26 Aralık 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • thy dünyanın her yerinden pilot topladı kadrolu acaba bu pilotları savaşa mı gönderecek yatan uçaklara çuvalla para ödeniyor yöneticıler kendi şirketleri olsa yaparlarmı el elin eşeğini türkü çalarak ararmış der nasrettin hoca
  • Bu yazınız biraz taraflı olmuş Sanki.Neden sadece kabin??Bu kadar departman varken.Şirket bu kadar savurgan bir şekilde para harcayıp olmadık şeylere para ayırıyorsa ilk önce bunları halledip sonra ekiplere gidilmeli ki herkesin içi rahat eder.Kesintilerde tüm departmanlarda genel müdürlük de dahil adaletle yapılmalıdır. O zaman adil olunur.Ben şahsım adına söyleyeyim bu sefer ekipten yapılan kesinti durumu kurtaracak gibi hissetmiyorum .Çok daha önemli ve acil tedbirler alınmalı.
  • Yonetici gozunu uc kurus paramiza dikmis sendika biyandan basimizdaki devlet biyandan bu ne arkadas ya az yiyin az.makam arabasina binmeyin servisi kullanin habire ahl ye insaat yapiyorsunuz yapmayin sabihagokcene milyondolarlik tesis yaptirdiniz koridorlarda kovalar var akiyor heryer kimlere yedirdiniz bu paralari az yiyin az ayiptir her odada bir mudur bir baskan herbiri bakan yegeni bakan akrabasi baskanlar yeter artik ya fetocu dediniz fetocu olmayanlari attiniz fetocular halen gorevde yazik gunah nasil evinize gidip rahat uyuyorsunuz ya vijdan kalmadimi sizde hele şu artik dinazora donmus emekliler artik yeter gidin torunlariniza vakit harcayin ya el insaf be kardesim ya.yaw bunu hicmi gormez en tepedeki genel mudur ya.sirket batiyor siz hala insaat pesindesiniz ya yeni arabalar vs ya.neoldu bu mng den aldigin hangar yazik deilmi ya oraya gidip gelen arabalar bosunami yakit yakiyor gozunuze dizinize dursun be.ucak ahl den kalkiyor sabihaya bakima gidiyor yuuuhhh ya yuuuhhh bukadar da olmazki sonrada kalkmis lar yuzsuzler yetim hakki yiyen suratsiz meymenetsizler onbinlerce maas alan haysiyet yoksunlari biz emekcilerden medet umarak zam almasin diyor yokkk yaaaa sen alma bakalim 50 bin maas 3 ay ve senin gibi yuzlerce mudur almasin hadi fedakarlik yapsinlar binmesinler makam arabalarina satin hepsini hadi gorelim fedakarligini ki biz bizde bize dusen neyse yapalim ama sen yekurkum ye yap sonra bize gel bizde sana kollarimizla al sana dicez hadi bakalaim koskocaman AL SANAAA....
  • İstanbul, Ankara, Antalya, Trabzon, Adana, İzmir İstasyon müdürlükleri haricinde (gerekirse 2-3 istasyon müdürlüğü daha eklenebilir) diğer yurtiçi istasyonları bu 6 istasyona bağlayıp ciddi anlamda tasarruf yapılabilir.

THY için en kritik karar!

Rus uçağının düşürülmesi sonrası Rusya ile yaşanan kriz, Atatürk Havalimanı saldırısı, 15 Temmuz darbe girişimi, on üçü metropollerde olmak üzere çok sayıda canlı bomba eylemi, büyükelçi suikasti, Suriye'de devam eden sınır ötesi operasyon, rekor üstüne rekor kıran döviz kurları...

Bir ülke turizminin dolayısıyla havacılık sektörünün tepe taklak olması için adeta yok yok!

Böylesi bir ortamda havacılık işletmecilerinin önceden hazırladıkları rotada ilerlemeleri olanaksız. Dolayısıyla havayolu şirketlerinin  filo planlamalarını elden geçirmeleri, terminal işletmecilerinin kapasite düşürmeleri, bütün işletmecilerin personel giderlerini azaltmaları ve bir dizi tasarruf tedbirlerini acilen uygulamaya koymaları şart.

