15 Aralık 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • One ebola sonra bu..Cok basarisiz bir yonetici..Tum Turkiyeye rezil etti Thy yi
  • 128.ci dönem alelacele alınan kötü bir dönem mi dedin? Arkadaşım ben dönemin 3.cü temel sinifiyim ve basvurumdan 4 ay sonra ben eğitime başladım. Ilk önce tüm kriterleri karsiladik, türkçe kurul,ingilizce yazılı ve sözlü mülakat ki biz buna üniversite de girdik, psikolog ve sağlık kurulu. 3 Ay'a yakın da temel eğitim aldık. Bu dönemleri nerden nasıl salladın bilmiyorum ama madem bilmiyordun , öğrenmiş oldun artık.
  • Sevdim seni "real" operasyoncu olarak yorumlarını takdir ettim... Aslında dediğin gibi sorunlar belli ama sorunların üstüne gitmek yerine başka şeylerle uğraşılarak zaman kaybediliyo...kimse de kral çıplak diyecek o çocuktaki cesaret de yok...çünkü doğruyu söyleyince karşındaki yanlış adam sayısı çok olduğundan seni götürebiliyo, 4 yanlış bir doğruyu götürür hesabı...
  • BİZİM KABİN AMİRİYLE KABİN MEMURLARI YAPACAK.Başka kim varki başka bir işede yaramazlar zaten.Yolcuların hep şikayet ettiği YETERSIZ INGİLİZCE.Yabancı dil bilmedikten sonra tuvalet temizlesinler çok görmem
  • Kabin memurlarına evde siz misafirlrinizi nasıl karşılıyorsanız öyle karşılamalıyız, nasıl ki misafir gelmeden ortalığı toplayıp, lavaboyu, mutfağı , banyoyu tekrar gözden geçiyorsanız aynısını buradalar yapın mantığı yerleştilimezse bu sorun çözülmez. Tabii ki; onlar hemen biz hizmetçimiyiz, biz güvenlikten sorumluyuz ayol, diyebilirler. Nasıl ki evdeki misafire hizmet ettiğinizde Hizmetçi ölmüyorsunuz, buradalar bu işi yapacaksınız. Gerektiğinde , çöpü alıp, yemek masasını silip, camdaki veya baş üstü dolaptaki yap ve parmak izini sileceksiniz. Ama hayatında anne Babasına bir bardak su vermemiş, kalk kendin al demiş, sosyete ve zengin çocuk ve kızlarını torpille ile alırsan ve üstüne üstlük 3-10 bin TL maaş verirsen, aynı evde hizmetçi yaptırdığı gibi , buradada ben mi yapacağım der. Çözüm, amacı, bir koca bulana kadar gezer tozarım diyen kızlar ve gönlümü eğlendireyim diyen gençler yerine gerçekten bu işi sevecek turizm otelcilik lisesi ve yüksek okulu mezunu, mümkünse Anadolu ağırlıklı gençleri Dünya ve Türkiye standartlarını geçmeyen ücretle istihdam etmektir. Mimar ve mühendis ya da eczacı kimyacı veya biyologun işi bu olamaz, olursa sonuç bu olur.
  • AYKUT Birgun sanada iftira atarlar. Sanada isini iyi yap diyen biri cikar...sen magduru bana oynama.ben sana inanirim....AYKUT....
  • bu adamların havacılıkla alakası yok ama gel gelelım mıllı sırketımızı kafalarına gore hamdd ede ede ısletıyorlar. yazıklar olsun...
  • Valla yazınız süper olmuş.Ajda nın bir şarkısı vardı 5 YIL ÖNCE 10 YIL SONRA dıye sanırım. 5 yıl önce bu makamda kim varmış?, bukonuyu kabinde kim sonlandırmış? siz bulursunuz sorasınız .Ama madem nasıl çözülmüş ,nasıl çözmüş öğrenilip ders çıkarılamamışsa şarkıdaki gibi 10 yıl sonra yı görmek bile istemem.Değil tuvaletleri yeminle uçağı basar o kokunun kaynağı.
  • merak ettim,Hava iş diye bir sendika vardı onlar bu konuda ne düşünüyorlar acaba....
  • Burada kabinin, yer personelinin konuyu üzerine alınması ve tekil olarak bu pisliği üzerine alması yada tek sorumlu adledilmeleri yersiz ve gereksizdir. Zannediyorum burada sorun, KHB nı N.Çolağın, bu konuda defalarca uyarılması ve bu konu hakkında genel md Temel Koril tarafından dikkat gösterilmesi hususunda ikaz edilmesi ve mailinde belirttiği gibi"daha öncede bu konu ile alakalı toplanmıştık ve kararlar almıştık" demesine karşı halen KHB tarafından bu konuya hassasıyet gösterilmemesinin ajıtasyonu ve sabrın taşması durumdur. Yoksa, muhattapların anlamak istediği gibi"bakın Temel bey bize güveniyor, uçağı kaldırmama yetkisini bile bize verdi, o arkamızda" düşüncesi komik olmaktadır. Ama her ne olursa olsun eğitimdeki eksiklikte olsa, uygulatmadaki eksiklikte olsa ikisininde şuanda sıkıntısını KHB vasıtası ile eğitmenler ve kabin çekecek, bu basınç haksız yere onlara patlayacak!

