02 Haziran 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Ben 18 yasidayim, hollandada yasiyorum ve buyuk hedevim var pilot olmak, 2-3 sene sonra turkiye'ye kesin dunus yapmak istoyuruz, turkiyede ben pilot akademisine basvur yapabilirmiyim?? Turkcem iyi satece yazmam biraz yanlis? Bana acele yorum gunerin Saygilar, Kaan
  • arkadaşlar ben bu yıl işletmeyi bitirdim ama bu alanda devam etmiycem oxford aviation academy de atpl lisansı almayı düşünüyorum 1500 saat uçuş veriyorlarmış parası da yüksek tabi ona göre 100000€ civarında sizce değer mi yorumunuz nedir
  • Bu yorumlari okuyunca acaba yanlis bolumu mu okuyorum diye dusunuyorum. Gercekten bu kadar pilot issiz mi?
  • THY İLE LUFHANSA ORTAK ŞİRKET KURACAKLARMIŞ.UZAK MESAFE UÇUŞLARI İÇİN ..ACABA THY YAVAŞ YAVAŞ ALMANLAŞIYORMU .. ? TÜRK PİLOTLAR İÇİN YENİ BİR HAVA YOLLARI ŞİRKETİMİ KURULACAK...? ÇÜNKÜ GENÇ VE İSTEKLİ PIRIL PIRIL TÜRK PİLOTLAR ŞU AN BOŞTA VE THY' YE GİRMELERİDE GİTTİKÇE ZORLAŞTIRILIYOR...HANGİ AKLA HİZMET EDİLİYOR ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL..ÜÇÜNCÜ HAVA LİMANI GERÇEKLEŞMESİNİN ALMANYANIN HAVA TAŞIMACILIĞINDA KAZANCINI DÜŞÜRECEĞİ KESİN LAKİN ADAMLAR AKILLI YENİ GİRİŞİMLERLE THY 'YE YERLEŞMEYE VE ŞİRKETLEŞMEYE BAŞLADILAR...ADALETLİ,AKILLI,VE DÜRÜST BÜROKRAT VE SİYASETÇİLERİMİZİN NELER YAPACAĞINI ÇOK MERAK EDİYORUM...HAVACILIĞI SEVEN VE GENÇ PİLOTLARIMIZIN BOŞTA OLMASINA CİDDEN ÇOK ÜZÜLÜYORUM,THY İLE DÜNYA MARKASI OLARAK ÖĞÜNENLERE, KENDİ PİLOTLARINA GÜVENİP ,ÖĞÜNMELERİNİ ÖNERİYORUM..PİLOTLARIMIZI AYAKTA ALKIŞLIYORUM...
  • BÜTÜN YORUM YAPANLARA BİR SORUM VAR LUFHANSA HAVA YOLLARINDA ALMAN PİLOTLARDAN BAŞKA HANGİ ÜLKE PİLOTLARI GÖREV YAPIYOR.?
  • Bu ulkede ne zaman GENEL HAVACILIK GELİŞECEEEEK o zaman bütün dertler BİTECEEEEK...
  • Bende okudum seninkide dahil ,bende sana hakverdim(!)
  • arkadaslarim butun yorumlari okudum ve THY nin neden yabanci pilot aldigini anladim:))
  • Çalışan bilen görev alır yaparsan canın yanmaz. arkanda yolcu taşıyorsun.Anlaşılan sen ögretmen sünnetsizolsun,SIRP ALMAN ,YUNAN istiyorsun.....
  • THY DE simdi anadolu univ mafyasi varmis.yas ortalamasi 30, Kendi aralarinda grup yapmislar,1-2 yillik kaptan hepsi hoca olup milleti caktiriyorlarmis.Biri gidince, yerine arkadasini geciriyorlarmis ki saltanat devam etsin..Bir ara asker mafyasi vardi sonunu gorduk. Herkes eninde sonunda yaptigi kotulukleri oder...Onlari temizledik bunlarida yakinda temizleyecegiz evelallahin izniyle.

TC VATANDAŞIYSAN THY’DE PİLOTLUK HAYAL!

Türk Hava Yolları’nın özellikle uçuş işletmede uyguladığı insan kaynakları politikasını bir türlü anlayamıyorum. İşe alım konusunda uygulanan kriterler, işe alınacak kişinin kim veya hangi ülke vatandaşı olduğuna göre değişiyor. Alım konusunda net bir standart yok. Kriterler duruma göre, kişiye göre sürekli değişkenlik gösterilebiliyor. Bu değişiklikler kişinin bireysel özelliklerinin yanı sıra uyruğuna göre de değişiyor.

Eğer sağlam bir torpil bulamadıysanız, ailede pilot yoksa (babanız, dedeniz) bunların yanına bir de Türk vatandaşı iseniz ve buna rağmen THY’de pilotluk yapabiliyorsanız şanslısınız!

