15 Eylül 2014, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Ben 1993 dogumluyum almancam var inglizcem var ispanyolcam var fransizcam var ve thy ye alinmiyorum! Neden peki? Yasimdan dolayi. Daha gecen seni 1994 de kadar di yas siniri hangi ara degisti inanamiyorum.
  • Ali bey sizi severek takip ediyorum hem buradan olsun hem twitterden olsun çok önemli konulara değiniyorsunuz kabin memurları hakkında yaş sınırı hakkında teşekkür ediyorum bende yıllardır kabin memuru olmayı çook istiyorum ama ne yazıktır ki thy heryıl yeni bir uygulama ile çıkıyor karşımıza yaş sınırına takılıyorum bende ve suan 33 yaşındayım hala o istek hava aşkı içimde benim bunun hesabını kim verecek haklarımız yenilmiyormu yaş sınırı nedir anlamış değilim sesimizi nasıl duyuracağız benim gibi nice arkadaşlarımız var ingilizcemi geliştiriyorum yaşta kalıyorum bu nasıl adalettir bizim sesimiz sizsiniz bayanlarda yaş sınırı uzatılmalı
  • Amcacım üzülme sen, kızınız da eminim hakettiğine değer bi iş bulacaktır o kadar dil bilen üni. mezunu zor bu ülkede, özel sektörde fazlasıyla şansı var. Az maaş çok iş diye diye sömürge eleman arar oldu tk yakında ellerinde patlar özenilecek bi durumu kalmadı artık. Hakkında hayırlısı olur inş.
  • Mantıksız gerçekten. Hayır bir insana yabancı dilin yetersiz dersin tamam, sağlığın elverişsiz fiziğin yetersiz dersin bunlara da tamam ama yaşın uygun değil hostes olamazsın demek nasıl bir aklın ürünü anlamıyorum. Engelledikleri kişiler 45 yaşında mı? Yoo aynı jenerasyon işte. E peki neden insanlara bunu yaşatıyorsunuz? Kaldı ki asıl görevleri yolcuların güvenliği dediğiniz kişileri sözüm ona "güzel" gözüksün diye çocuklardan seçerek nasıl bir güven ortamı yaratıyorsunuz? Pes doğrusu.
  • Şu kadar yorum var insanlard torpil endişesi var. Kabin şeffaf değil diyen var. Ama ne kabin hizmetleri başkanı nede ik başkanı çıkıp konuşuyor. Ne kadar acı ki bu bile onların yeni makama nasıl geldığini gösterıyor
  • Ben de geçen sene başvurdum, mülakatlarda elendim ve bu sene elendiğim için başvuramıyorum. Sözlü ingilizceden elendim büyük ihtimal. Şu anda dilimi geliştirdim ancak şans verilmiyor. En önemlisi hakkım yeniliyor bir şans daha verilmiyerek. Kul hakkı kada büyük günah olamaz ben hakkımı helal edemiyorum.
  • Çalışanlarına saygı duyan şirket!!.. Tavrını daha adayları karşılamasından belli ediyor. Bende inanmıyorum şikayetlerle düzeleceğine resmi olarak kampanya yapalım İK,Kabin Hizmetleri yönetimleri değişsin
  • Katılıyorum ama görüyoruz ki böyle şikayetlerle hiçbişey değişmiyor. ocakta yine ilan verilir yine 94ler girer sonra milletin sesi çok çıkarsa biraz 86lı alalım da sussunlar derler kedi fare oyununa çevirdiler işi.yazık gerçekten isteyenlere umut bağlayan insanlara yazık.
  • hiç bir şeffaflığı olmayan bir kabin biriminden bahsediyoruz, sonra vay efendim torpil demeyin. içerde neler döndüğünü bilen biliyor yoksa koskoca kurumun neden belirli bir kriteri olmasın bahanelerle her alımda değiştirilsin yoğunlukmuş gençleştirmeymiş geçelim bunları. İK'dan telefonunu iste yok der bekle ki o mailden sana dönsünler fantastik bi kule orası aman aman.. eski forsu da kalmadı hostesliğin çoluk çocukla oyuncak ettiniz eee yarı maaşla bağlayıp çözülene kadar yapılan işin sonu böyle
  • Üç dil bilen bir öğretmen babasıyım, kızım hostesliği küçüklüğünden öyle istiyorki kendi mesleğini yapmıyor çok şükür sağlık yahut fiziki engeli yok.Görünki yaşı tutmuyor birine başvursa ötekinde bilgisayar kabul etmiyor, rehberlik çevirmenlik yaparken her ilanlarını bekleyip hüsrana uğruyor yazıktır, kim bilir kaç kişi böyledir, emekliyim kendime hayrım olmadıda kızıma torpilim olsun.Okumuş diplomalı nice gençle alay eder gibi çağrı yapıp kendi gemilerini yürütüyorlar. Gözyaşına değmez ya çocuğumun Allah emeklerinin karşılığını çıkartsın bunlardan dahada bir şey demem.

