24 Ekim 2011, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • şef sayısını ardıkları kadar uçak altı personelini artırsınlar da herkes kumanya yemekten kurtulsun rahat dinlene bilsin işçiler müdürler şefler hepsi bunların çok iyi farkındlar ama zihniyet üç kuruşa beş köfte olunca kimse huzurlu olamıyor ve sözleşmeli alımlarda başladı artık allah sonumuzu hayır edsin herkese kolay gelsin her ne sürçi lisan ettiysek af ola .
  • Thy şirketide torpillilerle dolu , oradada var lise mezunu şef , hatta ilkokul mezunu bile var ama şirket dünya çaıpnda büyük ve büyüyor , bence yeni yönetimde süper , ne varki bunda ayrıca TGS yi başka şirketlerle veya yer hizmetleri ile karıştırmayın , çok daha büyük bir şirket , eşittir çok daha sorunlu olacak tabıı , bu zamanla duzelır ,abartmayalım lütfen ,,,, TGS (yhm)
  • Sayın Ali Bey öncelikle bu kadar önemli bir konuya değinmiş olmanız sebebiyle sizleri tebrik ediyorum. Ancak bir konudaki eksikliği belirtmek isterim. Yazıda belirttiğiniz TGS İstasyon Başmüdürlüğü ve Müdürlüğü kadrolarının önemli bir bölümü THY den emekli edilip AKP ve Cemaat kanalıyla burada istihdam edilen kişilerden oluşuyor. Bu kişiler (Eski THY Yer İşletme Eğitim Md., eski İstanbul Kargo Müdürü, Eski THY Binası güvenlik Müdürü gibi kadrolardan emekli edilen AKP, Hamdi Bey ve Cemaate yakın şahsiyetler) olup. Sadece Parti ve Cemaat içerisinde etkinliklerine bakılarak TGS de önemli görevlere getirilen, siyası olmaktan öte vasıfları olmayan kişilerdir..Ayni zamanda emekli olup aylık 5000 Tl ücretle de TGS de görevlendirilmişlerdir.
  • sayın Ali bey yazınızın başında TGS'yi THY ve HAVAŞ ortaklı bir şirket olarak belirtmişsiniz ama biz TGS çalışanları diğer THY ortaklı (DOCO) şirketler gibi THY'nin sunduğu sosyal haklardan yararlanamıyoruz.Yer hizmetleri işin çilesini bizler çekiyoruz ama kaymağını onlar yiyorlar.Ümit ediyoruz ki TGS'deki bu yeni değişim sürecinde çalışanların sosyal haklarında da iyileştirmeler olur.

TGS DEĞİŞİME GİDİYOR…

Türk Hava Yolları ve HAVAŞ ortaklığında kurulan Turkish Ground Services (TGS)’de büyük bir değişime gidiliyor. Değişimin adı “Heykeli yaptık şimdi sanat icra ediyoruz”.Bir değişim bir yeniden yapılanma süreci yaşanıyor. Bu değişim sürecinde çalışanlar üzerinde büyük bir panik ve korku hakim olmuş durumda. Şimdi bir bakalım bu süreç nasıl işleyecek. 

TGS’de 6 binin üzerinde personel çalışıyor. 5 ilde 6 istasyonla hizmet veriyor ve bakın kaç müdür ve kaç tane şeflik bulunuyor. TGS’de bildiğim kadarıyla 75 müdürlük ve 140 civarında da şeflik var. En komiği de Damacana Şefliği. Her ne kadar TGS yetkilileri Damacana Şefliği’ni inkar etse bile personel “En faydalı şeflik. Suyumuzu hiç eksik etmiyor” demekten geri kalmıyor. 

Şimdi “bir kuruluşta bu kadar müdürlük bu kadar şeflik olur mu?” diye soruyorsunuz kendi kendinize. İşte örneği TGS. Tabi bunu izah etmek zor olsa bile 5 İl’de 6 istasyonda bu kadar çok müdür ve şeflik nasıl olur? sorusunun cevabı “Bir istasyonda, İstasyon Müdürü, İstasyon Nöbetçi Müdürü, Yolcu Hizmetleri Müdürü, Yolcu Hizmetleri Nöbetçi Müdürü” gibi müdürlüklerle izah edilebilir. Bu nokta da bir istasyon müdürü, bir istasyon nöbetçi müdürü yolcu hizmetleri müdürlerinin yapacağı işi üstlenerek müdürlük sayısını azaltmak mümkündür. 6 istasyonun her birinde 4 müdürlük var ise 24 müdürlük yapıyor. dolayısıyla yolcu hizmetleri müdürlüğünü kaldırdığınız anda doğrudan 12 müdürlük lağvedilmiş olacak. 

TGS, 1 0cak 2010 tarihinde yer hizmetine girdi. Henüz iki yıl olmadan kadrosal değişikliğe gidiliyor. Daha doğrusu sistem değişikliğine gidiliyor. İşte bunun adına da “Heykeli yaptık, şimdi sanat icra ediyoruz” deniliyor. 

