23 Kasım 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Yakında pegasus part time kaptan ve kabin amiri alıcak bilginize
  • memleketi öyle sevki menfatin gibi değil evlatın gibi sev ki memleket de sana baba gibi davransın
  • cekilsin bence. Avrupaya ucuslari cogalsin sadece Paris ve Bruksel, orda kus ucurulmuyor
  • Thy,afrika'dan cekilmesin tabii ama once guvenlik adina gerekli onlemleri alsin sonra oralara gercekten is bilen,tecrubeli ve herseyden onemlisi yabanci dili iyi bilen(ozellikle de fransizcayi) yoneticiler yollasin! Elin adami calisanlari icin silahli koruma tutuyor,zirhli arac ayarliyor thy ne yapiyor, koskoca bir hic! Thy'nin uctugu bircok tehlikeli noktaya baska firmalar da ucuyor ama herhangi bir olaya adlari karisiyor mu ,hayir! Neden, cunku onlar insanlarina deger veriyor bizim gibi tasarruf diye herseyi Allah'a birakmiyorlar! Afrika'da sef,mudur eger fransizca konusulan bir ulkeye gidip de o dili bilmiyorlarsa lokal personelin ve acentalarin oyuncagi olurlar,her turlu pis is doner,ortaya bile cikarilsa ne bir yaptirim yapabilirsiniz ne mahkemeye verebilirsiniz ancak personeli isten atarsiniz ya da acentayla anlasmayi iptal edersiniz o kadar! Ayni sozler ingilizceyi az bilen sozum ona mudurler icin de gecerli!Ayrica oralarda elektrigin,internetin devamli kesildigi alanlar da var!
  • Ruyanizda görürsünüz yedek ekibi kabin ekibi arkadadlar.Kokpit 2 çift olarak gider gelir ama size +2 veya 3 neyse verip gitgel yaptırırlar rahat olun.
  • En uygunu yedek ekiple uçmak...
  • Tarife saatleri en yüksek görev saatini kapsayacak sabah başlıycak hale getirilip ağır ekiple gitgel yapılmalı. Transit yolcuyada uyar bu durum sabah erken her yerden yolcu geliyor ve Newyork a bile erkenden uçuş var. Londra Paris ve her yere
  • Bu konuda Talta başkanı Yavuz Güver'in değerli yorumlarınıda bekleriz,tornacı frezeci iyi bilir uçakları,sağda solda hava atmaya benzemez bu iş Yavuz efendi!.

THY Afrika'dan çekilecek mi?

Türk Hava Yolları’nın agresif büyüme projesi ile birlikte gelen başarı öyküsü, 2006 yılında başladı. O tarihe kadar, bir yılda en fazla 6 yeni hat açan THY, altı  ayda 24 yeni dış hat noktası açarak bugün ortaya çıkan dünyanın en fazla ülkesine uçan havayolu olma hedefinin o tarihlerde konulduğunu da göstermişti. O dönemde THY’nin büyüme planları arasında Afrika da vardı. Nijerya’da Lagos, Etiyopya’da Addis Ababa, Sudan’da Hartum, Yemen’de Sanaa hatları da Afrika’daki sıçramanın ilk adımlarıydı.

2006 yılına kadar 80 civarında dış hat noktasına uçan THY, dış hat nokta sayısını üçe katladı ve bugün 232 dış hat noktasına uçma başarısını yakaladı. 100 uçaklık filo, 300’e dayandı.

Bu agresif büyüme, başta yetişmiş iş gücü olmak üzere çeşitli alt yapı sorunlarını da beraberinde getirdi. Havalimanlarının alt yapı ve kapasite yetersizliği operasyonlarda zaman zaman aksamalara neden olsa da THY sancılı süreçleri çok fazla yara almadan atlatmayı bildi.

Ancak THY globalleştikçe global sorunlarla da yüzleşmek zorunda kaldı. Dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu olarak dünyanın neresinde bir olay yaşansa etkisini ilk hisseden Türk şirketi de THY oldu. Türkiye’nin politik stratejileri ve komşu ülkelerle ilişkileri de THY’nin operasyonlarına doğrudan yansıdı.

Özellikle 2014 yılı içerisinde, yakın coğrafyamızda yaşanan karışıklıklar (Arap baharı ) THY’nin uçuşlarında aksamaları da beraberinde getirdi. Cezayir, Libya, Irak, Ukrayna, Lübnan, Mısır, Yemen, Suriye gibi ülkelerde uçuşlarını zor şartlarda sürdürebildi. Ancak politik huzursuzluklar çatışma ortamı devam edince THY uçuşları iptal etmek durumunda kaldı.

-2012 yılında Türkiye ile Suriye arasındaki politik gerginliğin artmasının etkisiyle Şam ve Halep seferleri iptal edildi.

-2014 yılı içerisinde yaşanan karışıklık sırasında, “THY uçaklarını vururuz” tehdidi de gelince Libya’da Tripoli, Trablus, Bingazi ve Sebha operasyonları durdu. ( THY’nin uçamadığı bu hatta Ghadames ve Buraq Air halen uçuyor!)

-Yine aynı yıl Işid’in Musul’u ele geçirmesi sonrasında oluşan  güvensiz ortam sebebiyle Musul seferleri durduruldu.

-Ukrayna- Kırım bölgesinde yaşanan politik huzursuzluk sebebiyle Ekim 2014’te Simferopol uçuşları iptal edildi.

-Ukrayna ile Rus milisler arasındaki savaş sırasında, savaş sonrasında ne sana yar olsun ne bana düşüncesiyle  Donetsk Havaalanı da bombaların hedefi olup yerle bir edilince, bu şehre de uçuşlar belirsiz süreli iptal edilmek zorunda kalındı.

