15 Aralık 2014, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Ya Temel bey, nasıl yöneticilik bu. Yönetici adam sistem kurar, iş tıkır tıkır işler. Sende sadece denetlersin, ödül veya ceza verirsin. Nedir bu beni gecenin hangi saatinde olursa olsun arayın lafları. 20 sene önceki yönetici tipi mi kaldı Allah aşkına. Tabi sistemi kurmak içinde bu işe uygun bilgili, görgülü, donanımlı, cesur yöneticlere ihtiyacın var. Sen etrafına doldurmuşsun iş bilmezleri, sadece emir alan ve aldığı emiri aşağıdakine yarım yamalak anlatıp size gelip arzeden tipte yönetici değil, işinin patronu yönetici lazım. Ama sen bile bu saydığım vasıfta değilsin ki, öyle yöneticin olsun. Gerçi sizin gibiler o tip adamları barındırmazlar, sana alternitif olmasın diye. Velhasıl Temel bey, sizin kafadan ne köy olur ne kasaba...
  • Şirket içi atılan bir emailin bir yazar tarafından kamuoyu önünde eleştirilmesi uygun değildir. Ebola ile ilgili söylenilenlet gaf kapsamına girer,eleştirilebilir zira bir TV röportajında söylenmiştir. Ayrıca Easjet veya rynair'de genel müdürün crp telefonu tüm kabin personelinde mevcuttur ,zaman zaman arayıp bilgi verip uçağı gribinden ettikleri olur.Bu tarz , frontliner (en uç personel) 'e direk olarak diyalog sağlanmasına ,yöneticilikte "hands on approach" olarak bilinir.Birimler üzerine etkisi büyük olur fakat yüksek takip ve sabır gerektirir
  • Tgs ye alım varmı bilen yardımcı olabilirmi ??
  • Sanal ortamda hafiye ithaminda bulunan kişi hakkinda pazartesi günü cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Saygılarımla.
  • TGS ye alım varmı bilen varsa söylesin lütfen ??
  • Temel bey,kabin ekibine yakin duran,mutevazi,iyi niyetli bir yoneticidir ve kendisi herseyden once bir akademisyendir.Yazdigi dosthane mailde asla bir art niyet goremedim.Insanlarin yuzlerinde maskelerle gezdigi bir donemde bile Temel beyin bu kadar samimi davranabilmesi bile sasirtici gelirken....siz hala neyin elestirisindesiniz?
  • sadece thy'mi tüm sivil havacılığı yönetiyor. birgün yaptıklarınin kokusu çıkacak.
  • Ya sadece siz TK'i kokpitte hafiye tuttuğunmu sanıyorsunuz?Adamın her departmanda mutlaka ajanı var.Şirketi böyle yönetiyor...Stili bu.Ve asla ve asla ona gelen ilk bilgiyi ağzınla kuş tutsanız değiştiremezsiniz.O bilgi ona gore doğrdur.O yanlış bilgiyi getiren kişi dahi ya pardon ben yanlış değerlendirmişim dese dahi Temel'in görüşü değişmez.
  • sayın temel koku başka bi yerlerden de gelebilir.bi araştırın bakalım yağcı iki yüzlü kişiler mesela sizden gözüküp aslında inancı bile olmayanlar bunlar...gerci bir atasözü var ama burda yazarsam yorumum yayınlanmaz..
  • Sn.Ali Gıdık, konuyla hiç ilgisi yok ama bilginiz olsun: Thk Üniversitesi öğrencilerden ,Şubat ayında ödenmesi gereken bahar dönemi öğretim ücretlerinin (öğrenci bilgi sistemi yenileme bahanesiyle)Ocak ayında ödenmesini istiyor.Yorumu takdirlerinize bırakıyorum.

TEMEL KOTİL KÖTÜ KOKUTTU...

Bazen kendimden şüpheleniyorum. Bütün havacılık sektöründen de şüpheleniyorum. Acaba hepimiz aptalız da bir tek Temel Kotil mi akıllı diye düşünüyorum. Bu kaçıncı gaftır, bu kaçıncı düşünmeden konuşmadır ve bu kaçıncı küçük düşürmedir THY'yi?

