23 Nisan 2012, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • kazimim benim. gecenlerde bir mail atmisin sirket postasindan. demisin ki sonunda tis surecinde sektor gercekleri dikkate alinsin.... hangi sektor den bahsettin. bizi yaristirdiginiz emirates qatar british falan mi. yoksa turkiyede otobus tasimaciligi gibi havacilik yapan firmalar mi..... ayip ayip once sizlerin maaslarini aciklayin. ben senin ciplak maasinin 38000 tl oldugunu biliyorum. ikramiye ayinda 72000 tl aliyirsun. kendin once sektore bak ve maasini ona gore duzenle. ben hakkimi helal etmiyorum. grev zamani hepiniz gireceksiniz
  • kazimim benim. gecenlerde bir mail atmisin sirket postasindan. demisin ki sonunda tis surecinde sektor gercekleri dikkate alinsin..... hangi sektor den bahsettin. bizi yaristirdiginiz emirates qatar british falan mi. yoksa turkiyede otobus tasimaciligi gibi havacilik yapan firmalar mi..... ayip ayip once sizlerin maaslarini aciklayin. ben senin ciplak maasinin 38000 tl oldugunu biliyorum. ikramiye ayinda 72000 tl aliyirsun. kendin once sektore bak ve maasini ona gore duzenle. ben hakkimi helal etmiyorum. grev zamani hepiniz gireceksiniz
  • Pazarları her km'ye uçuş programlanmıyor ayrıca yılda 3 ikramiye alıyoruz ve vergi ödemesi maaşlarımızdan yapılıyor,otellerde kahvaltı ücretsiz geri öğünler ve içecekleri biz check-out'da maaşlardan ödüyoruz,maaşlar değil 5000 biz 4000 leri bile görmüyoruz. Havacılıkta aktif olarak yer almayan bireylerin yorum yapmaya dshi hakları yoktur...
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • Kabin memurlarının uçuş tazminatları netdir. Bu verilen rakam ortalamada yan gelirlerle doğrudur. Purser ile yeni kadrolu çalışan kabin meurunu almış ve ortalamasını yazmış. Ayrıca rakam eleştirilmiyor. Eleştirilse yan gelirleri parantez içinde belirtmez direk 5000 yazar gecerdi. Bence yanlış algılamıssınız.
  • Siz de bu yazıda resmen ortalığı karıştırayım da izleyip keyiflenelim demişsiniz resmen... Kabin memurunun 5000'i geçen maaşının brüt olduğunu, vergilendirildikten ve SGK primleri düştükten sonra ellerine kalanın 3000'lere düştüğünü yazmazken, part-time çalışacakların net maaşlarını yazmışsınız.. Siz yabancı da değilsiniz biraz ayıp olmamış mı sizce de?! Millet de bunları okuyup okuyup gaza gelmiş..
  • Geçenlerde şirkette bir yakınımın akrabası olan bir delikanlıyla karşılaştım, kendileri malum zümre mensubu bir ailedirler. Hayırlı olsun deyip hangi departmanda çalışmaya başladığını sorduğumda: "BİZİ UZMAN KADROSUYLA ALDILAR İŞE, ŞİMDİLİK NEREDE ÇALIŞACAĞIMIZ BELLİ DEĞİL" diye cevapladı beni saf bir şekilde. Sonra gördüm ki müdür bile oldu zorla emekli edilen birinin yerine... Hayırlısı olsun, sonu nereye varacak bakalım bu işin...
  • Kabin maaşı THY de Türkiye ortalamasına göre fazla evet. Zor iş yapıyoruz diye savunmayın! "Parası için girdim, düşerse burda ne işim var" paniğine kapıldım diye açık yüreklilikle söyleyin. Ne zor şartlarda eşşek gibi çalışıp asgari ücret alanlar ne yapsın?
  • demekki neymiş? aylar önce yazılan Sunexpress kapanacak, Anadolu jetin bünyesine katılacak yazıları biryerlerden uydurulmuş...
  • Siz dünyanın en riskli işini yapacaksınız güler yüzlü olacaksınız ucus saatı bazında ucret alacaksınız ama 1 saatlık ucusa en az 3 saat once geleceksınız toplamda 10 saat calısacaksınız ama 1700 tl para alacaksınız adalet olmamıştır.Bence bu sistem bastan yanlıs ve sunuda bılıyorum ınsanlara umut verılerek ıslerınden ıstıfa ettırıldı ve sonrada sıstem part tıme dıye aktarıldı suan bu personel zor durumdadır.Konusun bu ınsanlarla ne demek ıstedıgım daha net anlasılır.Siz 6 ay sonra işten cıkarılma tehlıkesınde ne kadar guler yuzlu olabılırsınız sorarım thy yuksek kar acıklarken idari yonetımın maaslarını kıssın emekcının degıl bugun bır yonetıcı kac para alıyor ortadadır 10 mu 20 bınmı 1700 liraya adam calıstırılmaz hakkınızı arayın

