02 Eylül 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Riskli noktalara o ülkenin yerel personelini ucur! zor degil. Ucaga silahli guvenlik almak ise dunyanin en sacma onerisi.
  • Yazınızın mantığı yanlış bir kere. Olay sadece pilotun güvenliği değil insanların güvenliğidir. Yani yolcu kabin ve uçuş ekibi. Bu çerçeveden bakarsan aynı lufthansa gibi risk barındıran destinasyona para için UÇMAYACAKSIN
  • TK yabanci kaptanlari tehlikeli yerlere gondermiyor, sadece Turkleri gonderiyor!!!Ornegin somaliye
  • Bu pilotları kaçıranlar keşke Emine' yi gece uyurken One münüt' ün koynundan kaçırsalardı, istekleri 60 sekünt da olmuş bitmişti.
  • bağdata giderken ucağımızın yanında roket geçti..
  • yerel uçuş ekipleri güvenliğe katkı sağlayacağını sanmam.. ellerinde silah bulunun teröristler birisini kaçırmaya karar vermişse o belgeyi iyi bilmenin hiç bir faydası yok..grupların amacı Türkiye'ye mesaj vermek ekibin milliyetinin bir önemi yok, kendi vatandaşları bile olsa aynı eylemi yaparlar..
  • THY guvenlik baskaninin siradan bir konsolos korumasiyken bir anda o makama gelen birisi olmasi ve hala bu olaydan sonra o koltukta oturuyor olmasi bile basli basina bir guvenlik zaafidir!!! Siradan personel bile afrika ve diger bazi riskli ucus noktalarini ve oralarda olan olaylari biliyorken sozum ona isleri bu konular olanlarin umursamaz tavirlar icinde olmalari THY'nin hangi zihniyetlerle yonetildiginin en acik kanitidir!!! Bu olay olduktan sonra derhal Beyrut'a birakin yatiyi ucuslar iptal edilmeliyken THY 1 eylul itibariyle Beyrut'a yatinin kaldirilidigini acikladi!!! Tam 3 hafta sonra!!! Ayrica devletimiz de bu konularla ilgili onlemlerin alinacagini trajikomik olarak acikladi!! Tam Turk isi, illa bir kotu olay olacak ondan sonra onlem alacagiz ki o da gostermelik!!! Ayrica THY genel mudurluk binasi onunde park eden araclar da guvenlik riski tasimaktadirlar.Daha gozunun onundeki bu olaya bir sey yapmayan THY yonetimi ve guvenlik birimi ucus ekiplerinin ve yurtdisi ofislerinin guvenligi konularinda neler yapabilir ki???
  • Pilotlarımız başka değişle kardeşlerimizi kaçırılmasına göz yuman AKP'li One Minute ve Hamdi Topçu bir numaralı sorumludur. Gözleri ve hırsları para bürünen, devlet terbiyesi bilmeyen bu insanlar Gül'de dahil Türkiye'nin itibarını ayaklar altına almıştır. Allah, bu korkak siyasetçileri hepsini bildiği gibi yapsın. Allah pilot kardeşlerimizi korusun. Amin.
  • Olmadi oralara birer ikişer de ucak alalim. Şöyle ucuz elden düşme. daha güvenli olur. BuldugunuZ çözümler biraz uygulanabilir olsun.
  • Tamamen katılıyorum Fikirleriniz cok mantıklı. Zaten 52 farklı ülkeden pilot çalışan, dunyanın en fazla noktasına Ucan havayolunun mutlaka farklı yerlerde konuşlandırılmis ekipleri olması lazım. Yabancı pilota zaten Turkiye de ekstra kira yardımı yapılıyor. Şirket hem ondan kurtulur hemde Afrika Hindistan benglades gibi taşıdığı yolcunun maksimum yüzde 5 i Turk gerisi uculan yerin milleti olan yolcularla cok daha rahat İletisim sağlanır. Guvenlik konusunun ne denli önemli olduğu kaçırma olayında ortaya cikti hemde ortadoğu nun Paris'i olarak bilinen Beyrut'ta... Ozelikle basta Lagos olmak üzere diger afrika ulkeleri cok riskli... Ve anca girilebilecek minimum sayidaki otellerin ucreti asırı pahalı oda bası 500$ üstüne harcirah ulasim vs eklendimi oluyor 600$ kusur. 7 kişilik bir ekibin sadece bir gecelik yati maliyeti 4200$ ayda 126000$ , yılda yaklaşık 1bucuk milyon dolar! Orası base ekip alınsa adam bası aylik 1000$ fazla verilse bile 2 günde amorti ediyo. Güvenliği cabası. Burda da o tur ekipler icin Florya Ucus egitim başkanlığında hem egitim surecleri hemde Istanbul da kalacakları 24 saat icin bir otel yapılabilir. Böylece otel masrafindanda tamamen kurtulunabilinir. Ayrıca operasyonel etkinlik icin kargo filosunun pilotlarininda ayrılması hatta tamamen yabancı olması gerekir diye düşünüyorum Saygılarımla

