01 Mayıs 2013, Çarşamba
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • sayin sefa inan.grev uygulamasi basladiktan sonra mi yazmayi dusunuyorsunuz? en dogal personel haklarini dahi geri goturmeye calisan,yargitayca ise iadeleri onanmis 305 personelini ise geri dondurmeyen hamdi topcu artik elini vicadanina koymalidir.bu zulum artik sona ersin.turkiyenin gururu bir sirketi greve surukleyen thy yonetimi aklini basina almalidir. saygilar
  • Herşey bi yana yazarımız yarı doğru yarı yanlış olabildiğince kulaktan dolma araştırmadan uzak davranış ve ürünü olan yazılarla güzel laf salatası yapmış. Peki tamam emeğine sağlık hep yazılardan ve yazılan adam kadın şirket okul kurum kuruluşa Yorum yapmayalım bu seferde bir ilk olsun yazana bi eleştirimiz olsun dimi. Peki bayıltıcı silah oyuncak mı oluyor sen hiç bayıltıldın mı yada ölmeyide bayılmak mı sanıyorsun. Maaş pozisyon masa isim ünvan için yazayımda yazmış olayım deme istersen Sefa Bey. Konu sadece bayıltıcı silahın oyun olup olmadığı değil orası tarzının ip ucu... Neyse
  • Söylediğiniz davranış biçimi zaten çalışanın asli görevleri,ve görev tanımlarında yazar.Buna uygun davranmayanların tesbiti halinde iş akdine son verilir.İşverenin de sorumluluğu günü gelince maaşları ödemektir.Şirketleri kuranlar kac milyon yatirimla kurarsa kursun vatandaşa iş imkanı,iyilik olsun diye mi kuruyor milyonlarıma milyon katayım diyemi kuruyor.(Devlet kredisi abidik gubidik cabası).İyi günde kar paylaşılmaz,nedense kötü günde yokluk paylaşmaya bir sınır istemek vefasızlık olur.Ayrıca UÇUŞ EMNİYETİ kılıf değildir. Siz nerede havacıysanız siz ve camianız Allaha emanet olunuz.
  • Türkiye düne kadar asker devleti idi artık polis devleti oluyor.Türkiye ne zaman gerçekten Türk vatandaşının oldu ki gerçek demokrasi olsun? Altuğ hocamın dediği gibi:"Türkiye'de demokrasi olsa idi vatandaş bu kadar ezilmezdi.Türkiye'de demokrasi falan yok , Türkiye'de parası olanın her istediğini pervasızca yapabildiği PARAKRASİ var."Ne güzel oturuyor Altuğ hocamın tanımı...
  • Yorumlari okuyorumda hic kimse sirket sahiplerini dusunmuyor, herkez sanki sosyalist turkiyede yasiyormusuz gibi iscinin , teknisyenin, pilotun, hostesin hakki diye tutturmus gidiyor. Bunun Yaninda sSefa Inanda sanki birilerinden para almis gibi Sagayi durmadan kotuluyor. Hic dusundunuzmu sizler o sirketleri kuranlar kac milyon yatirimla kuruyorlar diye ?? Benim iscim diyerek mas derdine dusmusler hic dusundunuzmu bu adamlarin batip giden milyonlarini ?? Sayin pilot maasini dusunurken hic dusundunmu acaba bu ucusta 200 lt yakit tasarrufu yapip sirkete faydali olayim diye, sayin hostes hic dusundunuzmu ikramda savurganligi onleyip nasil tassaruf yarim diye ?? sayin teknisyen hic dusundunuzmu bu lastikler 5 ucus daha musaittir simdi atmayalim diye ?? Dusunmezsiniz cunki sizi sadece cebinize girecek maas ilgilendirir. Herseyede kilif uydurursunuz ucus emniyeti diye.Yatirimi yapan sirket sahibinin milyon dolarlari ucar gider sizler hala yatirimciya camur atmaya devam edersiniz.
  • skyda çalışmıyorum ama geç de olsa maaş aldıklarını biliyorum bu maaş yalanlarını atanar skyda çıkarılan personelin intikam çığlıkları
  • Bir şirkette mali sorun yaşanıyorsa, o şirkette uçuş emniyetinden söz etmek mümkün değildir, çok doğru peki SKY? 6 aydır maaş alamıyoruz ve Airporthaber Sky yorumlarına sansür uyguluyor!
  • thy taşeronlaştı uçak teknisyeni 1600 tl maaşla çalışıyor...mng desen orayı da thy satın aldı..pegasus desen adama ihtiyacı yok..allah tüm uçak teknisyenlerinin yardımcısı olsun.sektörün durumu hiç iyi değil..
  • Kayıtlı/ kayıtsız İranlı ortaklara.... Güllük gülistanlık görülen firmalara......halen kuruluş izni veya AOC bekleyen firmalara...... Tüm camiamız dikkat etmelidir

TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNDÜREN ŞİRKETİMİZ

 

Bir şirkette mali sorun yaşanıyorsa, o şirkette uçuş emniyetinden söz etmek mümkün değildir.  Bu haftaki köşe yazıma, bu kadar keskin bir sözcük eşliğinde başlamamamın bir çok nedeni var. Ancak, şimdi bu konuda eski defterleri karıştırıp, yazımın uzamasına neden olmak istemiyorum. Çünkü yazımı okuyan havacıların, benim bu ilk satırda yazdığım keskin anlatımın aksine düşüneceklerini hiç sanmıyorum.

2 Temmuz 2012 tarihinde yazmış olduğum (ÇİFTE STANDARDIN AĞA BABASI) köşe yazısında; bu konuyu yine dile getirmiş ve SAGA’ya yapılan bir ayrıcalığa dikkat çekmiştim.

2004 yılında, Binali beyin bakanlığı zamanında kurulmuş bu şirketimiz, İlgili yasal yönetmeliklerimiz gereği; en az 3 uçağı filosunda bulundurması gerekmesine rağmen, bir dolu ayrıcalıklar ve ekstra verilen sürenin bitmesine karşın, tüm sektörün gözü önünde;  Onur Air’in bir uçağını kiralık olarak bünyesine almış gözüküp, suni teneffüsle hayata döndürülmüştü.

 Binali Bey zamanında kurulan Turkuaz Havayolları, 5 uçağı olmasına karşın “finansal bozukluk var” diyerek kapatılmışken, SAGA’nın 2 uçağa düşmesine ve finansal bozukluğuna karşın kapatılmaması ve SHGM’nin bilgisi dâhilinde hülleye sessiz kalınmasını çifte standardın ağa babası olarak tanımlamıştım.

Sivil havacılığımızın ilerlemesini, yolcu ve uçak sayısına bağlayarak tribüne oynamayı sürdüren siyasilerimiz, 2003-2012 yılları arasında açılmış hangi şirketimizin sağlam adımlarla ilerlediğini söyleseler de, biz de öğrensek!

Bu torpilli kayırmaca içeren politikalara, bir bakış da uçuş emniyeti bakımından atalım;

Bu tür finansal sorun yaşayan şirketlerde, uçuş emniyet ve güvenirliliği konularına her zamankinden daha çok önem vermek gerekir. Bu tür şirketler, kendilerini batmaktan kurtarsalar bile, uzun süre deneyimli personel sıkıntısı çekerler. Kolay, kolay Kaptan, F/O ve Teknisyen gibi, olmazsa olmaz kadrolarını doldurabilmeleri uzun zaman alır.

Uçaklarının bakımlarını en ucuz şekilde yaptırmak veya bakım sırasında görülebilen birçok Non routine işlemleri görmezden gelebilirler. Kısaca; bakım konularında bir dolu illegal atraksiyonlar içerisinde bulunabilirler.

SHGM,  Isparta kazası adı altında tüm Türk halkının hafızalarında yer eden ve hala davası sürdürülen World Focus şirketinin bakım konusundaki yanlışlarını aklından hiç çıkartmamalıdır. Çünkü aynı ekonomik sıkıntı, o zaman World Focus ‘ta da yaşanmasına rağmen, bir şekilde uçakları uçurulmuş ve adeta kazaya davetiye çıkarılmıştı.

Bakalım yine 2003 yılından sonra kurulan ve kapılarına kilit vurulan Best-Turkuaz-FLY-Tarhan Tower-Golden isimli şirketlere bir yenisi mi eklenecek? Yoksa, yine kayırmacı tutum devam edecek mi? Birlikte göreceğiz.

