13 Kasım 2017, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Ucaga bigun ben de once binicem ağbiii Temettü nasıl? Güzel mi?
  • Ali bey kendisi Kamyoncuları alacağım demedi mi? Bende kamyoncuyla hak arayıp beraber olacağıma hiç sendikalı olmam daha iyi. Bundan kötüsü zaten olmaz.
  • Bu kadar kâr yapılırken taşeronun hiç mi emeği geçmiyor hiç mi pay almayı haketmiyorlar fikir alışverişi yaptığını sohbet ettiğiniz yöneticilere bunuda sorun
  • Ali bey "Teknik Destek Personeli" olarak işe alınıp teknisyenlerle aynı işi yapanların durumuna da bir el atarsanız sevinirim. İşe girişte bize teknisyen olarak işe alınacaksiniz diyip sonradan Tek. Des. Per. Olarak sözleşme imzalattılar. Yanıtınızı bekliyor olacagim... Teşekkürler

THY kazandığını çalışanlarla paylaşacak mı?

Türk Hava Yolları’nın ve Pegasus Havayolları’nın açıkladığı kar, sallanan ekonomimiz için moral kaynağı oldu diyebilirim. Merak ettiğim konu şu; “bu başarıyı İlker Aycı mı sahiplenecek yoksa Bilal Ekşi mi” bunu zamanla öğreniriz.

Kimse böyle bir kar edeceğini beklemiyordu. Aslına bakarsanız Eylül ayında THY’nin 700 milyon dolar kar ettiğini biliyordum. Lakin THY’de hatırını saydığım yöneticilerin ricaları üzerine, borsada da spekülatif haber algılaması olacağı için yazmadığım bu bilginin geçen hafta açıklanan 940 milyon dolara dayanması milliyetçi bir vatan evladı olarak beni sevindirmiş durumda.

THY sektörün babası ise kar ederek motivasyon sağlayacağına, yeni istihdamlar yaratacağına eminim. Tabi bu kar oranına bakarak Varlık Fonu’nun “Gel bakalım buraya, pamuk eller cebe” diyebileceğini hesaba katmıyorum.

Olması gereken THY’nin yeni istihdamlar yaratması, çalışanlarına daha fazla paylaşım yapmasıdır. Gerçi üçüncü havalimanı için THY’ye yatırım harcaması için para gerekli ama personel asla göz ardı edilmemeli.

Bilal Ekşi’nin “Bu başarı 1 kişinin değil 50 bin kişinindir” açıklamasından personel paylaşımı yapılacağını algılamış olsam bile THY’nin Bilal Ekşi’den oluşan tek kişilik bir koro olmadığının bilincindeyim.

Velhasıl THY en zor dönemde bu kadar kar etti ise 2018’in daha verimli geçeceği umudumuzu korumalıyız.

Bir parantez de Pegasus Havayolları’na açmak gerekir. Biliyorum ki çokça sorunla uğraşan Pegasus Havayolları, 536 milyon TL’lik kar açıklaması ile sektörün ikinci motivasyon kaynağı olmuştur. Havacılık sektörünün ekonomiye sağladığı katma değerin, ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış olduk. Bu açıdan havacılık sektörünün önemini anlamayan, gerektiği kadar değer vermeyen hatta görmezden gelen devlet idarecilerinin gözünün açılması gerekir.

İlker Aycı’ya özellikle teşekkür etmeliyim.

Masumiyetine adım kadar emin olduğum bir konuda İlker Aycı ile yapmış olduğumuz görüşmede verilen söz yerine getirildi. Bu açıdan kendisine ayrıca teşekkür ediyorum. Hakkaniyet anlamında “hak” yememeyi kendisine prensip edinen İlker Aycı, bu davranışı ile “Yaparız, ederiz, hele bir bakalım” diyenlerin örnek alması gereken bir duruşu sergiledi. Konunun detayını paylaşmayacağım. Şunu söyleyeyim yeter. İlker Aycı, THY genel kurulunda gündeme getirmiş olduğum sorunu çözüme kavuşturdu. İşte bu sebeple İlker Aycı’ya bir kez daha teşekkür ediyorum.

