02 Haziran 2014, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Sami Cebeci'nin zorla sendikaya üye yaptığını söyleyen yalan söyler. Sami Cebeci bu istasyona verilmiş en büyük velinimettir. Adama iftira etmaya utanmıyor musunuz ? Kimseye haksızlık yapmaması, apronda at koşturamamanız işinize gelmedi değil mi ?
  • Çelebi çalışanları sendikamız hayırlı olsun. .
  • eski den atatürk havalimanında tgs de çalışıp ayrılmış biri olarak yazıyorum.. ben tgs de üç sene çalıştım kendi isteğimle ayrıldım .tgs de 3 sende gördüklerimi yazayım.tgs de işçi haklarını yoksayan en başta içinizdeki müdürler ..şefler.. yönetiici koltuk yalakacıları onlar.. kaç defa şahit oldum gördüm tgs aprondaki müdürler şefler yalakalar raporlu oldukları halde o alınteriyle çalışan emekçi insanları zorla - baskıyla korkutarak uçak altı dediğimiz bagaş taşıma işine gönderdiler.değerli eski çalışma arkadaşlarım sizler benim gözümde allah rahmet eylesin somada şehit olan kardeşlerimize.. onların sayesinde yeni yeni düzenlemer geldi sizlerede ağır sanayi çalışanı muamelesi yapmak zorundalar apronda çalışan kardeşlerimin %4o belinden rahatsız..bence bu yöneticilerin bırakın yerin altını görmeyi hergün bindikleri uçaklarda burunlarının ucundaki çalışan insanları görmüyecek kadar körler..
  • Neyin kafasını yaşıyor kime hizmet etmeye çalışıyorsun Ali bey, en kötü sendika bile hiç sendikasızlıktan bin defa daha iyidir. Lafı getirip sendikalara gerek yoktur sonucuna ulaştırmak büyük cehalettir burada köşe yazan biri nasıl böyle bir yorum yazabilir..

TGS’NİN SENDİKA İLE İMTİHANI...

Türk Hava Yolları çalışanları sendikası Hava-İş ve Türkiye’deki sendikaların durumları ortada. Aslına bakarsanız Türkiye’de sendikacılığın varlığı ile yokluğu sorgulanır halde. Görünürde var olan sendikaların realitede sendikacılık yapabildiklerine veya yaptıklarına inanmıyorum. Bana göre sendika olmalı mı o da tartışılmalı.

Havacılık sektörünün tek sendikalı şirketi THY ve onun ortaklığındaki bazı şirketler. TEC ve THY Teknik örneklerini verebiliriz sendikalı THY iştirakleri olarak.

THY’nin gözde şirketlerinden biri de Turkish Ground Services (TGS). Şimdi sendikaların kapısını aşındırdığı ve TGS çalışanlarını oyuncak yapmaya çalışacakları adımları atıyorlar.

Bildiğim kadarı ile Hava-İş Sendikası’nın yeni yönetimine THY tarafından söz verilmiş. Söze göre TGS çalışanları Hava-İş Sendikası üyesi yapılacaklarmış. Ama bu sözün gerçekleşmediği TGS çalışanlarının Öz Taşıma İş Sendikası’na zorla üye yapıldığı iddiaları ile ayyuka çıktı.

Hava-İş Sendikası anlayacak, evet bizi anlayacak ama geç anlayacak. Bizim gibi gerçek yazan kimseleri hiçbir zaman bulamayacak. Biz doğruları dosdoğru yazarız. Eğilip bükülmeden, birilerine yaranma amaçlı değil. Her ne kadar sendika kendine platform kurmaya çalışsa bile saatin yelkovanı, akrebi kendileri için kötü yönde ilerliyor.

TGS çalışanları için şimdi iki sendika çarpışacak. İddialar doğru ise Öz Taşıma İş Sendikası ile Hava-İş Sendikası TGS’yi sendikalı yapmak için çalışacak. Öz Taşıma İş Sendikası’nın üye yaptığına dair haber yapmamızın ardından Hava-İş Sendikası yine açıklama yaptı. Tıpkı, THY personelinin savunmasının alındığını duyurmamız gibi biz yazıyoruz, Hava-İş bizden sonra geliyor.

