21 Mayıs 2018, Pazartesi
Çetin ÖZBEY
Çetin ÖZBEY cetinozbey@airporthaber.com
  • Çetinciğim mükkemmel ötesi bir yazı dostum. Usta kalem.
  • BU HAFTA YAZDIĞINIZ "KURNAZ ------" BAŞLIKLI YAZINIZI SİZ Mİ ÇEKTİNİZ / ÇEKTİRDİLER ? YOKSA BENİM SİSTEME MÜDAHALE EDENLER TARAFINDAN MI YİNE BİR MÜDAHALE VARDA YAZINIZI BULAMIYORUM.
  • Bizim ülkede uzun ve ilimsel yazanlari sevmezler cok ta itici gelir . Thy de yöneticilik yokki uzun uzun yazmissiniz. Yasananlari anlatsam film olur artik rezilligimiz avrupaya yayildi. Yönetici ve yalakalari sirketi rezil ediyorlr Mesela almanya heryerde özellikle frada her personele psikolog lazim hepsi hasta edildi psikoloji olarak.thy bir ciftlik oldu orada günlerini yemekle dolduran yiyebildigimiz kadar diyen gerisi de umurunda olmayan bütün dünya gerceklerinden uzak kisilerle dolu.bari ramazanda personele insan olsunlar ama zalimi ramazan bile durdurmuyorsa Allah islah etsin bosuna da ac kalmasinlar size de bundan sonraki hayatinizda basarilar.....
  • ben islam.Hatırladınız mı?bizim cephede sizin airporthaberden ayrılacağınız konuşuluyor. tepedekiler dediğiniz insanlar baskı yapıyormuş.doğrumudur.bundan sonra sizi okumayacakmıyız.Uzulduk.

Tepe Yöneticileriniz İçin “Performans Değerlendirme ” FormatıEvet;  3-4 haftadır bazı yöneticilerimizin ne denli güvenilmez olduklarını örnekleri ile anlatıp duruyorum. Bu haftaki yazımı düşünürken Sn. Acar Baltaş’in aşağıdaki yazısı sistemime düştü. Okuduktan hemen sonra kendilerine mail gönderip bu yazıyı köşemde yayınlamak için izin istedim. Umarım müsaade ederler. Sonra düşündüm ki, “Bilgi paylaşıldıkça çoğalır “ prensibinden hareketle mail yolu ile dağıtımı yapılan bir yazının, yazarın ismi ile başka bir şekilde paylaşılmasının sakıncası olmasa gerek. Lütfen okuyun ve de yöneticilerinizi değerlendirin. Yapacağınız değerlendirmeyi yorumlarınızla bana gönderiniz. Bakalım konunun büyük uzmanı Sn. Baltaş’ın yazılarında ifade ettikleri “ yöneticide olması gereken vasıflara uygunlar mı? Sn. Baltaş’a yazılarımıza gelen yorumları göndersek, anlatılanlara inanamaz. Ne söyler sizce? Mutlak “ İnanmak İstemiyorum, böyle bir şirket ve böyle yöneticiler olamaz” diyeceklerdir

Sn. Acar Baltaş ” YÖNETİCİNİN SORUMLULUĞU GÜVEN OLUŞTURMAK ” başlıklı yazısında diyor ki; “ İşyerinde güven ortamının yaratılmasını sağlayan etmenlerden bir tanesi, çalışanların kendilerine değer verildiğini düşünmesidir.

Baltaş grubu tarafından 2008 yılında geniş bir yaş, kıdem ve pozisyon yelpazesinde 1192 katılımcıyla yürütülen çalışma verileri çarpıcı sonuçlar sunmaktadır. Yönetici düşünürken tutumları ve kurumsal güven konulu bu araştırmada çalışanın “değer verildiğine inanma algısının” güçlendirilmesini etkileyebilecek beş değişken ele alınmıştır. Söz konusu değişkenler şunlardır.

1.Çalışanın yöneticisi tarafından görüşlerinin alınması 2. Çalışanın yöneticisi tarafından cesaretlendirilmesi 3. Çalışanın yöneticisi tarafından takdir görmesi 4. Çalışanın işini doğru yapması için gerekli donanıma ve malzemeye sahip olması 5. Çalışanın yöneticisinin kendisinden ne beklediğini bilmesi.

