05 Ocak 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bide su Ataturk-esb hatti sinir bozucu kimseye izin yok thy den baska devlet kendi eliyle rekabeti engelliyor
  • Ya Türk insanını anlamak gerçekten çok zor. İşte efendim THY diğerlerini boğuyormuş şuymuş buymuş. Bütün ülkelerde olduğu gibi tabi ki THY desteklenecek. Ne yapalım destek olmasında Doğu Avrupa ülkeleri havayolları gibi batalım ortada mı kalalım ? Agresif büyümenin risklerinin siz farkındasınızda yöneticiler farkında değil mi ? Ancak bunun zorunlu olduğunun farkında değil misiniz ? Almanya da Lufthansa dan başka , Fransa da Airfrance dan başka , Hollanda da KLM den başka, İspanya da İberia dan başka , İtalya da Alitalia dan başka Rusya da Aeroflottan başka dev firmalar yok ise biraz düşünün .
  • THY yurdumuzun gurur kaynağı bir havayolu ancak yerli firmalarla rekabet edrek ülke ekonomisine zarar vereceğine yabancı firmalarla rekabete girip onları yok etmeye çalışsa daha iyi olmazmı.yurtdışında aynı durumda yerli firmalar ele ele vererek yabancıları barındırmazken THY nin tam tersini yapması hiç yakışık almıyor.yerli firmaların kapanması insanların işsiz kalması THY nin hoşunamı gidecek.yurtdışına inen bir yabancı firmaya safacılar elinden gelen zorluğu çıkarıp pes ettirmeye çalırken yerlilere müsamaha gösteriyor.bide bize bakın kendimize yapmadığımız zorluk kalmıyor.THY nin tüm yerli firmalara abilik yapması gerekir yardımcı olması gerekir.
  • Bu ay atlasdaki kabin memurlarina 1200 lira para yatirmidilar . McDonalds da hamburger satsalar ayni parayi alirlar . MALUM KIS GELDI MAASLAR KIRPILMAYA BASLANDI .. Butun sezon nijerya irak ucan ekibe ödül :)
  • şuan thy ni saw da toplamda 15 uçak base etmiş durumda 10 tane anadolu jet uçagı base etmiş toplamd 25 uçaka pegasusla baş edemez pegasusun saw da 50 uçagı base etmiş durumda thy en az 25 uçak daha saw yollamalı...
  • Star alliance sizce TK gibi bi şirketi bünyesinden çıkaracak kadar aptal mı? Bi nevi muhtaç olduğu firmalardan biri. Ayrıca sürekli yeni yerlere uçuyo frekans artışı oluyo eyvallah tamam bu bir gurur kaynağı fakat AHL kaldırıyo mu bunu umursayan var mı. Ben bi tgs personeli olarak söylüyorum kesinlikle ahl bu yükü kaldırmıyo pasaporlar şişiyo uçaklar taxi yolunda sırada bekliyo bagaj bantları duruyo bagajlar sefere yetiştirilemiyor transit bekleyen uçaklar beklediği uçağın inemeyişinden rötara giriyo ve bu silsile sürekli devam ediyor. Sn.Yöneticilerimiz biraz gözünüzü açınnn canımız çıkıyor canımızzz
  • CARGOLAR VARYA O CARGOLAR İŞTE ONLARIN YÜZÜ SUYUNA SLOTLARRRRR YAŞASIN AMCA BİLİN BAKALIM KİM AMCAAAA
  • (2) Olur da ilerleyen senelerde Star Aliance ortaklığı bir sebepten bozulursa, THY'nin tepetaklak düşüşünü hep beraber izleriz. O yüzden THY'nin hiçbir havayolu için özellikle Pegasus için risk olduğunu düşünmüyorum. Atlasjet, Onurair için bir risk varsa işte o Pegasus'tur. Globalleşmiş bir ortaklıkla uçan THY ile salt yerel pazar yolcusu taşıyan Pegasus'u aynı sepete koyup, yumurta tokuşturmayın.
  • Evet THY büyüyebilir, belki de diğer havayollarının kabusu olabilir. Peki Star Alliance üyeliği olmasa bunu yapması mümkün müdür? Hayır. Zaten THY'nin taşıdığı yolcuların çoğunluğu Alliance yolcusu. Yerli pazarda ya da yurt dışı pazarında gerek kendi üzerinden transit almış yabancı yolcuda, gerekse direk ülke yolcusunda pazar paylarının yüksek olduğunu düşünüyorum. Evet THY milyonlarca yolcu taşıyor ama her yıl milyonlarca Trük yolcusu seyahat etmiyor. Edenlerin bir çoğu da THY ile birlikte bütçelerine uygun diğer hava yollarını da gayet tercih ediyorlar. Bu demek değildir ki THY büyüdüğü için bir Pegasus'un yolcu kapasitesinde düşüş olsun. Ben daha Pegasus'un bir uçak için doluluğu % 70 in altında uçuş görmedim. Bu iç. hat ya da dış hat için de geçerli. Kimse kusura bakmasın ama Star Alliance olmasa THY bir hiç olurdu. Bu kadar reklam yapmasının sebebi de, onlarda kendi geleceklerindeki riskleri değerlendirip marka değerlerini, bilinirliğini arttırma çabasının en büyük kanıtı. (1)
  • SHGM, THY'nin Ankara Ofisi gibi çalışmaya başlamıtır ki bu durumun havacılığımızın geleceği bakımından herkesi endişeldirmesi gerekir. Devlet eliyle ve THY'i kullanarak havacılıkta büyüme politikasına geri dönülmüş olması havacılığımızın geleceği bakımından bir ihanettir. Her kimki veya kimler ki buna alet oluyorlarsa tarih önünde sorumlu olacaklardır. Mevcut SHGM yönetimi THY'nin baskısı önünde dik duramıyorlarsa ve sektöre eşit mesafede duramıyor ve davranamıyorlarsa ne yapmaları gerektiği bellidir. Son zamanlarda ayyuka çıkan THY yandaşlığı konusuna bir çözüm bulunamazsa bu gidişe bir dur denemezse Türkiyenin havacılıkta ki son 30 -35 yılda elde ettiği tüm kazanımlar heba olacaktır ki bunun sorumluları tarih önünde hesap veremezler.

