31 Aralık 2012, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com
  • Yeni birşeyler yapmak veya dışarıdan alınanlar ile yeni birşey oluşturmak.Bunu tartışmayalım mühim olan biz kanayan yaramızı tedavi edebiliyormuyuz ona bakmamız lazım.Bizim esas derdimiz ana sorunu çözmek değil her işe muhalefet olmak.Yeni birşeyler yaparken muhakkak hatalı şeylerde olacak.Mühim olan hedefe varmak.Zamanında Kayseri ve Ankara türkkuşu tesislerinde üretilen veya monte edilen uçaklara sahip çıkılmadı.Üretilen yerli araca sahip çıkılmadı.Hep çıkar peşinde koşuldu.Mayamızda olan bu durumu düzeltmemiz lazım.Bunuda her yıl oynanan eğitim ve hukuk sistemimizle çözemeyiz.Çözmüş olsaydık zaten bu bu durumda olmazdık.Kenetlenerek lazı,çerkezi,kürdü......Türk kimliği altında her zaman söylenen dış güçlerin imayesinden kurtularak kendi benliğimize dönüp bu işi çözmemiz lazım.Ölenler sonuçta bizim çocuklarımız.Silah patronlarını beslemeyelim.Kendi işimizi kendimiz çözelim.Türkün Türkten başka dostu yoktur düsturunu unutmayalım.Ufak çıkarları bırakalım.Tüm ülke için Büyük düşünelim.
  • yerli uçak fikrimize her zaman sahip çıkalım..ey türk milleti üreteceğimiz yerli araba ya da uçak bizi diğer ülkeler arasında o kadar ileri atacak ki...onun için boş boş olumsuz düşüncelerle bu konuları dışlamayalım...bırakın yuzde 100 yerlı olmazsa olmasın ama sonucta kendımıze ait birçok parçasını üreteceğiz...şimdi yuzde 100 olmazsa yarın olur yarın da olmazsa diğer gün olur..ama bu işe bır yerden baslamak gerekir...ve biz türk milleti olarak ta bunu desteklememız gerekir.saygılar
  • 30 senelik TAI bugune kadar montaj disinda bir sey yapmamistir diyenler bu şirketlerin henüz 2005 yılında yabancı şirketlerin hisseleri kamulaştırılarak tamamen yerli şirket haline getirildiğini bilmiyorlar sanırım. 2005 öncesini unutun bence. yabancı bir şirket yabancı bir ülkede argeye para ayırır mı sizce?
  • Tevfik bey onlar protokol imzaladi paralar cebe indi sizde bunu yediniz yani? :) Artik uyanin bu ulkede ucak veya motor her ne yapilacaksa bunu TSK emeklilerinin kendi cikarlari icin kurdugu VERGIDEN MUAF sirketler yapmayacak. Bakin yapilamaz demiyorum. En kral muhendisleri bulur getirirsin yapilir. Bilmiyorsan ogrenirsin, parasini verir ogrenirsin. Ancak bunu yapacak olan bizim caliskan halkimizin icinden cikmis Vecihi Hurkus ruhlu, Nuri Demirag ruhlu, yanliz, kimsesiz Turk insanidir. Birileri kendine bir kumpanya kurmus emekli olunca daha iyi para kazanmak ve yonetim kurulu uyesi olabilmek icin. Devre arkadaslariyla beraber yine bir nizamiyeyle kendini yasadigi halktan izole etmek iceride tel orguler arasinda bir vaha kurmak icin. Bunlar protokol imzalarsa o protokol is yapmak icin degildir. Oyuna gelmeyelim. Bir sey uretildigi yok. 30 senelik TAI bugune kadar montaj disinda bir sey yapmamistir. Her sirket yapardi hemde onda biri fiyatina. Ustelik edindigi know-how ile ihya olurdu.