TEMEL KOTİL'İN KOKAN TUVALET AÇIKLAMASI VE STREISAND ETKİSİ‏

THY Genel Müdürü Temel Kotil’in, uçaklardaki kötü koku ile ilgili açıklaması bana Streisand etkisini anımsattı. Streisand etkisi, rahatsız olduğun, gizlemeye çalıştığın bir konunun, kendi açıklamanla daha geniş kitlelere ulaşması olarak biliniyor. Adını da ABD’li şarkıcı-oyuncu Barbara Streisand’dan alıyor. Barbara Streisand, bir tarihte,  havadan çekilen bir fotoğrafta gördüğü ancak kimsenin fark etmediği malikanesinin  görüntüsünün küçük bir internet sitesinde yayınlanmasına karşı dava açınca herkes o malikaneden haberdar oluyor, Streisand’ın yanlış hamlesi sonrası örtbas etmeye çalıştığı olay tüm dünyada duyuluyordu.

THY Genel Müdürü Temel Kotil’in uçakların kötü kokmasının verdiği rahatsızlığı çözmek için yayınladığı mesaj da biraz buna benziyor. Birimler arası bir toplantıyla halledilebilecek bir konu, 10 binden fazla kişiye birden mesaj olarak gönderilince haliyle o mesajlar dışarıya da sızıyor ve beşinci yıldız peşindeki THY’nin en önemli rahatsızlık konularından biri de açık ediliyordu. Yani Genel Müdür eliyle kamuoyunda THY uçakları kötü kokuyor algısı oluştu.

THY Genel Müdürü Temel Kotil’in mesajında  önemli ayrıntılar var. Kotil’in uçaklarda hijyen konusunda ne kadar hassas olduğunu biliyoruz. Bir seyahatinde ön bölümde perdedeki lekeyi görünce ‘ Bu perdeleri kaldırın’ diye talimat verip kaldırtmış ancak daha sonra uygulamada sıkıntılar olunca tekrar perdelere geri dönülmüştü.

Yani Kotil’in uçakta özellikle kabin bölümünde en küçük bir özensizliğe tahammülü yok. Tuvaletlerle ilgili açıklamasından sonra “ Koskoca genel müdürün taktığı şeye bak” türünden eleştirileri okuyunca aslında Kotil’in temizlik konusundaki hassasiyetini bilmeyenler için bu mesaj anormal gelebilir. Ancak 5’inci yıldızı alan Genel Müdür olarak tarihe geçmek isteyen Kotil’in yukarıda da anlattığım örnekte olduğu gibi temizlik konusunda aşırı duyarlı olduğunu, kabin içerisinde veya tuvalette kötü görüntü ve kokuya karşı  taviz vermeyeceğini anlayabiliriz.

Kotil’in hassasiyetini biliyoruz bilmesine de bu mesajının uygulanabilirliği nedir onu da bir sorgulamak gerekir.

O noktada Kotil’in mesajının uygulanabilir olduğunu herkes gibi ben de düşünmüyorum. Yani genel müdürün kabin amirlerine, “ Gerekirse uçağı ground edin” sözlerinin pratikte nasıl sonuçlar vereceğini az çok hepimiz tahmin edebiliyoruz. Kabin amirlerine bu bilgilendirme mesajıyla böyle bir yetki verilmesi teknik olarak zaten söz konusu olamaz.  Bir kabin amirinin, ‘Tuvalet kokuyor ben bu uçağı uçurmam’ dediğini bir düşünün… Ben düşünemedim bile!

