15 Aralık 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • One ebola sonra bu..Cok basarisiz bir yonetici..Tum Turkiyeye rezil etti Thy yi
  • 128.ci dönem alelacele alınan kötü bir dönem mi dedin? Arkadaşım ben dönemin 3.cü temel sinifiyim ve basvurumdan 4 ay sonra ben eğitime başladım. Ilk önce tüm kriterleri karsiladik, türkçe kurul,ingilizce yazılı ve sözlü mülakat ki biz buna üniversite de girdik, psikolog ve sağlık kurulu. 3 Ay'a yakın da temel eğitim aldık. Bu dönemleri nerden nasıl salladın bilmiyorum ama madem bilmiyordun , öğrenmiş oldun artık.
  • Sevdim seni "real" operasyoncu olarak yorumlarını takdir ettim... Aslında dediğin gibi sorunlar belli ama sorunların üstüne gitmek yerine başka şeylerle uğraşılarak zaman kaybediliyo...kimse de kral çıplak diyecek o çocuktaki cesaret de yok...çünkü doğruyu söyleyince karşındaki yanlış adam sayısı çok olduğundan seni götürebiliyo, 4 yanlış bir doğruyu götürür hesabı...
  • BİZİM KABİN AMİRİYLE KABİN MEMURLARI YAPACAK.Başka kim varki başka bir işede yaramazlar zaten.Yolcuların hep şikayet ettiği YETERSIZ INGİLİZCE.Yabancı dil bilmedikten sonra tuvalet temizlesinler çok görmem

TEMEL KOTİL'İN KOKAN TUVALET AÇIKLAMASI VE STREISAND ETKİSİ‏

THY Genel Müdürü Temel Kotil’in, uçaklardaki kötü koku ile ilgili açıklaması bana Streisand etkisini anımsattı. Streisand etkisi, rahatsız olduğun, gizlemeye çalıştığın bir konunun, kendi açıklamanla daha geniş kitlelere ulaşması olarak biliniyor. Adını da ABD’li şarkıcı-oyuncu Barbara Streisand’dan alıyor. Barbara Streisand, bir tarihte,  havadan çekilen bir fotoğrafta gördüğü ancak kimsenin fark etmediği malikanesinin  görüntüsünün küçük bir internet sitesinde yayınlanmasına karşı dava açınca herkes o malikaneden haberdar oluyor, Streisand’ın yanlış hamlesi sonrası örtbas etmeye çalıştığı olay tüm dünyada duyuluyordu.

THY Genel Müdürü Temel Kotil’in uçakların kötü kokmasının verdiği rahatsızlığı çözmek için yayınladığı mesaj da biraz buna benziyor. Birimler arası bir toplantıyla halledilebilecek bir konu, 10 binden fazla kişiye birden mesaj olarak gönderilince haliyle o mesajlar dışarıya da sızıyor ve beşinci yıldız peşindeki THY’nin en önemli rahatsızlık konularından biri de açık ediliyordu. Yani Genel Müdür eliyle kamuoyunda THY uçakları kötü kokuyor algısı oluştu.

THY Genel Müdürü Temel Kotil’in mesajında  önemli ayrıntılar var. Kotil’in uçaklarda hijyen konusunda ne kadar hassas olduğunu biliyoruz. Bir seyahatinde ön bölümde perdedeki lekeyi görünce ‘ Bu perdeleri kaldırın’ diye talimat verip kaldırtmış ancak daha sonra uygulamada sıkıntılar olunca tekrar perdelere geri dönülmüştü.

Yani Kotil’in uçakta özellikle kabin bölümünde en küçük bir özensizliğe tahammülü yok. Tuvaletlerle ilgili açıklamasından sonra “ Koskoca genel müdürün taktığı şeye bak” türünden eleştirileri okuyunca aslında Kotil’in temizlik konusundaki hassasiyetini bilmeyenler için bu mesaj anormal gelebilir. Ancak 5’inci yıldızı alan Genel Müdür olarak tarihe geçmek isteyen Kotil’in yukarıda da anlattığım örnekte olduğu gibi temizlik konusunda aşırı duyarlı olduğunu, kabin içerisinde veya tuvalette kötü görüntü ve kokuya karşı  taviz vermeyeceğini anlayabiliriz.