  • Birbirimizi kandırmayalım, zaten 15-20 ANKA üreteceksin belki 10 tanede dışarıya (Pakistan vs) satarsın motor fiyatı yerinde 60.000 avro/ad. 4 yıl dedikleri 10 yıl sürer 50-60 kişi istihdam edilir başlarında bir kaç emekli albay ve emekli generale istihdam yaratılır, hesapta motor geliştiriyoruz amerikayı yeniden keşfediyoruz işte. Bu kadar hesapsızlık olamaz! Bir başkasının motoru üzerinde oynarsan da 5-10 yıl onun (STC) ilave sertifikasyon süreci sürer gider. 2 milyon dolara alacağın 30 motor yerine 150 milyon harcarsın motor yapıyorum diye 10 yıl sonra senin ANKA antika olur bu sefer yeni motor için bi 250 milyon daha harcarsın millette kuzu kuzu vergilerini öder ileriyi göremeyen idareciler yüzünden paralarımız heba olur gider......
  • ANKA ya Alman dizel uçak motoru üreticisi Thielert Aircraft Engines GmbH nin 155 hp Centurion 2.0S dizel motoru takıldı ve yanılmıyorsam henüz sertifiye olmamış 330hp Centurion 4.0 üzerinde çalışıyorlar ancak en akıllıca çözüm P&W yada daha küçük APU türbin motor olacaktır, hem daha hafif ve daha güçlü. Gelelim %100 yerli hikayesine, işin gerçeği uçağın motor dış kaynaklı olacaktır, tüm elektronik sistemler kameralar sensörler vs dış kaynaklıdır sadece gövdesi ve tasarımı %100 yerlidir denebilir. ALTAY tankı gibi %100 yerli deniyor aslında G.Kore asıllı K2 Black Panther tankın Aselsan elektronik donanımlarıyla donatılması gövde üzerinde bazı değişiklikler yapılmasıdır. Motoru Alman MTU, şanzuman RENK, silah sistemi ALMAN Rheinmetall... Aselsanında geliştirdiği özgün bir modeli yok , lisansı satın alıyor parçalar geliyor birleştiriyorlar kasasını yaptırıyorlar al sana ASELFLIR. Birbirimizi kandırmayalım, zaten 15-20 ANKA üreteceksin motor fiyatı yerinde 60.000 avro/ad.
  • ANKA ya Alman dizel uçak motoru üreticisi Thielert Aircraft Engines GmbH nin 155 hp Centurion 2.0S dizel motoru takıldı ve yanılmıyorsam henüz sertifiye olmamış 330hp Centurion 4.0 üzerinde çalışıyorlar ancak en akıllıca çözüm P&W yada daha küçük APU türbin motor olacaktır, hem daha hafif ve daha güçlü. Gelelim %100 yerli safsatasına, uçağın motor dış kaynaklı olacaktır, tüm elektronik sistemler kameralar vs dış kaynaklıdır sadece gövdesi ve tasarımı %100 yerlidir denebilir. ALTAY tankı gibi %100 yerli deniyor aslında G.Kore asıllı K2 Black Panther tankın Aselsan elektronik donanımlarıyla donatılması gövde üzerinde bazı değişklikler yapılmasıdır. Motoru Alman MTU, şanzuman RENK, silah sistemi ALMAN Rheinmetall gerisi hikaye. Aselsanında geliştirdiği özgün bir modeli yok , lisansı satın alıyor parçalar geliyor birleştiriyorlar kasasını yaptırıyorlar al sana ASELFLIR halbuki başkasının teknolojisini üretiyor.
  • Ben onu bunu bilmem..bu ülke zamanında araba da yaptı, uçakta..ama unutturdular bunları bize.
  • önce bir hedefiniz olacak. Sonra o hedefe ulaşmak için var gücünüzle çalışacaksınız. İster uçak olsun ister araba hedef koymak ve çalışmak önemli olan. Dünya da hiçbir ürün %100 yerli değil.
  • Eger motor pistonlu olacak ise, Ford motorun ARGE si daha uygun olmazmi diye dusunuyorum. Bildigim kadari ile TEI turbin den anlar :)

