07 Nisan 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Merhaba, A380 bence thy alsa iyi olur cunku buyuk ucak Emirates, Lufthansa , Qantas ve daha cok cesit ucak lar a380 var thy de alsin 2-3 almasiar cunku o yetmis anca 10 olsa yeter ve 747-800 iyi bir ucak ama A380 daha tam iyi degil ama ondan da 4- 5 ala bililer veya 5 A380 ve 5 B747-800 alsalar cok iyi olur
  • ey uyuyan turkiye a 380 ataturk havalimanina ineli 8 seneyi gecti https://www.youtube.com/watch?v=GUpuvvI3Chs
  • A380 AHL'ye iniş kalkış gerçekleştirebilir. Ama raporlarda kalkış anı riskli olarak geçmektedir. Bu uçak max kalkış ağırlığı ile bu meydan için pist uzunluk ve yapı itibari ile halen riskli olarak rapor vermektedir. Bilginize.
  • Bence THY uçak alacağı zaman bu sitedeki yorumlara bakarak karar vermeli :)
  • THY'yi bu saatden sonra A380 kesmez, uzay mekiği alması lazım...
  • ya arkadaşlar a380 uçağı'nın , atatürk havalimanına inebilmesi için pist uzunluğunun ne kadar olması lazım önce bunu hesaplayın sonra sefaköy yada sahil yolundan çıkartmayın a380 'nİ hesaplanması lazım tam kapesiteli olarak 1,7 - 3,5 - 0,5 -2,3 bu pistlere gerçeten bu uçağın tam kapesiteli ineceğini yada kalkacağını sanmıyorum .. fuar zamanı gelen 380 kalkış ve inişi bittikten sonra pisstte çatlamalar meydana geldi kaç kişi vardı peki içinde :D ? . ilk hedefimiz bence ::: biz iki uçağı yan yana kaldıramıyoruz önce bunun çalışmasını yapsınlar yazın okadar yoğunki uçakları puschbackte bekleme yaptırıyorlar ilk plan bu olması lazım ikinci plan ise geniş gövdeli uçaklar için farklı bir park pozisyonu tasarlanmalı ve bunun için de altyapı sağlanmalı uzun vadeli düşünüyorlar ise yeni yapılacak havalimanı ise buna örnek olabilir tabi yerleşim yerleri ni havalımanına yakın tutmazlar ise ... :D
  • İnsanları böyle asılsız haberle birbirine düşürüsünüz yok efendim beni seçmediler yoksa onu mu seçtiler... 380 alımı diye bişey yok. Ancak kiralanabilir o da wet leasing olucak ki ahl kapasitesinde bi yer için o uçak hayal ki bunu thy de biliyor yoksa şimdiye milyon tane almıştı. Ekip falan seçildiği yok. Element uydurmayın durduk yerde.
  • boş uçak ile dolu uçak arasındaki farkı dikkate aldın mı? 777 leri şu an çoğu zaman tam kapasite kaldıramıyoruz MZFW yüzünden, boş 380 ile ne taşıyabileceksin bu pistte düşünmek lazım
  • LTBA AIP de A380 yasaklıdır bilgi
  • HATALI BİR SEÇİM OLUR , FİLO İÇİN TAMAMEN GEREKSİZ...AIRBUS A330 LAR GAYET İYİ İŞ YAPIYORLARDIR...

THY BEŞİNCİ YILDIZA A380 İLE UÇACAK

Türk Hava Yolları'nda son dönemin en popüler konusu ve dolayısıyla birincil hedefi 2014 yılı bitmeden beşinci yıldızı almak... Hepinizin bildiği gibi THY, üst üste üç yıldır Avrupa'nın en iyi havayolu ödülüne sahip oluyor.  Bu ödülü veren de beşinci yıldızı veren de İngiltere merkezli Skytrax şirketi... Böyle olunca THY'nin beşinci yıldız konusunda kendine güveni tam. O yüzden  hedef uzak değil ve bütün projeksiyonlar beşinci yıldız hedefine göre oluşturuluyor.

