30 Kasım 2008, Pazar
Oya TORUM
Oya TORUM torumoya@hotmail.com

TAI'de bir uygulama

TAI’nin Airbus’ın yeni nesil çift koridorlu ve geniş gövdeli yolcu uçağı A350 XWB modeli ile ilgili tasarım ihalesini alma haberi bana yakın geçmişi anımsattı. (1)
2000’li yılların başında Eskişehir Anadolu Üniversitesinden 50 uçak teknisyeni sözleşmeli olarak Türk Hava Yolları uçak bakım hangarına alınmıştı. Bu grup Eskişehir Anadolu Üniversitesinin ilk 5 yıllık mezunlarıydı. Havacılık dili olan İngilizceleri beklenen düzeyde idi.

Fakat, ücretleri gerçekten çok düşüktü. Öyle ki, aldıkları maaş birkaç yıl önce istihdam edilen meslek lisesi mezunlarının yarısı, kadrolu teknisyenlerin dörtte biri kadardı!  İstanbul’da yaşam koşulları da ağırdı. Üstelik eğitimleri boyunca Uçak Bakım Mühendisi olarak bitireceklerini ummuşlardı. Onlardan öncekiler İngilizce hazırlık dahil 3 yıl okumuş olmalarına rağmen aynı statüde değerlendirilmişlerdi.  Yani ortak sorunları ücret dengesizliği idi. Sanıyorum o gruptan THY’de çok az sayıda teknisyen kaldı.

Türk Hava Yollarında Eğitim Başkanlığı görevinde iken, bu grup içinden tanıdığım iki genç arkadaşımızı, Uçak Bakım’dan, nice çekişmelerle eğitmen olarak Eğitim bölümümüze katmıştık. Çok çalışkan ve istekliydiler. Ancak, eğitmen olunca maaşları biraz daha düşmüştü! İster istemez “Okuduk da ne oldu” konusu gündemlerinden düşmüyordu. Bu genç arkadaşlarımızdan biri çizdiği kariyer planını uygulamak üzere THY’den ayrıldı, ama haberleşmeyi sürdürdük. Şimdi ülkemizin gözbebeği kurumlarından biri olan TUSAŞ’da yaptığı işi çok severek Entegre Lojistik Destek Bölümünde çalışıyor. (2)

Bildiğiniz gibi TUSAŞ; Türkiye’de, insanlı ve insansız hava platformlarının tasarımı, imalatı, entegrasyonu, gövde parçaları üretimi, aviyonik modernizasyonu ve satış sonrası hizmetlerde teknoloji merkezi konumunda. Uluslararası ihalelerde de başarılı oluyor.

TAI müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutuyor. Müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kaynakların, planlanması, geliştirilmesi ve sağlanmasına yönelik teknik ve lojistik disiplinlerin bütünleştirilerek yürütülmesini temel sorumlulukları arasına almış durumda.

Müşteri Destek faaliyetleri kapsamında yedek parça ve destek teçhizatının garanti takibi ve lojistik desteği sağlıyor. Müşteriden gelen her türlü talep için işlem yapılması, işletim verilerinin alınması ve değerlendirilmesini yerine getiriyor. Ayrıca müşteri pilot ve bakım personeli eğitimlerinin planlanması ve koordinasyonu ile üslere uzun süreli mekanik, aviyonik/elektronik konularında gönderilen teknik temsilcilerin yönetimini üsleniyor.

Bir diğer taraftan da müşteri ihtiyaçlarına bağlı olarak teslim edilecek hava platformları ile ilgili teknik dokümantasyonu hazırlıyor. (İşletim El Kitabı, Bakım El Kitabı, Resimli Parça Katalogu, Arıza Tespit Kitabı, Uçuş El Kitabı, Ağırlık ve Denge Kitabı, Pilot Kitabı/Pilot Kontrol Listesi, Kablo Şemaları, Sistem Şematik Kitabı gibi)
Burada çok önemli bir husus da altyüklenicilerden sağlanan manüellerin uçağa adapte edilmesi ve sistemlerin birbirleriyle ilişkisinin prosedürlere bağlanması ve uygulanması olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü yazılı iletişim araçları, çok hızlı değişiklikler olabilen ve hızla güncellenmemesi durumunda hatalara, arızalara yol açabilen havacılığın kritik parametreleridir. İmalat, montaj, bakım, sökme, takma, zorunlu tadilatlar la ilgili olarak her türlü riski önlemek için bütün ayrıntılar kağıda dökülür.

Hatta denir ki:
“Bir uçak Everest tepesine ulaşacak kadar doküman ile uçar.” (8848 m)
“Bir uçak kendi ağırlığı kadar kağıtla uçar.”