STRATEJİ: POLAKA POLAKO

 

 

Hırvatistan’a gittiğim bir vakitte Zagreb’te bir hostelde kalmıştım. Hostel; yani otel gibi ayarlanmış bir ev, ev içerisinde oda, bu odalarda verdiğiniz ücrete göre ya sadece sizin kaldığınız ya da başkalarıyla yurt mantığıyla paylaştığınız işletmelere deniyor. Şirin bir ev, evin odaları, herkesin ortak kullandığı bir salon ve evi işleten Lovro adında bir Hırvat… Bütün yapı bu.

Sadece iki gün kaldığım evde Hırvatların ilginç bir özelliğine şahit oldum. Aslında ben Lovro’ya ait bir özellik sanıyordum ama orada kalan bir Türk bana bunun Hırvatların geneline ait olduğunu söyledi.

Mesela ilk gece Lovro dışarıda bir yere gideceğini söyledi ve henüz hostele giriş yapmış olan bana evin anahtarlarını bıraktı ve gitti. Sabaha kadar da bir daha gelmedi. Bu rahatlığı garibime gitmişti. Ertesi gün geldiğinde akşamdan kalma idi tabi. Salondaki masada kahvaltı ederken ona bana bu kadar güvenmesini garip bulduğumu söyledim ve olabilecek pek çok olumsuzluğa yönelik pek çok örnek verdim. O beni susturdu ve “Polako Polako” dedi… Anlamadım.

Sonra, kahvaltı ertesinde evdeki mutfakçı kız tabakları toplamaya geldi. Lovro’nun rahatı bozulmuş olacak ki tepki verdi ve ona da “Polako Polako” dedi. Ben yine anlamadım ama bu ikilemenin ne anlama geldiğini Lovro’dan bir başkasından öğrenmeyi de kafaya koydum.

Nihayet bana orada kaldığı söylenen ve her karşılaştığım misafirin sorduğu “Hakan ile tanıştınız mı?” sorusunun muhattabıyla tanıştım. Hakan, Hırvatistan’da ticaret yapan bir Türk. Yılının üç ayı Zagreb’te geçiyor. Daha ben ona sormadan, belki de her gurbetçinin yaptığı gibi, yeni gelen bana oradaki insanların özelliklerini anlatmaya başladı:

“Burada herkes rahattır. Her şeyin yavaş yavaş olmasını severler. Bir şeyi hemen istersin, “Polako Polako” derler… Yavaş yavaş, sakin sakin anlamında…” Bana bunları anlattıktan sonra da Dubrovnik’te Jet Ski kiralayan adamın kendisinin eline nasıl 20’ye yakın anahtar verdiğini ve “Git uyan birini bul, hangisiyse işte…” dediğini ve çekip gittiğini örnek olarak anlattı.

Anekdotlar komik… Bu kadar rahatlık da fazla gelebilir tabi… Ayrıca gördüğüm birkaç örnek Hırvatlar hakkında kesin yargılara ulaşabileceğimiz nedenleri tabiki de vermez bize. Lakin ben o günden beridir ne zaman birinin aceleciliği ile karşılaşırsam ona, “Polako Polako” diyorum ve sonra tıpkı burada anlattığım öyküyü anlatıyorum.

POLAKO POLAKO STRATEJİSİ: ANKA’ya Yerli Motor

Şimdi gelelim asıl öykümüze…

Yerli uçak ya da başta yerli insansız hava aracı ANKA söz konusu olduğunda karşılaşılacak ortalama tepkiler artık çok sıradandır.

 Birileri ya “Biz araba bile yapamıyoruz, ne uçak yapması?” diye sorar. Bunu söyleyenlere daha önce “Türk Uçağı mı? Neden Olmasın?” ve “Araban Batsın!” başlıklı yazılarımızla yanıt vermeye çalışmıştık. Araba yapıp yapmamanın sadece ticari bir strateji olduğunu, uçak yapmanın ön şartının araba yapmak olmadığını açıklamaya çalışmıştık.