Kotil’in hassasiyetini biliyoruz bilmesine de bu mesajının uygulanabilirliği nedir onu da bir sorgulamak gerekir.

O noktada Kotil’in mesajının uygulanabilir olduğunu herkes gibi ben de düşünmüyorum. Yani genel müdürün kabin amirlerine, “ Gerekirse uçağı ground edin” sözlerinin pratikte nasıl sonuçlar vereceğini az çok hepimiz tahmin edebiliyoruz. Kabin amirlerine bu bilgilendirme mesajıyla böyle bir yetki verilmesi teknik olarak zaten söz konusu olamaz.  Bir kabin amirinin, ‘Tuvalet kokuyor ben bu uçağı uçurmam’ dediğini bir düşünün… Ben düşünemedim bile!

Kotil bu mesajı yazarken, uçağın tek yetkilisi kaptan pilotun buna tepkisi ne olur mutlaka düşünmüştür.

Veya uçaktaki arızayı izah edemediğin ve uçmakta ısrar eden yolcuya ‘Tuvalet kokuyor o yüzden uçamıyoruz’ deme cesaretini hangi kabin amiri gösterebileceğini hayal etmiş midir? Böyle bir gerekçeyi sunduğun yolcunun kabin amirine tepkisini bir test edebilme şansımız olsa da görebilsek mesela!

Ya da bir bakanın, milletvekilinin, bürokratın olduğu bir uçağı sırf bu sebeple uçurmamayı deneyin…

Nasıl sonuçlar doğuracağını bir düşünün bakalım!

Esasında Temel Kotil, mesajında bu yöntemin uygulanabilir olmadığını kendisi itiraf etmiş. Aylar önce kabin amirlerine tuvaleti kokan uçağı uçurmayın yetkisini zaten vermiş. Ancak bindiği son uçağın tuvaleti koktuğuna göre, demek ki bu uçakta amir genel müdürün verdiği yetkiyi uygulamaya cesaret edememiş!

Temel Kotil, tuvaletlerdeki kokuya ilişkin rahatsızlığında sonuna kadar haklıdır. Ancak bunun çözüm yolu uçağı uçurmamak değil daha kalıcı çözümler geliştirmektir. Kotil, “ 5 yıl önce bu sorunu çözmüştük” dediğine göre demek ki bir çözüm yöntemi var. O yöntemi tekrar uygulayabilirler ancak yöntem asla kabin amirine “ Uçağı uçurmayın” demek olmamalı, çünkü bunun uygulanabilirliği ne yazık ki mümkün görünmüyor.

Son olarak bu mesajın, öncelikli görevleri uçuş emniyeti olan ( olması gereken) kabin memurları açısından ‘tuvalet temizleyicisi’ algısı yarattığı ve ‘uçan garson’ imajından yeterince muzdarip olan ekiplerin bundan ciddi rahatsızlık duyduklarını da belirtmekte fayda var.

