04 Ağustos 2008, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Adalet arkadaşım haria yazmıssın.Fakat bende bu konuyu bir avukat arkadaşımla beraber tartıştım tek,tek maddeleri okuduk ve sefa beyin tezinin %100 doğru olduğuna karar verdik.Konu senin dediğin gibi THY bu vergiyi kendi verse batar.Üçuculardan kesse olmaz.Fakat bir gerçek var oda bu konudabirisi THY yi mahkemeye verse %100 kazanır.Bu kişi sefa bey şirkette olmadığından onun ytarafından verilemiyeceğine göre hangi delikanlı personel bu konuyu yargıya götürür bilemem.Sendika zaten uçucuların tekelinde yanlışı onlarda bilyor fakat üstüne gitme işlerine gelmiyor.Bakalım ilerleyen zamanlarda THY vergi kaçağına yine resmen göz göre göre devam eecekmi bekleyip göreceğiz .En azından inceliyeceğiz.
  • Arkadaşlar eğri oturalım doğru konuşalım.;THY nin cirosu yaklaşık 4 milyar ytl.bunun %27 personel gideri.yani yaklaşık 1 milyar ytlsi.Bunun da yaklaşık yarısı uçucu personelin gideri diyelim.500 milyon ytl yıllık gider.Bundan vergi alınmıyor.Bir ücretlinin maaşının %25 i vergi ödüyor işveren.. 500ün %25 i 125 milyon ytl ediyor.Sonuçta yıllık 125 milyon ytl THY vergi ödemiyor uçucular üzerinden.Siz hayrına mı sanıyorsunuz geçen yıllarda bu kanun değiştirilip uçuculardan da vergi alınması teklif edildi ama THY nin yoğun çabası sonucu bundan vazgeçildi.Ey siz diğer çalışan saflar siz verginizi tıkır tıkır öderken uçucu paşalar ödemedikleri vergiyi çatır çatır keyfine yiyor.
  • Sefa Bey araştırmacı gazetecilik örneği gösteren yazınızdan dolayı tebrik ederim.Yazınız bir ihbar niteliğinde.vergi kaçırma sözkonusu.Ayrıca benim değinmek istediğim konu şu ki neden uçucu personel vergi vermiyor.böyle ayrımcılık çifte standart olurmu.neye göre niye!!! hiçbir açıklaması yok bunun.Herkes vergisini verecek!!!.bu durum çalışanlar arasında husumet yaratır.Maliye bu durumu derhal düzeltmelidir.Ama görülüyorki zaten tavan yapmış şişirilmiş ücret alan uçucu personele birde vergi ödemek THY yi zarara uğratacağı açıkca belliki Maliye bir nevi kıyak geçmiş oluyor.işin ilginci akılsıra fiilen uçuş koşulu getirip teknik personeli kapsam dışı tutmak.bu ayrımcılık değilde ne.
  • Yorumunuz... Sefa Bey, Uçucuları ve THY i kötü göstermeye hakkınız yok.
  • Herkes vergisini veriyorsa pilot ve hosteste verecek !!! Vergiden kaçmak ve biz vermeyelim demekte ne demek.
  • Sevgili tahsin,Operatör Dr.lara cevap vermiyorum artık.Üzgünüm.
  • Ya arkadaşlar adam bir yazı yazmış.Kanun maddelerini aynen belirtmiş.THY yönetmliğinde filli uçuş aranmadan ödeme yapılabildiğini elimdeki bordrolarla ispat ederim demiş. Ve hepsinden önemlisi,Gelirler vargi dairesi başkanı ile konuştuğunu ve sonuçta kendisine hak verdiğini adamın ismini vererek belirtmiş.Şimdi Hukuk rumuzlu arkadaşla ah ah rumuzlu arkadaş boşuna dalaşıyor. ben hukukcu değiim ama okuduğumu anlarım.THY ne kuruluşu olursa olsun kanunlara uymak zorunda.Kendi yaptığı yönetmelikle ulufe dağıtır gibi para dağıtamaz.Dağıtırsa vergisini aslanlar gibi vermek zorundadır.Bu konuda sefa bey %100 haklı görünüyor.Aslında detaylı açıklamasına gerek bile yoktu.Fiili ucuş şartının kanunda yazması bile yeterli diye düşünüyorum.
  • Sn Hukuk, demekki sende bilmedigin konularda ahkam kesiyorsun.Sefa İnan gibi.Senin dedigin yonetmelik resmi gazetede yayınlanan yonetmelik oluyor.THY kamu kuruluşu olmadığı için THY'nin yönetmeliğinin Türk Mevzuatında bir kıymeti harbiyesi bulunmuyor.İstersen Adalet Meslek Lisesi 1. sınıfta okuyan bir delikanlıya teyit ettirebilirsin bu dediğimi.İyisimi sen hukuk nickini kullanma bir daha.Bu arada kanun değişikliği pilot ve hostesler için yapılmadı.Onların hakkı korunurken diğer uyanıkların aynı kapıdan girmemesi için yapıldı.Pilot ve hostes arkadaşlarımız rahat olabilirler.THY'nin onlar namına kulis yaptığını bizzat biliyorum.Her ne kadar onlar grev oylamasında evet demiş olsalarda.Başka Operator Dr. olmak isteyen varmı?
  • Su AH AH arkadas ın ısı yapılanları baltalamak mı acaba yoksa zır cahılmı. yazar yetkılı ıle gorustum dıyor kanunsa herkese kanun dıyor bu kısı hla belden asagı vurmak laf salatası yapmaktan baska bırsey yapmıyor.ayrıca sanıyorum kabınden gelen dıger yorumlarda konunun kendılerı ıle ılgılı oldugunu sanıyorlar hıc kımsenın gozu kımsenın cebınde degıl arkadasım sız ısınıze bakın.Bırde bazılarını derın uykudan uyanmaya cagırıyorum IS BARISI elden gıttı ey ıs barısı savunucuları(ıslerıne gelınce=
  • Binlerce kişinin çalıştığı koskoca THY de kanunu okuyup anlayacak biri yok mu? !!! Yoksa anlayanlar varda işlerine mi gelmiyor?

