20 Haziran 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Gencler gelecek sözü verilerek kandiriliyorlar. Iyi eğitim de iş garantisi de yalan. Maksat koltuk satmak. Tuzağa düşmeyin.
  • Ankara da elinde bir fıçı yağ ile dolaşıyor .......
  • THY nin en buyuk problemi paralelci grubun ne ilginctirki hala varlıgını surdurmsi ve bununda Ilker bey tarafından bilinmesine ragmen ve Reis'in direktifine ragmen mudahale edilmemesidir. Paralelcilerin bir imaj oyunu olarak hedef şaşırtıp Temel beye okları yönlendiriyorlar. Bu da Ilker beyin işine geliyor. Ilker bey ilk geldiğinde tüm paralecileri temizleyecekti ne oldu? Paralelcileri bıraktı, hedefi Temel beyin ekibini temizlemeye başladı, bu da kişileri paralelci suçlamasıyla yapılmakta. Gerçek paralelciler ise yatmış bekliyor! Temel beyle Ilker bey zayıflasın diye... Crypto müdürler sayesinde yine güçlendiklerinde bu sefer de Ilker beyi vuracaklar. Paralelci müdürler ve başkanların hepsi hala güven içinde çalışıyor, cunku hiçbiri atılmıyor sadece yatayda kaydırma yapılıp görevleri değiştiriliyor. Bu bir stratejimi? Strateji demek büyük bir yalan olur. Paralelcilerin hala aktif ve güçlü olduğunun kanıtı. Ilker bey şovları bırakıp, derhal Reisin direktifini yerine getirmeli..
  • herkes süprizlere hazır olsun şu anda havasından yanına yaklaşılmayanlar kim bilir koltuklarından olabilirler benden söylemesi!!!
  • Dosyalar hazırlıyor.İnsanların karısının kızının ve sevgilisinin peşine ajan takıp, sanki yanlış bir şey varmış gibi servis ediyor, şantaj yapıyor, musallat oluyor. Güya "sahiplenmediği" başparalelciyle iş tutup rakip(hasım) bildiğinin kuyusunu kazmaya çalışıyor. Güya "sahiplenmediği" başparalelci onun değirmenine hala ve göz göre göre su taşıyor. İftira timini yine saldı ortaya, iftira ediyor ettiriyor. İşin ilginci bunları onbir senedir yapıyor. Bu arada şu zamana kadar hiç yakınına yanaşmadığı partide kendine taraftar toplamaya çalışıyor. Final maçına hazırlanıyor ve kendine çok güveniyor. Unuttuğu bir şey var, sürpriz oyuncunun rakip kadroda olduğunu bilmiyor ve o oyuncunun "duran toplar"a çok iyi vurduğunu. Şimdi iyi olanın değil şeffaf ve cesur olanın kazanma zamanı. Sakın ola ki ceza sahası önünde faul yapmasın. Akıllı olsun.
  • Temel bey ile ilgili haber yaptiginizda veya saldirmaya kalktiginizda ikikere düşünün. Turk havaciligi onun sayesinde gelişmiştir. Kendisi gayet mutevazi ve beyfendi birisidir. Nezaman ne yapacagini sizden ogrenecekte degil. Iki gorunmedi sagda solda saldirmayi eksik etmiyorsunuz ramazan ayindayiz hic dusunmuyorsunuz ibadet ayi oldugunu belki sizler bundan cok uzaksiniz.
  • Temel beyin gitmesini beklerken sakın başkası gitmesin... Reisi Cumhurumuz Yıl sonu 50milyon USD'nin (Batman ve Superman reklam harcaması) hesabını sordugunda; Sevgilini niye başkan yaptın diye hesap sorduğunda; arkadaşın için sıfırdan GMY oluşturup sanal makamları niye oluşturdun diye sordugunda; hele hele yılsonundaki buyuk zararın sebebini sordugunda kim gider kim kalır hiç belli olmaz. Bu makamllar, yolundan saptınmı tepetaklak eder adamı, hele hele Reis hiç affetmez.
  • eğer birileri temel'e arka planda kal,ortada görünme,git gel maaşını al hiçbir şeye karışma demişse ve o da peki efendim diyerek emire uymuşsa kendisinde kişilik,karakter sorunu olduğu düşünülmez mi?
  • Kovsan yine de gitmez.
  • Gercekten cok sacma egitim veriyorlar Turkiyede..Benim egitimim yurtdisindan.Her ucus okulundan mezun olan tanidigim arkadaslar var.Inanmazsiniz ama bu bir gercek,her lisans var ATPL Frozen,S/E ve M/E IR var,Ama bildigim cok arkadaslarin M/E IR Egitimini almadan 3 sene evel 5000 Euro verip yapmis gibi Logbook'larini dolduran Ucus Okulari biliyorum ve simdi o arkadaslar su anda THY B737 ucan arkadaslarim cunku sadece DLR-1 gecti diye. . Adamlar ENGINE FAILURE olunca ne yapacagini bilmiyen arkadaslar.Ben butun bunlara sahitim. Benim bildigim bir Pilot,Mezun olduktan sonra bir sekilde FI olarak yada Charter,Scenic Flights,yada Ilaclamada yada Hava Taxi,Parasute Pilot olarak calisip SEASONED PILOT olarak 1500 uzerine gelince ve kendisine guvenince O ZAMAN Airlines'a basvurmasi lazim.Ve THY olsun yada diger sirketler olsun bir Pilotun UCUSUNA bakmasi lazim,cunku inanin HAVADA bir sorun cikinca SEASONED PILOT ne yapacagini az cok bilir,digerleri bilmez.Eg.FAA ATP 1500 saat uzeri Airlines'da.