Kotil bu mesajı yazarken, uçağın tek yetkilisi kaptan pilotun buna tepkisi ne olur mutlaka düşünmüştür.

Veya uçaktaki arızayı izah edemediğin ve uçmakta ısrar eden yolcuya ‘Tuvalet kokuyor o yüzden uçamıyoruz’ deme cesaretini hangi kabin amiri gösterebileceğini hayal etmiş midir? Böyle bir gerekçeyi sunduğun yolcunun kabin amirine tepkisini bir test edebilme şansımız olsa da görebilsek mesela!

Ya da bir bakanın, milletvekilinin, bürokratın olduğu bir uçağı sırf bu sebeple uçurmamayı deneyin…

Nasıl sonuçlar doğuracağını bir düşünün bakalım!

Esasında Temel Kotil, mesajında bu yöntemin uygulanabilir olmadığını kendisi itiraf etmiş. Aylar önce kabin amirlerine tuvaleti kokan uçağı uçurmayın yetkisini zaten vermiş. Ancak bindiği son uçağın tuvaleti koktuğuna göre, demek ki bu uçakta amir genel müdürün verdiği yetkiyi uygulamaya cesaret edememiş!

Temel Kotil, tuvaletlerdeki kokuya ilişkin rahatsızlığında sonuna kadar haklıdır. Ancak bunun çözüm yolu uçağı uçurmamak değil daha kalıcı çözümler geliştirmektir. Kotil, “ 5 yıl önce bu sorunu çözmüştük” dediğine göre demek ki bir çözüm yöntemi var. O yöntemi tekrar uygulayabilirler ancak yöntem asla kabin amirine “ Uçağı uçurmayın” demek olmamalı, çünkü bunun uygulanabilirliği ne yazık ki mümkün görünmüyor.

Son olarak bu mesajın, öncelikli görevleri uçuş emniyeti olan ( olması gereken) kabin memurları açısından ‘tuvalet temizleyicisi’ algısı yarattığı ve ‘uçan garson’ imajından yeterince muzdarip olan ekiplerin bundan ciddi rahatsızlık duyduklarını da belirtmekte fayda var.

TEMEL KOTİL'İN KOKAN TUVALET AÇIKLAMASI VE STREISAND ETKİSİ‏

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

badarisiz ~ 4 yıl önce
One ebola sonra bu..Cok basarisiz bir yonetici..Tum Turkiyeye rezil etti Thy yi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
real'e ~ 4 yıl önce
128.ci dönem alelacele alınan kötü bir dönem mi dedin? Arkadaşım ben dönemin 3.cü temel sinifiyim ve basvurumdan 4 ay sonra ben eğitime başladım. Ilk önce tüm kriterleri karsiladik, türkçe kurul,ingilizce yazılı ve sözlü mülakat ki biz buna üniversite de girdik, psikolog ve sağlık kurulu. 3 Ay'a yakın da temel eğitim aldık. Bu dönemleri nerden nasıl salladın bilmiyorum ama madem bilmiyordun , öğrenmiş oldun artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Sevdim seni "real" operasyoncu olarak yorumlarını takdir ettim... Aslında dediğin gibi sorunlar belli ama sorunların üstüne gitmek yerine başka şeylerle uğraşılarak zaman kaybediliyo...kimse de kral çıplak diyecek o çocuktaki cesaret de yok...çünkü doğruyu söyleyince karşındaki yanlış adam sayısı çok olduğundan seni götürebiliyo, 4 yanlış bir doğruyu götürür hesabı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
real ~ 4 yıl önce
Kral çıplak dioruz biz bakma dinleyen yok,senin bahsettiğin şekilde kabine gelen yetersiz insan kaynağından en çok ben çekiyorum,yolcu ne dedi anlamadım diye gelip duruyolar ama napcan ekmek yiyoruz şirket böle deyip kompanse ediyoruz,ha ben ing öğretmeniyim şirkete çok öneriler yaptk dil konsnda İK konularında ama öle bi şirket ki önündeki 5 seneyi planlayıp ne kadar uçak ne kadar adam lazım onu bile planlayamıyo,sorası malum apar topar...ama cidden büyük çoğunluğumuzun dili eğitimi çok çok yeterli ve pratik insanlarız,usul adab,kural kanun prosedur ciddiyetini bilen uygulayan insanlarız yoksa zaten 1 dk barındırmazlar en ufak hatada kapının önüne koymaya çalışıyo şirket ve cidden havada hataya yer yok,yerdeki gibi değil işler anlatamam,elbette sizin işiniz de çoook zor ama telafi ,kapatma vs opsiyonları var bizde öle bi durum yok varsa da eskidendi şimdi mecburen çok profesyonel olmak zorundasın ,yer ayağının altından kaymaya çok müsait çünkü,Allah hepimize yardmcı olsn
thy ~ 4 yıl önce
BİZİM KABİN AMİRİYLE KABİN MEMURLARI YAPACAK.Başka kim varki başka bir işede yaramazlar zaten.Yolcuların hep şikayet ettiği YETERSIZ INGİLİZCE.Yabancı dil bilmedikten sonra tuvalet temizlesinler çok görmem