THY kaçırıyor Devlet bakıyor...

Geçen hafta size sektördeki yanlış bir uygulamayı belgeleriyle açıklayacağımı yazmıştım. Gerçekten çok iyi bildiğim bir konuda bile beni hayretler içine düşüren çok önemli bir vergi kanunu değişikliğine rağmen bilhassa bence hala kamu şirketi statüsünde olan THY’nin bile bu kanunu tabiri caizse kazımaması.

Önce sizlere ilgili kanunu ve kanundan sonra daha net anlaşılması adına yapılan yazılan tebliği aynen yayınlayıp,sizleri bu konuyu yorumlamaya ve yanlışı bile, bile yapmakta ısrar eden şirketlerin neden hala yürürlükte olan kanuna karşın neden direndiklerini veya neden anlamakta zorlandıklarını sizlerle birlikte yorumlayabilme adına gündeme getiriyorum.

3.Uçuş tazminatlarının vergilendirilmesinde istisna uygulaması

3.1. Yasal düzenleme

5766 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin (b) bendiyle Gelir Vergisi Kanununun 29 uncu maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinde yer alan "kanuni ve iş merkezi Türkiye'de bulunan müesseselerde uçuş maksadıyla görevlendirilenlere; uçuş hizmetleri, deniz altına dalış yapanlara dalış hizmetleri dolayısıyla yapılan aynı mahiyetteki ödemeler;" ibaresi "kanuni veya iş merkezi Türkiye'de bulunan müesseselerde uçuş maksadıyla görevlendirilen, hava aracının sevk ve idaresiyle görevli pilotlar ile uçuş esnasında uçak içinde hizmet veren yetkili sivil havacılık otoritesince sertifikalandırılmış personele; fiilen uçuş hizmeti, denizaltına dalış yapanlara fiilen dalış hizmetleri dolayısıyla yapılan aynı mahiyetteki ödemeler;" şeklinde değiştirilmiş olup söz konusu değişikliğin yürürlük tarihi 6.6.2008’dir.

