29 Mayıs 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Şirketin ve bazılarının bu 2.KAPTAN düşmanlığı neden var. 1.Kaptanlar 2.KAPTAN olmadanmı oluyorlar. Unutmayın 2. KAPTAN'ın hakları azalıyorsa sizinkilerde alınacak ve değeriniz bu oranda azalıcak. Bakın büyük havacılık firmalarına 1. Kaptan 2. KAPTAN maaş farkı çok değildir. Şirketimizde 2 katıdır.2. KAPTAN ların pas bilette upgrade hakkı bile alındı. Kabinde ise bakıldığında şirketimiz piyasaya göre 3 katı fazla maaş veriyor. Böyle olunca maalesef gelinen nokta kabindeki çalışma arkadaşlarımız kendilerini artık Pilotlarla eşit tuttuğu haraketleriyle davranışlarıyla mesajlarıyla maalesef üzülerek gözlemliyoruz. Bunlar azınlık kısım ama kabin özelleşince görücez bu kadar havalı olmak nasıl.Biraz zaman geçsin artık müdürlüklerle kıyaslıyacaklar kendilerini.Pilotlar heryerde aynı koşullarda rahatlıkla çalışabilir. Onlarca pilot ayrıldı ve bilinen şirketlerde şuan uçuyor. Millete fırça atmaya çalışan garibanı ezmeye çalışan O kaptanlar sesiniz yönetimede çıksın o zaman helal olsun SİZE ..
  • Geçenlerde doktora gittim , beyfendi pilot olduğumu öğrenince kibarca maaşımı sordu.Bende sizin ki kadar değildir ama çok şükür bana, etrafımda yardıma ihtiyacı olanlara yetecek kadar dedim.Gözünde sen kimsin be adam ben uzman doktorum elbette senden çok para kazanacağım bakışını gördüm.Şimdi ben ona kalkıp bak güzel kardeşim , senin baba parasıyla okuduğun o özel üniversiteye ben Turkiye sıralaması puanımla 5 kere girerdim, okuduğum okul dünyanın em zor bölümleri arasındadır ve aslında normalde bundan çok daha iyi paralar kazanmalıyım ama bu işler hep kısmet demedim.Neden biliyor musunuz veren de alanda odur işte ondan ben kimim kime hesap soracağım
  • Siz merak etmeyin pilot maaşlarını biz iki kere düşünüyorsak patronlar 20 kere düşünüyor.. 7500 TL den aşağı maaş verecekler türkiyede( dolar ile 2000 civarı dersek) bakın bakalım kim çalışıyor kim 100.000 euro harcayıp pilot oluyor?? Bu işin minimumu bu rakamlardır o bile az ya neyse.. Ha kimisi diyor asgari ücretle çalışıyor pilotlar.. onlarında bir hesabı var yeni mezun olmuş uçuş saati yok.. 1000-1500 saat yaptıktan sonra desin bakalım al sana 1500 TL maaş gel FO uç.. :)
  • Kimse kusura bakmasın, ingilizcesi iyi olan adamın tüm dünyada yapabileceği bir meslek bu... tüm dünyada 3 aşağı 5 yukarı maaşlar belli, standartların altında maaş verdiğiniz zaman herkes kaçar ki kaçıyor zaten... Türkiye ile kıyaslamanız doğru değil kaldı ki kıyaslanız da haksızsınız... 100.000 euro'dan fazla para gömüp, yıllarca eğitim alıp, yorgunluktan, uykusuzluktan gözler açık rüya görerek bu mesleği 7-8 bin lira maaşa yapan buyursun gelsin... sağ koltukta sepet oturan adamlarla kaptana müdahale etmeyen veya destek olmayan adamlarla uçarsınız... (((ilk kazada da avrupa, amerika tepenize biner...))) hani emniyet emniyet diye bağırıyorsunuz, o zaman benim aklımı da yerde, ev kirasında, çocuğun okul, hanımın hastane masrafında bırakmayacaksınız... öğrendikten sonra hiçbir meslek zor değil, beyin cerrahı da, hukuk profesörü de yıllarca öğrendiği bilgisini satıyor, 1 saat muayene ediyor, 1 saat tavsiye verip dosya hazırlıyor dünyanın parasını alıyor, kendisine göre zor bir iş yapmıyor. Kusura bakmayın ben de hem yıllardır öğrendiğim bilgimi hem de 8-9 psi basınç altında gece 3-5 demeden sağlığımı satıyorum... düşük görüş koşullarında, uçakta arızada, motorun birisi gittiğinde, yangında kokpitte 2 kişinin bilgisine muhtaç kaldığınızı lütfen hatırlayın...

