22 Şubat 2010, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Antalya base'den sadece sezonluk açıp, çalışanına para ödemeyen, şirketleri de yazarmısınız Sayın Kıdık? SunExpress gibi bir şirkete gecekondu benzetmesi yapan zihniyetiniz bu şirketlere ne tür benzetmede bulunacak çok merak ediyorum. İyi ve istikrarlı giden bir şirketi bu kadar baltalamanız da benim için çok büyük soru işaretidir.
  • ali bey malatya antalya direk uçuşlarıda aynı şekilde geçtiğimiz yaz direk uçuş koydular çok yoğun olmasına rağmen iptal ettiler bir çok yolcu bağlantısı olan ıstanbul ve ankarada çok uzun süren beklemeler sonucu diğer uçağa bağlantı veriyor işkence bu konuyada değinirmisiniz lütfen başarılar....
  • 20 Sene evvel Pegasus'un Aer Lingus ortaklığı ile kurulmasının amacı neydi? 20 yılda dünyada hemen hemen herşey değişti, sınırlar değişti ama sizdeki kafa maaşallah Aristo zamanında kalmış, düz mantıkla hareket etmeyi bırakın, ticaret hayatının birinci kuralıdır zamana ve insanların ihtiyacına uyan ürün/hizmet sunmak. Sun Express de bu işin nasıl yapılacağını gayet güzel biliyor. Bursa'ya hiç kimse uçmazken sorun yoktu da SXS bir süre uçtuktan sonra uçuşlarını durdurunca niye sorun oldu?
  • zonguldak havaalanı ile ilgili haber yapmanızı bekliyoruz

SunExpress’in tutarsızlığı...

Yine şimşekleri üzerimize çekeceğiz, yine eleştirilerin odak noktası olacağız. Ancak fikir beyan etmenin, havacılık adına düşündüklerimizi söylemenin bizim görevlerimiz arasında olduğunu hatırlatmak isterim. Bugüne kadar SunExpress Havayolları ile ilgili köşe yazısı yazdığımı hatırlamıyorum. İlk yazımız biraz ağır olacak ama hukuk dilinde “Ağır Eleştiri” olarak tabir ediliyor böyle yazılar.

SunExpress Havayolları Bursa hattından çabuk çıktı. Deyim yerinde ise erken pes etti.

Bursalılar yıllardır çektikleri uçak özlemini geç giderip erken kaybetmenin hüznünü yaşıyor şimdi.

Kimse ne olduğunu bile anlamadı. Ama uçağı uçurmak da, uçurmamak da SunExpress’in elinde. “Uçmak istiyorum” dedi uçtu ve “uçuşları durduruyorum” dedi durdurdu.

Nedenleri, niçinleri tartışılırken Türkiye’nin önemli sanayi merkezlerinden biri olan Bursa yine uçaksız kaldı. Üstelik Bursa’ya uçan tek şirket de SunExpress idi.

Bursa’nın şansızlığı İstanbul’a yakın olması.

Ama böyle durumlarda biz basın olarak olayın altında çapanoğlu arama yönüne gideriz. Kendi varsayımlarımızla olabilirlikleri masaya yatırırız.

Biliyorsunuz, SunExpress sessiz sedasız bir Antalya şirketi iken İzAir’in kurulmasıyla birlikte hemen bu oluşumun dibine gecekondu inşa etmişti. Yani “İzmir’de bende varım” diyerek İzmir merkezli uçuşlara başlamıştı.

Ardından Sabiha Gökçen’e gelerek Pegasus Havayolları’nı kampana gibi sıkıştırma yoluna gitmişti. 

İşte Türkiye’nin sorunun bu. Kıskançlık, gıpta etmek, o varsa bende varım deyip kebapçı dükkânının yanına dükkân açmaya benzer.

Şimdi yeni senaryo; bölgesel havacılığa girecek olan BoraJet için yer açılıyor söylemleri yayılmaya başlandı. Fahri bir elin BoraJet üzerinde olduğu iddiaları da “Havacılıkta da mı o el” dedirtiyor insana. Hani yatırımcının Amerika’da iş yapan bir müteşebbis olduğunu düşününce de iddiaları pek yabana atmamak gerektiği inancını yüklüyor insana.

BoraJet’in THY yolcularını taşıyacak olması da ayrı bir soru işareti. Bu gizemli şirketin takipçisi olacağız.

Şimdi tekrar SunExpress’e dönecek olursak. Savunmaları eminim ki şu olacak. “Efendim yolcu sayısı az ondan durdurduk seferleri”

İşte burada bende şu soruyu sorarım. Pazar araştırması yapmadınız mı?

Havacılıkta dumanlar tütüyor. “Ateş olmayan yerden duman tütmez” sözüne bakacak olursak BoraJet’ten çok duman tütüyor. Uçak tamiri için yapılan hangarın içinde ne ateşler yakılıyor kim bilir?

Biz dumanın izini takip etmeye devam edeceğiz.

Haftaya görüşmek dileğiyle

SunExpress’in tutarsızlığı...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Misafir ~ 8 yıl önce
Antalya base'den sadece sezonluk açıp, çalışanına para ödemeyen, şirketleri de yazarmısınız Sayın Kıdık? SunExpress gibi bir şirkete gecekondu benzetmesi yapan zihniyetiniz bu şirketlere ne tür benzetmede bulunacak çok merak ediyorum. İyi ve istikrarlı giden bir şirketi bu kadar baltalamanız da benim için çok büyük soru işaretidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ali bey malatya antalya direk uçuşlarıda aynı şekilde geçtiğimiz yaz direk uçuş koydular çok yoğun olmasına rağmen iptal ettiler bir çok yolcu bağlantısı olan ıstanbul ve ankarada çok uzun süren beklemeler sonucu diğer uçağa bağlantı veriyor işkence bu konuyada değinirmisiniz lütfen başarılar....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
20 Sene evvel Pegasus'un Aer Lingus ortaklığı ile kurulmasının amacı neydi? 20 yılda dünyada hemen hemen herşey değişti, sınırlar değişti ama sizdeki kafa maaşallah Aristo zamanında kalmış, düz mantıkla hareket etmeyi bırakın, ticaret hayatının birinci kuralıdır zamana ve insanların ihtiyacına uyan ürün/hizmet sunmak. Sun Express de bu işin nasıl yapılacağını gayet güzel biliyor. Bursa'ya hiç kimse uçmazken sorun yoktu da SXS bir süre uçtuktan sonra uçuşlarını durdurunca niye sorun oldu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
zonguldak havaalanı ile ilgili haber yapmanızı bekliyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000