22 Aralık 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Rahat uyuyabılıyormusunuz habım thy yöneticileri bence uyuyorsunuz ama zaman gelicek hiç uyuyamıycaksınız bizlere insan gibi davranmadıgınız ıcın...Haklarımızı vermeyı hakları sılıp aldıgınız ıcın uyuyamıycaksınız
  • Çelik İş Ak parti Hükümetini Karşıma alamam diyor Hava İşde Ak parti hedefinde ilerleyip İşçinin Yanında olmuyor Anca Konuşuyor icrata geldimi hiç birşey yok
  • Yorumunu guzellikle okuyordum taki su garip ornegi verene kadar yani cirkef bi fenerli oldugnuzu anlayana kadar.. Sendika nee galatasaray ne alaka sen niye yazarsinn yani boyle bi sacma bi ornek olamaz. Senin mantigina gore turkiye sinirlari disina cikamayan fenerbahce'de galatasaray dan buyuk oldugunu iddaa edio bu nasil bi ornekleme o zaman surda tarafsiz ol tarafsiz
  • hükümet akepe.cumhurbaşkanı akepe.tbmm akepe.bakanlıklar akepe..hava iş sendikası genel başkanının babası eski akepe parti vekili.babası kurucusu olduğu genç birlik vakfının başına tatlıbal'ı getirmiş.eski ulaştırma bakanı 30 yaşında 30 gemisi olan oğlu var biliyorsunuz o'nun yeğeni de ömer önder haberdar thy de çalışıyor genç birlik vakfının şimdi ki başkanı.söylemeye gerek varmı bilemiyorum thy yönetim kurulu başkanı toppçu dan aşağı salla akepe kadroları.akepe li mv.kelleri'nden tutun da şöförlerinin yakınlarına kadar baştan aşağı akepe..bir de unutmayın sevgili arkadaşlarım;bahadır altan,ali gülçiçek vb.leri var sizlere kabir azabını layık gören..ne bekliyordunuz direniş ve grev sürecinde THY yönetiminin yanında olup mahkemede DİRENİŞ VE GREV'e çıkan bizlere karşı THY nin Şahidi ALİ KEMAL TATLIBAL'IN YAPACAĞI SENDİKACILIKTAN..DİRENİŞE DESTEK OLMAYAN grev E 24 SAAT çıkmak yetecekti.onurla 25 yıllık kazanımları ileriye taşıyamayan bizler değilmiyiz..şimdi "sus"alım..iyi tatiller.

THY ÇALIŞANLARI SİZE GÜVENİYOR MU?

Hava İş Sendikası, Aralık ayı itibariyle bir yıllık görev süresini geride bıraktı. Bu süreçte sendika, çalışanların haklarını ne derece savundu, THY yönetimine karşı nasıl bir duruş gösterdi?

Yeni sendika yönetimi göreve gelir gelmez bir önceki sendika yönetiminin düzenlediği eyleme katıldığı için işten çıkarılan 305 çalışanın önemli bir bölümünün işe iadesini sağladı. Zaten yeni yönetimin seçim sürecindeki en önemli vaadi de buydu. Tabi burada 305'ten geri dönenlerin sendikanın gücüyle mi yoksa THY yönetimi istediği için mi işlerine geri döndüklerini tartışabiliriz! THY yönetimi ile sendika arasında organik bağ olmasıydı o kişiler THY'ye bırakın geri dönebilmeyi kapısının önünden bile geçmeyi hayal edemezlerdi. Ancak sendika yönetimini çalışanlar karşısında şirin göstermenin ilk ve en basit yolu bu olduğu için bakanlara, milletvekillerine direnen THY, sendikaya direnmedi ve bir taşla iki kuş vurmak için işe dönüşleri sağladı. Tabi bunu yaparak sendika yönetimini de bir nevi biat etmeye zorladı!

Peki bir yılın geri kalanında sendika ne yaptı?

Aslına bakarsanız sendikanın, bir takım sosyal sorumluluk faaliyetleri dışında üyeleri için bir şey yaptığını söylemek pek mümkün değil. Sendikanın,  Ermenek'teki, Soma'daki madencilerin, engelliler gününde engellilerin, öğretmenler gününde öğretmenlerin yanında olmaları güzeldi ancak onları asıl yanında hissetmeleri gerekenler THY çalışanları değil miydi? Peki öyle hissettiler mi? Pek sanmıyorum. 

THY çalışanlarının sendika ile bağlarını çoktan kopardığını söyleyebilirim. Çalışanlar için sendika sadece aidat ödenen bir kurum niteliğindedir. Karşılığında ne alıyorsunuz diye sorsanız bir çoğu cevabını dahi veremez. Neden aidat ödüyorsunuz deseniz,  "Herkes üye ben de üye oldum" cevabını alacağınızdan şüphem yok. Çalışanların böyle düşünmesini n elbette sebepleri var. Çünkü sendikanın, THY'nin, çalışanlar aleyhine aldığı kararlarda pozitif bir yaptırım gücü yok. Çalışanlar da bunu bildiği için THY neye karar verirse itiraz etmeden onu yapmak zorunda kalıyor.