Aslına bakacak olursanız; hiçbir şirketin kapanmasını arzu etmem. Ancak, çalışanların maaşları aksatılmadan ödenmesi gerekir. Ya, bu işi yapacaksınız, ya da; kepengi indireceksiniz. Örneğin;  SAGA’dan toplamda ödenmemiş 8 aylık alacakları bulunan teknisyenler var. Pilotlarından kabin ekibinden alacakları olan var mıdır bilmem ama teknisyenleri bilirim.

SAGA’nın bir kiralık A-320’si var, o bu aralar Libya’ da uçuyor. Geriye kaldı 2 adet A-310/300. Bunlardan birine İranlı, SAGA’dan alacağına karşılık el koymuş bekletiyor. (SHGM bu uçağı kurtarma operasyonu yapmış diye duyumlar var…)

Geriye kalan 2.ci A310/300 ise; MNG hangarında duruyor. Bu MNG hangarında duran uçağın iki motoru da kiralık olduğundan, sökülüp geri yollanacakmış. Yani SAGA bu gün itibarı ile kiralık tek A-320’ si ile Libya’da uçuyor.

Kendi uçaklarının İran ‘da el konulanı ne olur bilemiyorum. (Sanırım SHGM bir şekilde iki tarafı anlaştırmıştır…)  Diğer, A 3100/300 motorsuz uçamayacağına göre, acilen yine kiralık iki motora ihtiyacı var. Bu durumda ki bir şirkete, kimse motor vermez.

Piyasaya ve yurt dışına olan borçları var ve bir çok hacizli mallarının olduğu söylenmekte. Özellikle bankalarla sorunlar yaşanmakta.  Hatta THY’ye bile borçları olduğu söyleniyor.

Kısaca durumları iç açıcı görünmüyor.

SAGA’ya yönelik hangi haber çıksa, bir dolu alacaklı çalışan başlıyorlar yorum atmaya. Bazı çalışanlar, şirketten ayrılıp başka şirkete geçmiş olmalarına rağmen, alacaklarını alamadıkları söylemektedir. Hatta SAGA’nın bir çok ülkeye borcu olduğu, yine gelen duyumlar arasında.

Kısaca SAGA’da değişen pek bir şey yok. Taşıma suyla değirmen ne kadar dönebilir ki?

Şüphesiz, bir havayolu şirketinin kapanmasından kimsenin bir çıkarı olamaz. Bu, Türk sivil havacılığı adına da üzücü ve puan kaybettiricidir. Ancak, kim ne derse desin; çalışanların haklarını alamadığı hangi şirket olursa olsun, ben kapanmasından yanayım. Çünkü bu tür çalışanların maaşlarını aksatan şirketler, diğerlerine kötü örnek oluşturuyorlar. Bir başka şirket, çalışanlarına maaş ödemesi yapmadığında; “bakın SAGA’da aylarca maaş veremedi, ne var? Her şirketin başına bu tür durumlar gelebilir” diyeceklerdir.

Vur abalıya dercesine, emekçinin üç kuruşluk hakkını vermeye imtina edenler, uçak bakımı gibi yaşamsal önemi olan durumlarda, ne yaparlar? Sizlerin yorumlarına açıyorum.

Çalışanlara olan borçlarını ödemeyen, hala patron edaları ile ortalıkta dolananların, (yine aldığım duyuma göre; SAGA ortaklarından Abdulkadir Kolot ve akrabası Musa Alioğlu’nun) birlikte Kıbrıs’ta oteli olduğu söylenmektedir. Bu duyumlar doğru ise, onlara sadece PES yani! Diyerek; muhatap bile olmayıp, yazı bile yazmamak lazım.

Umarım SHGM bu ikinci defa verdiğim mesajı alabilmiştir.