THY iki yöneticinin egosuna teslim olamaz! THY'de II. Pilot maaşları düşecek mi?

Türkiye’deki havayolu şirketleri, son birkaç yıldır sorunsuz girdikleri yaz sezonuna eski bir alışkanlık olsa gerek yine sancılı girdiler. Bir anda artan yaz tarifelerine hazırlıksız yakalanan havayolu şirketleri, krizi gerekçe göstererek işten attıkları çalışanları ikame etmedikleri için bugün eldeki personeli, iliğine kadar sömürmekte bi sakınca görmüyor. 

Geçmişte yaz ile kış aylarında gerçekleştirilen uçuş sayılarında anormal farklar olduğu için planlarını buna göne yapan havayolu şirketleri, son yıllarda uçuş sayılarında anormal farklılıklar olmadığı için istikrarlı bir çizgi  yakalamışlardı.

Geçen yıl ki kriz sırasında, başta Pegasus olmak üzere THY ve diğer şirketler, çalışanların bazılarıyla yollarını ayırdılar. Ancak hızlı toparlanma ile yaz trafiğinin bu kadar bereketli olacağını tahmin de etmedikleri için bugün sorunlar birer birer gün yüzüne çıkmaya başladı. Henüz yaz tarifesinin ilk günlerinde olmamıza rağmen, ekiplerden homurtular yükseliyor.  2015 yılında ekipleri aylık 110 saat limitine dayayarak uçuran Pegasus Havayolları ile ilgili o dönemde yazılanları, ekiplerin haykırışlarını hatırlayın…

Haftanın 6 günü, her gün 4-5 bacak uçuş yaptırılan ekiplerden bu yıl da şimdiden benzer sesleri duymaya başlamamız, önümüzdeki yaz aylarının hem ekipler hem de havayolu şirketleri için çok sıcak geçeceğinin habercisi gibi…

THY’de de durum çok farklı değil. Özellikle artan Rusya operasyonuna hazırlıksız yakalanan THY’nin, bu uçuşlarında personelin göz açtırılmadan uçurulduğunu duyuyoruz. Ekip planlamada son dönemde ciddi plansızlıkların olduğu duyumları da ciddi şekilde değerlendirilmelidir.

1 Ocak 2017 tarihinde hem Pegasus’un hem de THY’nin uygulamaya başladığı FTL (Flight Time Limitations) konusunda çalışanlardan yoğun şekilde gelen  şikayetlerin mutlaka Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Toplu iş sözleşmesi güvencesinden uzak Pegasus Havayolları’nda, daha önce limit aşımlarından dolayı bir genel müdür yardımcısının form 4 belgesini iptal eden SHGM’nin, aynı hassasiyeti bütün şirketler için göstermesi gerektiğini düşünüyorum.

Türk Hava Yolları, TİS hükümlerine aykırı olacak şekilde uygulanan FTL  konusunda sessizliğini artık bozmalıdır. THY’nin, böylesine önemli bir konunun birkaç ekip planlama yöneticisinin inisiyatifine bırakılmasının hem yasal hem de vicdani sorumluluğunun farkına varmasını umuyorum. Toplu iş sözleşmesi ile güvence altına alınan hakların, FTL kılıfı adı altında birkaç yöneticinin oyuncağı olmasına izin verilmemelidir.

