21 Temmuz 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Verımsızlık hos bır sey degıl ,ust yonetım ne kadar bılıyor alt grupta calısanları ,butun sorun orta kademedekı yonetıcıler ın tecrubesızlıyı ,tokatlıyamadıgı ,kendı koltugunu dusunerek ,elını tasın altına koymadıgı ,bu gıbı mudur ler emeklı personelden helallık bıle almadan ust yonetıme objektıf olarak aktarılmadıgı bılınmektedır ,olaylar hep kısısellestırılmıstır ,yahu 28,30 yıl emek veren bır kısı nasıl verımsızdır,boyle bır sacmalık olurmu ,ama karı ,koca mudur olurken ayda 50 bın 60 bıntl ı goturduklerınde sankı hep kendılerı calısıyormus gıbı sahıplenıyorlar ,haram olsun.elbette ılk ceyrek ,e buyuk bır zarar cıkar ortaya.
  • Çok biliyorsunuz di mi yandaş yalakalar! 4 senede 10 gün raporum var, aksaklığım yok, karnelerim iyi, yolcu-amir şikayetim bile yok! Oturduğunuz yerden atıp tutmak kolay! Ben işimi hakkıyla yaparken benim ekmeğimle oynadılar! Greve kimse çıkmasa sendika yetkisini kaybedecek, sen en basiti sendikalı olduğun için aldığın iki fazla ikramiyenden olacaktın. Hak-hukuk-vicdan gibi kavramlarınız olmadığından para örneği verdim. Genel müdürlükte bütün gün çay kahve içip çıkıştan yarım saat önce turnike kuyruğuna girmeye benzemez sürekli uçmak. Yettiniz be! Alın şirketi başınıza çalın, yakın zamanda batmazsa tabi! Sizin dininiz imanınız biat etmek olmuş! Yazık !!
  • Başbakanın (FG) cemaatının kaynaklarını kesme yönetimine hiz verirken, birzamanları İtalyan savcıyı referans göstererek Thy Teknik Aş'de cemaatın sözcülüğünü yapanlar( FO,MD,OH,AC,OG,Sİ,vs) Cemaat söylemlerini maddi çıkarlar doğrultudunda inkar yolunamı gidiyorlar.
  • Yeterince bölündük, 305'i grevcisi bize kader birliği yapan insanlar olduğumuz unutturulmasin arkadaşlarımıza, amirlerimize kıyılmasin! Barış içinde , güle oynaya çalışmak, şirketimize layık olduğu 5 yıldızı kazandırmak istiyoruz.Lutfen korku içinde, acaba beni de işten çıkaracaklar mı diye işe gitmemize bir son verilsin!
  • THY TEKNİK AŞ'de cemaatla ilişkili olduğu herkes tarafından bilinen (FO,OH,AC,MD,MGD,Sİ,vs,) harcamaların başında olması dolayısı ile "verimsiz"oldukları gerekçesiyle yollarını ayırma söylentileri doğrumu? Başbakanın peşlerini bırakmayacağız söylemini uygulamaya başladılarmı?
  • Guzel sirket be. Turkiyede tabi. Yoksa avrupali caciga dogramaz.
  • ARKADAŞLAR BUNLARA KIZMAYIN. ÇÜNKÜ BU PROJELER KÜRESEL KAPİTALİST SERMAYE TARAFINDAN PLANLANIP DEVLET YÖNETİCİLERİNE DOSYA ŞEKLİNDE SUNULUYOR. ŞEKERİ ÖZELLEŞTİRECEN SENDİKALARI BİTİRECEN GÜVENSİZ İŞ ORTAMI SAĞLIYACAN HERKEZ BİRBİRİNİ GAMMAZLIYARAK YALAKALIK YAPARAK MAKAM SAHİBİ OLACAK HERKEZ YARININDAN KORKUP DURACAK VS. ANLIYACAĞINIZ BUNLARIN ELİNDE BİŞEY YOK DENİLENİ YAPIYORLAR. YANLIZ BİR ŞEYİ UNUTUYORLAR RIZKI ALLAHIN ,VERDİĞİNİ. BU YÜZDEN BEN BUNLARIN:BİZ SİZİN RABİNİZİZ DEMELERİNİ UMURSAMIYORUM. BAZILARI MAKAM MEVKİ İÇİN TANRI DİYE BİRİLERİNE TAPABİLİR, AMA BENİM TEK RIZIK VERİCİ RABBİM ALLAHTIR. BU YÜZDEN ONLARDAN KORKMUYORUM. SELAMLAR
  • Mesaj atmis Kadir geceniz kutlu olsun diye, dunya iftar yemegi de vermisler, yani islerini iyi yapiyorlar uyelerin dini gunlerinide kutluyorlar, daha ne olsun
  • Oncelikle orda yazilanlari algilamada sıkınti yasayan expat turk isimli arkadas konudaki imla hatalarini anlayamamis ve takilmis olman zaten okuma aliskanligi sahibi olmadiginin yegane gostergesi ama uzulme sana yine de o kullandigin anlamsiz ismine ragmen imla odulunu gonderiyorum. Konunun icerigini anlamayip yalan yanlis yorumlar yapan ve her firsatta laf giydirmeye calisan bu ise sahip yada degil sartlari,sistemi bilen yada bilmeyen ve fakat yorumunu esirgemeyen arkadaslara surdan tek yazabilecegim insallah sizde en kisa zamanda bu sekilde bir haksizliga ugrarsiniz :) bakalim o zaman bu kadar kolay yorum yapabilecekmisiniz.
  • bunlar 10 sene önce de "verimsizsiniz" diye işten atıyorlardı, aslında nedenin şu veya bu olmasının hiç önemi yoktur, önemli olan mahkeme sürecinin başlamasıdır, her şart altında da geri almayacaklardır. hal böyle iken, siz de gider mahkemede verimsizlik temelinde kendinizi savunmaya kalkarsınız ama zaten atı alan üsküdar'ı geçmiştir, amaç hasıl olmuştur. o mahkemelerde zaten kurum avukatları da bu temelde bir iddia ortaya koyamazlar, koymazlar, kasmazlar yani...istenilen de budur, sonra da bu yapılanların meşhur "kumpas" davalarındaki uzantılarını gördük, aynı taktik ama daha profesyonelce yapılan o suçlamalarda da, yüzlerce insan hayatını, geleceğini kaybetmedi mi, istenilen de bu değil miydi... sonuç ne oldu, koca bir hiç...at iftirayı, adam uğraşsın dursun, hukuk bakışı bu olmasa bu memlekette çok şey değişir ama hukuk da yok. iddia sahibine aittir, yani ispatla mükellefiyet vardır ama gel gör ki, burası thy, burası türkiye...