Az kalsın unutuyordum. Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA)’nın, gelenekselleşmiş olan 26 Nisan da kutlanan Dünya pilotlar günü etkinliklerinden biri olan kutlama gecesine katıldım. Güzel bir geceydi

Bu gecede TALPA Başkanı, Gürcan Mantı; bir dahaki sene çok muhteşem bir 26 Nisan yaşanacağını belirtti. Neden ve nasıl diye sorduğumda ise, Uluslararası üyeliği bulunan TALPA’nın gelecek seneki kutlama gecesinde, dünyadaki diğer pilot derneklerinin temsilcilerinin de bulunacağı bir geceye damga vuracaklarını anlattı. Bu çok masraflı olacak geceye, kimler sponsor olur ve nasıl bir organizasyon yaparlar, bunu zaman gösterecek. Bu zor ve bir o kadar da meşakkatli organizasyon, umarım başarılı olur. Bu konuda TALPA’ya önerim, bu tür uluslararası bir organizasyonda mutlaka profesyonel yardım almaları olacaktır.

Bu gecede SHGM Genel Müdürü Bilal Ekşi ile de kısa da olsa bir sohbet ortamı buldum. Nasılsın, iyi misin gibi klasik soru ve cevaplardan sonra, Bilal bey geçen hafta yazdığım “TOMMİKS” başlığı ile eleştirdiğim “uçaklarda silahlı polis bulundurma” konusuna geldi.

Bilal Bey bu uygulamanın İsrail’de de yapıldığından ve polislerde özel silah olacağından bahsetti. Ben de kendisine; Türkiye eğer İsrail gibi sevilmeyen ve bol düşmanı olan bir ülke olduysa, yandık diye biraz siyasi bir cevap verdikten sonra, bu özel silahın ne olduğunu sordum.

Bu özel silah, bayıltıcı tabanca imiş. Ben de özel silah denirken, bu söylemin içinin doldurulması gerektiğini, aksi takdirde; özel silahtan ben daha etkili ve tesirli bir silah da anlayabileceğimi, yani ucu açık bir söz olduğunu söyledim.

Demek ki, “oyuncak tabancalı polislerimiz” bazı uçuşlarda görev yapacak gibi görünüyor.  Bu bayıltıcı silah için polise niye gerek olduğunu, bunu hala anlayamadığımı, Bilal beyle birlikte olabilmek ve ona “Arz ı endam” etmek için dolaşanlar nedeniyle sormaya zaman bulamadım. Bu tipler, “yani önü üç düğme ilikli zatlar” her dönemde kim SHGM Genel Müdürü ise orada aynı pozisyonda oluyorlar. Bilal beyin dikkatine sunulur.

Sevgili Bilal Bey;  bu, oyuncak bayıltıcı yani ateşli silah kategorisinde olan tabanca için illaki polis olma koşulu mu  var? Bu oyuncağı, kabin memurlarından biri de kullanabilir. Ayrıca bu hava korsanları bu silahın bayıltıcı olup olmadığını nereden bilecek? Polis tabancasına asıldığında, korsan da mutlaka tabancasına asılacak ve gerçek mermi ile polisimize ateş edecektir. (Korsan da tabanca yoksa zaten polisimiz tabancasız da müdahale edebilir. Tabancası varsa; inanın ki onunki oyuncak olmayacaktır).  Bu nedenle; bir ara fırsat yakalarsak yine bu konuyu tekrar konuşalım.

NOT/ Bu hafta kişisel bloğumda;

B737NG lerin binlercesinin FAA tarafından neden kontrole tabi tutulmak zorunda kalındığı (Tıklayın)  

B747-8 lerin yapım aşamasındaki azaltılmaya (Tıklayın)

 B737 lerin Winglets tasarım değişikliği ve ne hedeflendiğine (Tıklayın)

 A320 den çok akıllı bir hamle ile kabin koltuklarında yaptıkları değişiklik tasarımı (Tıklayın)

Her hafta uçak kabinlerinde yaşanan anılarını yazıya döken kabin memuru Arzu Aydın’ın yeni makalesi “Gökyüzünde birkaç insan”(Tıklayın)

Konularını okuyabilirsiniz.