Sivil Havacılık Genel Müdürü olduğu dönemde, limit aşımı yaptığı için bir havayolu şirketinin genel müdür yardımcısının form 4 yetkisini haklı olarak alabilen Bilal Ekşi’nin, bugün masanın diğer tarafında otururken bu usulsüz uygulamalara çanak tutma lüksü yoktur.

Her geçen gün bu konuda şikayetlerin arttığını bize kadar gelen serzenişlerden anlayabiliyoruz. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin de bu seslere mutlaka kulak vermesi gerekiyor. Ekiplerin dinlenme sürelerini artırmak niyetiyle hazırlanan bir projenin, birkaç kendini bilmezin elinde ‘personel aleyhine’ kullanılır hale gelmesine mutlaka müdahale edilmelidir. Bu müdahaleyi yapması gereken kişi de bir zamanlar SHGM Genel Müdürü şapkasıyla bu tarz ‘çakallıklara’ göz açtırmayan, bugünün THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’dir.

BOEING 737 EKİPLERİNE AYRICALIK GELECEK Mİ?
Türk Hava Yolları'nın son 10 yıldır yürüttüğü Afrika operasyonları karlılık anlamında şirketin yüzünü güldürürken o bölgeye sefer yapan uçak filosunun yoğunlukla Boeing 737 filosu olmasından dolayı o filoda görev alan ekiplerin rahatsız olduğunu biliyoruz. 737 filosunu sırf bu yüzden terk etmek için ekiplerin ne çabalar verdiklerini az çok biliyorum. Bana göre tek bir filonun hem havalimanı alt yapıları yetersiz hem de sağlık riskleri olan bölgelere uçmak zorunda kalmaları büyük haksızlıktı. Şimdi Hava İş Sendikası'nın önerisiyle bu bölgelere uçan ekiplere farklı mesai tarifesi uygulanması gündemde. THY'nin bu teklife nasıl yaklaşacağını bilmiyorum ama bana göre sendikanın bu hamlesi gecikmiş ama son derece doğru bir girişimdir. Umarız THY tarafında da bu girişim karşılık bulur.

THY İKİNCİ PİLOT MAAŞLARINI DÜŞÜRECEK Mİ?
Pegasus Havayolları'nın sahibi Ali Sabancı'nın, yıllar önce söylediği iddia edilen, ' pilotları 5 bin Tl maaşla çalıştıracağım' sözü, söylendiği dönemde birçoğu için ütopik gelmişti. Pilotların hem yurtiçinde hem de yurt dışında revaçta olması dolayısıyla, Sabancı'nın bu muradının gerçekleşmeyeceği düşünülüyordu. Ancak gelinen noktada, bırakın 5 bin Tl'yi asgari ücret karşılığı özel havayollarında görev yapan pilotlar olduğunu görüyoruz. THY'nin de son olarak, ikinci pilot giriş maaşlarınını 17 bin Tl'den 11 bin TL'ye düşürülmesine yönelik çabaları, Türkiye'de görev yapmayı düşünen yeni mezun ikinci pilotların yakın gelecekte epey zorluk çekeceğini gösteriyor. Dün pilotlar oluşan lehine arz talep dengesizliği pilotlara avantaj sağlıyordu, bugün ibre tersine döndü. Bakalım gelecekte pilotlar ve işverenler arasındaki denge kimin lehine dönecek?

THY iki yöneticinin egosuna teslim olamaz! THY'de II. Pilot maaşları düşecek mi?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (151)