Ortaya gerçekten somut bir şeyler çıkmaya başlayınca da bu defa “İşte bilmem neresini bilmem nereden alıyormuşuz. Bunun neresi yerli?” tepkileri gelir. Bu tepkilere de “Türk Uçağı mı? Neden Olmasın?-2” adlı başka bir devam yazımızla yanıt vermiştik. Burada da Dünya’daki hiçbir ürünün tüm parçalarının aynı ülkeden tedarik edilemeyeceğini, artık bazı ekipmanların üreticilerinin standart olduğunu ve ekipmanları geliştirmenin çok daha uzun süreler ve yatırımlar gerektirdiğini anlatmıştık.

Keşke yerli ürünlerimizin tüm donanım ve yazılımını, tüm ilave ekipmanlarını yerli imkanlarla üretebiliyor olsa idik. Ama bunların tamamını yapabilmeyi beklersek, bir on yıl kadar daha o ürünü yapmamız imkansız olurdu. İlk etapta tasarımı, kritik yazılımı ve daha da önemlisi know-how’ı bizde olsun. Gerisi mühendislerimiz ve kurumlarımız kabiliyet kazandıkça, AR-GE çalışmaları sürdükçe zamanla olur. POLAKO POLAKO…

Ve nitekim aradan geçen yıllar sonunda söylediklerimiz oluyor da…

Geçtiğimiz hafta, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, TAI’nin geliştirdiği ANKA Orta İrtifa Uzun Dayanımlı İnsansız Hava Aracı’na motor geliştirmesi için TEI ile protokol imzaladı. Yaklaşık olarak 4 yıl sürmesi ön görülen proje neticesinde 165 beygirlik, 230 kiloluk bir motor geliştirilecek. 34 tam zamanlı teknik personelin görev yapacağı proje ANKA’nın üzerinde bulunan, ithal ve Alman menşeili mevcut motoru bir test motoru haline getirecek. Bu da SSM’nin çizdiği stratejinin söylediklerimize ne kadar uygun olduğunu gösteriyor.

Görünen o ki, ANKA ilk etapta ithal motor ile uçacak, ancak bu sırada yerli motor geliştirilecek. Çok daha büyük üretim fazlarına geçildiğinde, özellikle de ANKA’nın bu ilk sürümü ihraç malımız haline geldiğinde TEI’nin ürettiği motorlar entegre edilecek…

Umarım proje arzu edildiği ve ön görüldüğü şekilde sonuçlanır.

Hepimize hayırlı uğurlu olsun.