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adam Uygulaması ~ 4 yıl önce
Yolcular nerenin İngilizcesini biliyorlar acaba? Hindunun, Avusturalyalının, Fransızın, Nijeryalının konuştuğu İngilizce çok farklı. Londra'nın 70 km. dışında bir yere gittim, konuşmaları anlamayınca Londra İngilizcesine döndüler de anlayabildim. Yerel ağızlar çok fazla, aynen Karadenizlinin, Güneydoğulunun, Egelinin, Azerinin ağızlarının farkı gibi. Size İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamanızı tavsiye ederim. Mesela Hollanda da herkes İngilizce konuşur ve anlaşılır. ABD'de veya İngilterede bunu bulmak zordur. İngilizce bilmeyen insanları tuvalet temizlemeye layık görmeniz çok uçuk ve ilginç. Bir daha benim dilimi konuşmayın ve böyle edepsizce yorum yapmayın.
real ~ 4 yıl önce
ingilizce öğretmeniyim ve özellikle bu aralar o kadar çok meslektaşım kabinde ki sayamam.dedğim gibi %10 luk bi kesim dil,ünv. vs şartları karşılamıyo bi de şirketin alel acele alım yaptığı 3-5 dönem var 109-110-111-116-123-128 ve en son grevde apar topar alınanlar ,bunun dışında topluluk cidden eğitimli ve kaliteli yoksa bu kadar agresif büyüyen ,tekniğin yetersiz kaldığı vs. problemleri yurtdışında zebani gibi başımıza dikilen SAFA denetcilerinden tutun tüm alel acele operasyonda eksik gedik herşeyi min ekip,tecrübesiz ekip ve dağlar gibi ikramdan arta kalan zamanla kimse kolay kolay yönetemez,iş cidden zor bi iş,yalvarırım konuşşmak yerine gelin girin,görün %10 dışında torpil yoktur ben giremezdim yoksa.Bu arada hani amirler bile öyle disoun ya şirket planlamada esneklik için özellikle de grev döneminde 5 senedir 340/777 ye geçemeyen adamları amir yaptı sınav notlarını yükseltti hatta bu ay üst tipe geçişte sınavı kaldırdı yani daha çook öle amir göreceksiniz.
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Kabin memurlarına evde siz misafirlrinizi nasıl karşılıyorsanız öyle karşılamalıyız, nasıl ki misafir gelmeden ortalığı toplayıp, lavaboyu, mutfağı , banyoyu tekrar gözden geçiyorsanız aynısını buradalar yapın mantığı yerleştilimezse bu sorun çözülmez. Tabii ki; onlar hemen biz hizmetçimiyiz, biz güvenlikten sorumluyuz ayol, diyebilirler. Nasıl ki evdeki misafire hizmet ettiğinizde Hizmetçi ölmüyorsunuz, buradalar bu işi yapacaksınız. Gerektiğinde , çöpü alıp, yemek masasını silip, camdaki veya baş üstü dolaptaki yap ve parmak izini sileceksiniz. Ama hayatında anne Babasına bir bardak su vermemiş, kalk kendin al demiş, sosyete ve zengin çocuk ve kızlarını torpille ile alırsan ve üstüne üstlük 3-10 bin TL maaş verirsen, aynı evde hizmetçi yaptırdığı gibi , buradada ben mi yapacağım der. Çözüm, amacı, bir koca bulana kadar gezer tozarım diyen kızlar ve gönlümü eğlendireyim diyen gençler yerine gerçekten bu işi sevecek turizm otelcilik lisesi ve yüksek okulu mezunu, mümkünse Anadolu ağırlıklı gençleri Dünya ve Türkiye standartlarını geçmeyen ücretle istihdam etmektir. Mimar ve mühendis ya da eczacı kimyacı veya biyologun işi bu olamaz, olursa sonuç bu olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
real ~ 4 yıl önce