THY ATIYOR SENDİKA BAKIYOR

Türk Hava Yolları, bir kısım çalışanıyla 'verimsiz' oldukları gerekçesiyle yollarını ayırmaya başladı.

İşten çıkartma gerekçesi olarak çalışanlarını 'verimsizsiniz' diye suçlasa da aslında THY'nin niyetinin başka olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. THY'nin son dönemde işten çıkardığı çalışanlarının ortak özelliklerine baktığımızda 4 farklı kategoride  değerlendirebiliriz.

- Son greve katılanlar

- Siyasi içerikli paylaşımlarda bulunanlar

-Geçmişte rapor alanlar

-Cemaat ile ilgili olanlar

THY tarihinde gerçekten verimsiz olduğu için işten çıkardığı birisi  var mıdır bilmiyorum ama son dönem çıkarılma furyasında o kişilerin verimli olup olmadıklarına değil yukarıdaki kategoride yer alıp almadıklarına baktıklarından eminim.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'nun, 29 Mayıs eylemine katılanları tekrar işe almama noktasında nasıl direndiğini çok net hatırlıyoruz. Bu eylemden bir yıl sonra yaşanan greve katılanlar için de 'adaletli olacağız' derken aslında '305 gibi onları da atacağız' mesajı veriyordu Hamdi Topçu...Çünkü, anlamsız bir şekilde grevcilerin aylarca greve çıkıp hiçbir şey olmamış gibi tekrar işlerine dönmelerini hazmedemiyordu THY yönetimi... Ve bir gün intikamını alacaktı!

O gün geldi ve THY hesap kesmeye, greve katılanları birer ikişer işten çıkarmaya başladı. THY bunu yaparken de kurnazca bir yol izledi. Nasıl mı?

THY grevcilerle hesaplaşmayı öyle  bir döneme getirdi ki, grevcilere ' Biz greve gittiğimiz için atıldık' deme şansı dahi bırakmadı. Çünkü THY grevcilerle birlikte hem paralelci gördüğü çalışanlarını hem rapor alanları hem de hükümet aleyhine sosyal medya sitelerinde paylaşımlarda bulunanları bir listede harmanladı. Böylece grevcilerin grevci oldukları için atıldık savunmasını en baştan bertaraf ederek hatırı sayılır miktarda tazminat ödemekten de kurtulmuş oldu. Çünkü THY mahkemede bu tür bir kontraya karşı, " Bakın grevci olmayanları da verimsiz diye çıkardık" savunmasını şimdiden cebine koymuş oldu. Güzel bir taktik değil mi?

THY'nin birkaç yıldır işleme koyduğu taktik kusursuz şekilde işliyor işlemesine de bir sormak lazım, bu çalışanların sendikası yok mu?

Ne yapıyor bu Hava İş Sendikası ?