THY EKİPLERİ KÖR KURŞUN TEHDİDİNDE NASIL UÇSUN?

Suriye yakınlarında düşürülen Türk savaş uçağı pilotlarının nasıl öldürüldükleri konusunda kamuoyunun aklındaki soru işaretleri cevap bulmadan, şimdi de sivil uçakta görev yapan pilotlarımız, günlerdir ne olduğu belirsiz bir örgütün elinde.

En azından hayattalar... Böyle avutuyoruz kendimizi. Biz kendimizi avutuyoruz da, başkaları da, 'Yaklaştık, ulaştık, rahatlar, keyifleri yerinde' diyerek bizleri avutma derdinde. Kimsenin kılını kıpırdattığı yok. Hükümetin hamleleri cılız, THY yönetimi hükümetten kaş göz işareti bekliyor. Çünkü, kağıt üzerindeki özel şirketimizin talimatlar dışında adım atması, kendince yaptırım uygulaması mümkün değil. 2 pilotu kaçırılan bir havayolu şirketinin ertesi gün aynı yere uçağını göndermesi normal koşullarda cesaret madalyası gerektirir ancak buradaki cesaretten çok cesaretsizlikten kaynaklanmıyor da nedir?

25 gündür iki pilotumuz geleceği kapkaranlık bir coğrafyada esaret altında... Kimse bir şey yapamıyor, aileleri çaresiz. Hatta baskı yiyorlar: " Basına fazla konuşmayın". Yani biz unuttuk, siz de unutun, unutturun diyorlar... Halbuki kaçıran örgütün diyalog çağrısı var. Amatörler ve uzlaşılabilecek bir görüntü çiziyorlar. Zaten örgüt amatör olmasa istediklerini yaptırmak için Türk pilotları kaçırmazlardı! Eğer kaçırılan pilotlar THY'nin değil de Lufthansa'nın pilotları olsaydı bugün hem kaçırılan Suriyeliler hem de pilotlar çoktan özgürlüklerine kavuşmuştu!  Öyle değil mi?

THY bu olaydan ders hatta dersler çıkarmalı. Şimdi diyeceksiniz ki, birkaç ay önce iki THY pilot Kongo'da sokak ortasında sille tokat dövüldü gasp edildi, THY ne önlem aldı? Beyrut ofisi haftalarca işgal altında kaldı, ne önlem aldı? Bundan sonra mı alacak? Evet alacak, almalı... Çünkü THY'nin uçmakla övündüğü coğrafya her türlü tehlikeye açık. Afrika'da, Ortadoğu'da, Afganistan'da THY uçuş ekipleri kelle koltukta görev yapıyor. İstatistikler itibariyle dünyanın en güvenli ulaşım araçları uçaklar ama THY'nin uçtuğu çok  sayıda noktaya giden pilotlar uçağın emniyetinden ziyade indikleri ülkede kendi can güvenliklerinin kaygısını taşıyor. THY pilotu Afganistan'da uçaksavar tehdidinde, Somali'de, Kenya'da, Tanzanya'da vs. çetelerin, belki de nereden geldiği belli olmayacak bir kör kurşunun tehdidinde... Bu kafayla uç uçabilirsen!

