07 Kasım 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • murat bey borajet daha kotu halde insanlar kandiriliyor paralar maaslar yatirilmiyor bunuda yazin
  • Bunlardan biri Onurair icin Kabin memuru olacaksiniz Castile bizi kaziklayan Isik universitesi. !
  • Havacilik master i ve doktorasi olan bir akademisyen olarak son derece haklisiniz ben de bu konudan cok muzdaribim! Devlette 2 ve ozelde 4 universitede calistim egitim kalitesi ortada!! su anda 30 degil bu sayi 50 yi gecmis durumda myo, yo ve fakulte olarak.. cok sayids tatsiz olaya sahit oldum malesef bu camiada shgm nin egitim kurumlarini denetlemesi ve yök un de her universiteye onay vermemesi gerekiyor...turkiyedeki havacilik sektoru bu kadar mezuna is bulamaz cunku su an sature olmus durumda zaten..
  • 25 yasindayim. Yaklasik 4,5 ay once mezun oldum ozel bir ucus okulundan. Pilot olmayi cok istedim ama oyle eften puften de degil gonulden istedim. Hic bir sinavi ezberleyerek gecmedim calistim ogrenerek gectim. Ailem tip egitimini al verelim parasini dedi reddettim. Artik onlara yuk olamam diye. Ha verebilecek durumlari yok muydu vardi tabii amaistemedim utandim. Artik buradan sonra ben kendi isimi bulurum dedim. Heryere cv gonderdim. Her firmayi aradim. Tip egitimi verip is vermeyenler vardi guldum gectim. Neyse sonuc olarak ben bu meslege artik hayatimi adadim. Artik ucmadigim her gun eziyet gibi gelmeye basladi ve evet su an para kazanmak icin bir tekstil firmasinda calisiyorum ama yilmadim yilmayacagim ben bu isi istiyorum allem edip kallem edip yapacagim. Bu tip icin para isteyip is vermeyen ticarethanelere de milyon dolarim olsa bir kurus vermem. Ben bu isi yapacagim arkadas alin terimle gecemi gunduzume katarak gerekirse. Issiz meslektaslarim da kararliliklarini korusunlar umutlarini yitirmesinler. Herkese iyi ucuslar iyi calismalar olsun..
  • SHGM, Ulaştırma Bakanlığı siz bu ülkede ne iş yaparsınız? Birileri para kazanacak diye milleti dolandırın sonrada bizlik birşey yok deyin...Pilotluk okulundan mezun oldum iş yok!Pegasus tip eğitimi veriyor iş vermiyor Nedir arkadaş bu para düşkünlüğünüz? Bu okullara verdiğimiz paranın ve emeğin haddi hesabı yok,Ne yapacağız nasıl olacak? Kahvede 51 oynamaktan sıkıldık
  • Öncelikle haklı yorumunuzdan dolayı tebrik ediyorum. Ne yazık ki 'Eğitim ve Öğretim' tacirleri rant ve raks peşinde olduklarından, ceplerini ve yastıklarını doldurma hırsları yüzünden yaklaşan tehlikenin farkında dahi değiller. YÖK'ün konu ile ilgili başvuruları onaması, müsade etmesi bir tarafa, bünyesinde bulunan avane, kan emici tayfadan arınması gerekiyor. Doktora öğrencisiyim ve daha makale yazmaktan aciz, profesörüm diye geçinen insanların hatalarını bulmaktan illallah geldi. Kaldı ki daha bir makale yazamayan adam, bir kurumu nasıl idare etsin. Bunun ismi kepazeliktir.. Bunun ismi rezilliktir. 'İşi ehline emanet ediniz' diyor hadis-i şerif. Bu noktada işin ehli bunlar ise şayet, ben çekip gideyim. Hatta öğrenciler, geleceğin akademisyenleri olarak biz; çekip gidelim!
  • Gerçeği yazdığınızdan dolayı tebrik ediyorum.YÖK buna nasıl müsaade ediyor hayretle izliyorum.Meslek yüksek okulları YÖKSİS in öğretim görevlisi alım ilanlarını karşılayamamasına rağmen havacılık bölümleri açıyorlar ve denetleme yok alpha bravoyu bilmeyen hocalar havacılık derslerine giriyorlar gelen öğrencilerde zaten lisan yok nasıl olsa parayı veriyoruz şu bu şekilde mezun oluruz diyorlar.Yüzlerce eksik eğitimli mezun ve hüsrana uğrayan gençler.VAH ki ne VAH.....YÖK HAVACILIK DENEYİMLİ ÖĞRETİM KADROSU OLMAYAN BÖLÜMLERİ acilen kapatmalı ve 2 yıllık meslek yüksek okullarına bir yıl İngilizce hazırlık eğitimini şart koşmalı.ingilizce olmadan havacılık olmaz...Bu gençlere yazık olmasın...........
  • Valla ben hava limanında iyi sayılabilecek bir yerde çalışıyorum.Bana kaç tane kaptan 'lisansı al gel alayım seni'ya da 'tanıdıklarımız var aldırırız seni bir yerlere' dediler.Düşündüm baya bi bende tabi ama bir kaç lafa söze bu kadar parayı riske atmama kararı verdim şimdilik.Ama gel gör ki çocukluk aşkı olan bir mesleğe de insanın zaafları olmuyor değil.gözü karartır mıyım bilmiyorum şu an için.Bu arada murat bey siz de erah'ta pilotaj alıyorsunuz diye biliyorum.Sizinki de eş dosta güven mi?
  • 17 yıl kabin görevlisi olarakpart-time olarak başlayıp bugüne kadar hiç istirahat-mazeret- birgün bile hiç mesaime geç kalmışlığım yok hiç bir uçuşumu kaçırmadım.20 den fazla teşekkür ve başarı belgem var. bir ay sonra emekliliğim doluyor fakat thy pas bilet haketmiyeyim diye benim yeterli çalışmamdan dolayı savunmamı istiyerek beni işten atmak istiyor. adalet varsa lütfen bu gibi personel iyice araştırılıp iş akdine son verilsin.why.
  • Bolkeseden atan bu sektördeki gereksiz insanlardan olsuğunu biliyosun dimi?

