geçen haftaki yazımda sormuş olduğum “SHGM’de örtülü ödeneği kim idare ediyor, bu para nerelere harcanıyor” soruma cevap gelmedi. Konuyu unutmuş değilim ve takipçiliğine devam ediyorum. Çok sayıda iddia var ve bu iddiaları araştırıyorum. İleride bu iddiaları gündeme getireceğim.

THY LUFTHANSA'YA PEŞKEŞ Mİ ÇEKİLECEK?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

regel ~ 6 yıl önce
Saygıdeğer çok bilmiş düz mantıkla düşünen havacı yorumcu arkadaşlar THY nin satılması konusunda söylediklerinize katılıyorum lakin Türkiye'de bürokrasinin arka bahçesi olan THY nin satılabileceğine siz gerçekten inanıyormusunuz.? Ben inanmıyorum. Ayrıca türk düşmanı demiyorum türk katili merkel böyle bir öneri yapmışsa türkiye cumhuriyeti yönetimi de böyle bir öneriye boyun eğmek zorundadır. Eğmezse ne olur? Irkçılığın ve neo nazizm in ayyuka çıktığı Almanya da 3 milyon türk vatandaşının yaşadığını hatırlatır herkese hayırlı akşamlar dilerim. Buna düz mantık değil politika denir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
katılmıyorum ~ 6 yıl önce
sayın ali kıdık bey, sunexpress deutchland zaten var şu an corendon falan gibi 1-2 ucakla değil 7 ucakla operasyon yapıyor. Sunexpress in taşıdığı yolcunun yüzde 70 i zaten alman kökenli yolculardır, bir misyon olarak almanları türkiyeye taşır bu şirket ama bütün vergisini türkiyeye öder, iş gücünüde türklerden oluşturur, yıllardır ayt nin en cok vergi veren şirketidir. İç hatlarda anadolu jetden önce thy nin zarar ettiği tüm hatlarda thy sunex i kullnamıştır yüzde 90 ını kara gecirmiş bir şirkettir. Sunex den bir kar ediliyorsa bunu lufthansa değil thy ediyordur. Hamburg international, germanw,ngs gibi şirketlerin yanında pastayı tek başına ele geçirmiş bir şirkettir sunex.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ANKARALI ~ 6 yıl önce
ALİ KIDIK BEYİN HER HARFİNE AYNEN KATILIYORUM THY NI LUFTHANSAYA PEŞKEŞ ÇEKECEKLER YAZIK.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PROMETHEUS ~ 6 yıl önce
...Sanıyorlar ki ilanihaye Türk Hava Yolları’nın başında kalacaklar. THY milli gururdur, milli onurdur. Bu yüzden üzerinde oynanacak en küçük oyuna, kimsenin cesaret edemeyeceği inancını taşımak istiyorum. ACI ACI GÜLDÜM. SIRRI SAKIK ERGENEKON GIZLI TANIGI, TERORIST SAKIK'IN HEDEF GOSTERDIGI GENERALLER HAPISLERDE, BUNARA SES CIKARMAYAN EŞSİZ TÜRK MİLLETİ (HAKİKATEN ESŞİZ BİR HALKTIR, YABANA ATMA. KİMSE BU KADAR ADİLİĞE, SESSİZ KALMAZ. DUNYA TEKTİR TÜRK MİLLETİ) THY NİN PEŞKEŞ ÇEKİLMESİNE SES ÇIKARACAK? ALİ BEY SAFMISINIZ? NOT: KIM BILIR BELKI APODA TANIKTIR?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000