3.2. Uçuş ve dalış hizmetleri istisnasının kapsamı

Gelir Vergisi Kanununun 29 uncu maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinde yer alan "Subay, astsubay, erbaş ve erlere ve Ordu hizmetinde bulunan sivil makinistlere, uçuş, dalış gibi hizmetleri dolayısıyla verilen tazminatlar, gündelikler, ikramiyeler, zamlar" hükmü, 5766 sayılı Kanunla herhangi bir değişikliğe uğramadığından bu ödemelerin vergilendirilmesi hakkında mevcut uygulama devam etmektedir.

Söz konusu bentte yer alan ikinci cümlecikte yapılan düzenlemeye göre, uçuş maksadıyla görevlendirilenlere uçuş hizmetleri, deniz altına dalış yapanlara dalış hizmetleri dolayısıyla verilen tazminatlar, gündelikler, ikramiyeler ve zamlar aşağıdaki koşulları taşıması kaydıyla gelir vergisinden müstesna tutulmuştur:

• Ödemeyi yapanın Türk Hava Kurumu ya da kanuni veya iş merkezi Türkiye'de bulunan müesseselerden olması,

• Ödeme yapılanın uçuş maksadıyla görevlendirilen, hava aracının sevk ve idaresiyle görevli pilotlar ile uçuş esnasında uçak içinde hizmet veren yetkili sivil havacılık otoritesince sertifikalandırılmış personel olması,

Ödemenin, uçuş ve dalış gibi hizmetler dolayısıyla fiilen gerçekleştirilen uçuş ve dalış süreleri ile sınırlı bulunması.

Türk Hava Kurumu ya da kanuni veya iş merkezi Türkiye'de bulunan müesseselerce yapılan ancak, anılan bentte yer alan şartların tamamını bir arada taşımayan ücret ve ücret sayılan ödemeler, Gelir Vergisi Kanununun 29 uncu maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendi kapsamında olmadığından anılan Kanunun 94, 103 ve 104 üncü maddelerine göre vergiye tabi tutulacaktır.

Türk Hava Kurumu ya da kanuni veya iş merkezi Türkiye'de bulunan kurumların gerek hizmet sözleşmelerini düzenlerken gerekse uçuş hizmeti satın alırken yapacakları uçuş tazminatı ödemelerini, fiilen uçuş maksadıyla görevlendirilen hava aracının sevk ve idaresiyle görevli pilotlar ile uçuş esnasında uçak içinde hizmet veren yetkili sivil havacılık otoritesince sertifikalandırılmış personele yapmaları ve tahakkuk belgelerinde bu hususa açıkça yer vermeleri gerekmektedir.

Şimdi beraber yorumlayalım; Benim anladığım Türk silahlı kuvvetlerini eski kanun hükümlerine göre fiili uçuş saatine bakmaksızın tüm ödemelerinin vergisiz kılınmasına eski kanunda olduğu üzere dokunulmamış ve aynen kalmış.

Gelelim, Türk hava kurumu veya iş merkezi Türkiye’de bulunan kurumlardaki uygulamaya: Yukarıdaki kanunu ve kanunun yorumunu okuduğunuza göre eski kanunla yeni kanun arasındaki en önemli farkın filli uçuş dışındakilerin Brüt mütalaa edilmesi gerekliliği ve bunun yanı sıra verilen ikramiyelerin net olmayıp, anılan kanunun 94-103-104 nolu maddelerine göre değerlendirilmesi gerektiği iken uygulamada hala eski kanunun net ücret geçerliliği korunmakta.