THY 2015'TE KABUSLARI OLACAK

Türk Hava Yolları, geçtiğimiz hafta 2015 yılına ait filo, ciro ve yolcu hedeflerini açıkladı. Buna göre, THY 2015 yılında 12 milyar dolar satış geliri elde edecek, yüzde 16'lık kapasite artışı sağlayacak, 293 uçaklık filoya erişecek ve  63 milyon yolcu taşıyacak. Geçmiş yıllara baktığımızda THY'nin hedeflediği rakamlara büyük oranda eriştiğini biliyoruz.

Sadece bu yıl istisnai olarak, hem ebola salgını hem de Ukrayna, Suriye ve Libya gibi ülkelerdeki iç karışıklık sebebiyle sefer yapılamamasından (İptal edilen hatlar: Şam, Halep, Donetsk, Simferopol (Akmescit), Musul, Trablus, Bingazi, Sebha) dolayı yolcu sayısı hedefinde bir kaç milyonluk sapma olduğunu söyleyebiliriz. Ancak buna rağmen THY'nin istikrarlı büyüme rakamlarının değişmediği de bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

THY,  yeni yılda filosuna 30 civarında yeni uçak ekleyecek. Bu uçakları uçurabilmek için de kaçınılmaz olarak, yeni sefer noktaları açacak, var olan hatlarda da frekans artışlarına gidecek.  THY'nin son dönemde üst üste açıkladığı sefer artışlarına bir göz atarsak 2015 yılında THY'nin nasıl bir politika izleyeceğini daha iyi anlayabilir ve diğer havayolları açısından bu agresif büyüme planlarının nasıl sonuçlar doğuracağını az çok tahmin edebiliriz. İsterseniz o frekans artışlarına bir göz atalım...

-Haftada 18 frekans olarak icra edilen İstanbul-Manchester (MAN)-İstanbul seferleri 22 Haziran 2015 tarihi itibarıyla günde üç sefer haftada 21 sefer olarak icra edilecek.

-Haftada 10 frekans olarak icra edilen İstanbul – Lizbon (LIS) – İstanbul seferleri, 29 Mart 2015 tarihi itibarıyla haftada 14 frekans olarak uygulanacak.

-Haftada 7 frekans olarak icra edilen İstanbul – Malaga (AGP) – İstanbul seferleri, 22 Haziran 2015 itibarıyla haftada 10 frekans olarak uygulanacak.

-Haftada 5 frekans olarak icra edilen İstanbul – Bordo (BOD) – İstanbul seferleri, 29 Mart 2015 itibarıyla haftada 7 frekans olarak uygulanacak.

-Haftada 4 frekans olarak icra edilen İstanbul – Katanya(CTA) – İstanbul seferleri, 30 Mart 2015 itibarıyla haftada 7 frekans olarak uygulanacak..

