05 Ocak 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bide su Ataturk-esb hatti sinir bozucu kimseye izin yok thy den baska devlet kendi eliyle rekabeti engelliyor
  • Ya Türk insanını anlamak gerçekten çok zor. İşte efendim THY diğerlerini boğuyormuş şuymuş buymuş. Bütün ülkelerde olduğu gibi tabi ki THY desteklenecek. Ne yapalım destek olmasında Doğu Avrupa ülkeleri havayolları gibi batalım ortada mı kalalım ? Agresif büyümenin risklerinin siz farkındasınızda yöneticiler farkında değil mi ? Ancak bunun zorunlu olduğunun farkında değil misiniz ? Almanya da Lufthansa dan başka , Fransa da Airfrance dan başka , Hollanda da KLM den başka, İspanya da İberia dan başka , İtalya da Alitalia dan başka Rusya da Aeroflottan başka dev firmalar yok ise biraz düşünün .
  • THY yurdumuzun gurur kaynağı bir havayolu ancak yerli firmalarla rekabet edrek ülke ekonomisine zarar vereceğine yabancı firmalarla rekabete girip onları yok etmeye çalışsa daha iyi olmazmı.yurtdışında aynı durumda yerli firmalar ele ele vererek yabancıları barındırmazken THY nin tam tersini yapması hiç yakışık almıyor.yerli firmaların kapanması insanların işsiz kalması THY nin hoşunamı gidecek.yurtdışına inen bir yabancı firmaya safacılar elinden gelen zorluğu çıkarıp pes ettirmeye çalırken yerlilere müsamaha gösteriyor.bide bize bakın kendimize yapmadığımız zorluk kalmıyor.THY nin tüm yerli firmalara abilik yapması gerekir yardımcı olması gerekir.
  • Bu ay atlasdaki kabin memurlarina 1200 lira para yatirmidilar . McDonalds da hamburger satsalar ayni parayi alirlar . MALUM KIS GELDI MAASLAR KIRPILMAYA BASLANDI .. Butun sezon nijerya irak ucan ekibe ödül :)

THY 2015'TE KABUSLARI OLACAK

Türk Hava Yolları, geçtiğimiz hafta 2015 yılına ait filo, ciro ve yolcu hedeflerini açıkladı. Buna göre, THY 2015 yılında 12 milyar dolar satış geliri elde edecek, yüzde 16'lık kapasite artışı sağlayacak, 293 uçaklık filoya erişecek ve  63 milyon yolcu taşıyacak. Geçmiş yıllara baktığımızda THY'nin hedeflediği rakamlara büyük oranda eriştiğini biliyoruz.

Sadece bu yıl istisnai olarak, hem ebola salgını hem de Ukrayna, Suriye ve Libya gibi ülkelerdeki iç karışıklık sebebiyle sefer yapılamamasından (İptal edilen hatlar: Şam, Halep, Donetsk, Simferopol (Akmescit), Musul, Trablus, Bingazi, Sebha) dolayı yolcu sayısı hedefinde bir kaç milyonluk sapma olduğunu söyleyebiliriz. Ancak buna rağmen THY'nin istikrarlı büyüme rakamlarının değişmediği de bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

THY,  yeni yılda filosuna 30 civarında yeni uçak ekleyecek. Bu uçakları uçurabilmek için de kaçınılmaz olarak, yeni sefer noktaları açacak, var olan hatlarda da frekans artışlarına gidecek.  THY'nin son dönemde üst üste açıkladığı sefer artışlarına bir göz atarsak 2015 yılında THY'nin nasıl bir politika izleyeceğini daha iyi anlayabilir ve diğer havayolları açısından bu agresif büyüme planlarının nasıl sonuçlar doğuracağını az çok tahmin edebiliriz. İsterseniz o frekans artışlarına bir göz atalım...

-Haftada 18 frekans olarak icra edilen İstanbul-Manchester (MAN)-İstanbul seferleri 22 Haziran 2015 tarihi itibarıyla günde üç sefer haftada 21 sefer olarak icra edilecek.