Çünkü ne zaman biteceği öngörülemeyen ve giderek derinleşen bir krizin ortasında, krize meydan okumak tasavvur edilemeyecek sonuçlar doğurabilir.

Ayrısız gayrısız... THY, Pegasus, Onur Air, Atlasglobal, Sunexpress, TAV, IC Fraport... Çanlar hepsi için çalıyor...

Böyle bir ortamda başka türlü kaygıları gözeterek, 'krizden etkilenmedik' demek inandırıcı olmayacağı gibi krizi umursamamak da krizin derinleşmesini tetikleyecektir.

Yakın tarihe kadar THY'de benzer bir duruş hakimdi. Krizin negatif etkileri bilinmesine rağmen itiraf edilmiyordu.

Onur Air, Atlasglobal yükselen kuru sabitledi, önlem aldı. Pegasus toplu işten çıkarmalarla krize karşı ilk tepkiyi verdi. Pegasus ve Onur Air, uçuş ekiplerinin harcırahlarını bile düşürdü. Ancak yakın zamana kadar Türk Hava Yolları, hem ulusal hem de uluslararası kamuoyunda negatif algı oluşmaması için yaşanan krizi hep reddetti. Belki de kişisel başarısızlık olarak algılanması istenmiyordu. Ama ilerleyen süreçte krizin giderek derinleşmesi, işi artık saklanamayacak boyutlara getirdi. THY, önce yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarını revize etti. Kar etmeyen bazı hatlar kapatıldı. Bazı hatlarda ise azaltmaya gidildi. Geniş gövde de dahil olmak üzere 30 civarında uçak yere indirildi. Uçaklar wetlease pazarına sunuldu. Sponsorluklar rafa kaldırıldı. Bizzat Genel Müdür Bilal Ekşi aracılığıyla DHMİ'den yılda100 milyon dolarlık indirim talep edildi.

THY'nin yere indirdiği uçakların sadece aylık kira maliyeti 30 milyon dolar civarındaydı. Tabi o uçakların yere indirilmesiyle pilot ve kabin memuru fazlası da ortaya çıktı. THY'de 800 pilot fazlası olduğu konuşulurken iki bin civarında da kabin memurunun işten çıkarılacağı konuşulmaya başlandı.

THY böyle bir ortamda bu kez sendikanın kapısını çaldı. Hava İş Sendikası yönetimine, 'zam yapmayalım' talebini iletti. 2001 yılında benzer bir temas yine olmuştu. O dönem 11 Eylül krizi sonrası THY zor durumda kaldığı için izin karşılığı tüm çalışanlardan üç yevmiye kesilmesi konusunda sendika ile anlaşmaya varılmıştı. 6 ay süreli anlaşma, 4 ay dolmadan THY'de işler yoluna girmeye başlayınca noktalanmıştı.

Bugün THY'nin zam yapmayalım talebi bence herkes tarafından anlayışla karşılanmalıdır. THY'nin en zor süreçlerinden birinde herkesin üzerine düşen fedakarlığı yapması gerekir. THY'nin zam yapılmaması konusunda sendika ile anlaşamaması halinde işten çıkarmaların başlayacağı mutlaka göz önünde tutulmalı ve kimsenin işinden olmaması için herkesin bu sorumluluk duygusuyla hareket etmesi şarttır. Bu arada THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın, 'işler yoluna girerse' yapılmayan zam farklarını 2018'de ödeme sözü verdiğini ve sendikanın bu süreçte olası bir işçi kıyımına karşı cayma hakkını elinde tuttuğunu da belirtmekte fayda var.