STRATEJİ: POLAKA POLAKO

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

COSS ~ 6 yıl önce
Yeni birşeyler yapmak veya dışarıdan alınanlar ile yeni birşey oluşturmak.Bunu tartışmayalım mühim olan biz kanayan yaramızı tedavi edebiliyormuyuz ona bakmamız lazım.Bizim esas derdimiz ana sorunu çözmek değil her işe muhalefet olmak.Yeni birşeyler yaparken muhakkak hatalı şeylerde olacak.Mühim olan hedefe varmak.Zamanında Kayseri ve Ankara türkkuşu tesislerinde üretilen veya monte edilen uçaklara sahip çıkılmadı.Üretilen yerli araca sahip çıkılmadı.Hep çıkar peşinde koşuldu.Mayamızda olan bu durumu düzeltmemiz lazım.Bunuda her yıl oynanan eğitim ve hukuk sistemimizle çözemeyiz.Çözmüş olsaydık zaten bu bu durumda olmazdık.Kenetlenerek lazı,çerkezi,kürdü......Türk kimliği altında her zaman söylenen dış güçlerin imayesinden kurtularak kendi benliğimize dönüp bu işi çözmemiz lazım.Ölenler sonuçta bizim çocuklarımız.Silah patronlarını beslemeyelim.Kendi işimizi kendimiz çözelim.Türkün Türkten başka dostu yoktur düsturunu unutmayalım.Ufak çıkarları bırakalım.Tüm ülke için Büyük düşünelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nars ~ 6 yıl önce
yerli uçak fikrimize her zaman sahip çıkalım..ey türk milleti üreteceğimiz yerli araba ya da uçak bizi diğer ülkeler arasında o kadar ileri atacak ki...onun için boş boş olumsuz düşüncelerle bu konuları dışlamayalım...bırakın yuzde 100 yerlı olmazsa olmasın ama sonucta kendımıze ait birçok parçasını üreteceğiz...şimdi yuzde 100 olmazsa yarın olur yarın da olmazsa diğer gün olur..ama bu işe bır yerden baslamak gerekir...ve biz türk milleti olarak ta bunu desteklememız gerekir.saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
30 yıllık TAI ~ 6 yıl önce
30 senelik TAI bugune kadar montaj disinda bir sey yapmamistir diyenler bu şirketlerin henüz 2005 yılında yabancı şirketlerin hisseleri kamulaştırılarak tamamen yerli şirket haline getirildiğini bilmiyorlar sanırım. 2005 öncesini unutun bence. yabancı bir şirket yabancı bir ülkede argeye para ayırır mı sizce?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2005 ~ 6 yıl önce
2005 oncesini unutalim. 4000-5000 kisi calisiyor. Bunlar ne ara geldi? Ne is yaparlar? Para akiyor adamlara karadelik gibiler. Bir urun cikarmak zorundalar. Vermeden almaya alismis bu yapi. Yuksege cikamayan ANKAlari bile kakalamaya calistilar "bunlarda boyle olsun" diye. Hatta T001 'in satin alindigi envantere girdigi bile soyleniyor! Ucamayan bir arac yani. Direk kakalandi. Yazik degil mi bu halka? Kabul testi sirasinda biri dusunce proje tumden patladi parada gelmiyor simdi motordan vurmaya calisiyorlar. Apacik ortada iste. Muneccim olmaya gerek var mi? 5 senede motor gelistirme parasi somurecekler o da olmayacak. Paralar nerden sizce?
yediniz yani? :) ~ 6 yıl önce
Tevfik bey onlar protokol imzaladi paralar cebe indi sizde bunu yediniz yani? :) Artik uyanin bu ulkede ucak veya motor her ne yapilacaksa bunu TSK emeklilerinin kendi cikarlari icin kurdugu VERGIDEN MUAF sirketler yapmayacak. Bakin yapilamaz demiyorum. En kral muhendisleri bulur getirirsin yapilir. Bilmiyorsan ogrenirsin, parasini verir ogrenirsin. Ancak bunu yapacak olan bizim caliskan halkimizin icinden cikmis Vecihi Hurkus ruhlu, Nuri Demirag ruhlu, yanliz, kimsesiz Turk insanidir. Birileri kendine bir kumpanya kurmus emekli olunca daha iyi para kazanmak ve yonetim kurulu uyesi olabilmek icin. Devre arkadaslariyla beraber yine bir nizamiyeyle kendini yasadigi halktan izole etmek iceride tel orguler arasinda bir vaha kurmak icin. Bunlar protokol imzalarsa o protokol is yapmak icin degildir. Oyuna gelmeyelim. Bir sey uretildigi yok. 30 senelik TAI bugune kadar montaj disinda bir sey yapmamistir. Her sirket yapardi hemde onda biri fiyatina. Ustelik edindigi know-how ile ihya olurdu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ANKA motoru (2) ~ 6 yıl önce
