22 Nisan 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Zaten hamdi efendi şirkette kaptanlara ve ekiplere gözdağı veriyormuş.Greve giderseniz sonunuz 305 kişi olur diye...Zaten amaçta buydu bizleri atmalarının nedeni baştan planlanmış içerdekilerin gözünü korkutmak için yapılmış bir tezgahtı..Şimdide herkesi sindirdiler..Valla Allah çalışanların yardımcısı olsun!
  • Herkes birbirini yerken bir grup hep sessiz kalıyor ve hiç birsey olmuyor onlara kim. Bunlar tabiki KOKPİT! Uyanın arkadaslar ilk once onlar başlasın o zaman haklar kaybedilecekse ! 29 Mayıs 2012 de destek verselerdi 305 kişi değil 1 kişi bile ayrılmayacaktı. Hadi bakalım sendika Kokpite once Kabın memurlarına gelme artık yemezler!!! Kokpiti ve sendikayı seyredelim kilimi bile kipirtdatmam!!
  • İçeri giren tis ten yararlanamaz diyo biri öteki 305 e bak diyo. Bu işin sonunda nolacak görücez. Umarım yine bende Harranlıyım diyen kaybeder fakat bu sefer tersi ihtimal harranlılar kazanacak gibi:)
  • Ucuyoruz ama nasil?sagligimiz elimizdengidiyor...buyu cogumuzun ne ailesiyle ne cevresiyle ne de kendiyle vakit gecirmeye dermani kalmiyor...psikolojiler alt ust..insanlar yorgun ve mutsuz,para veriyorum sana kaninin son damlasina kadar emerim diye dusunen bir zihniyet hakim...gercek olan bu...malesef ama bu ...umarim 305 kisi iadeyi itibarini kazanir ve INSAN gibi calistiklari baska baska yerlerde nice isler bulurlar...45 yasinda Pacavra gibi atilmazlar...

THY ÇALIŞANLARINI BEKLEYEN TEHLİKE

Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunu’nun 38’nci maddesinde diyor ki; “İşçiler greve katılıp katılmamakta serbesttir.”
Peki THY ve Hava İş Sendikası kanadında grev planlarının yapıldığı süreçte, çalışanlara özgür iradesiyle grev uygulamasına katılıp katılmama hakkı veriliyor mu?
Bakalım...

THY, açıkça söylemese de hükümet desteğinin de arkasında olduğunun farkında olarak, “ 305 kişiye ne yaptıysak size de onu yaparız, yani işten atarız” diyor, sendika ise “Greve  katılmayanlar toplu iş sözleşmesi kapsamı dışında tutulur...”  diyerek işverenin tehdidine karşılık kendi savunma mekanizmasını geliştiriyor.

Buyurun buradan yakın!

Özellikle son bir yıldır kafası yeterince karışık olan THY çalışanları, hem gece gündüz emek verdikleri şirket tarafından hem de sendika tarafından açıkça tehdit ediliyor! Oysa aynı kanunun birinci maddesi, “ Bu kanunun amacı taraflar arasındaki uyuşmazlıkları barışcı yollarla çözmektir” diyordu. Hem toplu iş sözleşmesini barışçı yollarla çözmeyi beceremiyorlar, hem de çalışanları ‘Benim yanımda yer al’ diye tehdit etme kolaycılığına kaçıyorlar. 

Hava İş Sendikası, eğer olağanüstü bir gelişme olmazsa Mayıs ayının ortalarını bulmadan THY’de grev için düğmeye basacak. Greve gidecek şirket stresinden uzak olan THY yönetimi, lokavt ilan etme seçeneğini hiç aklına getirmeden, bir önceki eylemdeki yöntemi uygulayacak olmanın rahatlığında, “ Greve gideni atarım” mesajlarını çalışanlara her fırsatta hatırlatacak ve grevi kırmaya çalışacak. Sendika ise havacılıkta grev yasağına karşı başlatılan eylemdeki hatayı tekrarlamamak için büyük olasılıkla kokpit ekiplerini greve ikna etmeye kalkacak. Çünkü grevin ancak kokpitin katılımıyla başarıya ulaşacağından kimsenin kuşkusu yok. Burada önemli olan Hava İş Sendikası’nın bu grevin yasal bir hak olduğu ve işverenin 305 kişiyi işten atmasıyla sonuçlanan süreçteki kadar rahat olamayacağı konusunda çalışanları ikna edebilmesi...