Riskli bölgelere uçmanın faturası THY çalışanlarına kesilmemeli ve THY mutlak olarak bu güvenlik sorununu bir an önce çözmeli... Öncelikli çözüm yöntemi uçakta ve sonrasında silahlı güvenliklerin bulundurulması olabilir. Ancak bu yöntemin operasyonel maliyeti yüksek olduğu için dünyada bu yöntemi kullanan sadece bir kaç havayolu şirketi var. Örneğin İsrail Havayolları El-Al bu yöntemi kullanan en bilindik havayolu şirketlerinden biri... İsrail havayolları bu yöntemden dolayı ciddi zararlar etse de asla taviz vermiyor. Hatta öyle ki, o hattan komple çıkıyor ama güvenliğinden vazgeçmiyor. Türkiye'de de benzer bir durum sözkonusu olmuştu. Türk tarafı, İsrail uçaklarındaki silahlı güvenlik görevlilerinin silahlarıyla birlikte Türkiye'ye girişine izin vermediği için, El Al şirketi uçuşlarını durdurmuştuı. Bu çok istisnai bir önlem ama THY buna yakın güvenlik tedbirleriyle güvenlik sorununu aşabilir.

Türkiye'de yabancı pilot çalıştırılmasına karşı biri olarak, böylesine istisnai ve önemli bir durumda acaba  şöyle bir yöntem uygulanabilir mi?  Diyorum ki, THY'de halen 52 milletten pilot görev yapıyor. Ülke ayrımı yok. Kritere uyan geliyor uçuyor. Avrupalı'sı da var Asyalı'sı da Afrikalı'sı da... THY özellikle güvenlik risklerinin yüksek olduğu ülkelere yaptığı uçuşlarda yerel uçuş ekipleri görevlendirebilir mi? O bölgelerde minik hub'lar oluşturularak, kendi eğitim kriterlerine uygun, orta ve uzun vadede kokpit ve kabin ekipleri sağlanabilir mi?  THY böyle bir sistemle hem özellikle Afrika'da yüksek konaklama maliyetlerini minimuma indirir ( Gecelik kişi başı 400-500 dolara konaklanma sağlanan ülkeler var) hem de bölgeyi bilen ekipler sayesinde güvenlik endişesi yaşanmaz. Haksız mıyım?

THY EKİPLERİ KÖR KURŞUN TEHDİDİNDE NASIL UÇSUN?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

ucucbocee ~ 5 yıl önce
Riskli noktalara o ülkenin yerel personelini ucur! zor degil. Ucaga silahli guvenlik almak ise dunyanin en sacma onerisi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yanlış bir yorum ~ 5 yıl önce
Yazınızın mantığı yanlış bir kere. Olay sadece pilotun güvenliği değil insanların güvenliğidir. Yani yolcu kabin ve uçuş ekibi. Bu çerçeveden bakarsan aynı lufthansa gibi risk barındıran destinasyona para için UÇMAYACAKSIN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yabancilar ~ 5 yıl önce
TK yabanci kaptanlari tehlikeli yerlere gondermiyor, sadece Turkleri gonderiyor!!!Ornegin somaliye