Temel Kotil’i gören var mı?

Pilotluk, Türkiye’de son dönemin en popüler mesleklerinden biri haline geldi. Havacılık sektörünün beklenmedik hızla büyümesine diğer birçok alanda olduğu gibi pilot ihtiyacı konusunda da hazırlıksız yakalandık. Yıllar boyu, mevcut uçuş okullarının bozuk yapısı, kara düzen, denetimden uzak ve başıboş eğitim sisteminin sonucu olarak havayolu şirketleri bu uçuş eğitim kurumlarından mezun olan öğrencilere hep mesafeli oldu. Ancak geçen süreçte uçuş okulları  eğitim kalitelerini yükseltti, sivil havacılık denetimleri arttı ve dolayısıyla başta THY olmak üzere diğer havayolu şirketlerimiz bu okullardan mezun olan öğrencilerini istihdam etmeye başladı.

Bugün bakıldığında pilotaj eğitimi veren uçuş okulları belirli bir disiplin dahilinde programlarını yürütüyor. Peki yeterli mi? Tabiî ki değil. Hala eksikleri var. Genel anlamda kalite çıtasında yükselme gözlüyoruz ama özellikle bazı uçuş eğitim kurumlarının hem organizasyon yapılarında hem eğitmen kadrolarında hem de teknik alt yapı konularında daha çok yol katetmesi gerektiğini biliyoruz. (Son bir ay içerisinde 4 ayrı uçuş okulunun yaşadığı kırım bu tezin en somut sonucudur.)

Uçuş okullarının “ Acaba öğrenci bulabilir miyim?” sorunu yok. Pilotluk mesleğine talep her geçen gün artıyor.  Aslında talebin yüksek olması uçuş okullarının seçici davranmasına da imkan tanıyor. Geçmişte olduğu gibi ‘paran varsa gel’ sistemini de devre dışı bırakıyor. Bir takım kriterleri taşımıyorsanız uçuş okullarından eğitim alamıyorsunuz. Alsanız da devamında sistem sizi dışarıda bırakabiliyor. Bugün işsiz pilot kategorisine giren birçok kişinin aslında belirli kriterlerin gerisinde kaldıkları için işsiz olduklarını söyleyebiliriz. Eğitimini bitiren herkesin bu mesleği yapabilmesi mümkün olmadığı gibi böyle bir durum sadece pilotluk değil hiçbir meslek grubu için geçerli değildir.

Peki gelecekte ne olacak? Uçuş eğitim kurumlarına olan talep bir noktada doyma noktasına ulaşacaktır. Çünkü bugün uçuş okulları tam kapasite çalışıyor. Hatta bazıları kapasitenin üzerinde kayıt aldıkları için zaman zaman çarkı çevirmekte bile zorlanıyor. Öngörüler 2020 yılının başlarında pilotluk mesleğinin doyma noktasına ulaşacağı yönünde. O zaman sadece iyiler ve iyi eğitim alabilenler yoluna devam edecek. Diğerleri sistemin dışında kalacak. Uçuş eğitim kurumlarına kayıt yaptıranların bu öngörüyü dikkate alarak karar vermelerinde fayda olduğunu düşünüyorum. Aksi takdirde bugün sayıları yüzlerle ifade edilen işsiz pilot sayısı yakın gelecekte binlerle ifade edilebilecek hale gelebilir.

TEMEL KOTİL NEREDE?