THY BU SEFER DE GÖZÜNÜ KABİNE DİKTİ...

THY, son zamanlarda zararlarını işletme maliyetlerinden değil, personel giderlerinden karşılamaya çalışıyor. 2003 yılı öncesi, özellikle iç hatlarda rakipsiz olduğundan, bilet fiyatları ile istediği gibi oynayan THY’yi LowCost mantığı çerçevesinde taşımacılık zora soktu.

1970’li senelerde, Amerika’da özellikle Southwest şirketi ile başlayan bu benzer furya, sonra Avrupa’ya sıçradı ve daha sonra Türkiye’de ilk kez 2005’li yıllarda; bu moda akıma Pegasus önderliğinde uyulmaya başlandı.

Pegasus tarafından Türkiye’de başlatılan bu akım karşısında durabilmek mümkün değildi. Çok değişik kampanyalarla desteklenen bu proje; “başkasının yediği yemeği, sen ödeme!” diyerek ikramı ücretli yaptı. Bu proje, diğer rakipler ve yolcular tarafından önceleri yadırgansa da, sonunda bu yola diğer özel havayollarımız da girdiler.

THY’nin bu yeni türden (lowcost) taşımacılık modeline uygun bir yapısı yoktu. Uçaklarının kabin konfigürasyonu ve personel maliyetleri ile bu rekabette açığa düşeceği kesindi. Onlar da düşündü taşındı ve 1990’dan bu yana, THY-Lufthansa ortaklığı olarak faaliyet gösteren Sun Express’ i 2006 yılından itibaren bu piyasaya, özellikle iç hatlara sokuverdi. Yine yetmedi ve bu sefer THY radikal bir karar alarak, aynı Lufthansa’nın Germanwing veya Cityline gibi, kendi içinden bir şirket doğurarak; (Anadolu Jet) 2008 yılında LowCost taşımacılığa başladı.

Ankara merkezli bu lowcost taşımacılık şirketi, THY müşterilerinden çok tepkiler aldı. Ankara’dan Anadolu’ya sefer yapan Anadolu Jet, THY konseptinden çok uzaktı. THY yolcusu; businessclass’ın yanında konfor ve iyi ikrama alıştırılmıştı ve bu yeni uygulamaya oldukça bozulmuşlardı. Ancak her şeyde olduğu gibi, yolcular buna da alıştırıldı ve çılgın bir rekabet başladı. Bu rekabete Onur Air ve Atlas Jet’in yanı sıra, başka şirketler de katılmaya çalıştı, ama, sonları hayal kırıklığı oldu.

Sabiha Gökçen’i kendine ana meydan olarak seçen Pegasus, bu meydana gelip uçuş yapanları; tabiri caizse, resmen dövüyordu. Bu meydana; aslında THY de 2005 yılında girmiş ve Pegasus ile baş edemediğinden vazgeçmişti. İç hatlarda THY zaten kabin konfigürasyonu, ikramı ve personel maliyetleri ile rekabete dayanamayacağını biliyordu ve Pegasus’un bu önlenemez yükselişini; önce Sun Express, sonra Anadolu Jet aracılığı ile durduramayınca, bu kez Anadolu Jet için kendi uçaklarını değil, Sun Express’in uçaklarını kokpit ve kabin ekibi ile kiralayarak, en azından ekip maliyetlerini düşürmeye gitti. Gün itibarı ile 2 tane Sun Express uçağı, şu anda Anadolu Jet’e verilmiş durumda ve bu ekipli kiralama modeli olan wetlease sürecek.

