05 Ekim 2009, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com

Şu mesane meselesi

Japonların bayrak taşıyıcı firması ANA’nın yolcularından ricada bulunduğu mesele geçtiğimiz hafta öne çıkan konulardan birisi oldu.

Hatta öyle öne çıktı ki, Mehmet Barlas da bir şekilde almış, köşesine taşımış, onun üzerinden başka konulara dalmış… Her ne ise…

Ben şu mesane meselesini biraz sayısal olarak ele alayım dedim.

ANA’nın isteği öyle fena bir istek değil. İstemek hadlerine mi? Elbette değil. Zaten aslında bir lütuf talebinde bulunuyorlar. Yani “yapabiliyorsanız böyle yapın…” diye. İsteyen yine idrarıyla binsin.

Tabi şirketin resmi açıklamasında bunun karbon emisyonu ile ilgili olduğu söyleniyor… Aynı anda bunun yakıt tasarrufu ile bağlantılı olduğu da tesadüf (!) olabilir tabi.

Bu bağlantıya birlikte göz atalım ve birlikte hesaplamaya başlayalım, ve bazı kabuller yaparak yaklaşık bir rakam bulmaya çalışalım:

Bir insan mesanesi ortalama 350 ila 500 ml. idrar alır. Özkütlesi ise 1,003 ila 1,035 gr/cm^3.
Basit bir kabul ile bir yolcunun mesanesini boşaltmasının ortalama 425 gr kilo kaybına sebep olacağını düşünelim.

Her yolculuğun ortalama 150 yolcu ile gerçekleştiğini varsayalım (ANA’da geniş gövdeli uçaklardan epey mevcut. 150 rakamı makul bile sayılabilir). O zaman 150 yolcu için bu rakam 63,75 kg. yapar.

209 uçaklık bir filosu var. 117’si de siparişte.

Referans olması için American Airlines ile karşılaştıracağım. 2008 yılında yapılan bir çalışma American Airlines frekansında uçan bir havayolu firması için uçaktan atılan her bir pound’luk ağırlığın yılda 20 galon yakıt tasarrufuna tekabül ettiği gösterilmiştir.

ANA’nın uçuş frekansını American Airlines ile eşit kabul edersek, 63,75 kg, 140 pound’a tekabül eder. 140 pound azaltım, yılda 2800 galon tasarruf demektir. Her uçakta eşit olduğu varsayımıyla 209 uçak için toplam 585200 galon bulunur.

Bu yazıyı yazdığım gün (04.09.009 Pazar) itibariyle jet yakıtının galon fiyatı: $1.74 olduğuna göre:

Bu yolla elde edilecek yıllık tasarruf: 1 milyon ABD doları.

Hiç fena değil…

İyi haftalar dilerim.

Şu mesane meselesi

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 9 yıl önce
Bence yolcuları tartarak alacak adandan kantar hediye edelim kayseridekiler hileli hehehe

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Ali Sabancı'nın Pegasus'u böyle bir işe kalkışmaz inşallah. Uçağa binmeden önce herkese mushil ilacı verirler yoksa. Düşünsenüze; kişi başı 425 Gr değil, neredeyse 1,5 kilo ya varan tasaruf! --Volvo--

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000