THY HOSTES ADAYLARININ YAŞ KRİTERİNİ SABİTLEMELİ

Türk Hava Yolları kabin memuru almak için geçen hafta bir ilan verdi. Tam da benim "THY RAPOR ALANLARI İŞTEN ÇIKARMA HAREKATINA BAŞLADI" yazımın arkasına gelen bu ilan, öğütleşilerek yazılmış bir yazı görüntüsü verdi. İlanın içinde yer alan kriterler kabin memuru, halk tabiri ile hosteslerin akılları ile dalga geçilmiş gibi duruyor.

Bu işin bir kriteri yok mu Allah aşkına? Neden oynak faylar gibi bir öteye bir beriye kıvırır durur bu ilanlar? Yaş baremi ile sürekli neden oynanılır?

Hayallerini bu işe adamış, planlarını havacılık kariyeri üzerine yapmış gençlerimizden ne istiyorsunuz? Kabin memuru olmak için binlerce lirasını bu işe harcamış gençlerimizin aldıkları eğitime bile hakarettir bu ilanlar.

Şimdi daha iyi anlayacaksınız ne dediğimi!

Son iki ilanı bir karışlaştıralım.

7 Ocak 2014 tarihinde verilen ilanda yaş sınırı 1989-1994 arasında sınırlandırılmış.

10 Eylül 2014 tarihinde verilen ilanda ise yaş sınırı 1986-1991 arasında sınırlandırılmış.

Aradaki farkı gördünüz değil mi? İlan resmen üç aşağı beş yukarı şeklinden düzenleniyor. Bir önceki ilan ile bir sonraki ilan arasında dağlar kadar fark var. Bu ilanların kriterlerini kim belirliyor? Neden böyle oynak?

Gelelim diğer kriterlere: Türk Hava Yolları'nda kabin memuru olmak isteyen gençlerimizin akılları ile oynamak bu kadar kolay olmamalı.

Şunu anlamakta güçlük çekiyorum; Anlayamıyorum desem daha doğru. Her ilanın sonunda bir şu, şu durumlarda olanlar başvuru yapamayacaklar.

Bu insanları anlamak gerçekten zor. Okulları da mı görmüyorsunuz. Yok mu efendim bir önceki, hatta ondan önceki başvurular sırasında müracaat edenler. Bir de mülakatları geçip eğitimlerde elenenler bir daha müracaat edemezmiş.

Niye etmesin? Neden insanlara bir hak daha verilmez. Verilecekse de ötelenir ve bu öteleme sonrasında belki de yaş sınırına takılır. Hiç mi düşünülmez? Okullarda çocukların kaç kez imtihandan geçtiklerini bilmenize rağmen neden her defasında farklı ilanlarla insanların karşısına çıkarsınız?

Bu ilanların sabit kriterleri olsa ve elenen arkadaşlar bir sonraki ilana kadar çalışıp hazırlansalar olmaz mı?