Skytrax firması internet üzerinden yolcuların havayolları hakkında düşüncelerini ölçüyor. Değerlendirmelerde 200  civarında parametre göz önünde bulunduruluyor. Verilen ikramdan zamanında kalkış performansına, ekiplerin güler yüzlülüğünden uçak içi eğlence sistemlerine kadar bir çok parametre değerlendiriliyor. Ödülü veren kuruluş Avrupa merkezli olsa da Avrupa'da beşinci yıldızı takan havayolu bulunmuyor. THY'nin dışında beşinci yıldızı kendisine hedef seçen tek havayolu Alman Lufthansa iken beş yıldıza sahip havayollarının tamamının Asya kökenli olması dikkat çekiyor. (Japon ANA, Asiana, Cathay Pacific, Hainan, Malaysia, Qatar ve Singapur Havayolları)

Skytrax ile ilgili genel algıya bakıldığında 'parayı bastıran yıldızı alır' şeklinde bir algı söz konusu... Gerçekten Skytrax sanıldığı gibi parayı verene mi yıldız veriyor bunu bilemiyoruz ama 8 yıldır üst üste dünyanın en iyi havayolu ödülünü alan Emirates'in ve onunla hemen hemen aynı çizgideki Etihad'ın 4 yıldızda kaldığını da hatırlatmakta fayda var. Aksi olsa Emirates ve Etihad gibi şirketlerin beşinci yıldızı alabilmek için ne kadar parayı gözden çıkarabileceklerini tahmin bile edemeyiz!

Velevki her bir yıldız bazı parametrelerin dışında para ile alınıyor. Öyle bile olsa 5 yıldızlı havayolu olmanın havayollarına ciddi katma değer sağladığını görebiliriz. Türkiye'nin Avrupa Birliği üyesi olabilmesi için AB uyum yasalarını hayata geçirmesi sürecinde birçok açıdan pozitif mesafe katedildiği düşünülürse THY'nin de beşinci yıldızı alabilmek için hizmet ve kalite standardını üst seviyeye çıkarma çabaları beşinci yıldız olmasa dahi kısa ve uzun vadede şirkete ciddi katkılar sağlamaktadır.

THY, beşinci yıldızı yaz bitmeden alabilir. O tarihe kadar THY filosunda Airbus 380 de görebiliriz. Hatta THY uçuş işletmede şimdiden A380 operasyonu için hazırlıklar başladı. Kokpitte konuşulanlara göre Airbus 380 filosunda görevlendirileceklerin bile kimler arasından seçileceği belirlendi. THY, Airbus 380'de görevlendireceği ekipleri yine geniş gövde filosundan seçecek. Yani Airbus 330 veya Boeing 777 gibi uçaklara dar gövde filosundan geçişler olabiliyorken A380 filosuna sadece A330 ve B777 filosundan geçişler olacak.

THY beşinci yıldız için filosunu A380 ile taçlandırma planları yaparken Atatürk Havalimanı'nın fiziki şartlarının A380 operasyonuna ne kadar izin vereceği konusu ise şimdilik meçhul . Üç pistin de PCN değerlerinin tam kapasite bir A380 için yeterli olup olmadığı mutlaka ölçülmüştür ve buna göre teknik raporlar hazırlanmıştır. Ancak park pozisyonu sıkıntısından dolayı uçaklarını genel havacılıkta doldurmak zorunda kalan THY'nin yaz sezonunda böylesine devasa bir uçağı hangi şartlarda uçurabilecek orasını eğer bu uçak filoya dahil olursa hep birlikte göreceğiz.

Kısaca şunu söyleyebiliriz ki, THY yenilenen ikram konsepti ve hatta yenilenen kabin kıyafetleri, genç ve gelirse A380'li filosuyla beşinci yıldıza ciddi anlamda göz kırpıyor.   

