20 Haziran 2011, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com

THY AIR BOSNA İLE NE YAPACAK?

2008 yılının sonunda Bosna Hersek Havayolları’nın %49 hissesini alan Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı, satın alma yoluyla büyümeye yönelik bir adım atmıştı. 
 
Geçtiğimiz ay genel müdürün de THY tarafından atanmasıyla Bosna Hersek Havayolları için yeni bir dönemin başladığını söyleyebilir miyiz?
 
Bölgesinde potansiyel taşıyan ve THY’nin birikimi ve desteği ile kısa zamanda bölgesinde büyüyeceği düşünülen Bosna Hersek Havayolları hedeflenen noktaya henüz ulaşmamış gibi görünüyor. 
 
Mevcut duruma bakalım:
 
Öncelikle yeni Genel Müdür Altan Büyükyılmaz’a yeni görevinde başarılar dileyelim.
 
Şu an Air Bosna’nın filosunda bir adet Boeing 737-400, 1 adet Airbus A319, 2 adet ATR 72 ve 1 adet de hava taksi faaliyetlerinde kullanılmak üzere Piper Seneca uçağı var. THY’nin 2010 yılı faaliyet raporuna göre şirkette 123 personel istihdam edilmiş halde. 
 
Candan Karlıtekin Bosna Hersek ile ilgili yatırım kararını açıkladığında şirkette sadece 2 adet ATR 72 vardı. O dönemde THY, balkan ülkelerinde önemli bir pazar elde edip şirketi bölgesinde en aktif havayollarından biri haline getirmeyi planlıyordu.
 
Finansal verilere bakınca da şöyle bir tablo ile karşılaşıyoruz:
 
Bosna Hersek Havayolları’nın THY’ye bindirdiği yük 2009 yılında 6.627.130 TL, 2010 yılında ise 16.641.951 TL olmuş. THY’nin payının %49 olduğunu düşünerek, bu rakamları hemen hemen 2 ile çarparak şirketin yıl sonu zararına ulaşmış oluyoruz. 
 
Kod paylaşımı/Koltuk kiralama anlaşmaları ile de Bosna Hersek Havayolları’ndan 7.935.222 TL alım yapılırken,  10.564.680 TL’lik de satış yapılmış. Aradaki farktan doğan 2.737.156 TL’lik alacak tahakkuk edilmemiş ve alacak hanesinde duruyor.
 
Rakamlara bakılırsa Air Bosna’nın henüz ödemediği borcu haricinde THY bilançosuna “parantez dışı” bir katkısı henüz yok. 
 
Sadece bu rakamlara bakarak Bosna Hersek’in külliyen zarar ettiğini söylemek mümkün değil. Borsaya kote bir firma olduğu için faaliyet raporlarını ve mali tablolarını küçük yatırımcılarla paylaşan THY, bağlı ortaklıkları konusunda ana ortaklık kadar bilgi vermediği için, merak ettiğim bazı soruların yanıtlarını alamıyorum.
 
Buna yönelik bir kaç sorunun yanıtını aramalıyız:
 
1. Şirketin zarar hanesinde filoya dahil edilen uçakların payı ne kadardır? Hangi zamanlardadır?
2. Bosna Hersek Havayolları’nın hatlarındaki koltuk doluluk oranları nedir?
 
Ayrıca yapılan genel müdür değişikliği ile birlikte THYAO’nun Air Bosna’ya yönelik gelecek planlarını da sormamızda fayda var.
 
THY Air Bosna’yı büyütmeyi mutlaka istiyor, zira THY mevcut durumun olumsuzluğunun yönetim yapısından kaynaklandığını düşünerek geçtiğimiz ay yönetim kurulunda genel müdür pozisyonuna THY tarafından bir atama gerçekleştirme teklifinde bulundu. Bu teklif kabul edildikten sonra geçtiğimiz ayın ortalarında Altan Büyükyılmaz Bosna Hersek Havayolları’nda genel müdür pozisyonuna atandı. 
 
Yeni genel müdür kim?
 
Altan Büyükyılmaz İTÜ’den mezun bir elektronik mühendisi. Yönetime ilgi duyan bir çok mühendis gibi o da işletme yönetiminde yüksek lisans yapmış (İstanbul Üniversitesi).  Yüksek Teknoloji Merkezi (YTM) adındaki, kendi iştirakinde 10 yılı aşkın bir süre genel müdürlük yaptıktan sonra 2006’da THY’ye dahil olmuş, 3 yıl Cenevre, 1 yılda Bazel müdürü olarak çalıştıktan sonra THY’nin Ortadoğu'dan sorumlu Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı olmuş. 
 
Mayıs ayında da Bosna Hersek Havayolları için neler yapabilecek?
THY AIR BOSNA İLE NE YAPACAK?

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
Bosna Hersek Airlines'ın filosundaki Boeing 737'nin fotoğrafını görmek isterseniz aşağıdaki adrese bakabilirsiniz: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/c/c5/BH_Airlines_B737.jpg BH Airlines'ın Türkçe web sitesinde Boeing 737'nin hala olduğu yazıyor. Eğer o kurumda çalışıyorsanız ve bu yüzden bana pek de kibar olmayan bu üslupla yorum yazıyorsanız lütfen web sitenizdeki bilgilerinizi güncelleyiniz. Air Bosna, BH Airlines'ın 2008 yılı sonuna dek kullandığı ismidir ve Bosna Hersek'te hala halk arasında bu şekilde telaffuz edilmektedir. Bir yatırımcı olarak, THYAO hisse sahibi olarak bile bu soruyu sorma hakkına sahip olduğumu da ifade etmek isterim. Sansürden yana olmamanız tavsiyesiyle; İyi günler dilerim. Tevfik U

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
sevgili arkadaşım, siz de son zamanların yandaş yazarları gibi gazetecileri tehdit ediyorsunuz galiba. ne cürreti? hem thy'nin yıllık raporunda 5 uçak olduğu yazıyor, hem de airbosna'nın web sitesinde b737 olduğu yazıyor. girde bak çok konuşma: http://www.bhairlines.ba/turkish/o_nama/flota.php tevfik hocam, gördüğünüz gibi gazeteciliği, sormayı cürretten geçirir oldular. biz satır arasında aldığınız mesajı alıyoruz. saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Amerika'daki bir arkadasim bu yaz ailesi ile bosna'ya gitmek icin THY'den bilet bakti.Istanbul'daki aktarma suresi cok uzun idi. nerede ise bir gun.Bosna'ya giden bosnaklar genelde Avrupa'daki merkezlere Hirvatistan havayollari aktarmasi ile cikiyor, ozellikle Amerika son varis ise.Amerika'da hatiri sayilir bir bosnak populasyonu mevcut.Mevcut Amerika ucuslarina entegre edilmis bir Saraybosna aktarmasi hem IST-Amerika ucuslarina katki saglar hemde IST-Saraybosna ucuslarinda doluluk oranini arttirir.Umarim karar alicilar bu ayrintiyi goz onunde tutarlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
B&H Airlines (Air Bosna değil!) B737'ye sahip değil. Böyle temel bilgilere sahip olmadan doluluk oranını sorma cüreti nasıl ortaya çıkıyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000