Sendika, "305 kişinin işe dönüşünü sağladık" derken geriye dönüp bir bakmalı, acaba bu sürede neleri yapamadık diye? Bu süreçte eminim 305'ten daha fazla çalışan bir şekilde THY'den uzaklaştırıldı, THY dışında tek bir şirkette dahi örgütlenme sağlanamadı, onlarca teknisyen kazanılmış hakları yok sayılarak Teknik A.Ş'ye geçmek zorunda bırakıldı, işe giriş ücretleri yüzde 55'e düşürüldü vs... Geride kalan bir yıllık süreçte " Biz 305'in işe dönüşünü sağladık"  derseniz bu aynen Avrupa'da her takımdan 4 gol yiyen Galatasaray taraftarının,  "Ama bizim UEFA kupamız var" savunmasına benzer ki, bu savunmayla sadece kendinizi kandırırsınız!

Çalışanlar ile sendika arasındaki bağların koptuğunun bir göstergesi de sendikanın kurduğu kooperatife talep olmamasıdır. Bunun en önemli sebebi bana göre çalışanların sendikaya güven duymamasıdır. Diğer sebebi de kötü lanse edilen projenin hep olasılıklar üzerine kurulmuş olmasıdır. "2015'in ortasında arsa bulacağız, 2016'da başlayacağız, 2019'da teslim edeceğiz."

Arsa belli değil, yer belli değil, nasıl bir daire olacağı belli değil, hangi standatları taşıyacağı belli değil ama siz herkesten  "30 bin TL verip üye olun, sonra arsa buluruz" diyorsunuz!

E böyle olunca da 10 bini aşkın üyeden 200 kişi bile bulamıyorsunuz. Bu aslında çok normal bir sonuçtur! Bu projeyi sendika değil de bizzat THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu yapmış olsaydı emin olun bırakın 200 kişiyi ertesi gün 2 bin kişinin başvuracağından en küçük bir şüphem yoktu.

O yüzden sendika, kooperatif işlerine soyunmadan önce üyelerinin güvenini kazanmaya kafa yormalı... Asli görevini layıkıyla yerine getirmeyen bir sendikanın, " Gelin sizi ev sahibi yapalım" demesinin,  üyeler nazarında talep bulması olası değildir.

Hem sonra 2019 yılına kim öle kim kala... Bir sonraki seçimlerde ya o koltukta olmazsanız, projenin devam edeceğinin garantisini verebiliyor musunuz? Ya da nasıl olsa devam eden proje varken bizden vazgeçemezler diyerek bir sonraki seçim için avantaj sağlamanın peşinde misiniz?

THY ÇALIŞANLARI SİZE GÜVENİYOR MU?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

mdg ~ 4 yıl önce
Rahat uyuyabılıyormusunuz habım thy yöneticileri bence uyuyorsunuz ama zaman gelicek hiç uyuyamıycaksınız bizlere insan gibi davranmadıgınız ıcın...Haklarımızı vermeyı hakları sılıp aldıgınız ıcın uyuyamıycaksınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerçekler ~ 4 yıl önce
Çelik İş Ak parti Hükümetini Karşıma alamam diyor Hava İşde Ak parti hedefinde ilerleyip İşçinin Yanında olmuyor Anca Konuşuyor icrata geldimi hiç birşey yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Yorumunu guzellikle okuyordum taki su garip ornegi verene kadar yani cirkef bi fenerli oldugnuzu anlayana kadar.. Sendika nee galatasaray ne alaka sen niye yazarsinn yani boyle bi sacma bi ornek olamaz. Senin mantigina gore turkiye sinirlari disina cikamayan fenerbahce'de galatasaray dan buyuk oldugunu iddaa edio bu nasil bi ornekleme o zaman surda tarafsiz ol tarafsiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TAN KAN CAN ~ 4 yıl önce
hükümet akepe.cumhurbaşkanı akepe.tbmm akepe.bakanlıklar akepe..hava iş sendikası genel başkanının babası eski akepe parti vekili.babası kurucusu olduğu genç birlik vakfının başına tatlıbal'ı getirmiş.eski ulaştırma bakanı 30 yaşında 30 gemisi olan oğlu var biliyorsunuz o'nun yeğeni de ömer önder haberdar thy de çalışıyor genç birlik vakfının şimdi ki başkanı.söylemeye gerek varmı bilemiyorum thy yönetim kurulu başkanı toppçu dan aşağı salla akepe kadroları.akepe li mv.kelleri'nden tutun da şöförlerinin yakınlarına kadar baştan aşağı akepe..bir de unutmayın sevgili arkadaşlarım;bahadır altan,ali gülçiçek vb.leri var sizlere kabir azabını layık gören..ne bekliyordunuz direniş ve grev sürecinde THY yönetiminin yanında olup mahkemede DİRENİŞ VE GREV'e çıkan bizlere karşı THY nin Şahidi ALİ KEMAL TATLIBAL'IN YAPACAĞI SENDİKACILIKTAN..DİRENİŞE DESTEK OLMAYAN grev E 24 SAAT çıkmak yetecekti.onurla 25 yıllık kazanımları ileriye taşıyamayan bizler değilmiyiz..şimdi "sus"alım..iyi tatiller.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000