 

TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNDÜREN ŞİRKETİMİZ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (38)

emefo ~ 5 yıl önce
sayin sefa inan.grev uygulamasi basladiktan sonra mi yazmayi dusunuyorsunuz? en dogal personel haklarini dahi geri goturmeye calisan,yargitayca ise iadeleri onanmis 305 personelini ise geri dondurmeyen hamdi topcu artik elini vicadanina koymalidir.bu zulum artik sona ersin.turkiyenin gururu bir sirketi greve surukleyen thy yonetimi aklini basina almalidir. saygilar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Her şey bi yana ~ 5 yıl önce
Herşey bi yana yazarımız yarı doğru yarı yanlış olabildiğince kulaktan dolma araştırmadan uzak davranış ve ürünü olan yazılarla güzel laf salatası yapmış. Peki tamam emeğine sağlık hep yazılardan ve yazılan adam kadın şirket okul kurum kuruluşa Yorum yapmayalım bu seferde bir ilk olsun yazana bi eleştirimiz olsun dimi. Peki bayıltıcı silah oyuncak mı oluyor sen hiç bayıltıldın mı yada ölmeyide bayılmak mı sanıyorsun. Maaş pozisyon masa isim ünvan için yazayımda yazmış olayım deme istersen Sefa Bey. Konu sadece bayıltıcı silahın oyun olup olmadığı değil orası tarzının ip ucu... Neyse