Ancak Sendika Başkanı Atilay Ayçin’in ekip odasında yaptığı konuşmanın görüntülerini izledikten sonra sendikanın uçucu ekipleri ikna edip edemeyeceği konusunda ciddi şüphelerim oluştu.

Çünkü, daha grev uygulama kararı alınmamış olmasına rağmen Ayçin’in, “Greve hazır mıyız?” sözlerine bir kişinin bile çıkıp “ Evet” diyememesi, sindirilmişliğin ve korkunun açıkça yansımasıdır. Sendikanın önce bu korkuyu kırması ve greve gitmesi halinde işten atılma korkusu yaşayacak olan çalışanları “Size bir şey olmayacak” güvencesi vermesi şart.

Grev konusunda ikinci bir risk de çalışanların grevin uygulanması sırasında ikiye bölünme ihtimali.. Greve destek verenler ve greve katılmayanlar şeklinde bir ayrışma,  305 kişinin atılması sonrası zedelenen şirket içi barışın daha kalıcı hale gelmesi anlamına gelebilir. Böyle bir durumda yasal olarak herkesin greve gitmeme hakkının olduğunu bilmek ve greve gidenlerin gitmeyenlere saygı göstermesi gerektiğini vurgulamak gerekir. Aksi durumda, greve katılanlarla katılmayanlar arasında çatışmalar yaşanması ve hatta grev sürecinde fiili çatışmalar yaşanması kaçınılmaz olacaktır ki bu da şirket içi barışa kalıcı zararlar verecektir. 

Şahsi kanaatim bu süreç THY’deki sendikacılık için tamam ya da devam sürecidir. Sendikanın grev eylem çağrısına rağmen çalışanları uygulama aşamasında harekete geçirememesi, bundan sonraki bütün toplu iş sözleşmesi sürecini sendikal anlamda negatif etkileyecek, sendika pasifize edilerek sembolik hale getirilecek ve belki de bir süre sonra tamamen ortadan yok edilebilecektir. Baktığınızda havacılık sektöründe en iyi koşullara sahip şirket olan THY’nin bu haklara sendika sayesinde geldiği gerçeğinden yola çıkarak, yönetimde kim olursa olsun, Ayçin ya da bir başkası, sendikacılığın devamı için THY çalışanlarının sendikalarına sahip çıkmalarında fayda var.

Kısaca THY çalışanları bu kez sadece greve ‘evet ya da hayır’ demeyecek, sendikalılığa da ‘tamam ya da devam’ diyecekler...
 

THY ÇALIŞANLARINI BEKLEYEN TEHLİKE

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (74)

Eski kabin amiri ~ 5 yıl önce
Zaten hamdi efendi şirkette kaptanlara ve ekiplere gözdağı veriyormuş.Greve giderseniz sonunuz 305 kişi olur diye...Zaten amaçta buydu bizleri atmalarının nedeni baştan planlanmış içerdekilerin gözünü korkutmak için yapılmış bir tezgahtı..Şimdide herkesi sindirdiler..Valla Allah çalışanların yardımcısı olsun!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
Herkes birbirini yerken bir grup hep sessiz kalıyor ve hiç birsey olmuyor onlara kim. Bunlar tabiki KOKPİT! Uyanın arkadaslar ilk once onlar başlasın o zaman haklar kaybedilecekse ! 29 Mayıs 2012 de destek verselerdi 305 kişi değil 1 kişi bile ayrılmayacaktı. Hadi bakalım sendika Kokpite once Kabın memurlarına gelme artık yemezler!!! Kokpiti ve sendikayı seyredelim kilimi bile kipirtdatmam!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hrrn ~ 5 yıl önce
İçeri giren tis ten yararlanamaz diyo biri öteki 305 e bak diyo. Bu işin sonunda nolacak görücez. Umarım yine bende Harranlıyım diyen kaybeder fakat bu sefer tersi ihtimal harranlılar kazanacak gibi:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
insan gibi ~ 5 yıl önce
Ucuyoruz ama nasil?sagligimiz elimizdengidiyor...buyu cogumuzun ne ailesiyle ne cevresiyle ne de kendiyle vakit gecirmeye dermani kalmiyor...psikolojiler alt ust..insanlar yorgun ve mutsuz,para veriyorum sana kaninin son damlasina kadar emerim diye dusunen bir zihniyet hakim...gercek olan bu...malesef ama bu ...umarim 305 kisi iadeyi itibarini kazanir ve INSAN gibi calistiklari baska baska yerlerde nice isler bulurlar...45 yasinda Pacavra gibi atilmazlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000