Şimdi, gelelim THY’de, geçen hafta karar verilen uçaklardaki kabin ekibi azaltma sistemine;

THY; “Yumurta kapıya gelmeden”
çözüm bulamayan bir şirketimiz. Sürekli uçak alan bu şirketimizi bir kaç kez AHL’ye sığmazsınız, başka yerlerde Hub açmayı neden düşünmezsiniz diye eleştirdikçe, onlar alımlara sanki bir iki sene içinde yeni bir havalimanı açılacakmış gibi devam ettiler. Buna bir de hava trafiğinin gittikçe artan yükü ve hava koşullarının olumsuzluğu girince, rekor rötarlar yaşanmaya başlandı.

Daha önce yazdığım gibi; birçok meydana siyasi sefer açmak zorunda kaldılar. Örneğin; ekonomi bakanı Zafer Çağlayan, %51’ i özel bir havayolu olan THY için; “THY Houston’a sefer başlatacak” diyebiliyorsa ve daha önce de Temel Kotil’den http://haber.gazetevatan.com/alo-temel-acil-sefer-istiyorum/318900/2/Haber aynı isteklerde bulunmuşken, ben THY yönetiminin sadece emirleri uygulamaktan öte bir iş yapmadığını ve her yeni hattın, mutlaka siyasi istekler doğrultusunda açılmasına karar verildiğini anlarım.

Bu nedenle; THY’nin yönetimine bazen kızamıyorum. Sonuçta; Emir, demiri kesiyor!

THY bu zararlarını bir yerden çıkarmalı veya azaltmalıydı. Yakıt fiyatlarına, uçak kiralama ücretlerinde etkin olamayacağına göre, personel giderlerini minimize etmeye karar verdi. Önce Yer İşletme ile başlayan (TGS) bu serüven, daha sonra HABOM projesi kapsamında devam etti. THY’nin en yüksek boyutta personel gideri, uçuş işletme bünyesindedir. Binlerce pilot ve kabin memurunu içerisinde barındıran bu bölümde, bu günün şartlarında pilot ve kaptan maaşlarını minimize edemeyeceğine göre ( yakında ona da formül bulurlar) gözünü kabine dikti.

THY filosunda

B777 ekibini: 12 kişiden 10’a

A340 kabin ekibini: 10’dan 8’e

B737 ve A320 ekiplerini: 4’den 3’e

A321 ekibini ise: 5’ten 4 ‘e indirdi.

THY’ de 4000’ e yakın kabin memuru olduğunu düşündüğümüzde; 4000’in %20’si 800 kabin memuru bunu rakama vurursak; 800 kişi. Daha basit bir anlatımla; THY yeni yaz tarifesi için 800 kabin memuru daha almış oldu.

THY’deki ortalama kabin memuru maaşı (SSK-Vergi-fazla mesailer-bayram ve Pazar ücretleri ve 4 İkramiye dâhil) abartmayayım 5000 i rahat geçer. (Hakları değil demek istemiyorum sadece uygulanmaya başlayan mantaliteyi anlatmaya çalışıyorum)

THY bu uygulama ile ne kazanacaktır. THY bu uygulama ile 800X5000= 4.000.000 TL ayda, yılda ise; 48.000.000 TL tasarruf sağlayacaktır.

Bunlar kurallara uygun uygulamalar, ama THY’miz; “Uçan Restaurant” kategorisinde; ikram, konfor ve yolcu memnuniyeti ile ün yapmış bir havayolumuz olduğundan, kabinde ne gibi aksaklıklar çıkacaktır bunu zaman içinde göreceğiz.

Şimdi THY’mize sormak lazım; Sevgili THY; Madem bu kabin ekibi sayıları, işi kurtarıyordu da şimdiye kadar bunu neden yapmadın?

Hele, hele kış aylarında bu uygulamayı yapman daha mantıklı iken, bula, bula, full sezonumu buluyorsun?

Madem bu uygulama kurallara uygun ki uygulamaya geçmişsin.

O zaman, sana sormazlar mı ki; şimdiye kadar neredeydin? Rekor zararlar açıklarken, içinizden biri çıkıp ta söyleyemedi mi?

Yoksa her zamanki gibi, Yumurtanın kapıya gelmesini bekledin?

