27 Şubat 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Ne ayaksınız kardeşim trolcüler
  • Amcamı kaybettim bulanların THY ik bilgi vermesi önemle Rıza olur hükümsüzdür :)
  • Allah o kadar buyukki kimsenin ahi kimsede kalmaz. O koltugun hesabini bu dunya da olmassa ahirette vericek. Sirf ego tatmini icin O koltukta oturarak zulm etmek Marifet degil
  • İşinize gelmeyince trol yaftası vurun haramzadeler
  • Sanki torpilsiz hakkınızla girdinizde birde hakkını vererek çalışıyosunuzda buradan tanımadığınız bilmediğniz insanlar hakkında atıp tutuyosunuz, bu çeneye harcadğınız eforu işe harcasanız ya yediğiniz kaba ...ın utanmıyosunuz, bi susun am.k
  • Ebubekir akgül kız kardeşi ise girerken sınavı kazanmadan ise alınmış.Bir arastirin bakalım neler yaptığını derhal görevden alınması gerekiyor .
  • Thy gibi bir büyük şirkette psikolog yokmu? Neden dışardan özel firmadan KİM PSIKOLOJI DEN hizmet alınmıs.Hemde üstelik insan kaynakları başkanı abisinin şirketi bu nasıl bir thy yönetimi buna kim onay verdi.Burda tüyü bitmemiş yetimin hakkı var.Burasi sizin babamızın ve E.A çiftliği değil .Herdem bey thy yönetiminde yapılan yanlışlarıda yazmanızı bekliyoruz.Tarihinin en kötü yönetimi iş başında bunun hesabını verecekler.
  • Sizi gidi troller sizi 3-5 kişi oturmuş yüzlerce yorum yapmış Hep aynı kişiler Ankara'yı titrettiklerini zannediyorlar Ankara değil de siz titriyorsunuz
  • Ebubekir akgül efendi sonun geldi.Yerine gelecek bile belirlenmiş. Bir duyuma göre ilker bey seni bitirmiş yerinede I.H.Ç gelecekmiş.Ebubekur yaptığın yanlışların cezasını cekeceksin hem bu dünyada hemde ahirette .Eşyalarını toplamaya başla
  • Bir cisim yaklaşıyor

THY doldur boşalt mı yapacak? THY İK başkanı ve kardeşleri!

Türk Hava Yolları'nın kısa süre önce ‘Kokpit ve kabinde fazlamız var. Ya onları çıkaracağız ya da bu yıl zam yapmayacağız’ açıklamasından sonra yeni ilanlar açarak personel alacağını duyurmasını nasıl yorumlamak gerekir?

THY’nin bu gerekçeyle sendikanın kapısını çalmasının üzerinden çok fazla vakit geçmedi. Üstelik bu süreçte THY’nin yolcu ve uçuş sayısında olağanüstü bir artış da yaşanmadı.  Peki, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin de özel sohbetlerinde sık sık dile getirdiği‘ 800 pilot, iki bin kabin memuru fazlamız var’ sözünden sonra nasıl oldu da THY’nin pilota ve kabin memuruna ihtiyacı ortaya çıktı? Hükümetin istihdam seferberliğine mi bağlamak gerekiyor bu alım hamlesini? Ama öyle olsa bunu gümbür gümbür duyurmazlar mıydı diyerek bu olasılığı ihtimal dışı bırakıyorum.

THY’nin hali hazırda 16’sı Airbus 330 olmak üzere 30’un üzerinde uçağı yerde yatıyor. Avrupa başta olmak üzere birçok noktada hem yolcu sayısı hem de gelirleri bir önceki yıla göre ciddi oranda düştü. Şartlarda iki ay öncesine göre bizim görebildiğimiz olağanüstü bir iyileşme de yok.

Bu şartlarda THY’nin yeni pilot ve kabin memuru alma girişimini neye bağlamalıyız?

Bana göre THY’nin bu işe alım hamlesi, yakın gelecekte hem kokpitte hem de kabinde işten çıkarmalar olacağının bir habercisi gibi. Bir nevi doldur boşalt taktiği…

Nasıl mı?

THY’nin hem performansından memnun kalmadığı hem de siyasi görüşlerinden dolayı mim’lediği bir grup çalışanı işten çıkarmaya hazırlanırken sendika ile yapılan anlaşma gereği bu işten çıkarmaları durdurduğunu biliyoruz.

Sendika ile anlaşma gereği, bir ay içerisinde tek seferde 30 çalışandan fazlasını işten çıkarmak mümkün olmayacağı için THY, toplu işten çıkarma statüsünde sayılmayacak şekilde bir kısım çalışanlarıyla  yolunu ayırabilir. Eğer yaz sezonunda işler yolunda gider ve önceki yıllardaki gibi yolcu patlaması yaşanırsa da sıkıntıya düşmemek için bu kişilerin yerine bu şekilde dönem dönem ilanlar açılarak takviyeler yapılabilir.