-Haftada 10 frekans olarak icra edilen İstanbul – Lizbon (LIS) – İstanbul seferleri, 29 Mart 2015 tarihi itibarıyla haftada 14 frekans olarak uygulanacak.

-Haftada 7 frekans olarak icra edilen İstanbul – Malaga (AGP) – İstanbul seferleri, 22 Haziran 2015 itibarıyla haftada 10 frekans olarak uygulanacak.

-Haftada 5 frekans olarak icra edilen İstanbul – Bordo (BOD) – İstanbul seferleri, 29 Mart 2015 itibarıyla haftada 7 frekans olarak uygulanacak.

-Haftada 4 frekans olarak icra edilen İstanbul – Katanya(CTA) – İstanbul seferleri, 30 Mart 2015 itibarıyla haftada 7 frekans olarak uygulanacak..

-Haftada 7 frekans olarak icra edilen İstanbul – Napoli (NAP) – İstanbul seferleri, 25 Mayıs 2015 itibarıyla haftada 14 frekans olarak uygulanacak.

-Haftada 4 frekans olarak icra edilen İstanbul – Pisa (PSA) – İstanbul seferleri, 30 Mart 2015 itibarıyla haftada 5 frekans olarak uygulanacak.

-Haftada 14 frekans olarak icra edilen İstanbul – Bologna (BLQ) – İstanbul seferleri, 29 Mart 2015 itibarıyla haftada 17 frekans olarak uygulanacak.

-Haftada 25 frekans olarak icra edilen İstanbul – Roma (FCO) – İstanbul seferleri, 29 Mart 2015 itibarıyla haftada 28 frekans olarak uygulanacak.

-Haftada 21 frekans olarak icra edilen İstanbul – Venedik (VCE) – İstanbul seferleri, 27 Mayıs 2015 itibarıyla haftada 25 frekans olarak uygulanacak.

-Haftada 18 frekans olarak icra edilen İstanbul – Cezayir (ALG) – İstanbul seferleri, 1 Ocak 2015 itibarıyla haftada 21 frekans olarak uygulanacak.

Bunlar sadece son dönemde açıklanan 2015 yılına ait sefer artışları. 2014 yılı sonunda yapılan sefer artışları ve ayrıştırılan bağlantılı hatlar bu listede yok. 2015 yılı içerisinde yapılacak San Francisco, Manila, Taipei, Porto gibi açıklanmış hatların ve diğer yapılacak sefer artışlarının da yukarıda yer almadığını ekleyelim. İlk bakışta yukarıdaki sefer artışları önemsiz gibi görünüyor olabilir ancak Atatürk Havalimanı gibi kapasite sıkıntısı yaşanan ve slot'ları 24 saate yayılmamış bir havalimanı için, bu artışların anlamı ne biliyor musunuz? Yaratılan neredeyse her slot THY için kullanılacak, THY 2015 yılında biraz daha diğer havayolu şirketlerinin üzerine basacak, Atatürk Havalimanı'nda sıkışıp kalan havayolu şirketleri bırakın büyümeyi biraz daha mevzilerine çekilecek,  THY'den kalan üç beş slot fazlası verilirse öpüp başına koyacak, şükredecek! Kısacası az ile yetinecek, ayakta kalmak için çaba gösterecek. Sadece Atatürk Havalimanı için değil Sabiha Gökçen Havalimanı için de benzer bir tablo izleyeceğiz. Orada da THY ciddi anlamda operasyon büyütme yoluna gidecek ve Pegasus'un üzerine kabus gibi çökecek.

Bugün Pegasus'un Kırgızistan'da Kazakistan'da havayolu kurma planları da, Atlasjet'in Türkiye'deki havacılığın THY tekeline doğru seyrini görüp Ukrayna ve Irak gibi riskli ülkelerde yatırım yapma gayretleri de, Onur Havayolları'nın özellikle Suudi Arabistan operasyonlarını can simidi olarak görmesi de, Borajet'in THY'nin elinden tutması için gösterdiği çabalar da THY'nin orantısız büyümesi karşısındaki çaresizliğinden  ileri gelmiyor mu? Aslında havayolu şirketleri geleceklerin az çok tahmin ediyor ve hepsi birden düşüp kırılmasın diye yumurtaları farklı sepetlere dağıtıyor!