Sendikanın 8 aylık performansına baktığımızda 305 kişinin işe geri dönüşünü  (kazanılmış hakları yok sayılarak da olsa)  bir nebze başarı olarak görebiliriz. Ancak geçen süreçte çalışanlar adına tek bir pozitif kazanım sağlayamadığı gibi onlarca çalışanın işten çıkarılmasını uzaktan izlemekle yetinen bbir Hava İş Sendikası var.  305'in işe iadesiyle ağızlarına bir parmak bal çalındı. THY yönetimi bunu yaparak bir nevi sus payı verdi. Aksi olsa sendika olan bitene tepki göstermez miydi?

Sendikanın bugün yaşanan işçi kıyımına sessiz kalmaları da kayıtsız şartsız biattan kaynaklanmıyor mu?

"10 dönüm bostan yan gel yat Osman..."

305 işe alındı gerisi umurumuzda değil olarak mı düşünüyorlar acaba?

Aslında boşuna kızıyoruz sendikaya...

THY çalışanlarını greve götüren toplu iş sözleşmesine belki de okumadan imza atanlar yeni sendika yönetimi değil mi ki?

Yeni işe başlayanların ilk 2 yıl boyunca yüzde 55 maaş ile başlamalarını da o sözleşmeyi imzalayarak işten çıkarmaların önünü onlar açmadı mı?  

Şimdi THY fırsatını bulmuş değerlendiriyor. Çoğu yüzde 100 maaşla çalışan deneyimli çalışanlarını  verimsiz diye kapının önüne koyuyor, yüzde 55 maaşla en az iki yıl boyunca çalıştıracağı yeni personeller alıyor.

Sendika da olan biteni herkes gibi olduğu yerden izliyor.  İzlemesin de ne yapsın ki, bu senaryonun mimarlarından biri de onlar...

İzlemek onların da hakkı  değil mi?

THY ATIYOR SENDİKA BAKIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (32)