Şimdi gelelim uygulamaya; Bu kanun 6.6.2008 den itibaren uygulamada ve tüm şirketlere ve maliyeye gereği için mutlaka yollanmıştır. Şimdi gelelim kanun çıktıktan sonraki ilginç gelişmelere; TÖSHİD 9.7.2008 tarihinde Uçuş tazminatlarının vergilendirilmesi konulu bir yazı yayınladı. Bu yazı bir şekilde benimde elime geçti, Anladığım kadarıyla TÖSHİD başkanı Yavuz Çizmeci ve yönetimi İstanbul vergi dairesi ve büyük mükellefler vergi dairesi başkanı Mehmet Koç beye konuya açıklık getirme adına ziyarete gitmişler ve Mehmet Koç onlara yeni kanunu şöyle yorumlamış;

a) Uçuş tazminatlarındaki vergi muafiyetinin devam edebilmesi için uçucu personelin ay içinde yarım saat uçması yeterli imiş. (eski kanunda öyleydi) Ve tabii ki TÖSHİD bu bilgiyi alarak tüm üye şirketlerine fakslamış ve konuya kendilerine ve aldıkları bilgi doğrultusunda açıklık getirmiş.

Bu kanun, filli uçuş yapmayan uçak teknisyenlerini 6.6.2008 den itibaren saf dışı bıraktığından ve bana ısrarla gelen telefon ve maillerde yeni kanunun, sadece kendilerinin kısıtlanması için mi çıktığını soran arkadaşlarıma cevap verebilmek adına, Mehmet Koç'un nasıl böyle yorumlayabildiğini merak ederek kendisini telefonla arayıp konuştum. Mehmet Bey TÖSHİD e yaptığı yorumun aynısını bana da yaptı ve yeni kanun hususunda, yazılanlarla tatbikat arasındaki farklılıklar açısından tartışmaya başladık.

Ben kanundaki; fiili anlamının neyi içerdiğini kanunun tebliğinde açıkça yer alan “ödemenin fiili uçuş ve dalış süreleri ile sınırlı bulunması gerekliliği” bölümünü kendisine okuduğumda bu açıklayıcı tebliğden TOSHİD le yaptığı görüşmede bilgisi olmadığı(!) belirterek beni haklı buldu.

TÖSHİD’e verilen ve üyelerine dağıtılan bu yanlış bilgi ve THY’nin hala ısrarla devam ettiği eski kanun hükümleri, değişen kanunun açıklayıcı tebliğe rağmen uygulanmaması beni gerçekten şaşırttı. İlgili kanunun bilmeleri gereken uygulamalarını o kanun hükümlerine göre yapma zorunluluğu olan THY’nin hukukçuları, okuduğunu anlamıyorlar mı dersiniz?

THY’nin kokpit ve kabin personelinin asgari uçuş yükümlülüklerini içeren 07-025 yönetmeliği ilgili kanun 6.6 2008 den itibaren geçerli olduğu halde hala değişmemiş ve eski kanun hükümlerine göre düzenleme devam ediyor. Şöyle ki; Fiili uçuş şartı göz önünde tutulmaksızın ilgili yönetmelikte Dondurulmuş-Kredilendirilmiş ifadeleri yer almakta.

Aynı THY yönetmeliği 07-025 yönetmeliğinde açıkça belirtildiği üzere 55+63 ü bir uçucunun alabilmesi için Uçuş İşletme Başkanlığınca o uçucu personele planlanmış veya ay içinde planlanacak, tebliğ edilebilecek uçuşların %100`nü uçması şart koşulmuş. Yani; o uçucuya ayda bir saat bile şirketi tarafından uçuş görevi planlanıp tebliğ edildiğinde o uçucu 118 saat uçmuş kabul edilecek ve bu rakamı net alacak.

Örneğin; elimdeki bir THY bordrosu incelendiğinde dondurulmuş olarak 55 saat, kredilendirilmiş olarak da 63 saat uçuş ücreti net olarak uygulanmış görülüyor. Uçuş saatini ortalama 90 YTL olarak ele aldığımızda,10.620 YTL’yi net olarak bir saat uçuş karşılığında almak mümkün.( vergisi ödenmeksizin)
İlgili kanunla taban, tabana zıt bir yönetmelik ve işin ilginç yanı, yeni kanuna rağmen hala THY yönetmeliğinin devam etmesi.

