11 Nisan 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Son zamanlarda ayyuka çıkan bir dedikodu var. TGS kadroya alınacak deniliyor.THY Kadrosuna geçilecekmiş. Bunun gerçekliği nedir acaba ?
  • DHMİ de tazminat işi bitmiştir güzel bi yazı olmuş arff memurları havacılığa değil doğrudan hizmet etmek dolaylı yoldan bile hizmet etmiyor denilmektedir. Evet ARFF Memurları havacılığa dolaylı yoldan dahi hizmet etmiyor ne yazıkki bakış açısı budur Bu bakış açısı kırılır mı cevabı hazır imkansız neden imkansız olduğunu bilen biliyor tazminatlar 3 grup 1. grup havacılığa doğrudan hizmet edenler 2. grup havacılığa dolaylı yoldan hizmet edenler 3. grup da havacılığa hizmet etmeyenler yani olsa da olur olmasa da olur tamam iyi güzel arff yi kaldırın olsun bitsin arff memuru niye var onu anlamıyorum onun cevabını verecek bi babayiğit var mı eğer ARFF Memuruna ihtiyaç yoksa niye o kadar kişiye maaş veriliyor tam bir denklem çözen cevabını burdan versin bizde öğrenelim
  • İnsanlara hakkıyla muamele edilir umarım.DHMİ de hakkıyla muamele yapılamadı ,haketmeyenlere daha çok hak ve az iş,hakedenlere çok iş ve az hak verildi.Hakedipte hakkını alan personellere zaten diyecek bir şey yok.Paradan daha önemlisi iş barışı.Gerçekten hakeden hakettiğini alırsa kimse itiraz etmez ama haketmeyene kılıflar uydurulup hakettiği empoze edilirse isyanlar,mutsuzluklar iş verim düşüşleri başlar.THY aman dikkat DHMİ nin durumuna düşmeyin.Uçuş güvenliği sizlerin elinde.
  • DHMİ sadece itfaiyeden olusmamaktadir. Çok kaliteli uzman teknik personeli mühendisi. Doktoru Avukati vb. Bulunmakta bunlar havacılık konusunda bulunmaz yetişmiş insanlardır aralık 2015 yılında net 4000 tl bile alamamış oysa her şey uluslararası düzeyde işlemekte AB karşılığı en az 10 katınıalmaktadir bu nitelikli insanlar bakanlıkları olsa 29 yil çalışanlar en az uzman nitelikli personel 6000 tl yakın para almakta bölge kalkınma ajansları tarım kalkınma kalkınma Bakanlığı hatta seferi hisardaki bir baş usta bile 6500 tl alırken havacılık in mihenk taşı havalimanı personelini n günün koşullarında düşük ücret alması tabiiki kırgınlık sebep olmaktadır uzmanlar bir bir kurumu terk etme aşamasına gelmekte ve yeni ıyi personelde başka kurumlara gitmektedir lütfen bu yanlıştan donulsun hiç bir uçak havada kalmıyacagindan Dhmi nin havacılıkta yeri onemsenmeli.

THY kendi elleriyle çalışanları ayrıştırıyor

DHMİ'yi havacılık tazminatındaki adaletsiz uygulamayla kendi içinde böldüler. Hava trafik kontrolörü, teknikeri, ARFF'si ayrıştı. Apronda olası acil iniş veya yangınlara müdahale etmekle görevli ARFF memurlarını havacılığın doğrudan üyesi saymadılar.

Onun yerine hava trafik kontrolörüne çay getiren hizmetliye, 'kontrolörü dinç tutuyor' diye, diş hekimine , 'havacılığın birinci dereceden üyesi kontrolörlerin dişlerini tedavi ediyor' diye tazminat hakkı veren DHMİ'nin benzeri bir yanlışı bugünlerde THY şapıyor. 17 iştirak şirketindeki binlerce çalışanın motivasyonu kendi eliyle kırıyor. Ayrıştırıyor, ötekileştiriyor. Aidiyet duygularını törpülüyor, şirketlerle bağını inceltiyor.

Bunu yaparken de sadece üyesi çalışanların haklarını değil statüleri gereği üyesi olsun olmasın tüm çalışanların haklarını savunmaları gereken koltuk değneği sendikalarla el ele yapıyor. Sendikacılık demek sadece kendi üyelerine verilsin gerisi ne hali varsa görsün demek midir?