Eminim, hatta adım kadar eminim. Terlik konusundan beri bana beslediği küskünlüğü kindarlığa dönüştürecek. Neden biliyor musunuz? Ben onun çevresindekiler gibi onu okşayıcı sözler söylemeyeceğim. Onun hoşuna gidecek sorular sorup methiyeler düzmeyeceğim.

"Dost acı söyler" derler. Ben öyle demiyorum.

"Dost; dosdoğru söyler" diyorum.

Bekleme be Temel Bey benden öyle afilli sözler. Ben dosdoğruyum. Yüreğimden geçtiği gibi söylerim ve yazarım.

Siz terlik giyeli çok oldu. Bunu bir gaf olarak görmemiştim. Bir hata olarak görmüştüm. Niye biliyor musunuz? THY gibi kurumsal bir şirketin genel müdürünün VIP gibi özel bir alandan geçmesini, üstelik kendi personelinin gözü önünden geçerek; onlara kötü olmasından dolayı hata olarak görmüştüm.

Bir diğer konu; Ebola Virüsü.

Hatırlar mısınız "Ebola Virüsü" için. "Tehlikeli değil ama bulaşırsa ölümcü olur" demiştiniz. İşte sizin gibi bir profesyonele yakıştıramadım. Ölümcül olan her şeyin tehlikeli olduğunu hepimizden daha çok sizin haykırmanız gerekirken maalesef büyük gaf ile kendinizi gülünç duruma düşürmüştünüz.

Malum, Türkiye'nin meşgul olduğu meselelerden bahsetmeyeceğim bile. Ama siz anladınız onu. Ve ben adım kadar eminim ki siz onunla çok şeyler paylaştınız ve hasbihal oldunuz. Ama o konuya gözlerimi kapattım, kulaklarımı da tıkadım. Ağzıma da kilit vurdum. İt izinin at izine karıştığı bu dönemde fazlaca söze gerek olmadığını düşünerek bir başka bilinmeyen yönünü, özellikle THY çalışanların ile paylaşmak istiyorum.

İyi dinleyin.

Bunu söylemedim derseniz, inandığınız bütün değerler sizi çarpar. Hak adına yazıyorum ki; ben bu iddiayı çok kişiden duydum. Ama maalesef yazmamak için çok direndim.

Şimdi sırası ve "cuk" oturduğu için yazmak gerekiğine inandım. Evet; Temel Kotil, THY'nin koca genel müdürü maalesef pilotlardan kendine yakın olanları hafiye gibi kullanıyor. Bir nevi onlara ajanlık yaptırıyor. Bazı pilotların da bu duruma tepki göstererek Kotil'in "Sen benim gözüm kulağım olacaksın. Kokpitte, kabinde ne olursa bana haber vereceksin" talimatını nazikçe geri çevirdiğini biliyorum.

Bir genel müdürün hafiye tutmasını değil, görevini harfiyen yerine getirmesini isterdim. Yapacak bir şey yok. Bu da Temel Kotil tarzı.

Ve son durum tesbiti. Ne demek uçak kokuyor?

Temel Kotil'in "Uçak kokuyor" mailini hayretler içerisinde okudum. Verdiği talimatları da bir o kadar yadırgadım.

Uçakta foseptik kokuyorsa bunun müsebbibi siz olmalısınız.

Kotil diyor ki; "Böyle durumda kabin amirleri uçağı uçurmasın". Hangi cesur kabin amiri buna cesaret edebilir. Hiç empati yapabildin mi Temel Bey.

Temel Bey; uçaktaki tuvalet kokusu ne zamandır "No-Go Items" oldu. Size önerim Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne başvuru yapın. Tuvalet kokularını "No-Go Items" kategorisine alsınlar. Böylece kabin amirlerinin elini güçlendirmiş olursunuz.

Kolaycılığınıza da hayran kaldım açıkçası. Yazdığınız mailde Asaf Bora ile Nevin Çolak'a görev vererek işin kolayına kaçarak üzerinizden yük atmışsınız. Kolaycılık size yakışmaz Sayın Kotil.

Hani bahsetmişsiniz ya uçağımızın kokpitinde telefon var. "Beni şu numaradan hangi saat olursa olsun arayın" diyerek olmayacak bir yol göstermişsiniz. Oysa ben beklerdim ki, siz o kokuyu aldığınızda kendiniz o kokpite geçip ve o bahsettiğiniz telefondan ilgilileri arayarak bir an evvel toplantı yapmalıydınız.