Verimliliği düşüren güvensizliğin oluşturduğu vergiden kurtulmak ve daha verimli ve yaratıcı bir iş ortamı yaratmak için güven duygusunu sağlamak gerekir. İşyerinde güven ortamının yaratılmasını sağlayan etmenlerden bir tanesi, çalışanların kendilerine değer verildiğini düşünmesidir. Yöneticisinin kendisine değer verdiğine inanan çalışların, inanmayan çalışanlara oranla yöneticisine her zaman güvenme konusunda yaklaşık 10 kat daha fazla olduğunu görmekteyiz.

Çalışanın yöneticisi tarafından görüşlerinin alınması

Jack Welch GE’nin geçirdiği değişimin ardından çalışanlar ile ilgili olarak ” çalışanlara ne yapmaları gerektiğini söylerdik onlarda sadece söyleneni yaparlardı. Bugün ise çalışanların ne yapmaları gerektiği söylenmediğinde ne kadar çok şey gerçekleştirdiğini görerek hayrete düşüyoruz” demiştir.

Çalışanların işlerini ilgilendiren kararlarla ilgili görüşlerinin alınması çalışanlarda yöneticileri tarafından yeterli görüldüğü ve değer verildiği algısını güçlendirir ve çalışanın yöneticiye ve kuruma olan bağlılığını artırır. Alınan kararlarda çalışanın da görüşlerinin alınması kimi yöneticiler tarafından otoriteyi ve kontrolü kaybetmek, çalışan tarafından kararlı olarak görülmemeye sebep olacak olarak algılanmaktadır. Kültürümüzde aile yapısında da çocukların fikirlerinin alınması nadir rastlanan bir olgudur. Araştırmaya göre görüşleri sürekli alınan çalışanlar, yöneticilerinin kendilerine değer verdiğine % 96 inanırken, görüşleri nadiren alınanlarda bu değer % 36,6’ya düşmektedir.

Çalışanın yöneticisi tarafından cesaretlendirilmesi

Yöneticisi tarafından gelişimi için cesaretlendirildiğine inanan çalışanlar ile inanmayan çalışanlar incelendiğinde, anlamlı farklar görülmektedir. İşten ayrılma sebeplerine bakıldığında, birinci sırada kişisel gelişim eksikliği geldiğini görüyoruz. Yöneticinin çalışanının kişisel gelişimini yönlendirmesi, ona gereken fırsatları tanıması, yol haritasını beraber çıkartması ve tüm bu süreç içersinde de cesaretlendirmesinin çalışanların kendilerini değerli hissetmeleri açısından kritik olduğu görülmektedir. Yöneticisi tarafından kişisel gelişimi için cesaretlendirilenlerin yöneticilerinin kendilerine değer verdiğine olan inancının % 100’ e yakın olması bunun en çarpıcı göstergesi.

Çalışanın yöneticisi tarafından takdir görmesi

Yöneticisinden takdir görmesi, çalışanın değerli olduğunu düşünmesi için hiç şüphesiz önemli bir faktördür. White Water Strategies tarafından İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre katılımcıların üçte ikisi “teşekkür ederim” kelimelerini yeterince duymadıklarını rapor etmiştir ve araştırmaya göre takdir etmemenin İngiltere ekonomisine maliyeti tahminen 5.2 milyar sterlindir. Baltaş Grubu olarak yaptığımız çalışmalarda her kademe çalışandan sık sık takdir görmediğini duymaktayız. Ancak kendilerinin de başkalarını takdir etme konusunda eksikliklerinin olduğunda ifade etmekteler. Takdir etmeme sebebi olarak genelde verilen ilk cevap “şımarmasınlar” diye olmaktadır. “Şımarmak” kişinin kendine olduğundan daha fazla değer atfetmesi olarak tanımlanabilir. Bu durumda kişinin yapmış olduğunu onaylamak ve takdir etmek kişinin şımarmasına neden olmayacaktır. çünkü gerçekler üzerinden ilişki kurulacaktır. Araştırmaya katılanların % 38’inin son iki hafta içinde takdir edildiğini ifade etmesi memnuniyet vericidir. Takdir edilen çalışan kendini işyerine daha bağlı hisseder ve işini daha çok sahiplenir. Sık takdir gören çalışan ile hiç takdir görmemiş çalışanların yöneticisinin kendisine değer verme algılarına bakıldığında büyük farklılıklar göstermektedir.

