02 Mayıs 2011, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com
  • Sayın yorumcu; Yazıda "aktarmalı uçuşlar" denmemektedir. Çok basit bir iç hat uçuşunda da benzer şeyler olmaktadır. Siz sadece çok küçük bir kısma örnek verip yazarı donanımsız olmakla suçlayamazsınız diye düşünüyorum. TGS personelinin iş bilmezliği ayyuka çıkmıştır çok sefer.
  • Sayın Uyar, THY check-in sisteminde uçuşlar 48 saat öncesinden işleme açılmaktadır. IST gibi transit bir noktada uçakların büyük bölümü, yolcunun geliş istasyonundan uzun saatler öncesinden İstanbul'dan devam uçuşuna da otomatik olarak through check-in işlemi yapılmış olması, online check-in'de acil çıkış dışındaki yerlerin seçilmesi ve kontuarların 24 saat açık olması nedeniyle saatler öncesinden dolabilmektedir. Dolayısıyla en son müracaat eden yolculara sadece acil çıkış koltukları kaldıysa uçakta yer değişikliği yapmak üzere mecbur olarak bu koltuklar verilmektedir, çünkü bu koltuklara yer değişikliği yapabilmek için halihazırda işlem yaptırıp uçağa geçmiş yolcuları görmeniz gerekmektedir. Daha donanımlı şekilde yazmanız dileğiyle.
  • havas,celebi falan filan misyonunuz thy ile ayni midir degildir. sizle ayni dili konusamayan yolculari gonderdiginizden siz kendinizde hic sorun yok saniyorsunuz galiba. Tgs nin verdigi hizmet kalitelidir.En buyuk eksigi thy den olmayan seflerin varligidir(havas gibi)Basin da tk yla ucuyor tgs memurlari hep goz onundeler havastan gecenler bunun farknda deegiller sadece..eksikler var ama 1 aylik isi var eger birakirlarsa erbabina..saygilar
  • uçaktan inipte vialpiden arkasına bile bakmadan çıkan hamdi topcu ve temel kotil bey ede bi uçağın altındaki işçilerin halini sormalarını tavsiye edermisiniz hakkımızı helal etmiyoruz
  • üç kuruşa personel çalıştırmanın sonucu budur.hemşeri olan çalıştırılmaz geri plandaki işlerde uyutulur.olmayan saatlerce fazla üç kuruşa çalıştırılır.işte tgs budur
  • rizeli olsun eğitim gerekmez sayın yazarım.anylayış bu.tanıdık olsun çayelili olsun köylüm olsun rizeli olsun tecrübeye ve eğitime gerek yok sayın yazarım..
  • Ve bu olumsuz yorum yapanların en az % 90 ı TGS ye iş için başvurduğuna da eminim. Birde yeri gelmişken işi siyasi mevzulara bulandıranlar, kendi adıma konuşuyorum hiç bir zaman o bahsi geçen partiyle işim olmadığı gibi heryerde şiddetle karşı çıkmışımdır. ve çalışırken de Atamızın rozetini gururla taşımaktayım. saçmalamalarınızı bir kenara bırakıp, kendi işinizle ilgilenin bir zahmet..
  • Bahsi geçen hadiseler her yer hizmeti veren firmada yaşanabilen olaylardır, ki çoğu zaman yolcu özel durumu ile ilgili beyanatta bulunmaz. Yine de bu bir savunma olamayacağı gibi eğitim her firmada süreklilikle gerçekleştirilmesi gereken bir unsurdur. Ama şu TGS çekememezlikleri ve sürekli olumsuz gösterilme çabası bizler için eğlenceli olmaya başladı orası kesin. Şu anda bu işi bu kadar profesyonelce ve tam techizatla yapan başka bir firma daha bana kimse gösteremez.
  • TGS personeli sigara dış hatlarda sigara içme yerinden çıkmıyor. Gidin bakın. Özellikle akşam saatlerinde TGS personelinden yolcular sigara içemiyor.
  • evet kesınlıkle haklı bır yazı acıl cıkıslarda oturmaması gereken yolcuların oturmaları ucakda yer yoksa son kolan koltuklar acıl cıkısa denk gelıyorsa kontuarda calısan personel boardıng kapısına bılgı vererek son noktada dıger yolculardan rıca edılerek yer degısıklıgı gerceklestrlyr ıcınde olmadan yorum yapmayınız lutfen ayrıca hızmet kalıtesı yuksek yolcuya saygı ve sevgı gosteren bakımlı guleryuzlu personellerden olusuyr ve en az rotarla ılk sıralarda oldugunuda es gecmek ıstemıyrm.Bu durumda TGS nın basarısı.Tk gıbı yuksek ucret degıl az ucretle yuksek kalıtede hızmet verıyoruz.Bız kendımızı bılıyoruz TGS personelıne tesekkurlerımı bır borc bılırım Hosgeldın TGS

TGS PERSONELİ EĞİTİLMELİ

Algıda seçicilik, çevrede bulunan tüm uyarıcılardan (sesli ya da görsel uyarılar, olaylar, durumlar vb.) alakadar olduklarınızı özellikle algılamanız anlamına gelir. Onca ses arasında isminiz telaffuz edildiğinde bunu hemen farketmeniz ve dönüp bakmanız bunun en bilinen örneğidir.