Özetle, THY için kritik bir süreçteyiz. Herkesin biraz kendinden vermesi gereken bir dönem yaşıyoruz. THY çalışanları geçmişte böyle durumlarda yapması gerekeni hep yapmıştır ve yine yapacaktır. Tabi çalışanlar bu özveriyi gösterirken diğer birçok kalemde de tasarrufların yapıldığını görmek hepsinin hakkı. Bir tarafta çalışanlardan fedakarlık beklerken diğer tarafta hoyratça para harcamak olmaz. Bunun için THY'nin de artık şu kemer sıkma politikasını etkin şekilde hayata geçirmesi bütün çalışanların en büyük temennisidir. Öncelik ise her zaman yazdığım gibi 670 civarındaki müdür sayısının düşürülmesi, bir personel ve bir şefe bir müdürün verildiği istasyonlardan başlayarak yeni bir insan kaynakları politikası izlenmesi olmalıdır.

THY için en kritik karar!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (162)

halit aycın ~ 1 yıl önce
thy dünyanın her yerinden pilot topladı kadrolu acaba bu pilotları savaşa mı gönderecek yatan uçaklara çuvalla para ödeniyor yöneticıler kendi şirketleri olsa yaparlarmı el elin eşeğini türkü çalarak ararmış der nasrettin hoca

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Murat Bey ~ 2 yıl önce
Bu yazınız biraz taraflı olmuş Sanki.Neden sadece kabin??Bu kadar departman varken.Şirket bu kadar savurgan bir şekilde para harcayıp olmadık şeylere para ayırıyorsa ilk önce bunları halledip sonra ekiplere gidilmeli ki herkesin içi rahat eder.Kesintilerde tüm departmanlarda genel müdürlük de dahil adaletle yapılmalıdır. O zaman adil olunur.Ben şahsım adına söyleyeyim bu sefer ekipten yapılan kesinti durumu kurtaracak gibi hissetmiyorum .Çok daha önemli ve acil tedbirler alınmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bugun yedigin hurmalar bir gun tirmalar!!! ~ 2 yıl önce
Yonetici gozunu uc kurus paramiza dikmis sendika biyandan basimizdaki devlet biyandan bu ne arkadas ya az yiyin az.makam arabasina binmeyin servisi kullanin habire ahl ye insaat yapiyorsunuz yapmayin sabihagokcene milyondolarlik tesis yaptirdiniz koridorlarda kovalar var akiyor heryer kimlere yedirdiniz bu paralari az yiyin az ayiptir her odada bir mudur bir baskan herbiri bakan yegeni bakan akrabasi baskanlar yeter artik ya fetocu dediniz fetocu olmayanlari attiniz fetocular halen gorevde yazik gunah nasil evinize gidip rahat uyuyorsunuz ya vijdan kalmadimi sizde hele şu artik dinazora donmus emekliler artik yeter gidin torunlariniza vakit harcayin ya el insaf be kardesim ya.yaw bunu hicmi gormez en tepedeki genel mudur ya.sirket batiyor siz hala insaat pesindesiniz ya yeni arabalar vs ya.neoldu bu mng den aldigin hangar yazik deilmi ya oraya gidip gelen arabalar bosunami yakit yakiyor gozunuze dizinize dursun be.ucak ahl den kalkiyor sabihaya bakima gidiyor yuuuhhh ya yuuuhhh bukadar da olmazki sonrada kalkmis lar yuzsuzler yetim hakki yiyen suratsiz meymenetsizler onbinlerce maas alan haysiyet yoksunlari biz emekcilerden medet umarak zam almasin diyor yokkk yaaaa sen alma bakalim 50 bin maas 3 ay ve senin gibi yuzlerce mudur almasin hadi fedakarlik yapsinlar binmesinler makam arabalarina satin hepsini hadi gorelim fedakarligini ki biz bizde bize dusen neyse yapalim ama sen yekurkum ye yap sonra bize gel bizde sana kollarimizla al sana dicez hadi bakalaim koskocaman AL SANAAA....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Daha İyi Olur.. ~ 2 yıl önce
İstanbul, Ankara, Antalya, Trabzon, Adana, İzmir İstasyon müdürlükleri haricinde (gerekirse 2-3 istasyon müdürlüğü daha eklenebilir) diğer yurtiçi istasyonları bu 6 istasyona bağlayıp ciddi anlamda tasarruf yapılabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000