Bir başka sorun.

Meslek Yüksek Okulları var. Bu okullardaki öğrenciler ile ilgili bir çalışmma yapamaz mı? MYO'lara "öğrencileri şu kriterlerde alın" ve "şu kriterlerde yetiştirin" deyip işbirliği yapılabilir.

Türk Hava Yolları'nın kabin memuru almak için vermiş olduğu ilanları abuk-subuk buluyorum.

Diğer bir konu da erkek kabin memurları konusu. Yılbaşında verilen ilanda bir çok erkek kabin memuru adayı yaş sınırına takılmıştı. Bayan memur adayları için verilen ilanda bu yaş sınırı yukarı çekildi. Bakalım erkek kabin memuru için de bu yaş sırını yüksek tutulacak mı?

Bu konuda çok sayıda telefon ve mail alıyoruz. Kabin Hizmetleri Başkanı bu konuda ne kadar etkili bilmiyorum ama, bana  kalırsa alım süreçlerinde kriterleri Kabin Hizmetleri belirleyip insan kaynaklarından istemelidir.

Biz, bu mesleğe gönül vermiş insanların sesi olmaya çalışırken, onlardan gelen istek ve şikayetlere göre yazılarımıza yön veriyoruz. Dolayısıyla THY'nin geleceği olacak bu gençlerin dilek ve şikayetlerine kulak vermek gerekir. Ve bir kez daha hatırlatarak bu konuyu kapatıyorum; bayan kabin memuru adaylarına tanıdan yaş durumu erkek adaylara da tanınmalı.

Sendika ile ilgili bir çalışmayı da sizlere aktarıp bu haftaki yazımı bitirmek istiyorum. Geçen hafta Ankara'ya günübirlik bir ziyaret gerçekleşirdim. Ankara Esenboğa Havalimanı'nda Hava-İş Sendikası, TGS personeli arasında sıkı bir çalışma yürütüyor. Sürekli broşür dağıtılıyor ve yakın markaja alınarak TGS'li personelin sendikalı olması için ikna çalışması yapılıyor.

Son bir konu ile noktalıyorum. Kulağımıza TAV'ın Sabiha Gökçen Havalimanı işleticisi LiMAK'ın hisselerini almak için görüşme yaptığı bilgisi geliyor. Bu durumun hafta içinde netleşeceğini düşünüyorum. TAV, uluslarası tecrübesi ile SAW'ı uçuracaktır.