EğriOlDoğruKonuş ~ 1 yıl önce
Şirketin ve bazılarının bu 2.KAPTAN düşmanlığı neden var. 1.Kaptanlar 2.KAPTAN olmadanmı oluyorlar. Unutmayın 2. KAPTAN'ın hakları azalıyorsa sizinkilerde alınacak ve değeriniz bu oranda azalıcak. Bakın büyük havacılık firmalarına 1. Kaptan 2. KAPTAN maaş farkı çok değildir. Şirketimizde 2 katıdır.2. KAPTAN ların pas bilette upgrade hakkı bile alındı. Kabinde ise bakıldığında şirketimiz piyasaya göre 3 katı fazla maaş veriyor. Böyle olunca maalesef gelinen nokta kabindeki çalışma arkadaşlarımız kendilerini artık Pilotlarla eşit tuttuğu haraketleriyle davranışlarıyla mesajlarıyla maalesef üzülerek gözlemliyoruz. Bunlar azınlık kısım ama kabin özelleşince görücez bu kadar havalı olmak nasıl.Biraz zaman geçsin artık müdürlüklerle kıyaslıyacaklar kendilerini.Pilotlar heryerde aynı koşullarda rahatlıkla çalışabilir. Onlarca pilot ayrıldı ve bilinen şirketlerde şuan uçuyor. Millete fırça atmaya çalışan garibanı ezmeye çalışan O kaptanlar sesiniz yönetimede çıksın o zaman helal olsun SİZE ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bizden bir halt olmaz ~ 1 yıl önce
Geçenlerde doktora gittim , beyfendi pilot olduğumu öğrenince kibarca maaşımı sordu.Bende sizin ki kadar değildir ama çok şükür bana, etrafımda yardıma ihtiyacı olanlara yetecek kadar dedim.Gözünde sen kimsin be adam ben uzman doktorum elbette senden çok para kazanacağım bakışını gördüm.Şimdi ben ona kalkıp bak güzel kardeşim , senin baba parasıyla okuduğun o özel üniversiteye ben Turkiye sıralaması puanımla 5 kere girerdim, okuduğum okul dünyanın em zor bölümleri arasındadır ve aslında normalde bundan çok daha iyi paralar kazanmalıyım ama bu işler hep kısmet demedim.Neden biliyor musunuz veren de alanda odur işte ondan ben kimim kime hesap soracağım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yav he He ~ 1 yıl önce
Siz merak etmeyin pilot maaşlarını biz iki kere düşünüyorsak patronlar 20 kere düşünüyor.. 7500 TL den aşağı maaş verecekler türkiyede( dolar ile 2000 civarı dersek) bakın bakalım kim çalışıyor kim 100.000 euro harcayıp pilot oluyor?? Bu işin minimumu bu rakamlardır o bile az ya neyse.. Ha kimisi diyor asgari ücretle çalışıyor pilotlar.. onlarında bir hesabı var yeni mezun olmuş uçuş saati yok.. 1000-1500 saat yaptıktan sonra desin bakalım al sana 1500 TL maaş gel FO uç.. :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fo ~ 1 yıl önce
Kimse kusura bakmasın, ingilizcesi iyi olan adamın tüm dünyada yapabileceği bir meslek bu... tüm dünyada 3 aşağı 5 yukarı maaşlar belli, standartların altında maaş verdiğiniz zaman herkes kaçar ki kaçıyor zaten... Türkiye ile kıyaslamanız doğru değil kaldı ki kıyaslanız da haksızsınız... 100.000 euro'dan fazla para gömüp, yıllarca eğitim alıp, yorgunluktan, uykusuzluktan gözler açık rüya görerek bu mesleği 7-8 bin lira maaşa yapan buyursun gelsin... sağ koltukta sepet oturan adamlarla kaptana müdahale etmeyen veya destek olmayan adamlarla uçarsınız... (((ilk kazada da avrupa, amerika tepenize biner...))) hani emniyet emniyet diye bağırıyorsunuz, o zaman benim aklımı da yerde, ev kirasında, çocuğun okul, hanımın hastane masrafında bırakmayacaksınız... öğrendikten sonra hiçbir meslek zor değil, beyin cerrahı da, hukuk profesörü de yıllarca öğrendiği bilgisini satıyor, 1 saat muayene ediyor, 1 saat tavsiye verip dosya hazırlıyor dünyanın parasını alıyor, kendisine göre zor bir iş yapmıyor. Kusura bakmayın ben de hem yıllardır öğrendiğim bilgimi hem de 8-9 psi basınç altında gece 3-5 demeden sağlığımı satıyorum... düşük görüş koşullarında, uçakta arızada, motorun birisi gittiğinde, yangında kokpitte 2 kişinin bilgisine muhtaç kaldığınızı lütfen hatırlayın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000