Havacılık sektörünün bizzat içindeyseniz –ve benim gibi de pimpirikliyseniz- uçağa bindiğinizde çevrenize dikkatle bakıp yanlış ya da noksan olabilecek şeyleri de kolaylıkla seçebilirsiniz.

Şu sıralar sık sık meydana gelen ve benim de geçenlerde şahit olduğum önemli bir olaydan bahsetmek istiyorum: Acil çıkış kapılarının önündeki koltuklara yolcu oturturken yönetmeliklerle belirlenmiş kurallara uyulmaması.

Bir süre önce şahit olmama rağmen bu yazıyı henüz kaleme almamın sebebi münferit bir örnekten yola çıkarak eleştiride bulunmamaktı.  “Çamur at izi kalsın” mantığı hiç tasvip etmediğim bir davranış. Zira bu köşeden herhangi bir firmaya ya da kişiye boş ve yersiz bir eleştiri yönelttiğime şahit olmadınız. Bu yüzden bu yazıyı yazmadan önce de sık sık uçmak durumunda kalan bazı dostlara ve kabin memuru olarak görev yapan bir takım insanlara böyle durumlara şahit olup olmadıklarını sordum.

Acil çıkış önündeki koltukların çocuklu ya da çok yaşlı yolculara verildiğini zaten gözlerimle bizzat görmüştüm. Soruşturmalarımda da acil çıkış kapısı önündeki koltukların uzatma kemeri olmadan kemerini bağlayamayacak kadar kilolu, hareket edemeyecek kadar hasta, tekerlekli sandalye kullanacak kadar engelli kişilere tahsis edildiğine dair örnekler duydum. Sonuç olarak bu yanlışlığın THY uçuşlarında son zamanlarda hatırı sayılır miktarda gerçekleştiğini öğrendim. THY yer hizmetlerini bağlı ortaklığı olan TGS’den alıyor.

İnternetten çevrimiçi check-in yapılırken acil durum çıkışları önündeki koltuklar seçilemiyor: Çünkü check-in kontuarındaki görevlinin yolcunun fiziki durumunu, yanında çocuk olup olmadığını ya da evcil hayvan taşıyıp taşımadıklarını görmesi gerekiyor.

Eğer bu personel, acil çıkış kapıları önündeki koltuğun seçilmesine müsade ederken aşağıda yazılı olan kurallara dikkat etmiyorsa konunun öneminin farkında değil demektir. Bu farkındalık düzeyi de ancak eğitim eksikliği sebebiyle olur.

Kurallara göre acil çıkış kapılarının önündeki koltuklara:

- Bebekler ve 12 yaş altındaki çocuklar
- Bebek ve çocuklarla seyahat etmek zorunda olan yolcular
- Hamile bayanlar
- Evcil hayvanını kabinde taşıyanlar
- Fiziksel ve/veya zihinsel engelli kişiler
- Kilo, sağlık durumu ya da yaşlılık sebebiyle hareket kabiliyetleri kısıtlanmış kişiler,

Oturamazlar. Sebebleri acil bir durum gerçekleştiği zaman hem acil durum çıkışını açabilecek, hem de tahliye sırasında hiçbir kısıt olmadan hareket ederek, bulunduğu konumda engel oluşturmadan kendini tahliye edebilecek yetkinliğe sahip olmasıdır.

Bu sebeple tüm yer hizmetleri kuruluşlarının, belki de kendilerine şikayet aktarılmadığı için farkında olmadıkları bu konu hakkında daha dikkatli olmalarını naçizane tavsiye ediyorum. Kontuarlarda görevli personelin en çok dikkat etmesi gereken hususlardan birisinin de bu olduğunu düşünüyorum.

Herkese iyi haftalar.