-Haftada 7 frekans olarak icra edilen İstanbul – Napoli (NAP) – İstanbul seferleri, 25 Mayıs 2015 itibarıyla haftada 14 frekans olarak uygulanacak.

-Haftada 4 frekans olarak icra edilen İstanbul – Pisa (PSA) – İstanbul seferleri, 30 Mart 2015 itibarıyla haftada 5 frekans olarak uygulanacak.

-Haftada 14 frekans olarak icra edilen İstanbul – Bologna (BLQ) – İstanbul seferleri, 29 Mart 2015 itibarıyla haftada 17 frekans olarak uygulanacak.

-Haftada 25 frekans olarak icra edilen İstanbul – Roma (FCO) – İstanbul seferleri, 29 Mart 2015 itibarıyla haftada 28 frekans olarak uygulanacak.

-Haftada 21 frekans olarak icra edilen İstanbul – Venedik (VCE) – İstanbul seferleri, 27 Mayıs 2015 itibarıyla haftada 25 frekans olarak uygulanacak.

-Haftada 18 frekans olarak icra edilen İstanbul – Cezayir (ALG) – İstanbul seferleri, 1 Ocak 2015 itibarıyla haftada 21 frekans olarak uygulanacak.

Bunlar sadece son dönemde açıklanan 2015 yılına ait sefer artışları. 2014 yılı sonunda yapılan sefer artışları ve ayrıştırılan bağlantılı hatlar bu listede yok. 2015 yılı içerisinde yapılacak San Francisco, Manila, Taipei, Porto gibi açıklanmış hatların ve diğer yapılacak sefer artışlarının da yukarıda yer almadığını ekleyelim. İlk bakışta yukarıdaki sefer artışları önemsiz gibi görünüyor olabilir ancak Atatürk Havalimanı gibi kapasite sıkıntısı yaşanan ve slot'ları 24 saate yayılmamış bir havalimanı için, bu artışların anlamı ne biliyor musunuz? Yaratılan neredeyse her slot THY için kullanılacak, THY 2015 yılında biraz daha diğer havayolu şirketlerinin üzerine basacak, Atatürk Havalimanı'nda sıkışıp kalan havayolu şirketleri bırakın büyümeyi biraz daha mevzilerine çekilecek,  THY'den kalan üç beş slot fazlası verilirse öpüp başına koyacak, şükredecek! Kısacası az ile yetinecek, ayakta kalmak için çaba gösterecek. Sadece Atatürk Havalimanı için değil Sabiha Gökçen Havalimanı için de benzer bir tablo izleyeceğiz. Orada da THY ciddi anlamda operasyon büyütme yoluna gidecek ve Pegasus'un üzerine kabus gibi çökecek.

Bugün Pegasus'un Kırgızistan'da Kazakistan'da havayolu kurma planları da, Atlasjet'in Türkiye'deki havacılığın THY tekeline doğru seyrini görüp Ukrayna ve Irak gibi riskli ülkelerde yatırım yapma gayretleri de, Onur Havayolları'nın özellikle Suudi Arabistan operasyonlarını can simidi olarak görmesi de, Borajet'in THY'nin elinden tutması için gösterdiği çabalar da THY'nin orantısız büyümesi karşısındaki çaresizliğinden  ileri gelmiyor mu? Aslında havayolu şirketleri geleceklerin az çok tahmin ediyor ve hepsi birden düşüp kırılmasın diye yumurtaları farklı sepetlere dağıtıyor!

Şartlar böyleyken hala diyoruz ki;

- Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü neden Anex Tur'a havayolu kurma izni vermiyor?

-Yavuz Çizmeci'nin kuracağı Ankara merkezli Myjet havayollarına Şubat 2014'te resmi başvuru yapılmasına ve mevzuata göre 15 gün içinde olumlu ya da olumsuz cevap verilmesi gerekmesine rağmen 11 aydır neden cevap bile verilmiyor?

Sizce de sebebi yeterince açık değil mi?

Sivil havacılık da biliyor ki, yeni kurulacak her şirket bu rekabet şartlarında THY ile başa çıkamayacak ve yok olacak.  O yüzden Türk sivil havacılığında 10 yılda batan 11 şirketin yerine yenilerinin eklenmemesi için en başta yeni havayolu şirketi kurulmaması ve mevcutların da batmaması gerekiyor. Ancak görünen fotoğrafta 2015 ve 2016 yıllarının Türk sivil havacılığı için çok çetin geçeceği, THY'nin bu agresif büyüme politikasının diğer şirketlere Türkiye'de yaşam şansı vermeyeceği aşikar. Öyle ki, şirketler bir gecede operasyonlarının durdurulabileceği ülkelere yatırımı (Ukrayna, Irak) bile Türkiye'deki geleceklerinden daha iyi bir yol olarak görecek duruma geldi.

