25 Kasım 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Yabancı kaptan rumuzlu arkadaş dikkatimi çekti.Alman vatandaşı olan arkadaş.Üniversite mezunu olayından bahseden arkadaş.Dediklerine katılıyorum.Abi 3 dil biliyorum diyorsun sakın yanlış anlamayasın Pilotluk mesleğini yapan birinin Üniversite mezunu değilim diye dert yanması acı bir şey.Bu zamana kadar üniversiteye gidemedinmi?Hiç olmazsa dille ilgili üniversitelere gidebilirmisin.Adamlar ne okulları bitirip pilot olmak için para bulamıyorlar.Haline şükret.Üniversite okumak bu kadar mı zor. Bir de bu iş rant olmuş.Pilotluğu çok para kazanmak veya etrafa hava atmak için yapanlar var.Bunların pilot olduğunu düşünmek korkutucu.Bu tipler felakete yol açabilir.Bir de ukala ve egolu olanlar vardır.Bunlar en tehlikelidir.Yabancılara çok kızmayın.Yabancı firmalarda Türkler de var.Adamlarda havacılık gelişmiş.
  • Bugun Emirates e baktim F/O dan 4000 saat is tecrubesi istiyor. Tk da sifir saatle F/ O olunuyor, dunyanin hicbir yerinde yok, Ustelik bu adam olan kaptanlari begenmiyor.
  • asagidaki linkte ucagin kirim gecirmeden onceki ucusu gorulmektedir. THK logosu ve Turk bayragi da gorulmektedir. http://www.youtube.com/watch?v=40HQDk5EP14
  • Bu ülkede gerçekten enteresan olaylar oluyor. Bakın SHGM 16.11.2013 tarihli Resmi Gazetede SHY-6A TİCARİ HAVA TAŞIMA İŞLETMELERİ YÖNETMELİĞ' ni bir HAFTA SONU OPERASYONU ile çaktırmadan yürürlüğe koydu. Bu yönetmeliğin Bölüm 3 "Lisanslı Personel Temini" başlıklı 22 nci maddesi 2 nci bendinde, 4817 Sayılı Kanuna atfen işletmelere yabancı pilot, teknisyen, harekat uzmanı, kabin personelinin azami 1 yıl çalıştırma müsaadesi verirken bir oran vermiyor ve "ÇOĞUNLUĞUNUN TÜRK VATANDAŞI OLMASI GEREKTİĞİ" gibi yuvarlak bir ifade ile geçiştirme yapılıyor. Aynı maddenin 3 üncü bendinde de yabancılara Sivil Havacılık Mevzuatı konusunda Türkçe VEYA İngilizce yeterlilik sınavını yetkilendirilmiş bağımsız bir kuruluşça yapılasını şart koşuyor. Benim merakım bu yönetmeliğe göre hareket edilecek mi? İşin takibi layıkı ile yapılacak mı? Minareye göre kılıf uydurma işlemine devam edilecek mi? Şu oran meselesi gerçekten önemli. Doğuya gidildikçe Avrupalılara ekmek kapısı sağlama.merakı yükseliyor. NİYE?
  • acaba kaptanlıktan emekli olma yaşı 67 olsa bir faydası olur mu?
  • Türk sivil havacılığı emekli askerlerin arka bahçesi olduğu sürece, bu işler kimsenin menfaatine sürmeyecektir. Kendi çocuklarını, arkadaşlarının işe sokabilmek için yarışacaklardır. Bu durum da seçiciliği azaltacak bir durum doğurmaktadır. Bir çoğu bir baltaya sap olamayan çocuklarına özel uçuş okullarında eğitim aldırıp, ingilizce yeterliliği bile ölçülmeden işe alınıyor. Ayrıca emekli askerden tip ücreti alınmamasının sebebi nedir, gerekçeli bir izahat yapılabilir mi? Şuna saygı duyarım adam basar istifayı gelir ben bundan sonra ekmeğimi bu işten kazanacağım der, ama hem ayda 4000TL emekli maaşı alacak hem de genç pilotların önünü keseceksin. Olmaz arkadaş, ben buna isyan ederim, bi gözün doysun derim. Emekli askerler sivil havacılığın içinde mutlaka olacaklardır ama bunların içinden Türk sivil havacılığına katkıda bulunabilecek değerli insanlar seçilmelidir. Emekçinin hakkına saygılı, kendisinin de bir emekçi olduğunun farkında olan pilotlar olmalıdırlar. GREV nedir bilmeliler.
  • Türkiye'nin nasıl bu hale geldiği ortada. Bakın, yok efendim 7000 saati olup işsiz, vay efendim sen geldiğin yerden geri dön, otobüs şöförü varmı senin yaşında. İşi bilmeyen, ve havacılığın H sından anlamayan gereksiz yorumları ve çözümleri ile işte. Gereksiz yorumları yapan arkadaşlar, siz önce kendi işinizi yapmayı öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Sizi aşan, ve kültürümüze yakışmayan yorumlar yapmayın. Bari Türkleri ve Türkiye'yi böyle uyandırmayın. Saygılarımla
  • Dışarda şuan üniversite mezunu ve tipi olan işsiz birçok pilot var. THY birçok aşamadan geçirdikten sonra işin DLR kısmında tek modülden insanları eliyor. Bir pilot kolay yetişmiyor, o kadar çok ihtiyacı varsa pilota önce bu konuda bir çalışma yapsınlar bence. Kendi vatandaşı varken elin yabancıları uçuyor.
  • sen geldiğin yere geri dön bence..buralarda helak olmaaa :))
  • Çözüm çok kolay. THY yurt dışında aradığı ilanlarda olduğu gibi üniversite mezunu diye diretmez Pegasus ta asker hayranlığından vazgeçerse kokpitlerine uçuş deneyimleri olan pilotları katarak sayın kotilin bahsettiği kaptan pilot açığını rahat kapatabilir.