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Keşke ~ 5 yıl önce
Bu pilotları kaçıranlar keşke Emine' yi gece uyurken One münüt' ün koynundan kaçırsalardı, istekleri 60 sekünt da olmuş bitmişti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÜNAL ~ 5 yıl önce
bu yorumu yaparken bu sözlerin size sarf edildiğini düşünün kimse kimsenin kişisel mecrasına ailesine hakaret edemez etmemeli erdemli insanın kültürlü insanın tavrı budur bu olmalı beğenmediysen eleştirceksin ama ölçüsü ile
BAğdatta ~ 5 yıl önce
bağdata giderken ucağımızın yanında roket geçti..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
** ~ 5 yıl önce
aboooooovvvvvv o hızda roketi nasıl gördün lol
Avionics ~ 5 yıl önce
yerel uçuş ekipleri güvenliğe katkı sağlayacağını sanmam.. ellerinde silah bulunun teröristler birisini kaçırmaya karar vermişse o belgeyi iyi bilmenin hiç bir faydası yok..grupların amacı Türkiye'ye mesaj vermek ekibin milliyetinin bir önemi yok, kendi vatandaşları bile olsa aynı eylemi yaparlar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
güvenlik mi??? ~ 5 yıl önce
THY guvenlik baskaninin siradan bir konsolos korumasiyken bir anda o makama gelen birisi olmasi ve hala bu olaydan sonra o koltukta oturuyor olmasi bile basli basina bir guvenlik zaafidir!!! Siradan personel bile afrika ve diger bazi riskli ucus noktalarini ve oralarda olan olaylari biliyorken sozum ona isleri bu konular olanlarin umursamaz tavirlar icinde olmalari THY'nin hangi zihniyetlerle yonetildiginin en acik kanitidir!!! Bu olay olduktan sonra derhal Beyrut'a birakin yatiyi ucuslar iptal edilmeliyken THY 1 eylul itibariyle Beyrut'a yatinin kaldirilidigini acikladi!!! Tam 3 hafta sonra!!! Ayrica devletimiz de bu konularla ilgili onlemlerin alinacagini trajikomik olarak acikladi!! Tam Turk isi, illa bir kotu olay olacak ondan sonra onlem alacagiz ki o da gostermelik!!! Ayrica THY genel mudurluk binasi onunde park eden araclar da guvenlik riski tasimaktadirlar.Daha gozunun onundeki bu olaya bir sey yapmayan THY yonetimi ve guvenlik birimi ucus ekiplerinin ve yurtdisi ofislerinin guvenligi konularinda neler yapabilir ki???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY Uzman ~ 5 yıl önce
2009 THY Amsterdam kazasında ölen 3 pilotun esas sorumlularıda: Hamdi Topçu, Temel Kotil, THY Teknik Genel Müdürü İsmail Demir'dir. Bu üç ikişiye görevi ihmal nediyle işlerine son verilmesi gereklidiydi ama arkalarında One Minute var! Kaçırılan pilotların sorumlularını yazdım. Güzel yazın için sana helal olsun arkadaşım!
ileri ~ 5 yıl önce
Yazar çok güzel bir konuya değinmiş. Bu konuda çalışma yapılabilir. Önemli olan konunun açılması. Ayrıca kaçırılan pilotlardan dolayı bazı yöneticilerin sorumlu olması gerekir. Gidilecek meydanların Risk analizi yapıldı mı, ya da boş ver gitsin, pilotlar kaçırılmış yatıya devam. Ben ne diyorum ya.
THY Uzman ~ 5 yıl önce
Pilotlarımız başka değişle kardeşlerimizi kaçırılmasına göz yuman AKP'li One Minute ve Hamdi Topçu bir numaralı sorumludur. Gözleri ve hırsları para bürünen, devlet terbiyesi bilmeyen bu insanlar Gül'de dahil Türkiye'nin itibarını ayaklar altına almıştır. Allah, bu korkak siyasetçileri hepsini bildiği gibi yapsın. Allah pilot kardeşlerimizi korusun. Amin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
komik ~ 5 yıl önce
Olmadi oralara birer ikişer de ucak alalim. Şöyle ucuz elden düşme. daha güvenli olur. BuldugunuZ çözümler biraz uygulanabilir olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Tamamen katılıyorum Fikirleriniz cok mantıklı. Zaten 52 farklı ülkeden pilot çalışan, dunyanın en fazla noktasına Ucan havayolunun mutlaka farklı yerlerde konuşlandırılmis ekipleri olması lazım. Yabancı pilota zaten Turkiye de ekstra kira yardımı yapılıyor. Şirket hem ondan kurtulur hemde Afrika Hindistan benglades gibi taşıdığı yolcunun maksimum yüzde 5 i Turk gerisi uculan yerin milleti olan yolcularla cok daha rahat İletisim sağlanır. Guvenlik konusunun ne denli önemli olduğu kaçırma olayında ortaya cikti hemde ortadoğu nun Paris'i olarak bilinen Beyrut'ta... Ozelikle basta Lagos olmak üzere diger afrika ulkeleri cok riskli... Ve anca girilebilecek minimum sayidaki otellerin ucreti asırı pahalı oda bası 500$ üstüne harcirah ulasim vs eklendimi oluyor 600$ kusur. 7 kişilik bir ekibin sadece bir gecelik yati maliyeti 4200$ ayda 126000$ , yılda yaklaşık 1bucuk milyon dolar! Orası base ekip alınsa adam bası aylik 1000$ fazla verilse bile 2 günde amorti ediyo. Güvenliği cabası. Burda da o tur ekipler icin Florya Ucus egitim başkanlığında hem egitim surecleri hemde Istanbul da kalacakları 24 saat icin bir otel yapılabilir. Böylece otel masrafindanda tamamen kurtulunabilinir. Ayrıca operasyonel etkinlik icin kargo filosunun pilotlarininda ayrılması hatta tamamen yabancı olması gerekir diye düşünüyorum Saygılarımla

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000