TAI’deki bu genç arkadaşımla sohbet ederken Entegre Lojistik Destek Bölümünde Uçak Üzerinde Doğrulama (On Aircraft Validation –OAV) üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Uçak imalatı, bakımı ve operasyonu ilgili işlemlerin ne kadar karmaşık işlemler olduğu ve bu işlemlerin ne kadar detaylandırılarak ve basite indirgenerek yazılması gerektiğini anlattı.

OAV hakkında kendisinden aldığım bilgiler şöyle:

Uçak Üzerinde Doğrulama (On Aircraft Validation –OAV) bir kalite programı. Bilindiği üzere, havacılıkta kullanılmak üzere geliştirilen bütün teknik data ve dokümanların tam doğru ve teknik bütünlük içinde ve anlaşılabilir olması bir zorunluluktur. Söz konusu zorunluluğun yerine getirilmesi ise kapsamlı bir kontrol ve kalite denetimi gerektirir. Ürünün planlanan zamanda ve beklenen kalitede üretilme performansının ölçülmesi için kalite programında, self checkler, doğrulama (verification) ve onaylamalar (validation) yer almaktadır.

Bu bağlamda:
OAV işlemi, Uçak Bakım ve İşletme kitapları için yazılan prosedürlerin (task) uçak üzerinde kontrol edilmesidir.

Yazılan prosedüre göre birebir adımlar, uçak üzerinde, takip edilerek, sıralamanın ve tanımlamaların doğruluğunu kontrol işlemi ile gerçekleştirilmektedir.
Ayrıca, Uçak Bakım Kitapları (AMM) için OAV işlemi yapılmak zorundadır. Hem yeni yazılan prosedürler ve hem de tadil edilmiş task’lar bu işleme tabidir.
OAV süreci; hazırlık, uygulama ve aktivitelerinin raporlanması olmak üzere 3 ana adımla ifade edilmektedir. Süreç imalat ve/veya montaj hattı, uçuş test merkezi, yer teçhizat grubu, bilgi işlenme merkezi ve destek bölümleriyle birlikte yürütülmektedir.

Verilen referans bilgileri, güvenlik koşulları ve uyarılar, sökme/takma sıralamaları, işlemlerin yerleri, gerekli yer teçhizatlarının belirlenmesi, tanımlamalardaki doğruluk ve bütünlük, doğru gereçler, sarf malzemeleri ve değerlerin teyidi, çizimlerin doğruluğu tam bir disiplin içinde ve disiplinler arası yaklaşımla sürdürülmektedir.

Büyük hissedarlarından biri Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı olan TAI ile gurur duyuyoruz.


(1) TAI / Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş ile ilgili haber, sitemizde ve Radikal gazetesinde yayımlandı.
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalHaberDetay&ArticleID=910565&Date=28.11.2008&CategoryID=101
http://www.airporthaber.com/v3/read.php?newid=8907

(2) Eski THY teknik eğitmenlerimizden Çetin Balcı arkadaşımız şimdi Entegre Lojistik Destek Bölümünde (TAI ELD) Bölüm Müdürü Cafer Erol, Bölüm şefi Emel Çengel ile örnek bir takım çalışması içindeler.

TAI'de bir uygulama

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 8 yıl önce
icimizden birilerinin uluslararasi duzeyde ses getirecek seyler yapmasindan gurur duyuyoruz. umarim kisa zamanda biz digerlerinin de onu acilir ve hakettigimiz yere gelriz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sorunsal ~ 10 yıl önce
THY'de ücret dengesizliği devam ediyor. Ama özel şirketlerdeki arkadaşlarımızın durumu daha farklı. Zamanında paramızı almak bile önemli. OAV çalışması ile ilgili detayları da öğrenmek isteriz. TAİ bizim için umut kaynağı. Hepimiz neden uçak yapamadığımızı tartıştık durduk. Aslında uluslararası başarılara açız demek daha doğru olur. Eren

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY_Hangar ~ 10 yıl önce
Merhaba Oya Hanım THY çalışanlarının ortak sorunu olan üsret dengesizliğine değindiğiniz için teşekkür ediyorum. Değindiğiniz gibi 2000li yılların başlarında Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Y.O. mezunları büyük haksızlıkla karşılaştılar ve birçoğu da THY'den ayrıldı.Ne mutlu ki o mezunlar şimdi çok güzel yerlerdeler. THY'nin hantal yapısından kurtulması dileğiyle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tayyarex ~ 10 yıl önce
Havacılık sektöründe çalışan biri olarak bu tür haberler herzaman göğsümüzü kabartıyor. Gelecekte tamamen yerli uçakların OAV sini yapmak dileğiyle teşekkürler TAI

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000