THY Genel Müdürü Temel Kotil, uzun süredir ortalarda yok. Ne açılışta görebiliyoruz ne davetlerde ne toplantılarda… Fotoğraf karesine girse de, ağzından tek bir söz çıkmıyor.

Medya ile arası bu kadar iyi bir genel müdür sanki talimat almış gibi kameralardan uzak duruyor. Bu normal bir durum değil. Anlıyoruz ki, ya Temel Kotil kafasında THY’yi bitirdi ya da THY için Temel Kotil serüveni resmen olmasa da fiilen bitirildi. İkinci senaryo bana göre daha ağır basıyor. Temel Kotil resmen gitmedi ama filen çoktan gönderildi. Başka türlü Kotil’in bu kadar geri planda durduğu ya da durmak zorunda kaldığı bir dönem hiç olmadı. Olduysa da ben hatırlamıyorum.

Temel Kotil’i gören var mı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (46)

Dikkat ~ 2 yıl önce
Gencler gelecek sözü verilerek kandiriliyorlar. Iyi eğitim de iş garantisi de yalan. Maksat koltuk satmak. Tuzağa düşmeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gördüm ~ 2 yıl önce
Ankara da elinde bir fıçı yağ ile dolaşıyor .......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cryptolar ~ 2 yıl önce
THY nin en buyuk problemi paralelci grubun ne ilginctirki hala varlıgını surdurmsi ve bununda Ilker bey tarafından bilinmesine ragmen ve Reis'in direktifine ragmen mudahale edilmemesidir. Paralelcilerin bir imaj oyunu olarak hedef şaşırtıp Temel beye okları yönlendiriyorlar. Bu da Ilker beyin işine geliyor. Ilker bey ilk geldiğinde tüm paralecileri temizleyecekti ne oldu? Paralelcileri bıraktı, hedefi Temel beyin ekibini temizlemeye başladı, bu da kişileri paralelci suçlamasıyla yapılmakta. Gerçek paralelciler ise yatmış bekliyor! Temel beyle Ilker bey zayıflasın diye... Crypto müdürler sayesinde yine güçlendiklerinde bu sefer de Ilker beyi vuracaklar. Paralelci müdürler ve başkanların hepsi hala güven içinde çalışıyor, cunku hiçbiri atılmıyor sadece yatayda kaydırma yapılıp görevleri değiştiriliyor. Bu bir stratejimi? Strateji demek büyük bir yalan olur. Paralelcilerin hala aktif ve güçlü olduğunun kanıtı. Ilker bey şovları bırakıp, derhal Reisin direktifini yerine getirmeli..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kimler ~ 2 yıl önce
Crytoların çoğunlugu Sef ve Mudur seviyesinde Kurumsal Iletişim basta olmak uzere, Personel Bsk, Eğitim, KGBT ve guvenlik bsk'da konuslanmıs durumda.... Kurumsalın tamamına yakını, KGBT'de %40 civarı, Eğitimde sadece 2 crypto mudur ve 6 tane sef var (cok iyi gizlenmiş durumdalar ve paraelcilere kufur ediyorlar), Guvenlikte ise crypto mudur sayısı az ama sef duzeyinde fazla sayıda... Personelde ise oyle biri varki çok tehlikeli, paralelliği kanıtlanmış hala nasıl gorevde anlamak mumkun degil... Gerci bunlar buyuk ihtimalle ust yonetim tarafından biliniyordur önlem alınacaktır...
serdarokthy ~ 2 yıl önce
19 sene KGBT çalıştığım şirketten atıldıktan sonra gözüm açıldı.Ama geç oldu KGBT Başkan BAşkan yardımcıları ve müdürleri tekrar araştırsınlar.BUrada isim isim vermiyeceğim gerekirse veririm.Kim bunlar nasıl başkan başkan yardımcısı müdür oluyorlar nasıl benim gibi 19 20 senelikler köşede oturuken 5 seneyi doldurmayan çivi bile çakmayan mühendislerin sırtından geçinenler taltif ediliyorlar ve bunlara izin veren KGBT Genel Müdür yardımcısı ne işe yarıyor. ULaştırma bakanıma sesleniyorum.Madem Şeffaf demokrasi herşey ortaya çıksın.
said ~ 2 yıl önce
herkes süprizlere hazır olsun şu anda havasından yanına yaklaşılmayanlar kim bilir koltuklarından olabilirler benden söylemesi!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne mi yapıyor? ~ 2 yıl önce