TGS üst düzey yönetimi kurumsallaşmayı sağlama adına böyle bir revizyona gidildiğini ifade ediyor. Bu değişim sürecinde performans kriteri ön planda tutulacak ve gerek müdürlük ve gerekse şef düzeyinde bulunan personelin performans kriterleri göz önünde bulundurulacak. 

TGS’deki bu değişimin sebeplerinden biri de daha hızlı hareket etme olarak gösteriliyor. Bu demektir ki mevcut yapı itibari ile TGS hantal bir şirket. 6 binin üzerinde çalışanı olan TGS’de hızlı aksiyon alamama hantallığından kurtulmak için yapılan bu değişikliğin şirket içindeki dalgalanmaları nasıl olacak bunu ileride göreceğiz. 

Müdür veya şef düzeyinde olan çalışanların bu rütbeleri elinden alınacakların kurum tarafından işten çıkarılmayacağı bu kişilerin değişik departmanlarda görevlendirilecekleri bilgisi mevcut. Müdürlük veya şeflikten alınacak personelin bazılarının maaşları indirilecek bazılarının ise korunması bekleniyor. Ancak zam döneminde dengeler korunacak ve personel arasında maaş farkı olmamasına dikkat edilecek. 

TGS, yeni düzenleme ile nasıl bir değişime uğrayacak. Apron kazaları azalacak mı? Müdürlük ve şeflikten normal personel statüsüne girecek olan makam sahipleri bu durumu nasıl hazmedecekler? Bütün bunlar zor işler. Bakalım TGS’nin içinde ne tür kaynamalar olacak. 

Her değişimin sancılı bir süreci olur. Bu değişimin de sancılı olacağı kanısındayım. 

TGS’nin bu değişimle birlikte uluslar arası bir kaliteyi amaçladığı ve bu amaç doğrultusunda Avrupa’ya açılma planlarının olduğunu biliyoruz. 

TGS'de müdür ve şeflikle ilgili ne tür kriter var bilmiyorum ama eğitim düzeyine önem verilmesi ve bu mevkilere gelecek olan kişilerin mutlaka bir sınav aşamasından geçmeleri gerektiğine inanıyorum. Bu sadece dostane bir öneri. 

Kalın sağlıcakla.

TGS DEĞİŞİME GİDİYOR…

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

misafir ~ 6 yıl önce
şef sayısını ardıkları kadar uçak altı personelini artırsınlar da herkes kumanya yemekten kurtulsun rahat dinlene bilsin işçiler müdürler şefler hepsi bunların çok iyi farkındlar ama zihniyet üç kuruşa beş köfte olunca kimse huzurlu olamıyor ve sözleşmeli alımlarda başladı artık allah sonumuzu hayır edsin herkese kolay gelsin her ne sürçi lisan ettiysek af ola .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Thy şirketide torpillilerle dolu , oradada var lise mezunu şef , hatta ilkokul mezunu bile var ama şirket dünya çaıpnda büyük ve büyüyor , bence yeni yönetimde süper , ne varki bunda ayrıca TGS yi başka şirketlerle veya yer hizmetleri ile karıştırmayın , çok daha büyük bir şirket , eşittir çok daha sorunlu olacak tabıı , bu zamanla duzelır ,abartmayalım lütfen ,,,, TGS (yhm)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Sayın Ali Bey öncelikle bu kadar önemli bir konuya değinmiş olmanız sebebiyle sizleri tebrik ediyorum. Ancak bir konudaki eksikliği belirtmek isterim. Yazıda belirttiğiniz TGS İstasyon Başmüdürlüğü ve Müdürlüğü kadrolarının önemli bir bölümü THY den emekli edilip AKP ve Cemaat kanalıyla burada istihdam edilen kişilerden oluşuyor. Bu kişiler (Eski THY Yer İşletme Eğitim Md., eski İstanbul Kargo Müdürü, Eski THY Binası güvenlik Müdürü gibi kadrolardan emekli edilen AKP, Hamdi Bey ve Cemaate yakın şahsiyetler) olup. Sadece Parti ve Cemaat içerisinde etkinliklerine bakılarak TGS de önemli görevlere getirilen, siyası olmaktan öte vasıfları olmayan kişilerdir..Ayni zamanda emekli olup aylık 5000 Tl ücretle de TGS de görevlendirilmişlerdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
sayın Ali bey yazınızın başında TGS'yi THY ve HAVAŞ ortaklı bir şirket olarak belirtmişsiniz ama biz TGS çalışanları diğer THY ortaklı (DOCO) şirketler gibi THY'nin sunduğu sosyal haklardan yararlanamıyoruz.Yer hizmetleri işin çilesini bizler çekiyoruz ama kaymağını onlar yiyorlar.Ümit ediyoruz ki TGS'deki bu yeni değişim sürecinde çalışanların sosyal haklarında da iyileştirmeler olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000