Derseniz ki; “Tüm medya benim elimde kim ne yazabilir ki?” 

Bakın, orada haklısınız derim.

Gelelim eskiden yapılan ve sonra vazgeçilen part time eleman olayına;

Hemen şeytanın avukatlığına soyunayım ve sizin yorumlarınızla bir tartışma başlatayım. Şimdi Anadolu Jet’ in elinde 22 uçak var. Bunlar zaman içinde geriye verilip, bunların yerine wetlease sistemi ile Sun Express’den uçakların alınacağını biliyorsunuz.

Anadolu Jet in ekiplerinin THY ye döndüğünü düşündüğümüzde; Her uçağa 6 ekip gerekiyor desek 132 ekip yapar. Her ekipte 3 kabin memuru olduğunu düşündüğümüzde, 396 kabin memuruna ulaşırsınız.
Bu hesaplamaya takılmayın bunun artısı eksisi olur. Ama sistemi anlatıyorum. Tabii, Anadolu Jet’in uçaklarını geri verip, yerine Sun Express’ in uçak ve ekip sağlama hemen olmayacaktır. Bu bir süreç meselesi olarak karşımızda duruyor.

Peki, biz yaz tarifesi için neden Part –Time elemana ihtiyaç duyuyoruz. Zaten ekiplerin sayıları ile oynayarak 800 kabin memuru sağlamadık mı? Bunlara ek olarak Sun Express ilewetlease yaptıkça devamlı Anadolu Jet ekibi THY’ ye geriye dönecek.

Demek hala yetmiyor ki, bu zamanında yapılan ve kurumsal kimliğe uymadıkları için bitirilen sistem; neden tekrar gündeme geldi? Bunların eğitimi 2 ay sürecek. Bu arada kabin memuru boşluğunu sayı eksilterek tamamlamaya çalışırken, Sun Express’e de “elini çabuk tut, Anadolu Jet’ in ekiplerini bana bırak!” diyeceksin. O da elinden geldiği kadar hızlı hareket ederek, sana Anadolu Jet’ in elemanlarını geriye verecek. Bence zamanla bu sayı yetecektir.

Hala mı yetmiyor? Al sana 1600 lira maaşlı, ikramiyesi, fazla mesaisi olmayan, sendikası olmayan,80 saat’ den az uçarsa, az para alan (ilanda 80 saat uçtukları takdirde deniyor…) dolu kabin memuru bulacaksın. Bunları ayda 5000 TL’ lik kabin memurları ile birlikte çalıştıracaksın. (Aynı Teknik A.Ş Habom personeli gibi.) Bu arada; bol, bol emekliliği gelmiş veya gelmemiş kaşının üstünde gözün var veya kilon biraz artmış vb. diyerek kadrolu, kabin memurlarını eksiltip yerlerine ucuz iş gücü mü sağlayacaksın?

Bu part time ları altı ay çalıştıracak işine geleni devam ettirip işine gelmeyene güle güle diyeceksin. Elinde bol kabin memuru olunca da; hadi bakalım sendikalı ve pahalı kabin memurları kapıya… Yanlış mı düşünüyorum sevgili THY?.

Bu sistem tutar mı? Tutar. Yedik mi? Yemedik. Bir şey yapılabilir mi? Bilmem…

Ya Sizce…
THY BU SEFER DE GÖZÜNÜ KABİNE DİKTİ...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (108)