Bu kokuyu böylece kendi içinizde halleder ve bir daha kokmaması için önlem almalıydınız.

Ama siz kokuyu azaltma yerine çoğalttınız.

Kısacası olmadı Temel Bey. Benden söylemesi. Ben yine dost-doğru konuştum.

Kalın sağlıcakla.

TEMEL KOTİL KÖTÜ KOKUTTU...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (53)

boşversene ~ 4 yıl önce
Ya Temel bey, nasıl yöneticilik bu. Yönetici adam sistem kurar, iş tıkır tıkır işler. Sende sadece denetlersin, ödül veya ceza verirsin. Nedir bu beni gecenin hangi saatinde olursa olsun arayın lafları. 20 sene önceki yönetici tipi mi kaldı Allah aşkına. Tabi sistemi kurmak içinde bu işe uygun bilgili, görgülü, donanımlı, cesur yöneticlere ihtiyacın var. Sen etrafına doldurmuşsun iş bilmezleri, sadece emir alan ve aldığı emiri aşağıdakine yarım yamalak anlatıp size gelip arzeden tipte yönetici değil, işinin patronu yönetici lazım. Ama sen bile bu saydığım vasıfta değilsin ki, öyle yöneticin olsun. Gerçi sizin gibiler o tip adamları barındırmazlar, sana alternitif olmasın diye. Velhasıl Temel bey, sizin kafadan ne köy olur ne kasaba...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dost ~ 4 yıl önce
Şirket içi atılan bir emailin bir yazar tarafından kamuoyu önünde eleştirilmesi uygun değildir. Ebola ile ilgili söylenilenlet gaf kapsamına girer,eleştirilebilir zira bir TV röportajında söylenmiştir. Ayrıca Easjet veya rynair'de genel müdürün crp telefonu tüm kabin personelinde mevcuttur ,zaman zaman arayıp bilgi verip uçağı gribinden ettikleri olur.Bu tarz , frontliner (en uç personel) 'e direk olarak diyalog sağlanmasına ,yöneticilikte "hands on approach" olarak bilinir.Birimler üzerine etkisi büyük olur fakat yüksek takip ve sabır gerektirir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
acaba ~ 4 yıl önce
Tgs ye alım varmı bilen yardımcı olabilirmi ??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Sanal ortamda hafiye ithaminda bulunan kişi hakkinda pazartesi günü cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Saygılarımla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
acaba ~ 4 yıl önce
TGS ye alım varmı bilen varsa söylesin lütfen ??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tk crew ~ 4 yıl önce
Temel bey,kabin ekibine yakin duran,mutevazi,iyi niyetli bir yoneticidir ve kendisi herseyden once bir akademisyendir.Yazdigi dosthane mailde asla bir art niyet goremedim.Insanlarin yuzlerinde maskelerle gezdigi bir donemde bile Temel beyin bu kadar samimi davranabilmesi bile sasirtici gelirken....siz hala neyin elestirisindesiniz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 4 yıl önce
sadece thy'mi tüm sivil havacılığı yönetiyor. birgün yaptıklarınin kokusu çıkacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adamın işi bu ~ 4 yıl önce
Ya sadece siz TK'i kokpitte hafiye tuttuğunmu sanıyorsunuz?Adamın her departmanda mutlaka ajanı var.Şirketi böyle yönetiyor...Stili bu.Ve asla ve asla ona gelen ilk bilgiyi ağzınla kuş tutsanız değiştiremezsiniz.O bilgi ona gore doğrdur.O yanlış bilgiyi getiren kişi dahi ya pardon ben yanlış değerlendirmişim dese dahi Temel'in görüşü değişmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sn temel ~ 4 yıl önce
sayın temel koku başka bi yerlerden de gelebilir.bi araştırın bakalım yağcı iki yüzlü kişiler mesela sizden gözüküp aslında inancı bile olmayanlar bunlar...gerci bir atasözü var ama burda yazarsam yorumum yayınlanmaz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Sn.Ali Gıdık, konuyla hiç ilgisi yok ama bilginiz olsun: Thk Üniversitesi öğrencilerden ,Şubat ayında ödenmesi gereken bahar dönemi öğretim ücretlerinin (öğrenci bilgi sistemi yenileme bahanesiyle)Ocak ayında ödenmesini istiyor.Yorumu takdirlerinize bırakıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000