05 Eylül 2016, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Airporthaber tam zamanında bu adamı gündeme getirdi. Selanik göçmeni Rizeli Çağatay Fırat'ın İsviçre vatandaşlığı vardır. Kendisi havacılığın simsarıdır. Thaiairways'in Airbus 330 uçak ihalesini karıştırmıştır. Thai airways bu yüzden ihaleyi iki kez yenilemiştir. Niye her 6 ayda bir Tayland'a gider sorun. Istanbul havacılık merkezini sadece adres için kullanmaktadır. Onu en iyi Turkuaz'da çalıştırdıkları bilir. Yanında çalışanlar ağzını açmaz. Ama bunların hesabını vereceksin. Ibiza'da selfie çekmeye benzemez bu işler.
  • arkandaki siyasi güç gidince ve sizin ile ilişiğimiz kalmayınca hesap günü gelecek ne biz bu lafları yeriz ne Allah bunları senin yanına bırakır bakalım bi makamın olmayınca da aynı tavırları takınabilecek misin
  • bu söylenenlerin hepsi yapıldı ise; 1) Rektörlüğe suç duyurusunda bulunun 2)SHGM Genel Müd.'lüğü ve Ulaştırma Bakanlığına ivedilikle suç duyurunda bulunun
  • Insanlarin hayalleriyle oynamak kolaydir ama gun gelir o yiktiginiz hayallerin hesabi verirsiniz o zaman iste ben hakkimi helal etmiyorum...

"Teknisyen yapacağız" diye kandırıldılar, milyarlar cebe indi!

Yaz, yaz bitmiyor. Geçtiğimiz haftalarda Nişantaşı Üniversitesi'ni yazmıştım. Yetki almadan öğrenci kaydı yakptıklarını ve milyonları üniversitenin kasasına koyduklarını paylaşmıştım. Ne SHGM'den ne de Nişantaşı üniversitesinde tık yok. Alın size bir dolandırıcılık tarzı eğitim faciası mı diyeyim fiyaskosu mu diyeyim ne diyeyim bilemedim.

Çağatay Fırat ismini bilirsiniz. Havacılık sektörüne Türk Hava Yolları'ndan giriş yaptı. Kısa bir dönem Turkuaz Havayolları genel koordinatörlüğü yaptı. Turkuaz'ın batışı sırasında görevinin başında idi. Çoğu havacılık yöneticileri tarafından Turkuaz'ın batışının sebebi Çağatay Fırat gösterildi.

Ardından, Gökjet Havacılık Lisesi'nde duyduk adını. Ama çok geçmeden ortaklarla büyük kavgaların yaşandığı yönetimsel anlaşmazlıklarla ayrılmak zorunda kaldı ve ayırdılar.

Ve çok geçmeden İstanbul Aviation Academy adında bir eğitim merkezi açtı. Şirketin gerçek adı Hızlı Havacılık ve Eğitim A.Ş.

Konuya dönelim.

İstanbul Aviation Academy'nin sahibi Çağatay Fırat, akademi kurulduktan sonra para kazanmak, çok daha fazla kazanmak için çeşitli planlar uyguladı. Önce kabin eğitimi ile başlanan süreç teknisyen yetiştirme ile devam edecekti. Teknisyenlik önemli bir iş idi ve buraya gelecek öğrencilerden iyi para kopartılabilirdi.

Hassas nokta bulundu. Erzincan Üniversitesi Uçak Teknolojisi bölümündeki çocuklara kanca takıldı. İngilizce hazırlık sınıfı ile birlikte üç yıl okuyacak olan gençlerin beyinleri resmen yıkandı.

Kim aracılığı ile?

Çağatay Fırat, Erzincan Üniversitesi'nde bir öğretim görevlisi ie anlaştı. Ona teknik müdürlük unvanı da verdi. Ertuğrul Karatay adındaki bu hoca çocukları bir odaya topladı. Çağatay Fırat ile birlikte onlara süslü kelimeler ile istanbul Aviation Academy'de teknisyen olacakları söylendi.

Çağatay Fırat, SHGM'nin kendilerine yetki vereceğini, kısa yoldan teknisyen olacaklarını, lisans sınavının bile akademide yapılacağını söyleyerek gençlerin aklına girdi.

Bu toplantıdan sonra Ertuğrul Karatay, çocukları sürekli baskı altında tutarak teknisyenliğin yolunun İstanbul Aviation Academy'den geçtiğini başka hiçbir yerde teknisyen olamayacaklarını söyleyerek mobbing yapmaya başladı.

Geleceğini havacılıktan kazanmak isteyen Erzincan Üniversitesi Uçak Teknolojosi'nde okuyan oniki öğrenci eğitimlerine başlamadan okulla ilişiklerini keserek Çağatay Fırat ve Ertıuğrul Karatay'ın kumpası ile İstanbul Aviation Academy'e yazıldılar.