yonetimin astronomik maaslarini aciklayin ~ 6 yıl önce
kazimim benim. gecenlerde bir mail atmisin sirket postasindan. demisin ki sonunda tis surecinde sektor gercekleri dikkate alinsin.... hangi sektor den bahsettin. bizi yaristirdiginiz emirates qatar british falan mi. yoksa turkiyede otobus tasimaciligi gibi havacilik yapan firmalar mi..... ayip ayip once sizlerin maaslarini aciklayin. ben senin ciplak maasinin 38000 tl oldugunu biliyorum. ikramiye ayinda 72000 tl aliyirsun. kendin once sektore bak ve maasini ona gore duzenle. ben hakkimi helal etmiyorum. grev zamani hepiniz gireceksiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yonetimin astronomik maaslarini aciklayin ~ 6 yıl önce
kazimim benim. gecenlerde bir mail atmisin sirket postasindan. demisin ki sonunda tis surecinde sektor gercekleri dikkate alinsin..... hangi sektor den bahsettin. bizi yaristirdiginiz emirates qatar british falan mi. yoksa turkiyede otobus tasimaciligi gibi havacilik yapan firmalar mi..... ayip ayip once sizlerin maaslarini aciklayin. ben senin ciplak maasinin 38000 tl oldugunu biliyorum. ikramiye ayinda 72000 tl aliyirsun. kendin once sektore bak ve maasini ona gore duzenle. ben hakkimi helal etmiyorum. grev zamani hepiniz gireceksiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Elem ~ 6 yıl önce
Pazarları her km'ye uçuş programlanmıyor ayrıca yılda 3 ikramiye alıyoruz ve vergi ödemesi maaşlarımızdan yapılıyor,otellerde kahvaltı ücretsiz geri öğünler ve içecekleri biz check-out'da maaşlardan ödüyoruz,maaşlar değil 5000 biz 4000 leri bile görmüyoruz. Havacılıkta aktif olarak yer almayan bireylerin yorum yapmaya dshi hakları yoktur...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Kabin memurlarının uçuş tazminatları netdir. Bu verilen rakam ortalamada yan gelirlerle doğrudur. Purser ile yeni kadrolu çalışan kabin meurunu almış ve ortalamasını yazmış. Ayrıca rakam eleştirilmiyor. Eleştirilse yan gelirleri parantez içinde belirtmez direk 5000 yazar gecerdi. Bence yanlış algılamıssınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Siz de bu yazıda resmen ortalığı karıştırayım da izleyip keyiflenelim demişsiniz resmen... Kabin memurunun 5000'i geçen maaşının brüt olduğunu, vergilendirildikten ve SGK primleri düştükten sonra ellerine kalanın 3000'lere düştüğünü yazmazken, part-time çalışacakların net maaşlarını yazmışsınız.. Siz yabancı da değilsiniz biraz ayıp olmamış mı sizce de?! Millet de bunları okuyup okuyup gaza gelmiş..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Geçenlerde şirkette bir yakınımın akrabası olan bir delikanlıyla karşılaştım, kendileri malum zümre mensubu bir ailedirler. Hayırlı olsun deyip hangi departmanda çalışmaya başladığını sorduğumda: "BİZİ UZMAN KADROSUYLA ALDILAR İŞE, ŞİMDİLİK NEREDE ÇALIŞACAĞIMIZ BELLİ DEĞİL" diye cevapladı beni saf bir şekilde. Sonra gördüm ki müdür bile oldu zorla emekli edilen birinin yerine... Hayırlısı olsun, sonu nereye varacak bakalım bu işin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Kabin maaşı THY de Türkiye ortalamasına göre fazla evet. Zor iş yapıyoruz diye savunmayın! "Parası için girdim, düşerse burda ne işim var" paniğine kapıldım diye açık yüreklilikle söyleyin. Ne zor şartlarda eşşek gibi çalışıp asgari ücret alanlar ne yapsın?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
demekki neymiş? aylar önce yazılan Sunexpress kapanacak, Anadolu jetin bünyesine katılacak yazıları biryerlerden uydurulmuş...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Siz dünyanın en riskli işini yapacaksınız güler yüzlü olacaksınız ucus saatı bazında ucret alacaksınız ama 1 saatlık ucusa en az 3 saat once geleceksınız toplamda 10 saat calısacaksınız ama 1700 tl para alacaksınız adalet olmamıştır.Bence bu sistem bastan yanlıs ve sunuda bılıyorum ınsanlara umut verılerek ıslerınden ıstıfa ettırıldı ve sonrada sıstem part tıme dıye aktarıldı suan bu personel zor durumdadır.Konusun bu ınsanlarla ne demek ıstedıgım daha net anlasılır.Siz 6 ay sonra işten cıkarılma tehlıkesınde ne kadar guler yuzlu olabılırsınız sorarım thy yuksek kar acıklarken idari yonetımın maaslarını kıssın emekcının degıl bugun bır yonetıcı kac para alıyor ortadadır 10 mu 20 bınmı 1700 liraya adam calıstırılmaz hakkınızı arayın

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000