TGS PERSONELİ EĞİTİLMELİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

Misafir ~ 7 yıl önce
Sayın yorumcu; Yazıda "aktarmalı uçuşlar" denmemektedir. Çok basit bir iç hat uçuşunda da benzer şeyler olmaktadır. Siz sadece çok küçük bir kısma örnek verip yazarı donanımsız olmakla suçlayamazsınız diye düşünüyorum. TGS personelinin iş bilmezliği ayyuka çıkmıştır çok sefer.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Sayın Uyar, THY check-in sisteminde uçuşlar 48 saat öncesinden işleme açılmaktadır. IST gibi transit bir noktada uçakların büyük bölümü, yolcunun geliş istasyonundan uzun saatler öncesinden İstanbul'dan devam uçuşuna da otomatik olarak through check-in işlemi yapılmış olması, online check-in'de acil çıkış dışındaki yerlerin seçilmesi ve kontuarların 24 saat açık olması nedeniyle saatler öncesinden dolabilmektedir. Dolayısıyla en son müracaat eden yolculara sadece acil çıkış koltukları kaldıysa uçakta yer değişikliği yapmak üzere mecbur olarak bu koltuklar verilmektedir, çünkü bu koltuklara yer değişikliği yapabilmek için halihazırda işlem yaptırıp uçağa geçmiş yolcuları görmeniz gerekmektedir. Daha donanımlı şekilde yazmanız dileğiyle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
havas,celebi falan filan misyonunuz thy ile ayni midir degildir. sizle ayni dili konusamayan yolculari gonderdiginizden siz kendinizde hic sorun yok saniyorsunuz galiba. Tgs nin verdigi hizmet kalitelidir.En buyuk eksigi thy den olmayan seflerin varligidir(havas gibi)Basin da tk yla ucuyor tgs memurlari hep goz onundeler havastan gecenler bunun farknda deegiller sadece..eksikler var ama 1 aylik isi var eger birakirlarsa erbabina..saygilar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
uçaktan inipte vialpiden arkasına bile bakmadan çıkan hamdi topcu ve temel kotil bey ede bi uçağın altındaki işçilerin halini sormalarını tavsiye edermisiniz hakkımızı helal etmiyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
üç kuruşa personel çalıştırmanın sonucu budur.hemşeri olan çalıştırılmaz geri plandaki işlerde uyutulur.olmayan saatlerce fazla üç kuruşa çalıştırılır.işte tgs budur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
rizeli olsun eğitim gerekmez sayın yazarım.anylayış bu.tanıdık olsun çayelili olsun köylüm olsun rizeli olsun tecrübeye ve eğitime gerek yok sayın yazarım..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Ve bu olumsuz yorum yapanların en az % 90 ı TGS ye iş için başvurduğuna da eminim. Birde yeri gelmişken işi siyasi mevzulara bulandıranlar, kendi adıma konuşuyorum hiç bir zaman o bahsi geçen partiyle işim olmadığı gibi heryerde şiddetle karşı çıkmışımdır. ve çalışırken de Atamızın rozetini gururla taşımaktayım. saçmalamalarınızı bir kenara bırakıp, kendi işinizle ilgilenin bir zahmet..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Bahsi geçen hadiseler her yer hizmeti veren firmada yaşanabilen olaylardır, ki çoğu zaman yolcu özel durumu ile ilgili beyanatta bulunmaz. Yine de bu bir savunma olamayacağı gibi eğitim her firmada süreklilikle gerçekleştirilmesi gereken bir unsurdur. Ama şu TGS çekememezlikleri ve sürekli olumsuz gösterilme çabası bizler için eğlenceli olmaya başladı orası kesin. Şu anda bu işi bu kadar profesyonelce ve tam techizatla yapan başka bir firma daha bana kimse gösteremez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
TGS personeli sigara dış hatlarda sigara içme yerinden çıkmıyor. Gidin bakın. Özellikle akşam saatlerinde TGS personelinden yolcular sigara içemiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
evet kesınlıkle haklı bır yazı acıl cıkıslarda oturmaması gereken yolcuların oturmaları ucakda yer yoksa son kolan koltuklar acıl cıkısa denk gelıyorsa kontuarda calısan personel boardıng kapısına bılgı vererek son noktada dıger yolculardan rıca edılerek yer degısıklıgı gerceklestrlyr ıcınde olmadan yorum yapmayınız lutfen ayrıca hızmet kalıtesı yuksek yolcuya saygı ve sevgı gosteren bakımlı guleryuzlu personellerden olusuyr ve en az rotarla ılk sıralarda oldugunuda es gecmek ıstemıyrm.Bu durumda TGS nın basarısı.Tk gıbı yuksek ucret degıl az ucretle yuksek kalıtede hızmet verıyoruz.Bız kendımızı bılıyoruz TGS personelıne tesekkurlerımı bır borc bılırım Hosgeldın TGS

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000