THY BEŞİNCİ YILDIZA A380 İLE UÇACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

A380 Kesin alsin ~ 4 yıl önce
Merhaba, A380 bence thy alsa iyi olur cunku buyuk ucak Emirates, Lufthansa , Qantas ve daha cok cesit ucak lar a380 var thy de alsin 2-3 almasiar cunku o yetmis anca 10 olsa yeter ve 747-800 iyi bir ucak ama A380 daha tam iyi degil ama ondan da 4- 5 ala bililer veya 5 A380 ve 5 B747-800 alsalar cok iyi olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pacha ~ 4 yıl önce
ey uyuyan turkiye a 380 ataturk havalimanina ineli 8 seneyi gecti https://www.youtube.com/watch?v=GUpuvvI3Chs

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilgi ~ 5 yıl önce
A380 AHL'ye iniş kalkış gerçekleştirebilir. Ama raporlarda kalkış anı riskli olarak geçmektedir. Bu uçak max kalkış ağırlığı ile bu meydan için pist uzunluk ve yapı itibari ile halen riskli olarak rapor vermektedir. Bilginize.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
LFA ~ 5 yıl önce
Bence THY uçak alacağı zaman bu sitedeki yorumlara bakarak karar vermeli :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 5 yıl önce
THY'yi bu saatden sonra A380 kesmez, uzay mekiği alması lazım...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
a380 mi ? :D ~ 5 yıl önce
ya arkadaşlar a380 uçağı'nın , atatürk havalimanına inebilmesi için pist uzunluğunun ne kadar olması lazım önce bunu hesaplayın sonra sefaköy yada sahil yolundan çıkartmayın a380 'nİ hesaplanması lazım tam kapesiteli olarak 1,7 - 3,5 - 0,5 -2,3 bu pistlere gerçeten bu uçağın tam kapesiteli ineceğini yada kalkacağını sanmıyorum .. fuar zamanı gelen 380 kalkış ve inişi bittikten sonra pisstte çatlamalar meydana geldi kaç kişi vardı peki içinde :D ? . ilk hedefimiz bence ::: biz iki uçağı yan yana kaldıramıyoruz önce bunun çalışmasını yapsınlar yazın okadar yoğunki uçakları puschbackte bekleme yaptırıyorlar ilk plan bu olması lazım ikinci plan ise geniş gövdeli uçaklar için farklı bir park pozisyonu tasarlanmalı ve bunun için de altyapı sağlanmalı uzun vadeli düşünüyorlar ise yeni yapılacak havalimanı ise buna örnek olabilir tabi yerleşim yerleri ni havalımanına yakın tutmazlar ise ... :D

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 4 yıl önce
yaş kaç?
İlginç ~ 5 yıl önce
İnsanları böyle asılsız haberle birbirine düşürüsünüz yok efendim beni seçmediler yoksa onu mu seçtiler... 380 alımı diye bişey yok. Ancak kiralanabilir o da wet leasing olucak ki ahl kapasitesinde bi yer için o uçak hayal ki bunu thy de biliyor yoksa şimdiye milyon tane almıştı. Ekip falan seçildiği yok. Element uydurmayın durduk yerde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A380 e ~ 5 yıl önce
boş uçak ile dolu uçak arasındaki farkı dikkate aldın mı? 777 leri şu an çoğu zaman tam kapasite kaldıramıyoruz MZFW yüzünden, boş 380 ile ne taşıyabileceksin bu pistte düşünmek lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
LTBA AIP de A380 yasaklıdır bilgi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BÜYÜK HATA ~ 5 yıl önce
HATALI BİR SEÇİM OLUR , FİLO İÇİN TAMAMEN GEREKSİZ...AIRBUS A330 LAR GAYET İYİ İŞ YAPIYORLARDIR...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000