Açıkçası ben bu şekilde az sayıda personel alımlarını içeren ilanların devam edeceğini düşünüyorum.  Özellikle kokpit için Fetö operasyonunun yapılmak istendiğini ancak sonrasında darbe girişimi sonrası TSK'daki gibi sayı açısından sıkıntı ortaya çıkmasından endişe duyulduğu için bu operasyonun sürekli ertelendiğini çeşitli kaynaklardan duyuyorum. Kokpite bu şekilde gruplarla personel takviyesi yapılarak kokpitteki Fetö bağlantılı kişilerin de zaman içerisinde hissettirmeden kurumdan gönderilmesi olasılığı ağır basıyor.

Şunu da belirtmekte fayda var. THY bunu sadece ana şirkette değil iştiraklerinde de yapmaya başladı. Doldur boşalt yaparak uzun vadeye yayılmış bir taktikle hem hukuki açıdan bir sıkıntı yaşamadan hem de kamuoyuna hissettirmeden kurum içindeki düşük performanslılar ve THY’ye göre tehlike sınıfındaki hücreler ayıklanıyor.

THY'nin insan kaynakları politikasını hiçbir zaman anlamadım, anlayamayacağım. Alımlarda standart bir kriter olmadığı gibi işe göre adam yerine adama göre iş imkanları yaratıldığına da defalarca tanık olduk.

THY'NİN İNSAN KAYNAKLARI KİME EMANET?
İnsan kaynakları demişken mevcut insan kaynakları başkanı ile ilgili iddiaların da artık yüksek sesle dillendirildiğini de belirtelim. İnsan Kaynakları Başkanı Ebubekir Akgül'ün iki kardeşinin de THY'de işe başladığını ve THY'nin psikolojik hizmetlerinin de ağabeyi Ömer Akgül'e ait Kim Psikoloji adındaki kuruma verildiğini belirtelim. Ne güzel iş değil mi? Allah verdikçe vermiş! Bir değil, iki değil, üç değil, tam dört kardeş bir şekilde THY'ye konumlandırılmış!

Bu arada Ebubekir Akgül'ün hangi liseden mezun olduğunu ben yazmayayım siz tahmin edin. Onu bilirseniz, belki ' ama bu nasıl olur?' gibi saçma bir düşünceye kapılmamış olursunuz!

THY doldur boşalt mı yapacak? THY İK başkanı ve kardeşleri!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (257)

new yorklu ~ 1 yıl önce
Ne ayaksınız kardeşim trolcüler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Trolllllllll ~ 1 yıl önce
Amcamı kaybettim bulanların THY ik bilgi vermesi önemle Rıza olur hükümsüzdür :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Magdur ~ 2 yıl önce
Allah o kadar buyukki kimsenin ahi kimsede kalmaz. O koltugun hesabini bu dunya da olmassa ahirette vericek. Sirf ego tatmini icin O koltukta oturarak zulm etmek Marifet degil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yağız ~ 2 yıl önce
İşinize gelmeyince trol yaftası vurun haramzadeler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ulan ~ 2 yıl önce
Sanki torpilsiz hakkınızla girdinizde birde hakkını vererek çalışıyosunuzda buradan tanımadığınız bilmediğniz insanlar hakkında atıp tutuyosunuz, bu çeneye harcadğınız eforu işe harcasanız ya yediğiniz kaba ...ın utanmıyosunuz, bi susun am.k

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali ~ 2 yıl önce
Siz ak troller küfürsüz konuşamaz mısınız? Her yerde bu pis agiziniz ve pis küfür lerinizden bıktık.
Tyt ~ 2 yıl önce
Ebubekir akgül kız kardeşi ise girerken sınavı kazanmadan ise alınmış.Bir arastirin bakalım neler yaptığını derhal görevden alınması gerekiyor .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Simgee ~ 2 yıl önce
Sınava girmiş işte...yorumlarda yazmışlar: Evde çay içerken abisi mülakat yapmış. :)))
Kemal ~ 2 yıl önce
Thy gibi bir büyük şirkette psikolog yokmu? Neden dışardan özel firmadan KİM PSIKOLOJI DEN hizmet alınmıs.Hemde üstelik insan kaynakları başkanı abisinin şirketi bu nasıl bir thy yönetimi buna kim onay verdi.Burda tüyü bitmemiş yetimin hakkı var.Burasi sizin babamızın ve E.A çiftliği değil .Herdem bey thy yönetiminde yapılan yanlışlarıda yazmanızı bekliyoruz.Tarihinin en kötü yönetimi iş başında bunun hesabını verecekler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Troller ~ 2 yıl önce
Sizi gidi troller sizi 3-5 kişi oturmuş yüzlerce yorum yapmış Hep aynı kişiler Ankara'yı titrettiklerini zannediyorlar Ankara değil de siz titriyorsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Selim ~ 2 yıl önce
Ebubekir akgül efendi sonun geldi.Yerine gelecek bile belirlenmiş. Bir duyuma göre ilker bey seni bitirmiş yerinede I.H.Ç gelecekmiş.Ebubekur yaptığın yanlışların cezasını cekeceksin hem bu dünyada hemde ahirette .Eşyalarını toplamaya başla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Varis ~ 2 yıl önce
Bir cisim yaklaşıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000