E be kardeşim bırakalım artık bu herşeye kadir olma,bilme hastalığını,bakın bu hastalıktan en muzdaribi başımızda bakın ne haldeyiz,dünyanın en ağır ikram konseptini lowcost carrierlar gibi min. ekip ile yapıyoruz sence bir kişi bile böyle olsa bu iş yürür mü? meydan kalabalık ground time sıkışık uçaklar geç geliyo,servis maksimum.biz çöp de topluyoruz,kusmuk da silyoruz,azar da yiyoruz,wc de temizliyoruz 14 saat sao paoulo da istiyosan temizleme bakalım 2 saat sonra 300 kişi 8 wc bakalım noluyo.ben öğretmenim ve sosyal demokrat bi aileden geliyorum ve hiç torpilim olmadı,o kadrolar yukarıda burda varsın olsun %10 torpil o kadar da kötülemeyelim.adam ofiste laklak 4500 tl mi yoksa gece gündüz olmyan,1 dk bile işe geç kalınca yevmiyesi kesilen ,rapor aldı mı işten atılan yeri seçer.Kapı herkese açık gel katıl bize yatı yapalım ,çantamdaki konservemi paylaşayım seninle,hastaysan yasak da olsa tylol hot veriim sana,derdini anlat iki bira atalım odada,ama yapmayın böyle,öperim gözlerni
guyor ~ 4 yıl önce
boş boş konuşma Allaasen,çok bilmişlerin başkanı.bu nasıl memleket ya herkes çok bilio
isci ~ 4 yıl önce
AYKUT Birgun sanada iftira atarlar. Sanada isini iyi yap diyen biri cikar...sen magduru bana oynama.ben sana inanirim....AYKUT....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
arkds ~ 4 yıl önce
bu adamların havacılıkla alakası yok ama gel gelelım mıllı sırketımızı kafalarına gore hamdd ede ede ısletıyorlar. yazıklar olsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kimdi? ~ 4 yıl önce
Valla yazınız süper olmuş.Ajda nın bir şarkısı vardı 5 YIL ÖNCE 10 YIL SONRA dıye sanırım. 5 yıl önce bu makamda kim varmış?, bukonuyu kabinde kim sonlandırmış? siz bulursunuz sorasınız .Ama madem nasıl çözülmüş ,nasıl çözmüş öğrenilip ders çıkarılamamışsa şarkıdaki gibi 10 yıl sonra yı görmek bile istemem.Değil tuvaletleri yeminle uçağı basar o kokunun kaynağı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Meraklı ~ 4 yıl önce
merak ettim,Hava iş diye bir sendika vardı onlar bu konuda ne düşünüyorlar acaba....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gereksiz ~ 4 yıl önce
Burada kabinin, yer personelinin konuyu üzerine alınması ve tekil olarak bu pisliği üzerine alması yada tek sorumlu adledilmeleri yersiz ve gereksizdir. Zannediyorum burada sorun, KHB nı N.Çolağın, bu konuda defalarca uyarılması ve bu konu hakkında genel md Temel Koril tarafından dikkat gösterilmesi hususunda ikaz edilmesi ve mailinde belirttiği gibi"daha öncede bu konu ile alakalı toplanmıştık ve kararlar almıştık" demesine karşı halen KHB tarafından bu konuya hassasıyet gösterilmemesinin ajıtasyonu ve sabrın taşması durumdur. Yoksa, muhattapların anlamak istediği gibi"bakın Temel bey bize güveniyor, uçağı kaldırmama yetkisini bile bize verdi, o arkamızda" düşüncesi komik olmaktadır. Ama her ne olursa olsun eğitimdeki eksiklikte olsa, uygulatmadaki eksiklikte olsa ikisininde şuanda sıkıntısını KHB vasıtası ile eğitmenler ve kabin çekecek, bu basınç haksız yere onlara patlayacak!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000