THY’nin pilot alımında gözettiği kriterlerin önemli bir kısmını yukarına saydıklarım oluşturuyor. Eğer bunlara sahip değilseniz sizi çok ağır bir eleme süreci bekliyor ve o süreç olağanüstü yetenekleriniz yoksa genelde olumsuz sonuçlanıyor.

Daha da can acıtan durum, siz binlerce dolar harcayarak aldığınız lisansı ve üstüne yine ciddi para ödeyerek aldığınız tip eğitimine rağmen THY’nin kapısında beklerken, sizden DLR, Level 4 İngilizce ve üniversite mezuniyeti şartları istenirken bir anda onlarca tip eğitimi olmayan bir çoğu lise mezunu, DLR’dan muaf, ana dili İngilizce olmamasına rağmen Level 4 seviyesi sorgulanmadan sadece Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşımadıkları için THY’nin kapısından kolaylıkla içeri girebiliyor. Bu da sizin canınızı bir kat daha acıtıyor ve isyan noktasına geliyorsunuz. Ancak elinizden bir şey gelmiyor. Başvurunuz reddedildiği için bir yıl daha THY’ye başvuramıyorsunuz ve sürenin sonunda şansınızı tekrar denemek zorunda kalıyorsunuz. Eğer yine başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa üzerine bir yıl daha bir yıl daha beklemek zorundasınız. O sürede pilot lisansı olan biri hangi işleri yapabilir onu düşünüyorsunuz.

Belki banka kredisiyle aldığınız kredinin geri ödemesini bile karşılamayacak maaşlara iş bulacaksınız ancak o da sizin için yeterli olmayacak. Şansınızı başka havayolu şirketlerinde denemek isteyeceksiniz ancak onlar da size tip eğitimi satmak isteyecek, tip eğitiminiz varsa satacağı adayları tercih edecek. Siz yine ortada kalacaksınız. Ve siz içinizden şunları geçireceksiniz: “ Keşte TC vatandaşı yerine bir başka ülke vatandaşı olsaydım”

Haksız da değilsiniz çünkü THY’nin insan kaynakları politikası pilotlar için bilinçaltında bu düşünceyi enjekte ediyor. Resmi olarak dillendirilmese de içerde alım yapanlar başvuru sahiplerine, “ Başka ülke vatandaşlığınız yok mu? O pasaportunuzla başvurun” diyor. Yani Türkiye’de bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına işe girebilmeleri için başka ülke vatandaşlığınız varsa o pasaportunuzla başvurun diye tüyo veriyorlar! Bütün bunlar da bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları’nda oluyor. Garip değil mi?

THY’DEN FIKRA GİBİ EĞİTİM!

Türk Hava Yolları bir yıl kadar önce Aydın’da akademi kurdu ve pilotaj eğitimlerine başladı. Bir grup pilotaj öğrencisi ( ilginçtir ki hepsi Türk) eğitimlerini Aydın’daki Çıldır Havaalanı’nda devam ettiriyor ancak henüz orada sistem tam oturmadığı için bir takım aksaklıklar da yaşandığı kulağımıza geliyor. Duyduğuma göre eğitim uçaklarını Aydın’a gönderen THY, henüz pilot adaylarının eğitimi için Çıldır Havaalanı’na simulatör koymadığı için pilot adayları simulatör eğitimleri için İstanbul’a getiriliyor. Gruplar halinde ya eğitim uçaklarıyla ya da İzmir’den tarifeli uçaklarla öğrenciler İstanbul’a taşınıyor.

Öğrencileri her seferinde birkaç saatlik simulatör eğitimi için İstanbul’a taşımanın (taşımalı eğitim sistemi gibi) hem maliyet hem de vakit kaybı olduğu ortada. Ancak THY yönetimi nedense bölgenin en büyük uçuş okulu diye lanse ettiği uçuş okuluna milyonlarca dolar yatırım yapıyor ancak bir kaç yüz bin dolarlık basit bir simulatör koyamıyor ve onca öğrenciyi İstanbul’a taşıyor. Teşbihte hata olmaz. Tabiri caizse bu aynen şuna benziyor:  THY bıçağı öküzün yanına değil öküzü bıçağın yanına götürüyor.