Çalışanın işini doğru yapması için gerekli donanıma ve malzemeye sahip olması

Çalışanların işlerini doğru yapabilmeleri için gerekli donanım ve malzemeye sahip olmamaları, yönetimin onlara değer vermediği algısını yaratabilmektedir.

İçinde bulundukları fizik koşulların üst yönetimce hesaba katıldığına inanmak veya inanmamak fark yaratır. çünkü farkı doğuran fizik koşullardaki farklılık değil, bunu düzenlemek için üst yönetimin bir çaba içinde olup olmamasıdır. Yetersiz çalışma koşullarına karşın, üst yönetim kendi konforunu geliştirecek gösterişli yatırımlar yapıyorsa, çalışanlar bundan etkilenir. Araştırma sonuçları gerekli donanıma sahip olan çalışanların gerekli donanıma sahip olmayanlara göre yöneticilerinin onlara daha fazla değer verdiğine inandığını göstermektedir.

Çalışanın yöneticisinin kendisinden ne beklediğini bilmesi

Çalışanın yöneticisinin kendisinden ne beklediğini bilmesi, çalışanla lider veya yönetici arasındaki iletişim kanallarının ne kadar açık olduğunun göstergesidir. çalışanın yöneticisinin kendisinden ne beklediğini tam olarak bilmesi için birincil koşul yönetici ile çalışanın bunu konuşmuş olmalarıdır. Bu beraberinde çalışana zaman ayırmak ve ilgi göstermeyi beraberinde getirmektedir. Beklentilerin açıklığa kavuşması aynı zamanda çalışanın yaşadığı belirsizliği azaltır ve değerlendirilirken neye göre değerlendirildiğini bilmesini sağlar. Beklentilerin dile getirilmesi ve sonrasında buna göre değerlendirilmek çalışanın yöneticisini objektif olarak görmesine yol açar.

Araştırma sonuçları yöneticisinin kendisinden ne beklediğini çalışanların yöneticisinin beklentisini bilmeyenlere göre yaklaşık olarak % 30 daha fazla yöneticilerinin onlara değer verdiğine inandığını göstermektedir.

Yapılan araştırmalara göre, halk arasında güvenilen kurum ve kuruluşların sahip oldukları özellikler olarak şunlar bulunmuştur.

Bazıları din ve inanç temelli olan, güçlü, etik değerler üzerine kurulmuş olmaları- Kurum içinde çalışanların, oraya ait olmaktan ötürü gurur duymaları ve güçlü bir sahiplenme duygusu göstermeleri - Kişisel yarar ve karşılığı en üst düzeye çıkarmaktan öteye geçmiş sorumluluklar üstlenmeleri -  Çalışanların sadece çeşitli haklara sahip olmaktan öteye, sorumluluk üstelenmeleri ve kurumun başarısına doğrudan katkıda bulunmaları -  Çalışanların hiçbir konuda korku ve endişe duymayacakları düzenlemelere sahip olmaları- Büyük çoğunlukla iyi ve bilgece yönetilmeleri: Kuralları adil ve kararlı uygulanmaları- Kurum içi ve kurum dışındakilerle yürütülen iletişimde dürüst olmaları - Kurum çalışanlarını, gözetmeleri ve çalışanların haklarını garanti altına alınmış olmaları - Çalışanların ailelerine saygı duymaları ve desteklemeleri - İnsan boyutuna önem vermeleri -  Bireylere, onlara değer verdiklerini ve onları önemsediklerini   hissettirmeleri.”

Eminim ki tepe yöneticileriniz de işyerinizin yazıda tariflenen görünüme sahip olması için gayret sarf ediyorlardır.Sizler  bunu anlamıyorsanız adamlar ne yapsın ki?

