21 Mayıs 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • FO ların Kurunu sabitleyerek güzel bir girişim bekliyoruz 24 Hazirandan önce
  • O değildi bu teknik destek personelinin hali ne olacak yav
  • Tek tek çıkan yargıtay onama kararları neyi hatırlatıyor size? THY yönetiminin müfteri olduğunu Bu sizin iyi günleriniz,kusurabakmayın ama bu güzide şirkete yakışmıyorsunuz.
  • Siz sırf sizin gibi düşünmüyor diye kendi personelinizi işten atın utanmadan üstüne iftira atın,arkasından personel arayın.Arayan bulutmuş.

THY bu davayı kaybederse pilotlarına 120’şer bin TL ödeyecek

2023 yılına kadar 230 yeni uçağı filosuna katacak olan Türk Hava Yolları’nın bu uçaklara nasıl pilot bulacağı konusunda ciddi endişeler taşıyorum. THY yönetiminin de bu konunun farkında olduğunu ve çözüm yolları aradığını biliyorum.

Son olarak THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin sözlerinden, önümüzdeki yıl 900 civarında pilot ihtiyacı olduğunu öğreniyoruz  ancak THY’nin yılda 300 pilot kapasiteli akademisi ile bu açığı kapatmasının mümkün olmadığının da farkındayız.

Bu süreçte, yerli kaynaklarla birlikte yabancı kaynakları da kullanarak filoya dahil olacak uçakların yerde kalmaması ve uçuş ağının sırf bu sebeple sekteye uğramaması için, şimdiden uzun vadeli projeksiyon çizilmesi ve sorunun çözümü için adımlar atılması gerekiyor. Şu anda bile ekip planlama ile pazarlama  departmanlarının bir savaş halinde olduğunu, bazı noktalarda frekans derinliklerinin artırılması için pazarlamanın baskısına rağmen ekip planlamanın, “ ekip sıkıntısı var” cevabıyla karşılaştığını biliyorum. Hatta öyle ki, pilot arzının yetersiz olmasından dolayı önümüzdeki süreçte kapasite daraltılmasının bile gündeme geleceği THY içinde ciddi şekilde konuşulan konulardan biri… Bu şartlarda THY’nin mevcut ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanırken 5 yıl içinde filoya katılacak 230 yeni uçağa nasıl pilot bulacağı önemli bir soru işareti!

Pilot sıkıntısı yaşanmasının bugünkü yönetim ile doğrudan bir ilişkisi olduğunu söylemiyorum. Uzun vadeli planlar yapılmaması ve bu ihtiyacın yıllar önce öngörülmemesinden dolayı bu sıkıntıların yaşanması kaçınılmazdı ve şu anda da bunları yaşıyoruz.

İçinde bulunulan durumu düşündüğümüzde THY’nin ağır bir çıkmazın içine girdiğini anlayabiliyoruz. THY pilotlar için bir şeyler yapmak istiyor. Ama yapamıyor çünkü birçok noktada eli kolu bağlı… Tam olarak aşağı tükürse sakal, yukarı tükürse bıyık durumu…

THY’nin, diğer çalışanlardan ayrı olarak pilotlara maaş ve diğer haklar konusunda iyileştirme yapabilme şansı yok çünkü toplu iş sözleşmesi buna engel.

“Ya hepsine birden vereceksin ya da hiç vermeyeceksin” diyor kanunlar…

Hep konuşuluyor ya, Kabin A.Ş, Kokpit A.Ş senaryoları… THY için ilaç gibi bir formül ancak pratikte böyle bir oluşum mümkün değil çünkü THY’nin ana iş  kolu olarak sayılan uçuş ekiplerini taşeronlaştırma şansı yok. 

Hal böyle olunca THY elindeki yabancıları kaçırdığı gibi yerli pilotlar için de günden güne cazibesini yitiriyor. TL ile maaş alan yabancı pilotların son birkaç yıldan bu yana kur farkından dolayı maaşlarının erimesi yabancı kaçışının en büyük nedeni olarak görünüyor. Kriterleri karşılayan yerli pilotların da özellikle Körfez ülkelerinde astronomik maaşların hayali ile ilk fırsatı değerlendirerek THY’den ayrılma olasılıkları oldukça yüksek. Yani bu durumda önümüzdeki yıl THY’nin elindeki pilotları koruduğu gibi ilave olarak 900 pilota daha ihtiyacı olacağını düşündüğümüzde işinin hiç de kolay olmadığını söylemek zorundayız.

Diyeceksiniz ki, THY açısından hiç mi pozitif bir durum yok. Aslında ilk bakışta THY’nin aleyhine gibi görünen ancak uzun vadede THY’nin pilot kaybını bir nebze olsun önleyebilecek devam eden bir davadan bahsetmek istiyorum.

THY’de görevli iki kaptan pilot geçtiğimiz yıl sonlarında THY’yi dava etti. Gerekçeleri ise, yabancı pilotlara verilen aylık iki bin TL’lik kira yardımının kendilerine de verilmesiydi. Yasalara göre, THY’nin aynı işi yapan bir gruba diğerinden ayrı olarak ayrıcalık sunması söz konusu olamıyor. Yani yabancılara kira yardımı yapıyorsa, aynısını yerli pilotlara da yapmak zorunda. Hatta mahkeme pilotları haklı bulursa, bu THY’nin kasasından her bir pilot için 5 yıllık kira yardımı tutarı olan 120 bin TL çıkması anlamına geliyor. Bakırköy İş Mahkemesi nasıl bir karar verecek bunu kestiremiyoruz ancak eğer davacı pilotları haklı bulur ve geriye dönük kira yardımı verilmesi kararı alırsa THY’deki pilotlar hem geriye dönük o yardımları alabilecek hem de THY bundan sonra yabancıya ne veriyorlarsa yerliye de aynısını vermek zorunda kalacak.

Yani basit hesapla,  4 bin 500 pilotu bulunan THY, yabancıları çıkardığımızda, 3 bin 800 civarında Türk pilota toplu olarak 120’şer bin TL’den yaklaşık 500 milyon TL ödeyecek. Sonrası için de her birine 2 bin TL olmak üzere her ay kasasından 9-10 milyon TL kira yardımı adı altında  para çıkacak.

İyi tarafından bakalım… Belki THY’nin parasından her ay fazladan 10 milyon TL çıkacak ancak bu sayede belki de THY pilot göçünün biraz olsun önüne geçebilecek.  

THY bu davayı kaybederse pilotlarına 120’şer bin TL ödeyecek

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (206)

THY den YENİ BİR ATILIM BEKLİYORUZ ~ 28 gün önce
FO ların Kurunu sabitleyerek güzel bir girişim bekliyoruz 24 Hazirandan önce

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy teknik ~ 29 gün önce
O değildi bu teknik destek personelinin hali ne olacak yav

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yargıtay Kararları ~ 1 ay önce
Tek tek çıkan yargıtay onama kararları neyi hatırlatıyor size? THY yönetiminin müfteri olduğunu Bu sizin iyi günleriniz,kusurabakmayın ama bu güzide şirkete yakışmıyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Te Ha Ye Zihniyeti ~ 1 ay önce
Siz sırf sizin gibi düşünmüyor diye kendi personelinizi işten atın utanmadan üstüne iftira atın,arkasından personel arayın.Arayan bulutmuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000