THY'nin başarısı hepimiz için gurur kaynağıdır. Ancak eşit rekabet şartlarının sağlanmaması ve otoritenin THY lehine pozitif ayrımcılık yapmaya devam etmesi halinde, bir taraftan THY'nin başarısını konuşurken diğer taraftan da batan havayolu şirketlerini ve yüzlerce işsiz ordusunu konuşacağımızın da unutulmaması gerekir.

THY 2015'TE KABUSLARI OLACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

esb ~ 4 yıl önce
Bide su Ataturk-esb hatti sinir bozucu kimseye izin yok thy den baska devlet kendi eliyle rekabeti engelliyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Ya Türk insanını anlamak gerçekten çok zor. İşte efendim THY diğerlerini boğuyormuş şuymuş buymuş. Bütün ülkelerde olduğu gibi tabi ki THY desteklenecek. Ne yapalım destek olmasında Doğu Avrupa ülkeleri havayolları gibi batalım ortada mı kalalım ? Agresif büyümenin risklerinin siz farkındasınızda yöneticiler farkında değil mi ? Ancak bunun zorunlu olduğunun farkında değil misiniz ? Almanya da Lufthansa dan başka , Fransa da Airfrance dan başka , Hollanda da KLM den başka, İspanya da İberia dan başka , İtalya da Alitalia dan başka Rusya da Aeroflottan başka dev firmalar yok ise biraz düşünün .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
havacı ~ 4 yıl önce
THY yurdumuzun gurur kaynağı bir havayolu ancak yerli firmalarla rekabet edrek ülke ekonomisine zarar vereceğine yabancı firmalarla rekabete girip onları yok etmeye çalışsa daha iyi olmazmı.yurtdışında aynı durumda yerli firmalar ele ele vererek yabancıları barındırmazken THY nin tam tersini yapması hiç yakışık almıyor.yerli firmaların kapanması insanların işsiz kalması THY nin hoşunamı gidecek.yurtdışına inen bir yabancı firmaya safacılar elinden gelen zorluğu çıkarıp pes ettirmeye çalırken yerlilere müsamaha gösteriyor.bide bize bakın kendimize yapmadığımız zorluk kalmıyor.THY nin tüm yerli firmalara abilik yapması gerekir yardımcı olması gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atlas maas ~ 4 yıl önce
Bu ay atlasdaki kabin memurlarina 1200 lira para yatirmidilar . McDonalds da hamburger satsalar ayni parayi alirlar . MALUM KIS GELDI MAASLAR KIRPILMAYA BASLANDI .. Butun sezon nijerya irak ucan ekibe ödül :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
saw ~ 4 yıl önce
şuan thy ni saw da toplamda 15 uçak base etmiş durumda 10 tane anadolu jet uçagı base etmiş toplamd 25 uçaka pegasusla baş edemez pegasusun saw da 50 uçagı base etmiş durumda thy en az 25 uçak daha saw yollamalı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
saw ~ 4 yıl önce
sayin yorumcu yazar da onu diyor zaten mesele burada
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Star alliance sizce TK gibi bi şirketi bünyesinden çıkaracak kadar aptal mı? Bi nevi muhtaç olduğu firmalardan biri. Ayrıca sürekli yeni yerlere uçuyo frekans artışı oluyo eyvallah tamam bu bir gurur kaynağı fakat AHL kaldırıyo mu bunu umursayan var mı. Ben bi tgs personeli olarak söylüyorum kesinlikle ahl bu yükü kaldırmıyo pasaporlar şişiyo uçaklar taxi yolunda sırada bekliyo bagaj bantları duruyo bagajlar sefere yetiştirilemiyor transit bekleyen uçaklar beklediği uçağın inemeyişinden rötara giriyo ve bu silsile sürekli devam ediyor. Sn.Yöneticilerimiz biraz gözünüzü açınnn canımız çıkıyor canımızzz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CARGOCU ~ 4 yıl önce
CARGOLAR VARYA O CARGOLAR İŞTE ONLARIN YÜZÜ SUYUNA SLOTLARRRRR YAŞASIN AMCA BİLİN BAKALIM KİM AMCAAAA