Dosyalar hazırlıyor.İnsanların karısının kızının ve sevgilisinin peşine ajan takıp, sanki yanlış bir şey varmış gibi servis ediyor, şantaj yapıyor, musallat oluyor. Güya "sahiplenmediği" başparalelciyle iş tutup rakip(hasım) bildiğinin kuyusunu kazmaya çalışıyor. Güya "sahiplenmediği" başparalelci onun değirmenine hala ve göz göre göre su taşıyor. İftira timini yine saldı ortaya, iftira ediyor ettiriyor. İşin ilginci bunları onbir senedir yapıyor. Bu arada şu zamana kadar hiç yakınına yanaşmadığı partide kendine taraftar toplamaya çalışıyor. Final maçına hazırlanıyor ve kendine çok güveniyor. Unuttuğu bir şey var, sürpriz oyuncunun rakip kadroda olduğunu bilmiyor ve o oyuncunun "duran toplar"a çok iyi vurduğunu. Şimdi iyi olanın değil şeffaf ve cesur olanın kazanma zamanı. Sakın ola ki ceza sahası önünde faul yapmasın. Akıllı olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gerçekçi ~ 2 yıl önce
Temel bey ile ilgili haber yaptiginizda veya saldirmaya kalktiginizda ikikere düşünün. Turk havaciligi onun sayesinde gelişmiştir. Kendisi gayet mutevazi ve beyfendi birisidir. Nezaman ne yapacagini sizden ogrenecekte degil. Iki gorunmedi sagda solda saldirmayi eksik etmiyorsunuz ramazan ayindayiz hic dusunmuyorsunuz ibadet ayi oldugunu belki sizler bundan cok uzaksiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gördüm ~ 2 yıl önce
Hayırdır baş yağcı sen misin yoksa
kim gider kim kalır ~ 2 yıl önce
Temel beyin gitmesini beklerken sakın başkası gitmesin... Reisi Cumhurumuz Yıl sonu 50milyon USD'nin (Batman ve Superman reklam harcaması) hesabını sordugunda; Sevgilini niye başkan yaptın diye hesap sorduğunda; arkadaşın için sıfırdan GMY oluşturup sanal makamları niye oluşturdun diye sordugunda; hele hele yılsonundaki buyuk zararın sebebini sordugunda kim gider kim kalır hiç belli olmaz. Bu makamllar, yolundan saptınmı tepetaklak eder adamı, hele hele Reis hiç affetmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kamil ~ 2 yıl önce
Arkadaş iffetli bir kadının günahını alıyorsun. Hiç utanmıyor musun. Bir başkası da senin bacına dese aynı şeyi hoşlanırmısın. Muhalefet etcekseniz bel altı vurmadan adamın yaptığı işler de varsa olumsuz birşey söylersin. Niye miilletin namusuna laf atıyorsun Ahlaksız adam..
? ~ 2 yıl önce
eğer birileri temel'e arka planda kal,ortada görünme,git gel maaşını al hiçbir şeye karışma demişse ve o da peki efendim diyerek emire uymuşsa kendisinde kişilik,karakter sorunu olduğu düşünülmez mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gördüm ~ 2 yıl önce
Karakteri olan düşünür olmayan ne bilsin karatter nedir. ....
yorum ~ 2 yıl önce
Kovsan yine de gitmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dost ~ 2 yıl önce
Gercekten cok sacma egitim veriyorlar Turkiyede..Benim egitimim yurtdisindan.Her ucus okulundan mezun olan tanidigim arkadaslar var.Inanmazsiniz ama bu bir gercek,her lisans var ATPL Frozen,S/E ve M/E IR var,Ama bildigim cok arkadaslarin M/E IR Egitimini almadan 3 sene evel 5000 Euro verip yapmis gibi Logbook'larini dolduran Ucus Okulari biliyorum ve simdi o arkadaslar su anda THY B737 ucan arkadaslarim cunku sadece DLR-1 gecti diye. . Adamlar ENGINE FAILURE olunca ne yapacagini bilmiyen arkadaslar.Ben butun bunlara sahitim. Benim bildigim bir Pilot,Mezun olduktan sonra bir sekilde FI olarak yada Charter,Scenic Flights,yada Ilaclamada yada Hava Taxi,Parasute Pilot olarak calisip SEASONED PILOT olarak 1500 uzerine gelince ve kendisine guvenince O ZAMAN Airlines'a basvurmasi lazim.Ve THY olsun yada diger sirketler olsun bir Pilotun UCUSUNA bakmasi lazim,cunku inanin HAVADA bir sorun cikinca SEASONED PILOT ne yapacagini az cok bilir,digerleri bilmez.Eg.FAA ATP 1500 saat uzeri Airlines'da.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000