20 Ekim 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

THY İÇİN HERSON BİR BAŞLANGIÇ OLACAK!

Çarşamba günü Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Herson hattındaki ilk uçuşuna katıldım. Üç günlük program sırasında Türkiye'deki havacılık gündeminden de uzak kaldık. Dolayısıyla bu hafta sektörde olan biteni uzaktan göz ucuyla takip edebildim. Gündemi kaçırdığım için bu hafta eski hikayelerden anlatmak isterdim ancak iyi bir mitoman olmadığım için, THY'nin ilk uçuş noktasına ilişkin ilginizi çekeceğini umduğum gözlemlerimi sunmak istiyorum.

THY, Ukrayna ve Rus ayrılıkçı milisleri arasında çatışmalar sürdüğü için Rusya tarafından ilhak edilen Kırım bölgesine bir süredir uçuş yapamıyordu. Bölgedeki potansiyelden oldukça memnun olan THY, Simferopol hattına alternatif olarak Herson kentine uçma yolunu seçti. Herson Havalimanı Sovyetler'in parçalanmasından sonra atıl durumda bırakılmış. Havaalanında ciddi alt yapı eksiklikleri var. THY'nin seferleri öncesinde 1.5 milyon dolar harcanarak pistte küçük onarımlar yapılmış. Ancak 13 yıldan bu yana hiç büyük yolcu uçağı (Airbus 320 onlar için çok büyük bir uçak) inmediği için havayoluna hizmet verecek teknik ekipmanlar da yok. THY'nin Airbus 320 tipi uçağına uygun merdiven olmadığı için yaklaşık 30 dakika uçak içinde bekletilmemizin sebebi de bu eksikliklerdi. Ama her şeye rağmen THY'nin uçağı Herson'lular için bir dönüm noktası olarak görülüyor. 

İlk sefer olmasına rağmen davetliler hariç  uçakta 80-90 civarında yolcu vardı. Yolcuların önemli bölümü bölgede iş yapan Türk işadamlarından oluşuyordu. Herson'da Ukrayna'nın diğer şehirlerinde olduğu kadar Türk yok. Şehirde 200 civarında Türk'ün yaşadığı söyleniyor ancak THY'nin doğrudan uçuşları ile birlikte bu sayının artması işten bile değil. Buna sevinen Türk işadamları olduğu gibi henüz keşfedilmemiş bu bölgeye gelecek yeni girişimcilerden rahatsız olan işadamları da var. Ancak şu bir gerçek ki THY, uçtuğu bölgelere sadece yolcu taşımıyor yatırım da taşıyor. Bu açıdan Herson'un yakın dönemde Türk işadamları için iyi bir yatırım bölgesi olması kaçınılmaz görünüyor.

Herson'da çok büyük tarım arazileri var. Türk işadamları da Herson'dan aldıkları tarım ürünlerini Türkiye başta olmak üzere Irak ve Suudi Arabistan gibi ülkelere satıyorlar. İnşaat sektörü de yeni yeni gelişmeye başlıyor. Türk inşaat firmaları  da bu gelişme paralelinde konumlarını alıyorlar.

Herson, ortalama bir Anadolu kenti görünümünde ancak çok daha planlı ve düzenli bir şehir. Ukrayna'nın güneyinde bir tarım kenti... Gözünüzün alabildiğine tarım yapılabilen topraklara sahip. Kentin simgesi ise karpuz...

300 binin üzerinde insan yaşıyor. Asgari ücretin 100 dolar civarında olduğunu öğreniyoruz. Dolayısıyla alım gücü düşük ve turistler için fiyat açısından uygun bir yer. Kentin en iyi restoranlarından birinde 10-12 dolar ödeyerek iyi bir yemek yiyebilir, 20-30 dolara ortalama bir otelde konaklayabilirsiniz.

Bir gece Herson'da kaldıktan sonra yaklaşık bir saat ötedeki bir başka şehre, efsane uçak gemisi Varyag'ın üretildiği Nikolayev'e geçiyoruz. Herson ve Nikolayev 'Gelinler Şehri' olarak anılıyor. Her iki şehirde de evlenmek için buraya gelen ABD'li, Alman ve Fransız'lar için evlilik ofisleri bulunuyor. Bu aslında çok eski bir gelenek. Çünkü Çarlık döneminde yakalanan ve demiryollarında, tersanelerde çalıştırılan esirler, Rus çarına mektup yazarak evlenmek istediklerini belirtiyorlar. Çar da durumu Katerina'ya iletiyor ve Katerina da esirlerin bu isteğine karşı çıkmıyor. Şehrin en güzel kızları ve esirler tek sıra halinde karşılıklı sıra halinde diziliyor. Her esir karşısına denk düşen kızla evlendiriliyor. O gelenek farklı yöntemlerle de olsa o günden bugüne hala devam ediyor. Bu yüzden bu bölgeye ırkların başkenti adı da veriliyor.

Nikolayev'de Herson'a göre daha büyük ve kullanışlı bir havalimanı var. Ancak ülkenin ticaret merkezlerinden Odessa'ya THY ve Onur Havayolları'nın hali hazırda uçuş yapmasından dolayı Türk Hava Yolları, daha uzak olan Herson'a uçmayı tercih etmiş.

Özellikle Donetsk bölgesinde çatışmalar devam ediyor. Ancak bu bölgede güvenlik açısından herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. Herson'dan Nikaloyev oradan da Odessa'ya geçerken yollarda sürekli askerler ve askeri araçlar görebilirsiniz ancak bu sizi korkutmasın çünkü bir çatışma söz konusu değil.

Herson-Nikolayev-Odessa'yı kapsayan üç günlük gezide gördüklerim bunlar. Özellikle Herson ve Nikolayev için hem turistik hem de ticari amaçla Türkiye'den ciddi talep olacağını düşünüyorum. Kırım bölgesinde yaşayan 250 bin civarında Türk'ün de dünyayla tek bağlantı noktası Herson olduğu için özellikle İstanbul üzerinden uçuş yapacak transit yolcular için bu hattın iyi bir alternatif  olacağını ve Simperopol hattı açılsa dahi bu rotada uçuşlarına devam edileceğini sanıyorum.

THY İÇİN HERSON BİR BAŞLANGIÇ OLACAK!

Facebook Yorum

Yorumlar

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Genelde boyle davetlere katilanlar havayolunu overler vs ama siz harbi harbi gozlem yapip yazi yazmissiniz. Boyle ciddiyetle yazi yazan adamlara tesekkur edilir. Bravo.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yanlış ~ 4 yıl önce
Murat bey kabindeki rehber amir saçmalığını neden yazmıyorsunuz. Yeni Başlayan ekipler çok şikayetçi 1 yıllık amirleri rehber yapmışlar. Daha ögrenci nasıl yetiştirilir ondan haberleri yok. Asil amaçları işe ve şirkete adaptasyonu Sağlamak OLMASINA rağmen kendilerin çok matah birsey sanıp yenileri ezmeye çalışıyorlar!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tav ~ 4 yıl önce
Ben de tav a basvuracam. alim var mi acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tgs ~ 4 yıl önce
TGS YE ALIM VARMI ACABA

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TGS ~ 4 yıl önce
VAR.
tgs ~ 4 yıl önce
işçi olarakmı memurmu acaba cvp verirseniz sevinirim

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000