ego ~ 2 yıl önce
Verımsızlık hos bır sey degıl ,ust yonetım ne kadar bılıyor alt grupta calısanları ,butun sorun orta kademedekı yonetıcıler ın tecrubesızlıyı ,tokatlıyamadıgı ,kendı koltugunu dusunerek ,elını tasın altına koymadıgı ,bu gıbı mudur ler emeklı personelden helallık bıle almadan ust yonetıme objektıf olarak aktarılmadıgı bılınmektedır ,olaylar hep kısısellestırılmıstır ,yahu 28,30 yıl emek veren bır kısı nasıl verımsızdır,boyle bır sacmalık olurmu ,ama karı ,koca mudur olurken ayda 50 bın 60 bıntl ı goturduklerınde sankı hep kendılerı calısıyormus gıbı sahıplenıyorlar ,haram olsun.elbette ılk ceyrek ,e buyuk bır zarar cıkar ortaya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bi gidin ya !! ~ 4 yıl önce
Çok biliyorsunuz di mi yandaş yalakalar! 4 senede 10 gün raporum var, aksaklığım yok, karnelerim iyi, yolcu-amir şikayetim bile yok! Oturduğunuz yerden atıp tutmak kolay! Ben işimi hakkıyla yaparken benim ekmeğimle oynadılar! Greve kimse çıkmasa sendika yetkisini kaybedecek, sen en basiti sendikalı olduğun için aldığın iki fazla ikramiyenden olacaktın. Hak-hukuk-vicdan gibi kavramlarınız olmadığından para örneği verdim. Genel müdürlükte bütün gün çay kahve içip çıkıştan yarım saat önce turnike kuyruğuna girmeye benzemez sürekli uçmak. Yettiniz be! Alın şirketi başınıza çalın, yakın zamanda batmazsa tabi! Sizin dininiz imanınız biat etmek olmuş! Yazık !!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yalan. ~ 4 yıl önce
ahlaksızca bir olaydan dolayı buna sebep olan yönetim kademesine hatırı sayılır bir hakaret etmiştim zamanında, bunu hak edecek bir olayın sorumlusu olduklarını bildiğim için; kendileri bunu çok güzel hazmettiler, pişman da değilim; ama o nedenden dolayı değil de beni de verimsizlik nedeni ile işten attılar; mahkemelerde tek kelime bir laf edemediler bile; mahkemelerde tescillendi bunlar... üzülmeyin, onurlu insan her zaman ayakta kalır.. suratlarına tükürülmez bile.
RB ~ 4 yıl önce
Başbakanın (FG) cemaatının kaynaklarını kesme yönetimine hiz verirken, birzamanları İtalyan savcıyı referans göstererek Thy Teknik Aş'de cemaatın sözcülüğünü yapanlar( FO,MD,OH,AC,OG,Sİ,vs) Cemaat söylemlerini maddi çıkarlar doğrultudunda inkar yolunamı gidiyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy Yönetimine! ~ 4 yıl önce
Yeterince bölündük, 305'i grevcisi bize kader birliği yapan insanlar olduğumuz unutturulmasin arkadaşlarımıza, amirlerimize kıyılmasin! Barış içinde , güle oynaya çalışmak, şirketimize layık olduğu 5 yıldızı kazandırmak istiyoruz.Lutfen korku içinde, acaba beni de işten çıkaracaklar mı diye işe gitmemize bir son verilsin!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GY ~ 4 yıl önce
THY TEKNİK AŞ'de cemaatla ilişkili olduğu herkes tarafından bilinen (FO,OH,AC,MD,MGD,Sİ,vs,) harcamaların başında olması dolayısı ile "verimsiz"oldukları gerekçesiyle yollarını ayırma söylentileri doğrumu? Başbakanın peşlerini bırakmayacağız söylemini uygulamaya başladılarmı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy ~ 4 yıl önce
Guzel sirket be. Turkiyede tabi. Yoksa avrupali caciga dogramaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KAPİTAL DÜŞMANI ~ 4 yıl önce
ARKADAŞLAR BUNLARA KIZMAYIN. ÇÜNKÜ BU PROJELER KÜRESEL KAPİTALİST SERMAYE TARAFINDAN PLANLANIP DEVLET YÖNETİCİLERİNE DOSYA ŞEKLİNDE SUNULUYOR. ŞEKERİ ÖZELLEŞTİRECEN SENDİKALARI BİTİRECEN GÜVENSİZ İŞ ORTAMI SAĞLIYACAN HERKEZ BİRBİRİNİ GAMMAZLIYARAK YALAKALIK YAPARAK MAKAM SAHİBİ OLACAK HERKEZ YARININDAN KORKUP DURACAK VS. ANLIYACAĞINIZ BUNLARIN ELİNDE BİŞEY YOK DENİLENİ YAPIYORLAR. YANLIZ BİR ŞEYİ UNUTUYORLAR RIZKI ALLAHIN ,VERDİĞİNİ. BU YÜZDEN BEN BUNLARIN:BİZ SİZİN RABİNİZİZ DEMELERİNİ UMURSAMIYORUM. BAZILARI MAKAM MEVKİ İÇİN TANRI DİYE BİRİLERİNE TAPABİLİR, AMA BENİM TEK RIZIK VERİCİ RABBİM ALLAHTIR. BU YÜZDEN ONLARDAN KORKMUYORUM. SELAMLAR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sendika ~ 4 yıl önce
Mesaj atmis Kadir geceniz kutlu olsun diye, dunya iftar yemegi de vermisler, yani islerini iyi yapiyorlar uyelerin dini gunlerinide kutluyorlar, daha ne olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 4 yıl önce
Oncelikle orda yazilanlari algilamada sıkınti yasayan expat turk isimli arkadas konudaki imla hatalarini anlayamamis ve takilmis olman zaten okuma aliskanligi sahibi olmadiginin yegane gostergesi ama uzulme sana yine de o kullandigin anlamsiz ismine ragmen imla odulunu gonderiyorum. Konunun icerigini anlamayip yalan yanlis yorumlar yapan ve her firsatta laf giydirmeye calisan bu ise sahip yada degil sartlari,sistemi bilen yada bilmeyen ve fakat yorumunu esirgemeyen arkadaslara surdan tek yazabilecegim insallah sizde en kisa zamanda bu sekilde bir haksizliga ugrarsiniz :) bakalim o zaman bu kadar kolay yorum yapabilecekmisiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
thy ~ 4 yıl önce
bunlar 10 sene önce de "verimsizsiniz" diye işten atıyorlardı, aslında nedenin şu veya bu olmasının hiç önemi yoktur, önemli olan mahkeme sürecinin başlamasıdır, her şart altında da geri almayacaklardır. hal böyle iken, siz de gider mahkemede verimsizlik temelinde kendinizi savunmaya kalkarsınız ama zaten atı alan üsküdar'ı geçmiştir, amaç hasıl olmuştur. o mahkemelerde zaten kurum avukatları da bu temelde bir iddia ortaya koyamazlar, koymazlar, kasmazlar yani...istenilen de budur, sonra da bu yapılanların meşhur "kumpas" davalarındaki uzantılarını gördük, aynı taktik ama daha profesyonelce yapılan o suçlamalarda da, yüzlerce insan hayatını, geleceğini kaybetmedi mi, istenilen de bu değil miydi... sonuç ne oldu, koca bir hiç...at iftirayı, adam uğraşsın dursun, hukuk bakışı bu olmasa bu memlekette çok şey değişir ama hukuk da yok. iddia sahibine aittir, yani ispatla mükellefiyet vardır ama gel gör ki, burası thy, burası türkiye...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000