Sülün Osman’lar durmuyor!

Havacılık sektörünün son yıllarda çok hızlı gelişmesinin ve buna bağlı olarak popülerliğinin artmasının, ticarethane mantığıyla işletilen eğitim kurumlarının iştahını kabarttığını defalarca yazdım. Sektöre yetişmiş iş gücü sağlamak amacıyla yola çıkan üniversitelerin sayısının artması ile kaliteleri arasında ters orantı olduğunu, alt yapı ve eğitim kadroları konularında ciddi sıkıntıları bulunduğunu vurguladım. Hatta Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden yetki almadan, ‘hele başlayalım yetkiyi sonra alırız’ diyerek işe koyulan, yetkisiz okullara öğrenci doldurulduğuna da tanık olduk. Hem yetkilileri hem öğrencileri, uyardık, dikkat çektik…

Ama gelin görün ki, ‘gecekondu’ diye tabir edebileceğimiz üniversitelerde sayısız bölümler açıldı, binlerce gence “Sülün Osman”  misali hayaller satıldı. Gençlerin, özentisini, ilgisini, hevesini, ideallerini, hiç yüzleri kızarmadan nakite çevirdiler. 

Son rakamı bilmiyorum ama bugün havacılık eğitimi veren 20’nin üzerinde yüksek öğretim kurumu var. Bunun yanına özel kurs adı altındaki ticarethaneleri de eklerseniz 30’a yaklaşırsınız. Yüzlercesi, binlercesi, gelecekte kendisini parlak günlerin beklediğini sanarak bu okullara etek dolusu para veriyor. Eğitim sırasında son derece janjanlı, parıltılı bir sektör imajı çizilerek öğrencilerin eğitimlerine devam etmeleri sağlanıyor, sürekli motive ediliyorlar. Çünkü kaybedilen her öğrenci, o eğitim kurumları için ‘kaçan bir müşteri’ anlamına geliyor.