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AgryBirds ~ 4 yıl önce
(2) Olur da ilerleyen senelerde Star Aliance ortaklığı bir sebepten bozulursa, THY'nin tepetaklak düşüşünü hep beraber izleriz. O yüzden THY'nin hiçbir havayolu için özellikle Pegasus için risk olduğunu düşünmüyorum. Atlasjet, Onurair için bir risk varsa işte o Pegasus'tur. Globalleşmiş bir ortaklıkla uçan THY ile salt yerel pazar yolcusu taşıyan Pegasus'u aynı sepete koyup, yumurta tokuşturmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
angrybird ~ 4 yıl önce
tam anlamiyla sacmalamis yazilani anlamamissin bir daha oku istersen yazar sunu soylemis THY Ataturkte rakipsiz ve tum dunyaya mukemmel baglantilarla yolcu tasiyor ayrica millet bileti Star Alliance uzerinden degil dogrdudan acente veya THY uzerinden aliyor. Dolayisiyla Star Alliance in oyle senin dedigin gibi katkisi yok ayrica istese baska ittifaklara da derhal kabul edilir cunku artik dunya devi,Pegasusla karsilastirilamaz. Yazar ne demis Sabihaya da yuklenirse Pegasus zorlanir diyor ki cok dogru.Pegasusun bilet fiyatlarina bak isersen eskiden 150-200 den asagi ucmadigi hatlara Anadolu Jet etkin bir sekilde girince fiyatlar yerlerde surunmeye basladi.Olay bu sen baska taraftasin.THY Sabihaya yuklenmedi sadece idare etti yuklenirse neler olacagini tahmin etmek zor degil. Pegasus yine sikayet eder ama beyhude, aglama derler eline bir tane emzik verirler o kadar
AngryBirds ~ 4 yıl önce
Evet THY büyüyebilir, belki de diğer havayollarının kabusu olabilir. Peki Star Alliance üyeliği olmasa bunu yapması mümkün müdür? Hayır. Zaten THY'nin taşıdığı yolcuların çoğunluğu Alliance yolcusu. Yerli pazarda ya da yurt dışı pazarında gerek kendi üzerinden transit almış yabancı yolcuda, gerekse direk ülke yolcusunda pazar paylarının yüksek olduğunu düşünüyorum. Evet THY milyonlarca yolcu taşıyor ama her yıl milyonlarca Trük yolcusu seyahat etmiyor. Edenlerin bir çoğu da THY ile birlikte bütçelerine uygun diğer hava yollarını da gayet tercih ediyorlar. Bu demek değildir ki THY büyüdüğü için bir Pegasus'un yolcu kapasitesinde düşüş olsun. Ben daha Pegasus'un bir uçak için doluluğu % 70 in altında uçuş görmedim. Bu iç. hat ya da dış hat için de geçerli. Kimse kusura bakmasın ama Star Alliance olmasa THY bir hiç olurdu. Bu kadar reklam yapmasının sebebi de, onlarda kendi geleceklerindeki riskleri değerlendirip marka değerlerini, bilinirliğini arttırma çabasının en büyük kanıtı. (1)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir Çalışan ~ 4 yıl önce
Arkadaşım, sen THY'nin Star Alliance'daki konumunu hiç bilmiyorsun ve hala konuşuyorsun. Bu durumu iyice öğrendikten sonra konuşursan yaptığın ve yapacağın hatalar azalır. Star Alliance THY'ye muhtaç, THY değil....
Hesabı kim verecek ~ 4 yıl önce
SHGM, THY'nin Ankara Ofisi gibi çalışmaya başlamıtır ki bu durumun havacılığımızın geleceği bakımından herkesi endişeldirmesi gerekir. Devlet eliyle ve THY'i kullanarak havacılıkta büyüme politikasına geri dönülmüş olması havacılığımızın geleceği bakımından bir ihanettir. Her kimki veya kimler ki buna alet oluyorlarsa tarih önünde sorumlu olacaklardır. Mevcut SHGM yönetimi THY'nin baskısı önünde dik duramıyorlarsa ve sektöre eşit mesafede duramıyor ve davranamıyorlarsa ne yapmaları gerektiği bellidir. Son zamanlarda ayyuka çıkan THY yandaşlığı konusuna bir çözüm bulunamazsa bu gidişe bir dur denemezse Türkiyenin havacılıkta ki son 30 -35 yılda elde ettiği tüm kazanımlar heba olacaktır ki bunun sorumluları tarih önünde hesap veremezler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000