17 şirketiyle büyük bir puzzle olan THY, kendi elleriyle uçucusu ayrı, beyaz yakalısı ayrı, aproncusu ayrı, teknisyeni ayrı gibi düşündürüyor. Aslında THY'den 17 şirketin tamamına aynı hakları vermesini beklemiyorum. Eğer verirse, bu o 17 şirketin ayrı şirketler olarak bölünmesi ilkesine ters olur. THY,  bütün özlük hakları ile birlikte AO haklarının tamamından o şirket çalışanlarına faydalandıracak olsaydı zaten o şirketler ayrı olarak şirketleşmezdi değil mi? Şimdi TGS çalışanlarının pas bilet hayali, Do&co çalışanının kabinle aynı maaş beklentisi karşılanabilir istekler gibi görünüyor mu?

Bunu THY yönetimi de biliyor. İştirak şirketlerde çalışanlar gece gündüz demeden çalışsalar da ağızlarıyla kuş tutsalar da bu hakların hiç birini iştirak şirketlere vermeyecekler. Tamam onlara vermeyin ama öz evlatlarınıza verdiklerinizi de kör gözüne parmak misali, şakşakçı sendikalarla şova dönüştürmeyin. Üvey evlat olarak düşündürtüp  çalışanların şevkini kırmayın. Bu konuda sendikanın gözlerine kadar sararmış yönetimlerinden herhangi bir duyarlılık beklemiyorum ancak THY yönetiminin DHMİ'nin geçmişte havacılık tazminatında düştüğü hataya düşmemesi ve bütün iştirakleriyle bir bütün olduğu mesajını vermesi gerekiyor artık. THY Çalışanlarının prim ile pas bilet ile ikramiye ile birbirne düşürülmesinin iştirak şirketlerden çok en büyük zararı THY'ye olur. Bunu unutmayalım.

THY kendi elleriyle çalışanları ayrıştırıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (41)

TGS 'ye Kadro var mı ? ~ 2 yıl önce
Son zamanlarda ayyuka çıkan bir dedikodu var. TGS kadroya alınacak deniliyor.THY Kadrosuna geçilecekmiş. Bunun gerçekliği nedir acaba ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayrışmak mı?????? ~ 2 yıl önce
DHMİ de tazminat işi bitmiştir güzel bi yazı olmuş arff memurları havacılığa değil doğrudan hizmet etmek dolaylı yoldan bile hizmet etmiyor denilmektedir. Evet ARFF Memurları havacılığa dolaylı yoldan dahi hizmet etmiyor ne yazıkki bakış açısı budur Bu bakış açısı kırılır mı cevabı hazır imkansız neden imkansız olduğunu bilen biliyor tazminatlar 3 grup 1. grup havacılığa doğrudan hizmet edenler 2. grup havacılığa dolaylı yoldan hizmet edenler 3. grup da havacılığa hizmet etmeyenler yani olsa da olur olmasa da olur tamam iyi güzel arff yi kaldırın olsun bitsin arff memuru niye var onu anlamıyorum onun cevabını verecek bi babayiğit var mı eğer ARFF Memuruna ihtiyaç yoksa niye o kadar kişiye maaş veriliyor tam bir denklem çözen cevabını burdan versin bizde öğrenelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
adımopter ~ 2 yıl önce
İnsanlara hakkıyla muamele edilir umarım.DHMİ de hakkıyla muamele yapılamadı ,haketmeyenlere daha çok hak ve az iş,hakedenlere çok iş ve az hak verildi.Hakedipte hakkını alan personellere zaten diyecek bir şey yok.Paradan daha önemlisi iş barışı.Gerçekten hakeden hakettiğini alırsa kimse itiraz etmez ama haketmeyene kılıflar uydurulup hakettiği empoze edilirse isyanlar,mutsuzluklar iş verim düşüşleri başlar.THY aman dikkat DHMİ nin durumuna düşmeyin.Uçuş güvenliği sizlerin elinde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adalet ~ 2 yıl önce
DHMİ sadece itfaiyeden olusmamaktadir. Çok kaliteli uzman teknik personeli mühendisi. Doktoru Avukati vb. Bulunmakta bunlar havacılık konusunda bulunmaz yetişmiş insanlardır aralık 2015 yılında net 4000 tl bile alamamış oysa her şey uluslararası düzeyde işlemekte AB karşılığı en az 10 katınıalmaktadir bu nitelikli insanlar bakanlıkları olsa 29 yil çalışanlar en az uzman nitelikli personel 6000 tl yakın para almakta bölge kalkınma ajansları tarım kalkınma kalkınma Bakanlığı hatta seferi hisardaki bir baş usta bile 6500 tl alırken havacılık in mihenk taşı havalimanı personelini n günün koşullarında düşük ücret alması tabiiki kırgınlık sebep olmaktadır uzmanlar bir bir kurumu terk etme aşamasına gelmekte ve yeni ıyi personelde başka kurumlara gitmektedir lütfen bu yanlıştan donulsun hiç bir uçak havada kalmıyacagindan Dhmi nin havacılıkta yeri onemsenmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000