Şartlar böyleyken hala diyoruz ki;

- Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü neden Anex Tur'a havayolu kurma izni vermiyor?

-Yavuz Çizmeci'nin kuracağı Ankara merkezli Myjet havayollarına Şubat 2014'te resmi başvuru yapılmasına ve mevzuata göre 15 gün içinde olumlu ya da olumsuz cevap verilmesi gerekmesine rağmen 11 aydır neden cevap bile verilmiyor?

Sizce de sebebi yeterince açık değil mi?

Sivil havacılık da biliyor ki, yeni kurulacak her şirket bu rekabet şartlarında THY ile başa çıkamayacak ve yok olacak.  O yüzden Türk sivil havacılığında 10 yılda batan 11 şirketin yerine yenilerinin eklenmemesi için en başta yeni havayolu şirketi kurulmaması ve mevcutların da batmaması gerekiyor. Ancak görünen fotoğrafta 2015 ve 2016 yıllarının Türk sivil havacılığı için çok çetin geçeceği, THY'nin bu agresif büyüme politikasının diğer şirketlere Türkiye'de yaşam şansı vermeyeceği aşikar. Öyle ki, şirketler bir gecede operasyonlarının durdurulabileceği ülkelere yatırımı (Ukrayna, Irak) bile Türkiye'deki geleceklerinden daha iyi bir yol olarak görecek duruma geldi.

THY'nin başarısı hepimiz için gurur kaynağıdır. Ancak eşit rekabet şartlarının sağlanmaması ve otoritenin THY lehine pozitif ayrımcılık yapmaya devam etmesi halinde, bir taraftan THY'nin başarısını konuşurken diğer taraftan da batan havayolu şirketlerini ve yüzlerce işsiz ordusunu konuşacağımızın da unutulmaması gerekir.

THY 2015'TE KABUSLARI OLACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

esb ~ 4 yıl önce
Bide su Ataturk-esb hatti sinir bozucu kimseye izin yok thy den baska devlet kendi eliyle rekabeti engelliyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Ya Türk insanını anlamak gerçekten çok zor. İşte efendim THY diğerlerini boğuyormuş şuymuş buymuş. Bütün ülkelerde olduğu gibi tabi ki THY desteklenecek. Ne yapalım destek olmasında Doğu Avrupa ülkeleri havayolları gibi batalım ortada mı kalalım ? Agresif büyümenin risklerinin siz farkındasınızda yöneticiler farkında değil mi ? Ancak bunun zorunlu olduğunun farkında değil misiniz ? Almanya da Lufthansa dan başka , Fransa da Airfrance dan başka , Hollanda da KLM den başka, İspanya da İberia dan başka , İtalya da Alitalia dan başka Rusya da Aeroflottan başka dev firmalar yok ise biraz düşünün .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
havacı ~ 4 yıl önce
THY yurdumuzun gurur kaynağı bir havayolu ancak yerli firmalarla rekabet edrek ülke ekonomisine zarar vereceğine yabancı firmalarla rekabete girip onları yok etmeye çalışsa daha iyi olmazmı.yurtdışında aynı durumda yerli firmalar ele ele vererek yabancıları barındırmazken THY nin tam tersini yapması hiç yakışık almıyor.yerli firmaların kapanması insanların işsiz kalması THY nin hoşunamı gidecek.yurtdışına inen bir yabancı firmaya safacılar elinden gelen zorluğu çıkarıp pes ettirmeye çalırken yerlilere müsamaha gösteriyor.bide bize bakın kendimize yapmadığımız zorluk kalmıyor.THY nin tüm yerli firmalara abilik yapması gerekir yardımcı olması gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atlas maas ~ 4 yıl önce
Bu ay atlasdaki kabin memurlarina 1200 lira para yatirmidilar . McDonalds da hamburger satsalar ayni parayi alirlar . MALUM KIS GELDI MAASLAR KIRPILMAYA BASLANDI .. Butun sezon nijerya irak ucan ekibe ödül :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000