04 Aralık 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • İş döndü dolaştı, yine kaptan, hostes sarmalına dolandı. Kimse kimsenşn ne dediğine bakmıyor, ne demek istediğine bakıyor Sendika olsa ne olur Sanduka olsa ne olur
  • Yanlis bilgi vermissiniz. Greve katilan kaptan yabanci degildi, ispanyol hic degildi. 12 tane Turk kaptani greve katildi. Kiniyorum yanlis bilgi vermenizi!
  • onurair çalışanlarının maaşları ve ek ücretleri ödenmıyor herkes mağdur bunu araştırıp dıle getırmıyorsunuz bu kokuda araştırma yapmanız haber yapmanızı rıca edıyorum
  • Murat Herdeme laf yok sağolsun destekleri sayesinde kazandı başkanımız Tatlıbal

THY kabin memurları yine piyade gibi cepheye sürülecek!

Türk Hava Yolları’nın yakın geçmişinde bir grev ve bir de 305 olayı yaşandı. THY’nin o günkü yönetiminin, “ kimsenin gözünün yaşına bakmadığı” bu süreci belki sonradan THY’ye dahil olanlar bilmeyebilir. Ama kulaktan dolma da olsa bu iki olayla ilgili mutlaka duydukları bir şeyler vardır.

Biri 2012 yılında diğeri 2013 yılında bir yıl arayla yaşanan iş yavaşlatma ve grev, THY çalışanlarının resmen olmasa da düşünsel açıdan birbirlerinden koptuklarının, birlik ve beraberliğin getirdiği ortak hareket etme bilincinin çöktüğünün açık örneğiydi.

Çünkü her iki olayda da kabin memurları adeta piyade gibi cephenin ön saflarına sürüldü, arkalarını döndüklerinde diğerlerini göremediler.

Hatırlamayanlar için bu iki olayı biraz anlatayım ve hafızaları tazeleyelim.

Havacılık sektöründe grev yapılmasına yasak getiren yasa teklifi meclise sunulduğu günlerde o günkü Hava İş Sendikası, bu teklifin yasalaşmasına karşı bütün üyelerine mesaj yollayarak iş yavaşlatmalarını ve uçucu ekiplerden de uçmama haklarını kullanmalarını istedi.

Mesajın üyelere ulaştırılma yöntemi, zamanlaması vs. tartışılabilir ancak o mesajı alan THY çalışanlarından, sadece bir grup teknisyen ile çoğunluğu kabin memuru 305 kişi eyleme katıldı. Arkadaşlarının da kendilerine destek verdiğini düşünerek büyük bir yanılgıya düşen ve haklarını savunmak için eyleme destek veren bu 305 kişi, dönemin Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun talimatıyla işten atıldı. Siyasiler araya girdi, eylemler yapıldı, ricalar edildi ancak Topçu o dönem ‘Nuh dedi peygamber demedi.’

İki yıl boyunca THY’nin “geri dönebilirsiniz” demesini beklediler. Yeni sendika yönetiminin gayretiyle, birçok haklarını kaybetseler de güçlükle dönebildiler.

Onlar belki iki yıl işsiz kaldılar ama o teklifin yasalaşmasını da bu kahraman kabin memurları ve teknisyenler engelledi.

Bu olaydan tam bir yıl sonra bu kez 15 Mayıs 2013 tarihinde yine eski sendika yönetimi, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uyuşma sağlanamadığı için grev kararı aldı. Yine grevin öncü kuvveti kabin memurlarıydı. Binden fazla kabin memuru mesai arkadaşlarına bir kez daha güvenme gafletinde bulunarak  greve çıktı. Ancak sadece kabin memurlarının ve yine az sayıdaki teknisyenin katıldığı greve sadece bir pilot katıldı. O da Türkiye’de çalışan ve arkadaşlarını yalnız bırakmaması gerektiğinin bilincinde olan İspanyol bir pilot idi!

Kokpitin destek vermediği bir grevin başarılı olma şansı elbette yoktu. Olamadı da… O dönemki pilotlar derneği ve hatta kabin memurları derneği greve katılmayacaklarını peşin peşin açıklayarak THY’den yana saf tuttular. Bugün 305 ve grev mağdurları üzerinden genel kurulda güzelleme yapanların o dönem arkadaşlarını sattıklarını elbette bizler unutmadık. Unutmayacağız da...

Bu iki olay, THY’deki çalışanların sendikal gücünün kırılmasında en önemli etkenlerdir. Bu iki girişimin başarısız olmasındaki en önemli sebep de kabin memurlarına sırtını dönen kokpit üyeleridir.
Bugün sanki 305 ve grev fiyaskoları unutulmuş gibi kabin memurlarını ayartmak isteyenlerin ve yeni sendika kurmak için ortalarda dolaşan tescilli grev kırıcılarının, sicillerini hepimiz biliyoruz.
Birçoğu uçuş hayatını noktalama evresine erişen bu isimlerin gayesi meslektaşlarının ve kabin memurlarının haklarını korumak değil, kendilerine birkaç yıl daha para kazanabilecekleri ekmek kapısı açmaktır.

Herkes sendika kurmak ve istediği sendikaya üye olmak hakkına sahiptir. Ancak, yakın geçmişte yaşanan iki örnek gösteriyor ki, birileri birilerini çok çabuk satabiliyor ve riski başkalarına ciro edebiliyor.

Özellikle kabin memurlarına seslenmek istiyorum. Bu oyunlara alet olmayın.  305 olayı ve grevi hatırlayın ve ilk adımı önce sizi gaza getirenlerin atmasını isteyin. Sizden Hava İş’ten istifa etmenizi isteyenlerin önce kendilerinin istifa edip etmediklerini sorgulayın. Boşu boşuna toplu iş sözleşme haklarından mahrum kalmayın.


Birilerinin hayallerine, egolarına alet olmak yerine mevcut sendikanıza sahip çıkın. Sayısal üstünlüğünüzü kullanarak erk’i eline almak isteyenlerin ilk fırsatta işverene topuk selamı verip esas duruşa geçeceğini ve size sırt çevireceğini hiç ama hiç aklınızdan çıkarmayın! Örnekleri geçmişte defalarca tekrarlamıştır ve tekrarlayacaktır...

İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un sözüyle yazıyı bitiriyorum.
“Hiç ibret alınsaydı, tekerrür eder miydi tarih” 

THY kabin memurları yine piyade gibi cepheye sürülecek!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (134)

Harekat ~ 8 ay önce
İş döndü dolaştı, yine kaptan, hostes sarmalına dolandı. Kimse kimsenşn ne dediğine bakmıyor, ne demek istediğine bakıyor Sendika olsa ne olur Sanduka olsa ne olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yanlis bilgi var ~ 8 ay önce
Yanlis bilgi vermissiniz. Greve katilan kaptan yabanci degildi, ispanyol hic degildi. 12 tane Turk kaptani greve katildi. Kiniyorum yanlis bilgi vermenizi!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mağdur ~ 8 ay önce
onurair çalışanlarının maaşları ve ek ücretleri ödenmıyor herkes mağdur bunu araştırıp dıle getırmıyorsunuz bu kokuda araştırma yapmanız haber yapmanızı rıca edıyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Laf yok ~ 8 ay önce
Murat Herdeme laf yok sağolsun destekleri sayesinde kazandı başkanımız Tatlıbal

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000