THY & PEGASUS REKABETİ PİLOTLARA YARAYACAK

THY, son 10 yılda hem filo hem de yolcu sayısı açısından 3-4 kat büyüdü. Uçak sayısı 240'a, yolcu sayısı 50 milyona dayandı. Bu hızlı büyüme bir takım alt yapı sorunlarını da beraberinde getirirken şu an için THY'nin önündeki en büyük sorun, temini zor meslek grupları arasında yer alan pilot teminidir.

Türk sivil havacılığı, Türkiye'de kaptan pilot sorununu yıllar öncesinde kabul etmiştir. O dönemde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kaptan pilot çalıştırılmasına icazet verirken, ' Yabancı ikinci pilot çalıştırmak isteyen avucunu yalar' dese de, geçen 5 yıllık süreçte sağ koltuk sayısız yabancı pilota teslim edilmiş, yerli kaynaklara önem verilmediği için havacılığımız, yabancı pilotlara mahkum hale getirilmiştir. ( SHGM talimatıyla, 2013 yılı sonunda yabancı pilot sayısının toplam pilot sayısının yüzde 10'unu geçemeyecek şekilde planlanacak olması havayollarını önümüzdeki süreçte zora sokacaktır)

Türk sivil havacılığının tek başına yüzde 70'ini oluşturan THY'nin, hali hazırda pilot tedarik zincirini oluşturamaması ve günü kurtaran çözümlerle pilot ihtiyacını karşılama yolunu seçmesi yakın gelecekte önemli bir tehlikenin de sinyallerini vermektedir.

Bilindiği gibi THY'nin 2023 filo hedefi 430 uçağa ulaşmaktır. Şu anda 240 civarı uçak olduğundan yola çıkarsak her yıl ortalama 20 uçak filoya katılacak. Bir uçağa 10 pilot olarak hesapladığınızda her yıl sadece yeni gelen uçaklar için 200 pilota ihtiyaç olacak. Bunların dışında mevcut filoda görev yapan pilotlardan da emekli olanlar ayrılanlar vs. olacaktır. Dolayısıyla THY, mevcut kaynaklarla temini mümkün olmayacak kadar yüksek sayıda pilota ve özellikle kaptan pilota ihtiyaç duyacaktır.

 THY'nin pilot sıkıntısını çözmek için Aydın'daki akademiye ağırlık vermesi, ABD'deki pilot okulları ve THK Üniversitesi ile işbirliği halinde programlar üretmesi tehlikenin öngörüldüğünü ve şimdiden çareler aranmaya başlandığının en önemli kanıtıdır. Ama yeterli değildir.