Birbirimizi kandırmayalım, zaten 15-20 ANKA üreteceksin belki 10 tanede dışarıya (Pakistan vs) satarsın motor fiyatı yerinde 60.000 avro/ad. 4 yıl dedikleri 10 yıl sürer 50-60 kişi istihdam edilir başlarında bir kaç emekli albay ve emekli generale istihdam yaratılır, hesapta motor geliştiriyoruz amerikayı yeniden keşfediyoruz işte. Bu kadar hesapsızlık olamaz! Bir başkasının motoru üzerinde oynarsan da 5-10 yıl onun (STC) ilave sertifikasyon süreci sürer gider. 2 milyon dolara alacağın 30 motor yerine 150 milyon harcarsın motor yapıyorum diye 10 yıl sonra senin ANKA antika olur bu sefer yeni motor için bi 250 milyon daha harcarsın millette kuzu kuzu vergilerini öder ileriyi göremeyen idareciler yüzünden paralarımız heba olur gider......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
50-60 istihdam ~ 6 yıl önce
50-60 istihdam edilir daha sonra Anka Motor diye yeni bir karadelik olusur. Bir bakmissin 1500 kisilik motor fabrikasi olmus ama uretilen motorlarin tumu Almanya'dan geliyor. Her isimiz boyle bizim. Sonra boburlenirler. Gecen gun kurulduk bilmemkac metrekare alanimiz sukadar calisanimiz var diye. Ne yaptin? HIC!
ANKA motoru (1) ~ 6 yıl önce
ANKA ya Alman dizel uçak motoru üreticisi Thielert Aircraft Engines GmbH nin 155 hp Centurion 2.0S dizel motoru takıldı ve yanılmıyorsam henüz sertifiye olmamış 330hp Centurion 4.0 üzerinde çalışıyorlar ancak en akıllıca çözüm P&W yada daha küçük APU türbin motor olacaktır, hem daha hafif ve daha güçlü. Gelelim %100 yerli hikayesine, işin gerçeği uçağın motor dış kaynaklı olacaktır, tüm elektronik sistemler kameralar sensörler vs dış kaynaklıdır sadece gövdesi ve tasarımı %100 yerlidir denebilir. ALTAY tankı gibi %100 yerli deniyor aslında G.Kore asıllı K2 Black Panther tankın Aselsan elektronik donanımlarıyla donatılması gövde üzerinde bazı değişiklikler yapılmasıdır. Motoru Alman MTU, şanzuman RENK, silah sistemi ALMAN Rheinmetall... Aselsanında geliştirdiği özgün bir modeli yok , lisansı satın alıyor parçalar geliyor birleştiriyorlar kasasını yaptırıyorlar al sana ASELFLIR. Birbirimizi kandırmayalım, zaten 15-20 ANKA üreteceksin motor fiyatı yerinde 60.000 avro/ad.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ANKA ve motoru hk ~ 6 yıl önce
ANKA ya Alman dizel uçak motoru üreticisi Thielert Aircraft Engines GmbH nin 155 hp Centurion 2.0S dizel motoru takıldı ve yanılmıyorsam henüz sertifiye olmamış 330hp Centurion 4.0 üzerinde çalışıyorlar ancak en akıllıca çözüm P&W yada daha küçük APU türbin motor olacaktır, hem daha hafif ve daha güçlü. Gelelim %100 yerli safsatasına, uçağın motor dış kaynaklı olacaktır, tüm elektronik sistemler kameralar vs dış kaynaklıdır sadece gövdesi ve tasarımı %100 yerlidir denebilir. ALTAY tankı gibi %100 yerli deniyor aslında G.Kore asıllı K2 Black Panther tankın Aselsan elektronik donanımlarıyla donatılması gövde üzerinde bazı değişklikler yapılmasıdır. Motoru Alman MTU, şanzuman RENK, silah sistemi ALMAN Rheinmetall gerisi hikaye. Aselsanında geliştirdiği özgün bir modeli yok , lisansı satın alıyor parçalar geliyor birleştiriyorlar kasasını yaptırıyorlar al sana ASELFLIR halbuki başkasının teknolojisini üretiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sanalpilot ~ 6 yıl önce
Ben onu bunu bilmem..bu ülke zamanında araba da yaptı, uçakta..ama unutturdular bunları bize.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
katılıyorum ~ 6 yıl önce
önce bir hedefiniz olacak. Sonra o hedefe ulaşmak için var gücünüzle çalışacaksınız. İster uçak olsun ister araba hedef koymak ve çalışmak önemli olan. Dünya da hiçbir ürün %100 yerli değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Motor ~ 6 yıl önce
Eger motor pistonlu olacak ise, Ford motorun ARGE si daha uygun olmazmi diye dusunuyorum. Bildigim kadari ile TEI turbin den anlar :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000