13 Nisan 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • temel kotil istediği yeri alacak aycı tamamen formalite
  • Rahmetli dedem derdi ki taş yerinde ağır. .. herkes yerini bilirse burada fırtınalar kopacak yorumlar olmaz. Okuyorum da herkes işi gücü bırakmış başka âlemlerden ses veriyorlar. Şimdi Sönmemiş ateşte Yeni bir meşale yandı. Mühim olan kisisel iradeden çok milli iradeye sahip çıkıp o ateşi söndürmemek yani artık bırakın olumsuz negatif eleştirileri hep birileri ötekileri demeyi de ise güce sarılıp sirkete sahip çıkın. bu ülke hepimizin bu şirkette. ...gidene teşekkür. .gelene hoşgeldin diyelim işimize sirketimize sahip çıkalım.
  • burada temel beye dil uzatarak seviyesini ortaya zevat. bu şirkette teknikte başlayarak farklı kademelerde çalıştım su anda 737 filosunda ucuyorum bu şirketin eski zihniyetide biliyorum bu yeni zihniyetide biliyoruz. eski ile yeniyi karşılaştırmak bile abesle iştigaldir. sizin savundugunuz eski türkiye 7 haziranı bilmem ama en az 15-20 sene gelmez.
  • Hamdi beyin gidişi paralel yapılanmaya alenen bizzat destek olmak, görevden alınması istenenleri geciktirmek ve kollamak (YK üyesi olduğu diğer iştiraklerde ve şirketlerde görev vermek) vb durumlar belli bir sınırı aşınca sonu kaçınılmaz oldu, kendi sonunu kendi hazırladı vesselam.

TEMEL KOTİL'E DOKUNAN YANDI!

Geçen haftanın cevap aranan en önemli sorularından biri şuydu: " Hamdi Topçu  neden istifa etti?" Hafta boyu herkes birbirine bu soruyu sordu, ancak hiçbir cevap tahminden öte gidemedi. Sanırım, kaza kırım raporu açıklanmadan istifanın sebebini kesin olarak bilmemiz de mümkün olmayacak!  Şaka bir yana, mevcut durumda istifa kararını bilen tek kişi Hamdi Topçu'dur. Diğer tüm iddialar, kesinlikten uzaktır.

Topçu, YSK'ya sunulacak milletvekili aday listesinin son gününden bir gün önce istifa edince " Acaba aday mı olacak?" denildi.  Ancak Topçu, ertesi günü beklemeden, 'Siyasete girmeyeceğim' mesajını iletti.

Peki siyasete girmeyecekse THY'nin bir numarası neden istifa etmişti? Topçu'nun o açıklamasından sonra gizem daha da arttı. Başarılı giden bir şirketin o başarıda en büyük pay sahiplerinden biri istifa ediyor ve siyasete de girmiyor!

Burada akla iki senaryo daha geliyor. Ya Hamdi Topçu, siyasi irade tarafından bir başka göreve getirilecekti ya da istifanın sebebi uzun süredir dillendirilen THY içindeki çatışmalardı. Hamdi Topçu istifa sonrasında " Bir süre tatil yaptıktan sonra eski işlerimi yeniden canlandıracağım" dediğine göre bir başka görev için şu an olasılık yok gibi...

Geriye bana göre en güçlü olasılık kalıyor. O da, THY tepesindeki çatışmaların bu istifayı hazırladığı iddiası...

Topçu açıklamasında, " Yükseklerde rüzgar sert eser" diyerek belki bunu kastediyordu. Biliyoruz ki, THY'nin en tepesindeki iki isim yani Hamdi Topçu ve Genel Müdür Temel Kotil arasında uzun süredir bir uyumsuzluk vardı. Bir kaç yıl önce dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından asprin ile tedavi edilen hastalık, son dönemde yeniden nüksetmişti. Topçu, artık Temel Kotil ile çalışmaktan hoşnut değildi, yorulmuştu. Çatışma öyle bir boyuta geldi ki, Topçu,  " Ya o ya ben" noktasına kadar geldi.

Temel Kotil, 2010 yılında görevi bırakan dönemin yönetim kurulu başkanı Candan Karlıtekin ile de benzer sorunları yaşamıştı. Hatta öyle hale gelmişti ki, aynı organizasyonda aynı fotoğraf karesine bile girmek istemiyorlar ve girmiyorlardı. Sonunda 2006 yılından itibaren THY'nin sıçrama yapmasında en önemli pay sahiplerinden olan Candan Karlıtekin, THY'deki bütün görevlerini bıraktı. Ceketini aldı, çekti gitti. Ayrılığına ilişkin tek kelime de etmedi.

İçerik ve filmin finali açısından o günkü olayla bugünkü olay birbirinin neredeyse kopyası niteliğinde... Her iki yönetim kurulu başkanı, genel müdür Temel Kotil ile anlaşmazlığa düşüyor ancak ikisinde de Kotil kalıyor, onlar gidiyordu!