TEMEL KOTİL'İN KOKAN TUVALET AÇIKLAMASI VE STREISAND ETKİSİ‏

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

badarisiz ~ 4 yıl önce
One ebola sonra bu..Cok basarisiz bir yonetici..Tum Turkiyeye rezil etti Thy yi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
real'e ~ 4 yıl önce
128.ci dönem alelacele alınan kötü bir dönem mi dedin? Arkadaşım ben dönemin 3.cü temel sinifiyim ve basvurumdan 4 ay sonra ben eğitime başladım. Ilk önce tüm kriterleri karsiladik, türkçe kurul,ingilizce yazılı ve sözlü mülakat ki biz buna üniversite de girdik, psikolog ve sağlık kurulu. 3 Ay'a yakın da temel eğitim aldık. Bu dönemleri nerden nasıl salladın bilmiyorum ama madem bilmiyordun , öğrenmiş oldun artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Sevdim seni "real" operasyoncu olarak yorumlarını takdir ettim... Aslında dediğin gibi sorunlar belli ama sorunların üstüne gitmek yerine başka şeylerle uğraşılarak zaman kaybediliyo...kimse de kral çıplak diyecek o çocuktaki cesaret de yok...çünkü doğruyu söyleyince karşındaki yanlış adam sayısı çok olduğundan seni götürebiliyo, 4 yanlış bir doğruyu götürür hesabı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
real ~ 4 yıl önce
Kral çıplak dioruz biz bakma dinleyen yok,senin bahsettiğin şekilde kabine gelen yetersiz insan kaynağından en çok ben çekiyorum,yolcu ne dedi anlamadım diye gelip duruyolar ama napcan ekmek yiyoruz şirket böle deyip kompanse ediyoruz,ha ben ing öğretmeniyim şirkete çok öneriler yaptk dil konsnda İK konularında ama öle bi şirket ki önündeki 5 seneyi planlayıp ne kadar uçak ne kadar adam lazım onu bile planlayamıyo,sorası malum apar topar...ama cidden büyük çoğunluğumuzun dili eğitimi çok çok yeterli ve pratik insanlarız,usul adab,kural kanun prosedur ciddiyetini bilen uygulayan insanlarız yoksa zaten 1 dk barındırmazlar en ufak hatada kapının önüne koymaya çalışıyo şirket ve cidden havada hataya yer yok,yerdeki gibi değil işler anlatamam,elbette sizin işiniz de çoook zor ama telafi ,kapatma vs opsiyonları var bizde öle bi durum yok varsa da eskidendi şimdi mecburen çok profesyonel olmak zorundasın ,yer ayağının altından kaymaya çok müsait çünkü,Allah hepimize yardmcı olsn
thy ~ 4 yıl önce
BİZİM KABİN AMİRİYLE KABİN MEMURLARI YAPACAK.Başka kim varki başka bir işede yaramazlar zaten.Yolcuların hep şikayet ettiği YETERSIZ INGİLİZCE.Yabancı dil bilmedikten sonra tuvalet temizlesinler çok görmem

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adam Uygulaması ~ 4 yıl önce
Yolcular nerenin İngilizcesini biliyorlar acaba? Hindunun, Avusturalyalının, Fransızın, Nijeryalının konuştuğu İngilizce çok farklı. Londra'nın 70 km. dışında bir yere gittim, konuşmaları anlamayınca Londra İngilizcesine döndüler de anlayabildim. Yerel ağızlar çok fazla, aynen Karadenizlinin, Güneydoğulunun, Egelinin, Azerinin ağızlarının farkı gibi. Size İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamanızı tavsiye ederim. Mesela Hollanda da herkes İngilizce konuşur ve anlaşılır. ABD'de veya İngilterede bunu bulmak zordur. İngilizce bilmeyen insanları tuvalet temizlemeye layık görmeniz çok uçuk ve ilginç. Bir daha benim dilimi konuşmayın ve böyle edepsizce yorum yapmayın.
real ~ 4 yıl önce
ingilizce öğretmeniyim ve özellikle bu aralar o kadar çok meslektaşım kabinde ki sayamam.dedğim gibi %10 luk bi kesim dil,ünv. vs şartları karşılamıyo bi de şirketin alel acele alım yaptığı 3-5 dönem var 109-110-111-116-123-128 ve en son grevde apar topar alınanlar ,bunun dışında topluluk cidden eğitimli ve kaliteli yoksa bu kadar agresif büyüyen ,tekniğin yetersiz kaldığı vs. problemleri yurtdışında zebani gibi başımıza dikilen SAFA denetcilerinden tutun tüm alel acele operasyonda eksik gedik herşeyi min ekip,tecrübesiz ekip ve dağlar gibi ikramdan arta kalan zamanla kimse kolay kolay yönetemez,iş cidden zor bi iş,yalvarırım konuşşmak yerine gelin girin,görün %10 dışında torpil yoktur ben giremezdim yoksa.Bu arada hani amirler bile öyle disoun ya şirket planlamada esneklik için özellikle de grev döneminde 5 senedir 340/777 ye geçemeyen adamları amir yaptı sınav notlarını yükseltti hatta bu ay üst tipe geçişte sınavı kaldırdı yani daha çook öle amir göreceksiniz.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000