Sonrasında o eğitim kurumlarından mezun olanlar, kendilerine anlatılanlarla ve o anlatılanlar üzerine kurdukları hayaller ile gerçekte karşılaştıkları manzaranın siyahla beyaz kadar farklı olduğunu anlıyorlar. Anlıyorlar anlamasına da iş işten çoktan geçiyor. Onlar işsizler ordusunun arasına katılırken mezun oldukları okul ticarethanelerine yeni müşteriler kazandırmak için yine janjanlı reklamlarla ava çıkıyorlar.

Havacılık sektörünün bugünkü geldiği noktayı anlatmamıza gerek yok. Türkiye’de yaşanan terör eylemleri ve darbe girişimi sonrası  Türk sivil havacılık sektörü belki de tarihinin en kritik sürecini yaşıyor. Havayolu şirketleri ölüm kalım savaşı veriyor. Yok olmamak için kapasitelerini düşürüyor, siparişlerini öteliyor, frekanslarını azaltıyorlar. Bunun sonucu olarak personel sayılarını da yeni filo planına göre düzenliyorlar. Kimi ücretsiz izne yolluyor, kimi maaş kesintisi yapıyor, kimi kuru sabitliyor, kimi de işten çıkarıyor.

Tarihinde toplu işten çıkarmanın örneği olmayan Onur Havayolları bile o yola başvurmak zorunda kalıyor. Türk Hava Yolları’nın çoğunluğu kabin memuru 1000’in üzerinde çalışanla yollarını ayırması olası. Atlasglobal aynı şekilde ücretsiz izin ve işten çıkarma yoluna gidiyor. Pegasus Havayolları, krizi en derin hissedenlerden. Bir ara toplu işten çıkarmalara başladı, sonrasında tepki gelince üçer beşer çaktırmadan işten atmaya başladı.

Ortada havacılık açısından dramatik bir manzara var. Ama bakıyorsunuz diğer tarafta hala insanların hayalleri üzerinden vurgun yapma planları olanların hedeflerinde en küçük bir sapma yok. Geçen gün o fırsatçılardan biri sosyal medyada reklam yapıyor. Diyor ki, “ Havacılık sektörüne yoğun kabin memuru alımı yapılmasına kısa süre kala…”

Binlerce insan işinden olmuş, bir o kadarının akıbetinin ne olacağı belirsiz. İşten çıkarmaların üzerine ücretsiz izinleri de eklerseniz binlerce kabin memuru kapı önüne konmuş, onlar hala hiçbir işe yaramayan kurslarına birkaç garibanın aklını çelerek para devşirmek derdine düşmüş. Normal zamanda bunu yapıyorsunuz anlıyoruz da, bari şu dönem yapmayın.  İnsanları bu kadar açık şekilde keriz yerine koymayın.

Ayıptır…

Yazıktır…

Günahtır…

Sülün Osman’lar durmuyor!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (61)