TC VATANDAŞIYSAN THY’DE PİLOTLUK HAYAL!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (114)

kaan ~ 3 yıl önce
Ben 18 yasidayim, hollandada yasiyorum ve buyuk hedevim var pilot olmak, 2-3 sene sonra turkiye'ye kesin dunus yapmak istoyuruz, turkiyede ben pilot akademisine basvur yapabilirmiyim?? Turkcem iyi satece yazmam biraz yanlis? Bana acele yorum gunerin Saygilar, Kaan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yılmaz ~ 3 yıl önce
arkadaşlar ben bu yıl işletmeyi bitirdim ama bu alanda devam etmiycem oxford aviation academy de atpl lisansı almayı düşünüyorum 1500 saat uçuş veriyorlarmış parası da yüksek tabi ona göre 100000€ civarında sizce değer mi yorumunuz nedir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ogrenci ~ 4 yıl önce
Bu yorumlari okuyunca acaba yanlis bolumu mu okuyorum diye dusunuyorum. Gercekten bu kadar pilot issiz mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
?HY...... ~ 4 yıl önce
THY İLE LUFHANSA ORTAK ŞİRKET KURACAKLARMIŞ.UZAK MESAFE UÇUŞLARI İÇİN ..ACABA THY YAVAŞ YAVAŞ ALMANLAŞIYORMU .. ? TÜRK PİLOTLAR İÇİN YENİ BİR HAVA YOLLARI ŞİRKETİMİ KURULACAK...? ÇÜNKÜ GENÇ VE İSTEKLİ PIRIL PIRIL TÜRK PİLOTLAR ŞU AN BOŞTA VE THY' YE GİRMELERİDE GİTTİKÇE ZORLAŞTIRILIYOR...HANGİ AKLA HİZMET EDİLİYOR ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL..ÜÇÜNCÜ HAVA LİMANI GERÇEKLEŞMESİNİN ALMANYANIN HAVA TAŞIMACILIĞINDA KAZANCINI DÜŞÜRECEĞİ KESİN LAKİN ADAMLAR AKILLI YENİ GİRİŞİMLERLE THY 'YE YERLEŞMEYE VE ŞİRKETLEŞMEYE BAŞLADILAR...ADALETLİ,AKILLI,VE DÜRÜST BÜROKRAT VE SİYASETÇİLERİMİZİN NELER YAPACAĞINI ÇOK MERAK EDİYORUM...HAVACILIĞI SEVEN VE GENÇ PİLOTLARIMIZIN BOŞTA OLMASINA CİDDEN ÇOK ÜZÜLÜYORUM,THY İLE DÜNYA MARKASI OLARAK ÖĞÜNENLERE, KENDİ PİLOTLARINA GÜVENİP ,ÖĞÜNMELERİNİ ÖNERİYORUM..PİLOTLARIMIZI AYAKTA ALKIŞLIYORUM...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
?HY................. ~ 4 yıl önce
BÜTÜN YORUM YAPANLARA BİR SORUM VAR LUFHANSA HAVA YOLLARINDA ALMAN PİLOTLARDAN BAŞKA HANGİ ÜLKE PİLOTLARI GÖREV YAPIYOR.?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Bu ulkede ne zaman GENEL HAVACILIK GELİŞECEEEEK o zaman bütün dertler BİTECEEEEK...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Bende okudum seninkide dahil ,bende sana hakverdim(!)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
arkadaslarim butun yorumlari okudum ve THY nin neden yabanci pilot aldigini anladim:))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
anadolu maf. Sına ~ 4 yıl önce
Çalışan bilen görev alır yaparsan canın yanmaz. arkanda yolcu taşıyorsun.Anlaşılan sen ögretmen sünnetsizolsun,SIRP ALMAN ,YUNAN istiyorsun.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anadolu mafyasi ~ 4 yıl önce
THY DE simdi anadolu univ mafyasi varmis.yas ortalamasi 30, Kendi aralarinda grup yapmislar,1-2 yillik kaptan hepsi hoca olup milleti caktiriyorlarmis.Biri gidince, yerine arkadasini geciriyorlarmis ki saltanat devam etsin..Bir ara asker mafyasi vardi sonunu gorduk. Herkes eninde sonunda yaptigi kotulukleri oder...Onlari temizledik bunlarida yakinda temizleyecegiz evelallahin izniyle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adalet ~ 4 yıl önce
Zulüm ile abad olanın ahiri berbad olurmuş. 3 günlük dünyada başkasına kıyak çekmek için bir başkasının ekmeğine kan doğrayanlar ne bu dünyada ne diğerinde iflaf olmazlar! Herkez kendine eder. Öte yandan dediğiniz gibi bir temizlik yapılacaksa ve adalet sağlamaksa niyeti Mevlana demiştir. Kula bela gelmez Hak yazmadıkça, Hak bela yazmaz kul azmadıkça. Hak kuldan intikamı kul ile alır. Dini irfanı bilmeyen bunu kul etti sanır. Hak, hukuk, adalet..
@@@ ~ 4 yıl önce
Anadolu mafyası kimmiş isim yazın buraya gereği neyse yapalım beyler

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000