-Yemen’de yaşanan politik huzursuzluk nedeniyle Sanaa ve Aden seferleri bu yıl ortasında iptal oldu.

 - Rus Metrojet Havayolları’na ait uçağın bomba ile düşürülmesinden sonra Mısır’da Şarm El Şeyh seferleri iptal edildi.

-Son olarak Lübnan’daki güvensiz ortam sebebiyle birkaç gün önce Beyrut seferleri iptal oldu.

2003’ten bu yana verimsiz olduğu için hat kapatmayan THY, kendisinden kaynaklanmayan sıkıntılar sebebiyle Avrupa’da  Simferopol ,Donetsk , Afrika’da Bingazi, Misrata, Sebha, Tripoli, Şarm El Şeyh, Ortadoğu’da Musul,Halep , Şam , Sanaa, Aden ve Beyrut olmak üzere tam 13 noktaya uçamaz oldu.

RİSKLİ COĞRAFYADA BAŞARI PEŞİNDE

THY’nin Afrika uçuşları da bölgedeki fiziki koşullar ve risk oranının yüksek olması sebebiyle yıllardır tartışılıyor. Özellikle bulaşıcı hastalıklar ve terör tehlikesi, bu ülkelerdeki operasyonları güçleştirirken bir kabin memurunun Afrika’da kaptığı sıtma virüsünden hayatını kaybetmesi, Somali’de THY Güvenlik şefi Sadettin Doğan’ın silahlı saldırıda öldürülmesi, Tripoli’de satış ofisine yönelik silahlı saldırıda Muhasebe Şefi Uğur Tezcan’ın hayatını kaybetmesi, Beyrut'ta iki pilotun kaçırılarak 72 gün esaret altında tutulması, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Kinsaşa’da iki THY pilotunun dövülerek gasp edilmesi gibi trajik olaylar ve son olarak Mali’deki rehin krizi…

Ne kadar eleştirilse de THY’nin büyüme stratejisinde hem Ortadoğu hem de Afrika’nın ayrı bir önemi var. Avrupalı şirketlerin temkinli yaklaştıkları bir coğrafyada söz sahibi olmak isteyen THY, şartlar ağır olsa da operasyonları yürütebildiği kadar yürütecek. Belki farklı önlemler alacak, belki yedek ekiplerle uçarak yatı sisteminden vazgeçecek ama ne olursa olsun ısrarla ve inatla THY, Afrika’dan elini çekmeyecek.  Doğrusu da bence bu...

THY Afrika'dan çekilecek mi?

Facebook Yorum

Yorumlar

Pgd ~ 3 yıl önce
Yakında pegasus part time kaptan ve kabin amiri alıcak bilginize

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SARAY ~ 3 yıl önce
memleketi öyle sevki menfatin gibi değil evlatın gibi sev ki memleket de sana baba gibi davransın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bruxelles ~ 3 yıl önce
cekilsin bence. Avrupaya ucuslari cogalsin sadece Paris ve Bruksel, orda kus ucurulmuyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bruxelles ~ 3 yıl önce
Tamam tamam gidin Afrikaya. ben birsey yazmadim
Afrika ! ~ 3 yıl önce
Thy,afrika'dan cekilmesin tabii ama once guvenlik adina gerekli onlemleri alsin sonra oralara gercekten is bilen,tecrubeli ve herseyden onemlisi yabanci dili iyi bilen(ozellikle de fransizcayi) yoneticiler yollasin! Elin adami calisanlari icin silahli koruma tutuyor,zirhli arac ayarliyor thy ne yapiyor, koskoca bir hic! Thy'nin uctugu bircok tehlikeli noktaya baska firmalar da ucuyor ama herhangi bir olaya adlari karisiyor mu ,hayir! Neden, cunku onlar insanlarina deger veriyor bizim gibi tasarruf diye herseyi Allah'a birakmiyorlar! Afrika'da sef,mudur eger fransizca konusulan bir ulkeye gidip de o dili bilmiyorlarsa lokal personelin ve acentalarin oyuncagi olurlar,her turlu pis is doner,ortaya bile cikarilsa ne bir yaptirim yapabilirsiniz ne mahkemeye verebilirsiniz ancak personeli isten atarsiniz ya da acentayla anlasmayi iptal edersiniz o kadar! Ayni sozler ingilizceyi az bilen sozum ona mudurler icin de gecerli!Ayrica oralarda elektrigin,internetin devamli kesildigi alanlar da var!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yedek ekip ~ 3 yıl önce
Ruyanizda görürsünüz yedek ekibi kabin ekibi arkadadlar.Kokpit 2 çift olarak gider gelir ama size +2 veya 3 neyse verip gitgel yaptırırlar rahat olun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kemal ~ 3 yıl önce
En uygunu yedek ekiple uçmak...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yapılması gereken ~ 3 yıl önce
Tarife saatleri en yüksek görev saatini kapsayacak sabah başlıycak hale getirilip ağır ekiple gitgel yapılmalı. Transit yolcuyada uyar bu durum sabah erken her yerden yolcu geliyor ve Newyork a bile erkenden uçuş var. Londra Paris ve her yere

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TALTA ~ 3 yıl önce
Bu konuda Talta başkanı Yavuz Güver'in değerli yorumlarınıda bekleriz,tornacı frezeci iyi bilir uçakları,sağda solda hava atmaya benzemez bu iş Yavuz efendi!.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Talta'ya ~ 3 yıl önce
Senin gibi birini nasıl başkan seçmişler hayret, hakkında yazılanlardan da utanmadığın belli, tam bir gasbetsin sen yahu.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000