vino ~ 2 yıl önce
murat bey borajet daha kotu halde insanlar kandiriliyor paralar maaslar yatirilmiyor bunuda yazin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zanane ~ 2 yıl önce
Bunlardan biri Onurair icin Kabin memuru olacaksiniz Castile bizi kaziklayan Isik universitesi. !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
km adayi ~ 2 yıl önce
nasl kazikladi? anlasmamiz var diyordu
Akademisyen ~ 2 yıl önce
Havacilik master i ve doktorasi olan bir akademisyen olarak son derece haklisiniz ben de bu konudan cok muzdaribim! Devlette 2 ve ozelde 4 universitede calistim egitim kalitesi ortada!! su anda 30 degil bu sayi 50 yi gecmis durumda myo, yo ve fakulte olarak.. cok sayids tatsiz olaya sahit oldum malesef bu camiada shgm nin egitim kurumlarini denetlemesi ve yök un de her universiteye onay vermemesi gerekiyor...turkiyedeki havacilik sektoru bu kadar mezuna is bulamaz cunku su an sature olmus durumda zaten..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Issiz fo ~ 2 yıl önce
25 yasindayim. Yaklasik 4,5 ay once mezun oldum ozel bir ucus okulundan. Pilot olmayi cok istedim ama oyle eften puften de degil gonulden istedim. Hic bir sinavi ezberleyerek gecmedim calistim ogrenerek gectim. Ailem tip egitimini al verelim parasini dedi reddettim. Artik onlara yuk olamam diye. Ha verebilecek durumlari yok muydu vardi tabii amaistemedim utandim. Artik buradan sonra ben kendi isimi bulurum dedim. Heryere cv gonderdim. Her firmayi aradim. Tip egitimi verip is vermeyenler vardi guldum gectim. Neyse sonuc olarak ben bu meslege artik hayatimi adadim. Artik ucmadigim her gun eziyet gibi gelmeye basladi ve evet su an para kazanmak icin bir tekstil firmasinda calisiyorum ama yilmadim yilmayacagim ben bu isi istiyorum allem edip kallem edip yapacagim. Bu tip icin para isteyip is vermeyen ticarethanelere de milyon dolarim olsa bir kurus vermem. Ben bu isi yapacagim arkadas alin terimle gecemi gunduzume katarak gerekirse. Issiz meslektaslarim da kararliliklarini korusunlar umutlarini yitirmesinler. Herkese iyi ucuslar iyi calismalar olsun..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yabancı fo lar ~ 2 yıl önce
işsiz arkadaslara tavsıyem organıze olup beraber hareketetmelerıdır.yaklaşık 250 cıvarı yabancı fo var yurkıyede ve bunların 200 tanesı de thyde.bana dokunuyo benım vatandasım ıs ararken oların turkıyede ucuyo olmaları.
no subject ~ 2 yıl önce
Bahsettiginiz fo'lar min 3.000 saati olan tecrubeli fo'lar. Yani yakinda kaptan olacaklar, sirketin de isine geliyor tabi bu durum ki aliyorlar maalesef. Sifirdan tecrubesiz yabanci fo bildigim kadariyla yok.
fo ~ 2 yıl önce
Cok cabuk dertlenmissin ben ve benim etrafimda senin bekledigin surecin yaklasik 10 katini bekledim yada bekledik ve pes etmedik sonunda devran dondu ise girdik havacilik sektoru boyledir tekrar hareketlendigi donemi bekliyceksin bizimde yaptigimiz gibi bu donemi pilot oldugunu unutup baska islerle ilgilenip ekmegini kazanip hayatini devam ettiriceksin isin ozu sabir sabir sabir sevgiler
pilot ~ 2 yıl önce
SHGM, Ulaştırma Bakanlığı siz bu ülkede ne iş yaparsınız? Birileri para kazanacak diye milleti dolandırın sonrada bizlik birşey yok deyin...Pilotluk okulundan mezun oldum iş yok!Pegasus tip eğitimi veriyor iş vermiyor Nedir arkadaş bu para düşkünlüğünüz? Bu okullara verdiğimiz paranın ve emeğin haddi hesabı yok,Ne yapacağız nasıl olacak? Kahvede 51 oynamaktan sıkıldık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gitmeyin ~ 2 yıl önce