Önümüzdeki süreçte ciddi filo rakamlarına ulaşması planlanan Pegasus Havayolları'nın da yüksek sayıda pilota ihtiyaç duyacağını ve hali hazırda Pegasus'un pilot tedarik sistemini kuramamış olmasının sektörde ciddi handikap yaratacağını öngörmek, bu alandaki rekabetin pilotlar açısından pozitif sonuçlar doğuracağını ancak özellikle THY&Pegasus rekabetinin her iki şirketi de ekonomik anlamda zorlayacağını, diğer şirketlerinse bu rekabetin en başında pes edeceğini tahmin etmek çok zor değil.

Bugün çok belirgin olmasa da geçen her gün daha da belirgin şekilde ortaya çıkacak olan pilot sıkıntısı, pilotların yeterliliği noktasında da can sıkıcı sonuçlar doğurabilecektir. Örneğin, bugün THY'de kaptan pilotların, o tipte saat tecrübesi Avrupa ortalamasının çok altına inmiştir. Yani ikinci pilotlar, ihtiyacın aciliyeti sebebiyle tip tecrübesi  gözetilmeksizin çabuk çabuk kaptan pilot yapılmaya başlanmıştır. Bu çok önemli bir tehlikedir. Uçuş saati tecrübesi kaptan pilotlarda düştükçe uçuş emniyeti açısından da ciddi sıkıntılar ortaya çıkabilecek, hızlı büyümenin getirisi olarak alelacele pilot alımları şirketlerin başını ağrıtabilecektir. Bu aceleci tutum, yabancı pilotların kalitesine de yansıyacaktır.

Özetle, THY Genel Müdürü Temel Kotil'in, " Türkiye’de yeterince kaptan yok. Eğitim sonra kaptan olmak için altı yıl gerekiyor. Biz altı yıl bekleyemeyiz bizim acelemiz var ihtiyacımız neyse onu gidermek zorundayız gideririz" sözleri tam da benim kastettiğim, aceleci ve sonunda baş ağrıtabilecek düşünce yapısıdır. Aman dikkat!!!

THY & PEGASUS REKABETİ PİLOTLARA YARAYACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (40)

Mustafa ~ 5 yıl önce
Yabancı kaptan rumuzlu arkadaş dikkatimi çekti.Alman vatandaşı olan arkadaş.Üniversite mezunu olayından bahseden arkadaş.Dediklerine katılıyorum.Abi 3 dil biliyorum diyorsun sakın yanlış anlamayasın Pilotluk mesleğini yapan birinin Üniversite mezunu değilim diye dert yanması acı bir şey.Bu zamana kadar üniversiteye gidemedinmi?Hiç olmazsa dille ilgili üniversitelere gidebilirmisin.Adamlar ne okulları bitirip pilot olmak için para bulamıyorlar.Haline şükret.Üniversite okumak bu kadar mı zor. Bir de bu iş rant olmuş.Pilotluğu çok para kazanmak veya etrafa hava atmak için yapanlar var.Bunların pilot olduğunu düşünmek korkutucu.Bu tipler felakete yol açabilir.Bir de ukala ve egolu olanlar vardır.Bunlar en tehlikelidir.Yabancılara çok kızmayın.Yabancı firmalarda Türkler de var.Adamlarda havacılık gelişmiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emirates ~ 5 yıl önce
Bugun Emirates e baktim F/O dan 4000 saat is tecrubesi istiyor. Tk da sifir saatle F/ O olunuyor, dunyanin hicbir yerinde yok, Ustelik bu adam olan kaptanlari begenmiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Jantar Standart ~ 5 yıl önce
asagidaki linkte ucagin kirim gecirmeden onceki ucusu gorulmektedir. THK logosu ve Turk bayragi da gorulmektedir. http://www.youtube.com/watch?v=40HQDk5EP14