Sonuç olarak; Kanunu okudunuz. Tabiki bir şirket istediği rakamı istediği iş grubundaki elemanına verebilir. Buna kimsenin itirazı olamaz. Fakat, bu ücreti verirken o ücret karşılığında oluşacak vergiyi ödemek/ödettirmek zorundadır. Aksi takdirde kendilerine göre kanun yorumlayıp teknik departmana kanuna uymaz veremem derken uçucu kesime fiili uçuş şartını görmemezlikten gelerek vergi kaçırmanın THY de olsa bir bedeli mutlaka vardır.

Devlet bizim devletimiz, THY bizim şirketimiz, çalışanlar bizim ülkemizin insanları, kanunlarımız bizim kanunlarımız, vergi en kutsal borcumuz. Hepsini bir arada mütalaa etmek zorundayız. Birilerine vergi kaçırıyor diyerek Tu-Kaka ilan ederken bilhassa milli havayolumuzun kanunlara uymaması son derece düşündürücü. Sizce yanılıyor muyum?

Not/ Uygulamaları takip edip siz okurlarıma yeniden sunacağım.

İyi haftalar.

THY kaçırıyor Devlet bakıyor...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

STARS ~ 10 yıl önce
Adalet arkadaşım haria yazmıssın.Fakat bende bu konuyu bir avukat arkadaşımla beraber tartıştım tek,tek maddeleri okuduk ve sefa beyin tezinin %100 doğru olduğuna karar verdik.Konu senin dediğin gibi THY bu vergiyi kendi verse batar.Üçuculardan kesse olmaz.Fakat bir gerçek var oda bu konudabirisi THY yi mahkemeye verse %100 kazanır.Bu kişi sefa bey şirkette olmadığından onun ytarafından verilemiyeceğine göre hangi delikanlı personel bu konuyu yargıya götürür bilemem.Sendika zaten uçucuların tekelinde yanlışı onlarda bilyor fakat üstüne gitme işlerine gelmiyor.Bakalım ilerleyen zamanlarda THY vergi kaçağına yine resmen göz göre göre devam eecekmi bekleyip göreceğiz .En azından inceliyeceğiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
adalet ~ 10 yıl önce
Arkadaşlar eğri oturalım doğru konuşalım.;THY nin cirosu yaklaşık 4 milyar ytl.bunun %27 personel gideri.yani yaklaşık 1 milyar ytlsi.Bunun da yaklaşık yarısı uçucu personelin gideri diyelim.500 milyon ytl yıllık gider.Bundan vergi alınmıyor.Bir ücretlinin maaşının %25 i vergi ödüyor işveren.. 500ün %25 i 125 milyon ytl ediyor.Sonuçta yıllık 125 milyon ytl THY vergi ödemiyor uçucular üzerinden.Siz hayrına mı sanıyorsunuz geçen yıllarda bu kanun değiştirilip uçuculardan da vergi alınması teklif edildi ama THY nin yoğun çabası sonucu bundan vazgeçildi.Ey siz diğer çalışan saflar siz verginizi tıkır tıkır öderken uçucu paşalar ödemedikleri vergiyi çatır çatır keyfine yiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
havayolu ~ 10 yıl önce
Sefa Bey araştırmacı gazetecilik örneği gösteren yazınızdan dolayı tebrik ederim.Yazınız bir ihbar niteliğinde.vergi kaçırma sözkonusu.Ayrıca benim değinmek istediğim konu şu ki neden uçucu personel vergi vermiyor.böyle ayrımcılık çifte standart olurmu.neye göre niye!!! hiçbir açıklaması yok bunun.Herkes vergisini verecek!!!.bu durum çalışanlar arasında husumet yaratır.Maliye bu durumu derhal düzeltmelidir.Ama görülüyorki zaten tavan yapmış şişirilmiş ücret alan uçucu personele birde vergi ödemek THY yi zarara uğratacağı açıkca belliki Maliye bir nevi kıyak geçmiş oluyor.işin ilginci akılsıra fiilen uçuş koşulu getirip teknik personeli kapsam dışı tutmak.bu ayrımcılık değilde ne.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz ~ 10 yıl önce