Okullarından koparılan gençlere 15 bin TL karşılığında teknisyen olacakları sözü verildi.

Ailelerin kıt imkanlarına rağmen Anadolu'nun kavruk analarının, babalarının evlatları Çağatay Fırat ve avanelerinin köpüklü sözlerine aldanarak İstanbul'un yolunu tuttular.

Tabi çocuklara hem yurt sözü hem de kurs ile yurt arasında ulaşım servisi sözü de verilmişti.

Olmadı. Hiçbiri olmadı.

Ne eğitim başladı ne yurt verildi ne de servis verildi.

Teknisyen kursuna geldiğini sanan gençler, Kemal Sunal filmlerini aratmayacak bir durumla karşı karşıya geldiler.

Teknisyen eğitme izni alamayan Çağatay Fırat, çocukları ingilizce eğitimi ile oyalama yoluna gitti. Belli bir süre bu oyalama taktiği tuttu.

Ancak zaman ilerledikçe süslü kelimelerin yerini gergin sorular almaya başladı. Çocukların gazını almak için çeşitli toplantılar yapılarak bir şekilde ikna edildiler.

Ancak SHGM'den izin bir türlü çıkmadı.

Öğencilerden alınan para cebe inerken eğitim verilemedi. Bazı öğrencilerin mağduriyetleri çalıştırılarak giderilmeye çalışıldı. Kurs için alınan para yetmezmiş gibi çalışma ücreti de verilmedi. Üstelik aylarca sigorta girişi de yapılmadı. Tabi bu iddialar kursiyer öğrencilere ait.

Çağatay Fırat, iddiaları yalanladı. Topu Ertuğrul Karatay'a attı. Ama kendisinin Erzincan'a gidip öğrencilerle toplantığı yaptığına dair iddiaya cevap veremedi.

Şimdi soruyorum. İddialar yalan ise Erzincan'a gidip öğrenciler ile toplantı yaptınız mı? Ertuğrul Karatay'a yüklediğiniz suç için siz çanak tutmadınız mı?

Ve SHMG'ye sorular. Bu çoçukların haklarını kim koruyacak. Önüne gelen okul açarken siz hangi görevi üstleniyorsunuz?

Geçmiş dönemlerde yazmamıza rağmen işleme almadığını ve daha sonradan yetkilerini iptal ettiğiniz teknisyen vakaları ortada dururken, bu tip konulara neden sessiz kalmayı tercih ediyorsunuz?

Önemli Not: Yazıda adı geçen Ertuğrul Karatay beni arayarak konuyla ilgili önemli açıklamalar yapmıştır. Bu açıklamalar önümüzdeki hafta bu sütunlarda olacaktır. 

"Teknisyen yapacağız" diye kandırıldılar, milyarlar cebe indi!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (276)

Selanikliye ~ 1 ay önce
Airporthaber tam zamanında bu adamı gündeme getirdi. Selanik göçmeni Rizeli Çağatay Fırat'ın İsviçre vatandaşlığı vardır. Kendisi havacılığın simsarıdır. Thaiairways'in Airbus 330 uçak ihalesini karıştırmıştır. Thai airways bu yüzden ihaleyi iki kez yenilemiştir. Niye her 6 ayda bir Tayland'a gider sorun. Istanbul havacılık merkezini sadece adres için kullanmaktadır. Onu en iyi Turkuaz'da çalıştırdıkları bilir. Yanında çalışanlar ağzını açmaz. Ama bunların hesabını vereceksin. Ibiza'da selfie çekmeye benzemez bu işler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gün gelir hesap döner ~ 1 ay önce
arkandaki siyasi güç gidince ve sizin ile ilişiğimiz kalmayınca hesap günü gelecek ne biz bu lafları yeriz ne Allah bunları senin yanına bırakır bakalım bi makamın olmayınca da aynı tavırları takınabilecek misin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kargamel ~ 1 ay önce
bu söylenenlerin hepsi yapıldı ise; 1) Rektörlüğe suç duyurusunda bulunun 2)SHGM Genel Müd.'lüğü ve Ulaştırma Bakanlığına ivedilikle suç duyurunda bulunun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İşte O ~ 1 ay önce
Merak etmeyin kardeşim. Âlâsını yapacağız inşallah. Siz sadece makamınızda oturun ve seyredin. Saygılar.
Yu ~ 1 ay önce
Insanlarin hayalleriyle oynamak kolaydir ama gun gelir o yiktiginiz hayallerin hesabi verirsiniz o zaman iste ben hakkimi helal etmiyorum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000