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Minareyi çalan ~ 5 yıl önce
Bu ülkede gerçekten enteresan olaylar oluyor. Bakın SHGM 16.11.2013 tarihli Resmi Gazetede SHY-6A TİCARİ HAVA TAŞIMA İŞLETMELERİ YÖNETMELİĞ' ni bir HAFTA SONU OPERASYONU ile çaktırmadan yürürlüğe koydu. Bu yönetmeliğin Bölüm 3 "Lisanslı Personel Temini" başlıklı 22 nci maddesi 2 nci bendinde, 4817 Sayılı Kanuna atfen işletmelere yabancı pilot, teknisyen, harekat uzmanı, kabin personelinin azami 1 yıl çalıştırma müsaadesi verirken bir oran vermiyor ve "ÇOĞUNLUĞUNUN TÜRK VATANDAŞI OLMASI GEREKTİĞİ" gibi yuvarlak bir ifade ile geçiştirme yapılıyor. Aynı maddenin 3 üncü bendinde de yabancılara Sivil Havacılık Mevzuatı konusunda Türkçe VEYA İngilizce yeterlilik sınavını yetkilendirilmiş bağımsız bir kuruluşça yapılasını şart koşuyor. Benim merakım bu yönetmeliğe göre hareket edilecek mi? İşin takibi layıkı ile yapılacak mı? Minareye göre kılıf uydurma işlemine devam edilecek mi? Şu oran meselesi gerçekten önemli. Doğuya gidildikçe Avrupalılara ekmek kapısı sağlama.merakı yükseliyor. NİYE?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ara çözüm ~ 5 yıl önce
acaba kaptanlıktan emekli olma yaşı 67 olsa bir faydası olur mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aynen devam ~ 5 yıl önce
Türk sivil havacılığı emekli askerlerin arka bahçesi olduğu sürece, bu işler kimsenin menfaatine sürmeyecektir. Kendi çocuklarını, arkadaşlarının işe sokabilmek için yarışacaklardır. Bu durum da seçiciliği azaltacak bir durum doğurmaktadır. Bir çoğu bir baltaya sap olamayan çocuklarına özel uçuş okullarında eğitim aldırıp, ingilizce yeterliliği bile ölçülmeden işe alınıyor. Ayrıca emekli askerden tip ücreti alınmamasının sebebi nedir, gerekçeli bir izahat yapılabilir mi? Şuna saygı duyarım adam basar istifayı gelir ben bundan sonra ekmeğimi bu işten kazanacağım der, ama hem ayda 4000TL emekli maaşı alacak hem de genç pilotların önünü keseceksin. Olmaz arkadaş, ben buna isyan ederim, bi gözün doysun derim. Emekli askerler sivil havacılığın içinde mutlaka olacaklardır ama bunların içinden Türk sivil havacılığına katkıda bulunabilecek değerli insanlar seçilmelidir. Emekçinin hakkına saygılı, kendisinin de bir emekçi olduğunun farkında olan pilotlar olmalıdırlar. GREV nedir bilmeliler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yabancı kaptan ~ 5 yıl önce
Türkiye'nin nasıl bu hale geldiği ortada. Bakın, yok efendim 7000 saati olup işsiz, vay efendim sen geldiğin yerden geri dön, otobüs şöförü varmı senin yaşında. İşi bilmeyen, ve havacılığın H sından anlamayan gereksiz yorumları ve çözümleri ile işte. Gereksiz yorumları yapan arkadaşlar, siz önce kendi işinizi yapmayı öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Sizi aşan, ve kültürümüze yakışmayan yorumlar yapmayın. Bari Türkleri ve Türkiye'yi böyle uyandırmayın. Saygılarımla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 5 yıl önce
Dışarda şuan üniversite mezunu ve tipi olan işsiz birçok pilot var. THY birçok aşamadan geçirdikten sonra işin DLR kısmında tek modülden insanları eliyor. Bir pilot kolay yetişmiyor, o kadar çok ihtiyacı varsa pilota önce bu konuda bir çalışma yapsınlar bence. Kendi vatandaşı varken elin yabancıları uçuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yabancı kaptan na ~ 5 yıl önce
sen geldiğin yere geri dön bence..buralarda helak olmaaa :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yabanci kaptan ~ 5 yıl önce
ben geldigim geri dönerim, ama sen Türkiye sinirlarindan disari bir adim atma imkani bile bulamazsin. yaptigin yorumla nedenini kendin bul...
Yabancı kaptan na ~ 5 yıl önce
sen önce bir üniversite bir de öyle gel :))
Misafir ~ 5 yıl önce
Çözüm çok kolay. THY yurt dışında aradığı ilanlarda olduğu gibi üniversite mezunu diye diretmez Pegasus ta asker hayranlığından vazgeçerse kokpitlerine uçuş deneyimleri olan pilotları katarak sayın kotilin bahsettiği kaptan pilot açığını rahat kapatabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000