Gitmeyin o zaman, onu bunu suçlayacağınıza her paranı ver seni pilot yapıcam hostes yapıcam diyene inanmayın. O kurumlardan mezun olup da iş bulanlar da var, herkes mi işssiz kalıyor. Her ülkede var böyle kurumlar, napsın sivil havacılık size iş vermeye mi zorlasınlar adamları.... ha bak yabancı pilota yasak getirebilirler, o ayrı bir konu. Onu ben de destekliyorum.
Mehmet ~ 2 yıl önce
Öncelikle haklı yorumunuzdan dolayı tebrik ediyorum. Ne yazık ki 'Eğitim ve Öğretim' tacirleri rant ve raks peşinde olduklarından, ceplerini ve yastıklarını doldurma hırsları yüzünden yaklaşan tehlikenin farkında dahi değiller. YÖK'ün konu ile ilgili başvuruları onaması, müsade etmesi bir tarafa, bünyesinde bulunan avane, kan emici tayfadan arınması gerekiyor. Doktora öğrencisiyim ve daha makale yazmaktan aciz, profesörüm diye geçinen insanların hatalarını bulmaktan illallah geldi. Kaldı ki daha bir makale yazamayan adam, bir kurumu nasıl idare etsin. Bunun ismi kepazeliktir.. Bunun ismi rezilliktir. 'İşi ehline emanet ediniz' diyor hadis-i şerif. Bu noktada işin ehli bunlar ise şayet, ben çekip gideyim. Hatta öğrenciler, geleceğin akademisyenleri olarak biz; çekip gidelim!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
VAH Kİ NE VAH ~ 2 yıl önce
Gerçeği yazdığınızdan dolayı tebrik ediyorum.YÖK buna nasıl müsaade ediyor hayretle izliyorum.Meslek yüksek okulları YÖKSİS in öğretim görevlisi alım ilanlarını karşılayamamasına rağmen havacılık bölümleri açıyorlar ve denetleme yok alpha bravoyu bilmeyen hocalar havacılık derslerine giriyorlar gelen öğrencilerde zaten lisan yok nasıl olsa parayı veriyoruz şu bu şekilde mezun oluruz diyorlar.Yüzlerce eksik eğitimli mezun ve hüsrana uğrayan gençler.VAH ki ne VAH.....YÖK HAVACILIK DENEYİMLİ ÖĞRETİM KADROSU OLMAYAN BÖLÜMLERİ acilen kapatmalı ve 2 yıllık meslek yüksek okullarına bir yıl İngilizce hazırlık eğitimini şart koşmalı.ingilizce olmadan havacılık olmaz...Bu gençlere yazık olmasın...........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eş-Dost ~ 2 yıl önce
Valla ben hava limanında iyi sayılabilecek bir yerde çalışıyorum.Bana kaç tane kaptan 'lisansı al gel alayım seni'ya da 'tanıdıklarımız var aldırırız seni bir yerlere' dediler.Düşündüm baya bi bende tabi ama bir kaç lafa söze bu kadar parayı riske atmama kararı verdim şimdilik.Ama gel gör ki çocukluk aşkı olan bir mesleğe de insanın zaafları olmuyor değil.gözü karartır mıyım bilmiyorum şu an için.Bu arada murat bey siz de erah'ta pilotaj alıyorsunuz diye biliyorum.Sizinki de eş dosta güven mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
no subject ~ 2 yıl önce
Mulakatta "Neden pilotluk?" diye soruldugunda, "Cocukluk askim" dediginizde "Disaridaki herkesin cocukluk aski, baska sebep" diyorlar, bilginize.
cefakar ~ 2 yıl önce
17 yıl kabin görevlisi olarakpart-time olarak başlayıp bugüne kadar hiç istirahat-mazeret- birgün bile hiç mesaime geç kalmışlığım yok hiç bir uçuşumu kaçırmadım.20 den fazla teşekkür ve başarı belgem var. bir ay sonra emekliliğim doluyor fakat thy pas bilet haketmiyeyim diye benim yeterli çalışmamdan dolayı savunmamı istiyerek beni işten atmak istiyor. adalet varsa lütfen bu gibi personel iyice araştırılıp iş akdine son verilsin.why.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bolkese ~ 2 yıl önce
Bolkeseden atan bu sektördeki gereksiz insanlardan olsuğunu biliyosun dimi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000