02 Eylül 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Riskli noktalara o ülkenin yerel personelini ucur! zor degil. Ucaga silahli guvenlik almak ise dunyanin en sacma onerisi.
  • Yazınızın mantığı yanlış bir kere. Olay sadece pilotun güvenliği değil insanların güvenliğidir. Yani yolcu kabin ve uçuş ekibi. Bu çerçeveden bakarsan aynı lufthansa gibi risk barındıran destinasyona para için UÇMAYACAKSIN
  • TK yabanci kaptanlari tehlikeli yerlere gondermiyor, sadece Turkleri gonderiyor!!!Ornegin somaliye
  • Bu pilotları kaçıranlar keşke Emine' yi gece uyurken One münüt' ün koynundan kaçırsalardı, istekleri 60 sekünt da olmuş bitmişti.

THY EKİPLERİ KÖR KURŞUN TEHDİDİNDE NASIL UÇSUN?

Suriye yakınlarında düşürülen Türk savaş uçağı pilotlarının nasıl öldürüldükleri konusunda kamuoyunun aklındaki soru işaretleri cevap bulmadan, şimdi de sivil uçakta görev yapan pilotlarımız, günlerdir ne olduğu belirsiz bir örgütün elinde.

En azından hayattalar... Böyle avutuyoruz kendimizi. Biz kendimizi avutuyoruz da, başkaları da, 'Yaklaştık, ulaştık, rahatlar, keyifleri yerinde' diyerek bizleri avutma derdinde. Kimsenin kılını kıpırdattığı yok. Hükümetin hamleleri cılız, THY yönetimi hükümetten kaş göz işareti bekliyor. Çünkü, kağıt üzerindeki özel şirketimizin talimatlar dışında adım atması, kendince yaptırım uygulaması mümkün değil. 2 pilotu kaçırılan bir havayolu şirketinin ertesi gün aynı yere uçağını göndermesi normal koşullarda cesaret madalyası gerektirir ancak buradaki cesaretten çok cesaretsizlikten kaynaklanmıyor da nedir?

25 gündür iki pilotumuz geleceği kapkaranlık bir coğrafyada esaret altında... Kimse bir şey yapamıyor, aileleri çaresiz. Hatta baskı yiyorlar: " Basına fazla konuşmayın". Yani biz unuttuk, siz de unutun, unutturun diyorlar... Halbuki kaçıran örgütün diyalog çağrısı var. Amatörler ve uzlaşılabilecek bir görüntü çiziyorlar. Zaten örgüt amatör olmasa istediklerini yaptırmak için Türk pilotları kaçırmazlardı! Eğer kaçırılan pilotlar THY'nin değil de Lufthansa'nın pilotları olsaydı bugün hem kaçırılan Suriyeliler hem de pilotlar çoktan özgürlüklerine kavuşmuştu!  Öyle değil mi?

THY bu olaydan ders hatta dersler çıkarmalı. Şimdi diyeceksiniz ki, birkaç ay önce iki THY pilot Kongo'da sokak ortasında sille tokat dövüldü gasp edildi, THY ne önlem aldı? Beyrut ofisi haftalarca işgal altında kaldı, ne önlem aldı? Bundan sonra mı alacak? Evet alacak, almalı... Çünkü THY'nin uçmakla övündüğü coğrafya her türlü tehlikeye açık. Afrika'da, Ortadoğu'da, Afganistan'da THY uçuş ekipleri kelle koltukta görev yapıyor. İstatistikler itibariyle dünyanın en güvenli ulaşım araçları uçaklar ama THY'nin uçtuğu çok  sayıda noktaya giden pilotlar uçağın emniyetinden ziyade indikleri ülkede kendi can güvenliklerinin kaygısını taşıyor. THY pilotu Afganistan'da uçaksavar tehdidinde, Somali'de, Kenya'da, Tanzanya'da vs. çetelerin, belki de nereden geldiği belli olmayacak bir kör kurşunun tehdidinde... Bu kafayla uç uçabilirsen!

Riskli bölgelere uçmanın faturası THY çalışanlarına kesilmemeli ve THY mutlak olarak bu güvenlik sorununu bir an önce çözmeli... Öncelikli çözüm yöntemi uçakta ve sonrasında silahlı güvenliklerin bulundurulması olabilir. Ancak bu yöntemin operasyonel maliyeti yüksek olduğu için dünyada bu yöntemi kullanan sadece bir kaç havayolu şirketi var. Örneğin İsrail Havayolları El-Al bu yöntemi kullanan en bilindik havayolu şirketlerinden biri... İsrail havayolları bu yöntemden dolayı ciddi zararlar etse de asla taviz vermiyor. Hatta öyle ki, o hattan komple çıkıyor ama güvenliğinden vazgeçmiyor. Türkiye'de de benzer bir durum sözkonusu olmuştu. Türk tarafı, İsrail uçaklarındaki silahlı güvenlik görevlilerinin silahlarıyla birlikte Türkiye'ye girişine izin vermediği için, El Al şirketi uçuşlarını durdurmuştuı. Bu çok istisnai bir önlem ama THY buna yakın güvenlik tedbirleriyle güvenlik sorununu aşabilir.

Türkiye'de yabancı pilot çalıştırılmasına karşı biri olarak, böylesine istisnai ve önemli bir durumda acaba  şöyle bir yöntem uygulanabilir mi?  Diyorum ki, THY'de halen 52 milletten pilot görev yapıyor. Ülke ayrımı yok. Kritere uyan geliyor uçuyor. Avrupalı'sı da var Asyalı'sı da Afrikalı'sı da... THY özellikle güvenlik risklerinin yüksek olduğu ülkelere yaptığı uçuşlarda yerel uçuş ekipleri görevlendirebilir mi? O bölgelerde minik hub'lar oluşturularak, kendi eğitim kriterlerine uygun, orta ve uzun vadede kokpit ve kabin ekipleri sağlanabilir mi?  THY böyle bir sistemle hem özellikle Afrika'da yüksek konaklama maliyetlerini minimuma indirir ( Gecelik kişi başı 400-500 dolara konaklanma sağlanan ülkeler var) hem de bölgeyi bilen ekipler sayesinde güvenlik endişesi yaşanmaz. Haksız mıyım?

THY EKİPLERİ KÖR KURŞUN TEHDİDİNDE NASIL UÇSUN?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

ucucbocee ~ 5 yıl önce
Riskli noktalara o ülkenin yerel personelini ucur! zor degil. Ucaga silahli guvenlik almak ise dunyanin en sacma onerisi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yanlış bir yorum ~ 5 yıl önce
Yazınızın mantığı yanlış bir kere. Olay sadece pilotun güvenliği değil insanların güvenliğidir. Yani yolcu kabin ve uçuş ekibi. Bu çerçeveden bakarsan aynı lufthansa gibi risk barındıran destinasyona para için UÇMAYACAKSIN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yabancilar ~ 5 yıl önce
TK yabanci kaptanlari tehlikeli yerlere gondermiyor, sadece Turkleri gonderiyor!!!Ornegin somaliye

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Keşke ~ 5 yıl önce
Bu pilotları kaçıranlar keşke Emine' yi gece uyurken One münüt' ün koynundan kaçırsalardı, istekleri 60 sekünt da olmuş bitmişti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÜNAL ~ 5 yıl önce
bu yorumu yaparken bu sözlerin size sarf edildiğini düşünün kimse kimsenin kişisel mecrasına ailesine hakaret edemez etmemeli erdemli insanın kültürlü insanın tavrı budur bu olmalı beğenmediysen eleştirceksin ama ölçüsü ile

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000