Her ne kadar İlker Aycı’nın bazı konuları farklı yorumlamasına “yanlış” diyebiliyorsam çalışanlar açısından hak yememesini de alkışlıyorum.

Hava İş seçimleri bitti, geleceğe bakalım…

Beklediğimiz ve öngördüğümüz gibi Hava İş Sendikası’nın seçimleri bitti. Ali Kemal Tatlıbal ve ekibi seçimde ipi göğüsledi. Olacağı bu idi. Ben yine söylüyorum. Muhalefet olarak adlandırılan İskender Çarkçı ve ekibi (!) kazanmak için değil kaybetmek için zaman harcadı. Kavgacı, uzlaşmadan uzak muhalefet asla yol alamaz. Zaman uzlaşma zamanı, zaman insanlara dokunma zamanı. Kötüleyerek, “tu kaka” diyerek seçim kazanılmaz. Kılavuz çok önemli. Yanına aldığın, kol kola girdiğin insanlara dikkat edeceksin. Gaz ile değil gerçeklerle yola çıkacaksın.

İskender Çarkçı kin ve nefret söylemlerinin bir işe yaramadığını görmüştür umarım. Keza eskilerle, kin ve düşmanlık besleyen danışmanlarla (!) işe girişilmeyeceğini, seçime iki ay içinde hazırlanılamayacağını, uzun soluklu bir çalışma gerektiğini anlamıştır.

Ali Kemal Tatlıbal’a bundan sonra çok daha büyük sorumluluklar yükleniyor. Hani şu vaad edilip ödenmeyen paraları bir an önce çalışanların ekonomisine katmalı. Bir önceki dönemi sendikayı ve sendikacılığı öğrenme dönemi olarak kabul edip çalışanların hak arayışlarına özen göstermeli.

Genel kurulda konuşmasının bir bölümünde bahsettiği gibi uçucuların kendisine karşı olan ön yargısının kırmak, yıkmak ve onlarla daha çok vakit geçirmek için yeni formüller üretmesi gerekir.

İskender Çarkçı’nın son açıklamasında uçucular için yeni sendika arayışı veya hevesi de boş-beleş sevdasından vazgeçmesi gerekir. Macera aramak kumda iğne aramaya benzer. Tüm çalışanların sendikasız kalmasını isteyenler bu maceraya girebilir.

THY çalışanları buna dikkat etmeli.

İyi haftalar, iyi uçuşlar, iyi çalışmalar.

THY kazandığını çalışanlarla paylaşacak mı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

Kucuk emrah ~ 5 gün önce
Ucaga bigun ben de once binicem ağbiii Temettü nasıl? Güzel mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Deklere ~ 5 gün önce
Ali bey kendisi Kamyoncuları alacağım demedi mi? Bende kamyoncuyla hak arayıp beraber olacağıma hiç sendikalı olmam daha iyi. Bundan kötüsü zaten olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Taşeron ~ 5 gün önce
Bu kadar kâr yapılırken taşeronun hiç mi emeği geçmiyor hiç mi pay almayı haketmiyorlar fikir alışverişi yaptığını sohbet ettiğiniz yöneticilere bunuda sorun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknisyen Skalası ~ 5 gün önce
Ali bey "Teknik Destek Personeli" olarak işe alınıp teknisyenlerle aynı işi yapanların durumuna da bir el atarsanız sevinirim. İşe girişte bize teknisyen olarak işe alınacaksiniz diyip sonradan Tek. Des. Per. Olarak sözleşme imzalattılar. Yanıtınızı bekliyor olacagim... Teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İşçiye ~ 4 gün önce
İşçi olarak alındığını biliyordun, ne iş yapacağınıda, girmeseydin o zaman, yerine çalışacak birsürü insan var dışarıda.
Yedek isci ordusu ~ 4 gün önce
Yedek isci ordusu, istihdam ile ilgili bir kavramdir ve allah askina su cehaletten olecek halinizle milllete "begenmiyorsan calisma" demeyin ya. Bir gun yuzyuze de birine (mesela bana) zevzeklik edersiniz agzinizi yuzunuzu elinize verir neme lazim.
helal ~ 4 gün önce
helal sana teknisyen skalası kardeş.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000