Neyse ki doğruyu göreceklerdir diye düşünüyorum.

İstanbul’da, Ankara’da TGS çalışanları kıskaca alınmış durumda.

Kendi kanaatimi söylüyorum. Sendika o kadar da matah bir şey değil. Evet sendikanın getirdiği önemli kazanımlar olur. Ama çoğu zaman personelin işten çıkartılma kararları da sendika ile ortak alınıyor.

Personel için sendikalı olmaktan daha çok iş sahibi olmak önemli diye düşünüyorum. THY’de geçmişten gelmiş bir gelenek olduğu için sendika devam ediyor. Bu sendikanın başka bir kurumda teşkilatlanamamış olması da bunun en büyük örneğidir.

Bir zamanlar HAVAŞ ve USAŞ’ta sendika vardı. Ancak bunlar da THY iştirakleri idi.

Şimdi; kimsenin kafasını karıştırma niyetinde değilim ama işe sahip çıkmayı sendikalı olmaktan daha öncelikli görüyorum.

Çok kişi bizden yardım istiyor. İşe girmek için veya işten çıkartılmaması için yardım etmemiz konusunda. Sendikadan beklenilmesi gereken tavır bizden bekleniyor.

Demek istediğim sendika sadece maaştan katkı alırken yanınızda. Yoksa işveren karşısında sendika en fazla basın açıklaması yapar. Ben bunu bilir bunu söylerim. Nokta.

Değerli Okurlarım,

THK konusunda yazımlarıma ara vermiş değilim. THK ile ilgili atılan yorumlara da cevap vermeyi doğru bulmuyorum. Çok az, 10-15 gün sabredin lütfen. Ne çamlar devrilmiş yakında göreceksiniz.

Kalın sağlıcakla.

TGS’NİN SENDİKA İLE İMTİHANI...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

TGS SAW ~ 4 yıl önce
Sami Cebeci'nin zorla sendikaya üye yaptığını söyleyen yalan söyler. Sami Cebeci bu istasyona verilmiş en büyük velinimettir. Adama iftira etmaya utanmıyor musunuz ? Kimseye haksızlık yapmaması, apronda at koşturamamanız işinize gelmedi değil mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Çelebi çalışanları sendikamız hayırlı olsun. .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eski cii ~ 4 yıl önce
eski den atatürk havalimanında tgs de çalışıp ayrılmış biri olarak yazıyorum.. ben tgs de üç sene çalıştım kendi isteğimle ayrıldım .tgs de 3 sende gördüklerimi yazayım.tgs de işçi haklarını yoksayan en başta içinizdeki müdürler ..şefler.. yönetiici koltuk yalakacıları onlar.. kaç defa şahit oldum gördüm tgs aprondaki müdürler şefler yalakalar raporlu oldukları halde o alınteriyle çalışan emekçi insanları zorla - baskıyla korkutarak uçak altı dediğimiz bagaş taşıma işine gönderdiler.değerli eski çalışma arkadaşlarım sizler benim gözümde allah rahmet eylesin somada şehit olan kardeşlerimize.. onların sayesinde yeni yeni düzenlemer geldi sizlerede ağır sanayi çalışanı muamelesi yapmak zorundalar apronda çalışan kardeşlerimin %4o belinden rahatsız..bence bu yöneticilerin bırakın yerin altını görmeyi hergün bindikleri uçaklarda burunlarının ucundaki çalışan insanları görmüyecek kadar körler..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Neyin kafasını yaşıyor kime hizmet etmeye çalışıyorsun Ali bey, en kötü sendika bile hiç sendikasızlıktan bin defa daha iyidir. Lafı getirip sendikalara gerek yoktur sonucuna ulaştırmak büyük cehalettir burada köşe yazan biri nasıl böyle bir yorum yazabilir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000