Temel Kotil'in havacılık yönü dışında, siyaseten iyi bir stratejist olduğunu da bu iki olay sonrası anlıyoruz. Özellikle son dönemde Temel Kotil'in Cumhurbaşkanı'nın yurtiçi ve yurtdışındaki birçok gezisinde yer almasının, hatta Tokatlılar buluşmasında Rizeli olarak en ön sıralarda yer almasının siyaseten yakın markaj girişimlerinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki, kısa süre önce Kotil'in görevden alınmasına karar verildiği ancak birkaç hatırlı kişi ile Ankara'yı ziyaret eden Kotil'in görevden alınma kararından dönülmesini sağladığı konuşuluyor.

Bu iki olaydan da anlıyoruz ki, Temel Kotil'in siyaseten farklı dinamikleri var ve o dinamikler Kotil'i hep ayakta tutuyor. Kotil'i hedef alanlar ise bir şekilde başarısız oluyor ve gidiyor.  Özetle Temel  Kotil'e dokunan hep yanıyor.

THY'DE KİM DİRENÇ GÖSTERDİ?

Hafta içinde DHMİ'nin yeni Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım ile tanışma yemeğindeydik. Yıldırım, alışılmış bürokrat profilinin dışında bir isim. Sektör deneyimi çok fazla, açık sözlü ve idealist. Yıldırım'ı ilk olarak THY bağımsız yönetim kurulu üyeliğine atanması ile yani Mart ayı başında tanıdık. Ancak THY macerası çok uzun sürmedi. Kısa süre sonra  DHMİ genel müdürlüğü görevine getirildi. 6 Nisan'da da THY'nin yönetiminden çıkarıldı. Dolayısıyla akıllara şu soru geldi: Yıldırım, neden THY yönetimine atandı ve neden bir ay içerisinde çıkarıldı?

Bu soruyu kendisine sordum. Yıldırım'ın sözleri oldukça manidar ve bir hedefi işaret ediyordu. Yıldırım aynen şunları  söyledi: "THY yönetim kuruluna atandığımda bizimle ilgili tepkiler oluştu. Direnç oluştu. Sonuç olarak yeni dönemde yeni isimler girdi. Bu noktada bizim burada bulunmamamızın daha doğru olacağı sonucuna varıldı ve geri çekildik. Mahkeme kadıya mülk değildir ama maalesef bazı arkadaşlar böyle sanıyor. Oraya oturunca o koltuk hep onun sanıyorlar. Ama herkes gidecek. Mezarlıklar vazgeçilmez insanlarla doludur. Biz de öyleyiz. Bizi buraya getiren irade bir gün çekil dediğinde de çekileceğiz. Siz oraya gelmediniz sizin babanızın yeri değil. Birisi getirdi, birisi de götürecektir. Bunu da hazmetmek lazım. Bu başta benim için olmak üzere herkes için geçerli."

Serdar Hüseyin Yıldırım'ın bu sözlerle kimi kastettiğini anladınız mı? Ben biraz anladım. Kendisi isim telaffuz etmedi, ben de etmiyorum ancak Yıldırım'ın bu sözlerle kastettiği ismin hem mevcut rakiplerini bertaraf etme hem de gelecekte kendi koltuğuna aday olabilecek isimleri daha en baştan kurumdan uzaklaştırma konusundaki başarısını bir kez daha takdir ettim! 

TEMEL KOTİL'E DOKUNAN YANDI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

nbox ~ 3 yıl önce
temel kotil istediği yeri alacak aycı tamamen formalite

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Simyacı ~ 3 yıl önce
Rahmetli dedem derdi ki taş yerinde ağır. .. herkes yerini bilirse burada fırtınalar kopacak yorumlar olmaz. Okuyorum da herkes işi gücü bırakmış başka âlemlerden ses veriyorlar. Şimdi Sönmemiş ateşte Yeni bir meşale yandı. Mühim olan kisisel iradeden çok milli iradeye sahip çıkıp o ateşi söndürmemek yani artık bırakın olumsuz negatif eleştirileri hep birileri ötekileri demeyi de ise güce sarılıp sirkete sahip çıkın. bu ülke hepimizin bu şirkette. ...gidene teşekkür. .gelene hoşgeldin diyelim işimize sirketimize sahip çıkalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B737 ~ 3 yıl önce
burada temel beye dil uzatarak seviyesini ortaya zevat. bu şirkette teknikte başlayarak farklı kademelerde çalıştım su anda 737 filosunda ucuyorum bu şirketin eski zihniyetide biliyorum bu yeni zihniyetide biliyoruz. eski ile yeniyi karşılaştırmak bile abesle iştigaldir. sizin savundugunuz eski türkiye 7 haziranı bilmem ama en az 15-20 sene gelmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gerçek ~ 3 yıl önce
Hamdi beyin gidişi paralel yapılanmaya alenen bizzat destek olmak, görevden alınması istenenleri geciktirmek ve kollamak (YK üyesi olduğu diğer iştiraklerde ve şirketlerde görev vermek) vb durumlar belli bir sınırı aşınca sonu kaçınılmaz oldu, kendi sonunu kendi hazırladı vesselam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gerçek ~ 3 yıl önce
Ya Allah Peygamber Aşkına Hamdi Beyin etrafında bulunan ve Hamdi Beyin koruduğu,kolladığı bir tane paralelci isim söylesene.Bak ben Temel için söylüyorum.En başta Özel Kalem Müdür.Bilmiyorsan araştır.Ve daha çok var.İstersen tek tek yazarım.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000