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacıya cevap ~ 5 yıl önce
Söylediğiniz davranış biçimi zaten çalışanın asli görevleri,ve görev tanımlarında yazar.Buna uygun davranmayanların tesbiti halinde iş akdine son verilir.İşverenin de sorumluluğu günü gelince maaşları ödemektir.Şirketleri kuranlar kac milyon yatirimla kurarsa kursun vatandaşa iş imkanı,iyilik olsun diye mi kuruyor milyonlarıma milyon katayım diyemi kuruyor.(Devlet kredisi abidik gubidik cabası).İyi günde kar paylaşılmaz,nedense kötü günde yokluk paylaşmaya bir sınır istemek vefasızlık olur.Ayrıca UÇUŞ EMNİYETİ kılıf değildir. Siz nerede havacıysanız siz ve camianız Allaha emanet olunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AIR MARSHALL ~ 5 yıl önce
Türkiye düne kadar asker devleti idi artık polis devleti oluyor.Türkiye ne zaman gerçekten Türk vatandaşının oldu ki gerçek demokrasi olsun? Altuğ hocamın dediği gibi:"Türkiye'de demokrasi olsa idi vatandaş bu kadar ezilmezdi.Türkiye'de demokrasi falan yok , Türkiye'de parası olanın her istediğini pervasızca yapabildiği PARAKRASİ var."Ne güzel oturuyor Altuğ hocamın tanımı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havaci ~ 5 yıl önce
Yorumlari okuyorumda hic kimse sirket sahiplerini dusunmuyor, herkez sanki sosyalist turkiyede yasiyormusuz gibi iscinin , teknisyenin, pilotun, hostesin hakki diye tutturmus gidiyor. Bunun Yaninda sSefa Inanda sanki birilerinden para almis gibi Sagayi durmadan kotuluyor. Hic dusundunuzmu sizler o sirketleri kuranlar kac milyon yatirimla kuruyorlar diye ?? Benim iscim diyerek mas derdine dusmusler hic dusundunuzmu bu adamlarin batip giden milyonlarini ?? Sayin pilot maasini dusunurken hic dusundunmu acaba bu ucusta 200 lt yakit tasarrufu yapip sirkete faydali olayim diye, sayin hostes hic dusundunuzmu ikramda savurganligi onleyip nasil tassaruf yarim diye ?? sayin teknisyen hic dusundunuzmu bu lastikler 5 ucus daha musaittir simdi atmayalim diye ?? Dusunmezsiniz cunki sizi sadece cebinize girecek maas ilgilendirir. Herseyede kilif uydurursunuz ucus emniyeti diye.Yatirimi yapan sirket sahibinin milyon dolarlari ucar gider sizler hala yatirimciya camur atmaya devam edersiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 5 yıl önce
O zaman kusura bakmada bu yatırımcılar dediğiniz havacılık yapmaya kalkışan firma sahipleri , bu saydıklarınızı zaten bilmiyorsa ve tedbirini de almadıysa kimse kusura bakmasın o zaman bu işi yapmayacak , herkesin harcı değil bu işi yapmak, elbetteki uçuş güvenliği ve emniyeti öenmli bu araç havada bir sürü insan taşıyor sonuçta , ama bunu düşünen kim cepleri dolarken iyi sonra tökezleyince suç çalışanda,
havaciya ~ 5 yıl önce
turkiyede bu gune kadar kurulup batan sirketlerin batmasi iki sekilde olmustur. birinci ve en cok karsilasilan neden; patronun cesme akar iken, paralari sirketten calip baska yere kaydirmasi,(torosair, sultanair, turavrupa....say say bitmez) ikinci neden ise ISI BILMEYEN, PARASI COK OLUP AKLI CALISMAYAN patronlarin isletmecilik yapmaya kalkismasi.(fuat imsik, ali sen, adnan senses vs). havacilik hayal ile, isibilmeyenler ile yapilacak bir yatirim degildir.
yalan ~ 5 yıl önce
skyda çalışmıyorum ama geç de olsa maaş aldıklarını biliyorum bu maaş yalanlarını atanar skyda çıkarılan personelin intikam çığlıkları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yalana cevap ~ 5 yıl önce
100 kisi yalan soyluyor, airporthaber bile haberlerinde personelin maas sikintisi cektigini yaziyor bi tek sen biliyorsun dogruyu oylemi . skyda calismadigin belli . ya da havacilik camiasinin icinden olmadigin da.. skyda cikarilan personel diye birsey kalmadi cunku adam kalmadi cikarak .130 pilotun 105 tanesini isten mi cikardilar , ya da 450 hostesin 350 sini .. say bakalim kac kisi kalmis sirkette .. neyse artik skydan kimle gorusuyosan sana masal anlatmaya devam etsin sen de o masala kanmaya devam et . iceride kalan personel maasini zamaninda aliyor mu , kac maas alacaklari var onlari da ogren ondan sonra yaz buraya havaciliktan bihaber insan !!!!
aaa ne diyosun?? ~ 5 yıl önce
skydaki hangisisin çanakçısısın?sana demediler mi havacılık camiası çalkalanıyor skyın rezilliğiyle seni yerler bu yorumunla diye??bizi akla da ne yazarsan yaz oraya diyen skydaki hangisisinin yiğenisin?kuzenisin?akrabasısın?göbek bağını neyle besliyorlar senin onu yaz
Geç ~ 5 yıl önce
6 ay oldu şirketten ses yok. Her şey satılmış, tı tıkış bir binaya taşınılmış. Öder mi ödemez mi belli değil! Çıksın biri söylesin ne zaman ödeyeceğini madem çok biliyorsun. Burada yazılanları ne SHGM ne TALPA okumuyor mu? İkinci bir Isparta kazasını bu ülke kaldırabilir mi?
yalan ~ 5 yıl önce
Kardeşim Sky da çalışmıyorsan ne diye bilip bilmeden buraya yazıyorsun haaaaa, maaş alıyorlar diye , nerden biliyon yalaka maaşını alan seninle paylaşıyor herhalde, ayrılanın çığlıklarıymış ya ne olacaktı ki ayrılan insan o şirkete emek vermedimi, ne yani içerde kalmış 3-5 kişi kaldı ki onların bile maaşı ödenmiyor bu şumu demek oluyor ayrılana maaşları ve tazminatları ödenmeyecek bunumu demek istiyosun. ehhh buda beklenir onlardan ödemesşn bakalım bu dünyanın üstü varsa altıda var allah büyük işleri rast gidecekmi zannediyorlar bu kadar ah aldıktan sonra ama zaten adamlarda yüz olsa hiç bişey yokmuş gibi ortada gezemezler bizim çoluğumuzun çocuğumuzun rızkına göz dikenleri allah bilir yanına bırakmaz.
Tek kelime ~ 5 yıl önce
Bir şirkette mali sorun yaşanıyorsa, o şirkette uçuş emniyetinden söz etmek mümkün değildir, çok doğru peki SKY? 6 aydır maaş alamıyoruz ve Airporthaber Sky yorumlarına sansür uyguluyor!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bence ~ 5 yıl önce
thy taşeronlaştı uçak teknisyeni 1600 tl maaşla çalışıyor...mng desen orayı da thy satın aldı..pegasus desen adama ihtiyacı yok..allah tüm uçak teknisyenlerinin yardımcısı olsun.sektörün durumu hiç iyi değil..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dikkat ~ 5 yıl önce
Kayıtlı/ kayıtsız İranlı ortaklara.... Güllük gülistanlık görülen firmalara......halen kuruluş izni veya AOC bekleyen firmalara...... Tüm camiamız dikkat etmelidir

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000