Tepe Yöneticileriniz İçin “Performans Değerlendirme ” Formatı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (46)

Şahban Atakan ~ 3 ay önce
Çetinciğim mükkemmel ötesi bir yazı dostum. Usta kalem.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şahbaz ~ 3 ay önce
Mükemmeli anladım da, mükemmel ötesi nasıl oluyor?
HAVACILIK OKUR ~ 3 ay önce
BU HAFTA YAZDIĞINIZ "KURNAZ ------" BAŞLIKLI YAZINIZI SİZ Mİ ÇEKTİNİZ / ÇEKTİRDİLER ? YOKSA BENİM SİSTEME MÜDAHALE EDENLER TARAFINDAN MI YİNE BİR MÜDAHALE VARDA YAZINIZI BULAMIYORUM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP HAVACILIK ~ 3 ay önce
BU BAŞLIKLA BİR YAZI YAZMADIM Kİ ÇEKEYİM. KALDI Kİ BENİM SİTEDEN YAZI ÇEKME YETKİM YOK. BİLGİNİZE SUNARIM
Bu kadar yaziya gerek yok ~ 3 ay önce
Bizim ülkede uzun ve ilimsel yazanlari sevmezler cok ta itici gelir . Thy de yöneticilik yokki uzun uzun yazmissiniz. Yasananlari anlatsam film olur artik rezilligimiz avrupaya yayildi. Yönetici ve yalakalari sirketi rezil ediyorlr Mesela almanya heryerde özellikle frada her personele psikolog lazim hepsi hasta edildi psikoloji olarak.thy bir ciftlik oldu orada günlerini yemekle dolduran yiyebildigimiz kadar diyen gerisi de umurunda olmayan bütün dünya gerceklerinden uzak kisilerle dolu.bari ramazanda personele insan olsunlar ama zalimi ramazan bile durdurmuyorsa Allah islah etsin bosuna da ac kalmasinlar size de bundan sonraki hayatinizda basarilar.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP BU KADAR ~ 3 ay önce
YAZIYI BEN YAZMADIM. YAZARI BUNU THY İÇİN DE YAZMAMIŞ.THY' DE HERKES ANLATSAM DİYOR, AMA KİMSE BİR ŞEY SÖYLEMİYOR.ANLAŞILAN FRA'DA AŞAYİŞ BERKEMAL.SİZ KOLAYLIKLAR VE BAŞARILAR DİLİYORUM
çetin bey, ~ 3 ay önce
ben islam.Hatırladınız mı?bizim cephede sizin airporthaberden ayrılacağınız konuşuluyor. tepedekiler dediğiniz insanlar baskı yapıyormuş.doğrumudur.bundan sonra sizi okumayacakmıyız.Uzulduk.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP İSLAM. ~ 3 ay önce
SELAM İSLAMCIĞIM. SENİN GİBİ YORUMCUYU İLK KEZ GÖRÜYORUM. YORUMU GÖNDERİP 3 DK.SONRA TELEFONLA BİLGİ VERİP OKU DİYEN BİRİ. SAĞOLASIN. AIRPORTHABERDEN AYRILDIĞIMI / AYRILACAĞIMI BİLMİYORDUM. ASLINDA BÖYLE BİR DÜŞÜNCEM VARDI AMA NEDENİ KİŞİSELDİ. VE APH’DAN BİR KİŞİ HARİÇ KİMSE İLE KONUŞMAMIŞTIM. THY’NİN BU KONUDA PATRONA BASKI YAPMASI BENİ ŞAŞIRTMAZ. BÖYLE BİR ŞEY VARSA ŞU ANDA KARAR SİTE YÖNETİMİNİN OLUR. ONLARIN BİLECEĞİ BİR İŞTİR. BUNUN DA ADI İFADE ETTİĞİN GİBİ AYRILMA OLMAZ. ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA İÇİN HAZIRLADIĞIM YAZIYI AİRPORTHABERDEN AYRILSAM BİLE MUTLAK ÇOK OKUNAN BİR YERLERDE, YAYINLATIRIM DİYE DÜŞÜNÜYORUM. MALUM BAŞKA BİR SİTEDE DE YAZIYORUM. ONLARA DA BASKI YAPILMASI BİR SÜREÇ İŞİDİR. SEN BİLİYORSUN. BENİM YURT DIŞINDAN ADRES ALMAMIN NEDENİ WEB SİTESİ AÇILIMINA İMKAN TANIMASIYDI. ADRES HAZIR. SİTE YAPIMI BİR GÜN. SONUÇ KENDİMİ SANA BİR ŞEKİLDE OKUTURUM. ALIŞKINIM. UYKUMU KAÇIRACAK BİR SORUN DEĞİL. GÖRÜŞMEK ÜZERE.
CVP İSLAM 2 ~ 3 ay önce
SÖYLEDİĞİN GİBİ BİR DURUM YOK.OLSAYDI SÖYLERDİ ALİ BEY.HER NE İSE HAYIRLISI OLSUN.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000