Yorumunuz... Sefa Bey, Uçucuları ve THY i kötü göstermeye hakkınız yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ağa ~ 10 yıl önce
Herkes vergisini veriyorsa pilot ve hosteste verecek !!! Vergiden kaçmak ve biz vermeyelim demekte ne demek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ah ah ~ 10 yıl önce
Sevgili tahsin,Operatör Dr.lara cevap vermiyorum artık.Üzgünüm.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tahsin ~ 10 yıl önce
Ya arkadaşlar adam bir yazı yazmış.Kanun maddelerini aynen belirtmiş.THY yönetmliğinde filli uçuş aranmadan ödeme yapılabildiğini elimdeki bordrolarla ispat ederim demiş. Ve hepsinden önemlisi,Gelirler vargi dairesi başkanı ile konuştuğunu ve sonuçta kendisine hak verdiğini adamın ismini vererek belirtmiş.Şimdi Hukuk rumuzlu arkadaşla ah ah rumuzlu arkadaş boşuna dalaşıyor. ben hukukcu değiim ama okuduğumu anlarım.THY ne kuruluşu olursa olsun kanunlara uymak zorunda.Kendi yaptığı yönetmelikle ulufe dağıtır gibi para dağıtamaz.Dağıtırsa vergisini aslanlar gibi vermek zorundadır.Bu konuda sefa bey %100 haklı görünüyor.Aslında detaylı açıklamasına gerek bile yoktu.Fiili ucuş şartının kanunda yazması bile yeterli diye düşünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ah ah ~ 10 yıl önce
Sn Hukuk, demekki sende bilmedigin konularda ahkam kesiyorsun.Sefa İnan gibi.Senin dedigin yonetmelik resmi gazetede yayınlanan yonetmelik oluyor.THY kamu kuruluşu olmadığı için THY'nin yönetmeliğinin Türk Mevzuatında bir kıymeti harbiyesi bulunmuyor.İstersen Adalet Meslek Lisesi 1. sınıfta okuyan bir delikanlıya teyit ettirebilirsin bu dediğimi.İyisimi sen hukuk nickini kullanma bir daha.Bu arada kanun değişikliği pilot ve hostesler için yapılmadı.Onların hakkı korunurken diğer uyanıkların aynı kapıdan girmemesi için yapıldı.Pilot ve hostes arkadaşlarımız rahat olabilirler.THY'nin onlar namına kulis yaptığını bizzat biliyorum.Her ne kadar onlar grev oylamasında evet demiş olsalarda.Başka Operator Dr. olmak isteyen varmı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
buzank ~ 10 yıl önce
Su AH AH arkadas ın ısı yapılanları baltalamak mı acaba yoksa zır cahılmı. yazar yetkılı ıle gorustum dıyor kanunsa herkese kanun dıyor bu kısı hla belden asagı vurmak laf salatası yapmaktan baska bırsey yapmıyor.ayrıca sanıyorum kabınden gelen dıger yorumlarda konunun kendılerı ıle ılgılı oldugunu sanıyorlar hıc kımsenın gozu kımsenın cebınde degıl arkadasım sız ısınıze bakın.Bırde bazılarını derın uykudan uyanmaya cagırıyorum IS BARISI elden gıttı ey ıs barısı savunucuları(ıslerıne gelınce=

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ağa ~ 10 yıl önce
Binlerce kişinin çalıştığı koskoca THY de kanunu okuyup anlayacak biri yok mu? !!! Yoksa anlayanlar varda işlerine mi gelmiyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000