THY HOSTES ADAYLARININ YAŞ KRİTERİNİ SABİTLEMELİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

Yaş ?? ~ 4 yıl önce
Ben 1993 dogumluyum almancam var inglizcem var ispanyolcam var fransizcam var ve thy ye alinmiyorum! Neden peki? Yasimdan dolayi. Daha gecen seni 1994 de kadar di yas siniri hangi ara degisti inanamiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
km mağduru ~ 4 yıl önce
Ali bey sizi severek takip ediyorum hem buradan olsun hem twitterden olsun çok önemli konulara değiniyorsunuz kabin memurları hakkında yaş sınırı hakkında teşekkür ediyorum bende yıllardır kabin memuru olmayı çook istiyorum ama ne yazıktır ki thy heryıl yeni bir uygulama ile çıkıyor karşımıza yaş sınırına takılıyorum bende ve suan 33 yaşındayım hala o istek hava aşkı içimde benim bunun hesabını kim verecek haklarımız yenilmiyormu yaş sınırı nedir anlamış değilim sesimizi nasıl duyuracağız benim gibi nice arkadaşlarımız var ingilizcemi geliştiriyorum yaşta kalıyorum bu nasıl adalettir bizim sesimiz sizsiniz bayanlarda yaş sınırı uzatılmalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yakup Bey'e ~ 4 yıl önce
Amcacım üzülme sen, kızınız da eminim hakettiğine değer bi iş bulacaktır o kadar dil bilen üni. mezunu zor bu ülkede, özel sektörde fazlasıyla şansı var. Az maaş çok iş diye diye sömürge eleman arar oldu tk yakında ellerinde patlar özenilecek bi durumu kalmadı artık. Hakkında hayırlısı olur inş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
jasmin ~ 4 yıl önce
Mantıksız gerçekten. Hayır bir insana yabancı dilin yetersiz dersin tamam, sağlığın elverişsiz fiziğin yetersiz dersin bunlara da tamam ama yaşın uygun değil hostes olamazsın demek nasıl bir aklın ürünü anlamıyorum. Engelledikleri kişiler 45 yaşında mı? Yoo aynı jenerasyon işte. E peki neden insanlara bunu yaşatıyorsunuz? Kaldı ki asıl görevleri yolcuların güvenliği dediğiniz kişileri sözüm ona "güzel" gözüksün diye çocuklardan seçerek nasıl bir güven ortamı yaratıyorsunuz? Pes doğrusu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayret ~ 4 yıl önce
Şu kadar yorum var insanlard torpil endişesi var. Kabin şeffaf değil diyen var. Ama ne kabin hizmetleri başkanı nede ik başkanı çıkıp konuşuyor. Ne kadar acı ki bu bile onların yeni makama nasıl geldığini gösterıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Ben de geçen sene başvurdum, mülakatlarda elendim ve bu sene elendiğim için başvuramıyorum. Sözlü ingilizceden elendim büyük ihtimal. Şu anda dilimi geliştirdim ancak şans verilmiyor. En önemlisi hakkım yeniliyor bir şans daha verilmiyerek. Kul hakkı kada büyük günah olamaz ben hakkımı helal edemiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
haksızlık ~ 4 yıl önce
Çalışanlarına saygı duyan şirket!!.. Tavrını daha adayları karşılamasından belli ediyor. Bende inanmıyorum şikayetlerle düzeleceğine resmi olarak kampanya yapalım İK,Kabin Hizmetleri yönetimleri değişsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
icraat?? ~ 4 yıl önce
Katılıyorum ama görüyoruz ki böyle şikayetlerle hiçbişey değişmiyor. ocakta yine ilan verilir yine 94ler girer sonra milletin sesi çok çıkarsa biraz 86lı alalım da sussunlar derler kedi fare oyununa çevirdiler işi.yazık gerçekten isteyenlere umut bağlayan insanlara yazık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
elekçiler ~ 4 yıl önce
hiç bir şeffaflığı olmayan bir kabin biriminden bahsediyoruz, sonra vay efendim torpil demeyin. içerde neler döndüğünü bilen biliyor yoksa koskoca kurumun neden belirli bir kriteri olmasın bahanelerle her alımda değiştirilsin yoğunlukmuş gençleştirmeymiş geçelim bunları. İK'dan telefonunu iste yok der bekle ki o mailden sana dönsünler fantastik bi kule orası aman aman.. eski forsu da kalmadı hostesliğin çoluk çocukla oyuncak ettiniz eee yarı maaşla bağlayıp çözülene kadar yapılan işin sonu böyle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yakup ~ 4 yıl önce
Üç dil bilen bir öğretmen babasıyım, kızım hostesliği küçüklüğünden öyle istiyorki kendi mesleğini yapmıyor çok şükür sağlık yahut fiziki engeli yok.Görünki yaşı tutmuyor birine başvursa ötekinde bilgisayar kabul etmiyor, rehberlik çevirmenlik yaparken her ilanlarını bekleyip hüsrana uğruyor yazıktır, kim bilir kaç kişi böyledir, emekliyim kendime hayrım olmadıda kızıma torpilim olsun.Okumuş diplomalı nice gençle alay eder gibi çağrı yapıp kendi gemilerini yürütüyorlar. Gözyaşına değmez ya çocuğumun Allah emeklerinin karşılığını çıkartsın bunlardan dahada bir şey demem.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000