13 Temmuz 2009, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com

Sorun kimde acaba?

Geçen hafta Kaptan Pilot Kani Kurtuluş’un ortağı ve yönetici arkadaşı hakkında yazdığı yazıyı AirportHaber’den okumuşsunuzdur. On yılı aşkın bir süredir tanıdığım Kani Kurtuluş ile ilgili geçmişten bugüne yaşananları aktarmak istiyorum.

 

Benim bildiğim Kani Kurtuluş, MNG Havayolları’nı kurdu ve MNG Havayolları onun sayesinde adını duyurdu. MNG Havayolları’nda başlayan dostane tanışıklığımız bugüne kadar da devam etti. Bugünden sonra da devam edeceğine eminim. Ancak “Dost acı söyler” atasözünden yola çıkarak görüşlerimi aktarmak istiyorum.

 

“Yeter ki uçak uçsun, iş yapayım” mantalitesinde olan bir kişi olarak tanıdığım Kani Kurtuluş birçok defa şirketinin mali zorlukları döneminde bile kendi kredi kartı ile uçağa yakıt alarak özveride bulunmuştur.

 

Ancak, nedense Kani Kurtuluş’un yıldızı hiç parlamadı. MNG Havayolları’ndan olaylı bir şekilde ayrıldı. Ardından OREX adında yeni bir şirket kurarak MNG Havayolları’nda yaşadığı şanssızlığı kırmaya çalıştı. Mersinli işadamı Selim Nurlu ile çıktığı yolda yine tökezledi. Oysa Çin pazarına girerek yapılamaz denilen bir işi başarmıştı.

 

OREX Havayolları’da çok geçmeden Kani Kurtuluş’un elinden uçuverdi. Daha doğrusu ortağı uçakları alarak başka bir oluşum gerçekleştirdi.

 

“Bıraktı artık, sesi soluğu çıkmıyor” diyenlere inat o yılmadı ve hep iş peşinden koştu. Sonra duyduk ki, Makedonya’da Star Airlines adında yeni bir kargo şirketi kurmuş. Bu kez yatırımcısı Suudi İşadamları.

 

Şeytanın bacağını bu kez kıracak sandık. Çorlu’ya inişler yapıyor, değişik ülkelere uçuyor ve yeni pazar arayışlarında bulunuyordu. Bu kez işler yolunda gidecek, üçüncü şansını iyi kullanacak diye umut ettiğimiz sırada yanıldığımızı anladık.

 

Kader birlikteliği yaptığı arkadaşı ile ilgili zehir zemberek bir açıklama ulaştı elimize. Açıkçası bu belgeyi bir hafta bekletmek zorunda kaldık. Barışırlar umudunu taşıdık. Emekler boşa gitmesin istedik. Belgeyi yayınlayıp ateşe körükle gitmek istemedik. Ancak şirket içinden aldığımız haberler o kadar karamsardı ki, açılan yaranın iyileşmeyeceği belliydi adeta.

 

Gerek OREX Havayolları ve gerekse Star Airlines’dan gelen mailler, telefonlar “Maaşımızı alamıyoruz” şikâyetlerini içeriyordu. Bu şikayetleri sormak için aradığım dostum, abim dediğim Kani Kurtuluş o kadar asabi cevaplar verdi ki ben bile şaşırıverdim.

 

Sonuç olarak işler karışmış çözülmesi, onarılması güç ortam doğmuştu. Kani Kurtuluş’un yazısını yayınladıktan sonra şirketin ortaklarından da bir açıklama geldi. Her iki yazıyı da yayınladık. Hem yazıları hem de gelen yorumları okumuşsunuzdur. Bizim açıklamalarla ilgili görüş beyan etme gibi bir lüksümüz olamaz. Okuduklarınızdan bir yargıya varmış olacağınızı düşünüyorum.

 

Ve şunu soruyorum.

 

Kani Kurtuluş; MNG’den ayrıldınız, OREX’in ilk ortağından ayrıldınız ve son olarak da yeni ortaklarınızdan da ayrıldınız. Yada ayrılma sürecindesiniz…

 

Peki, sizde hiç suç yok mu? Bu üç şirketin baş aktörü de sizdiniz… Neden böyle oldu.

 

Sevgiler…

 

Haftaya görüşmek dileğiyle….

Sorun kimde acaba?

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 9 yıl önce
SİZ ANCAK KARAYOLLARI KALDIRIMLARINDAN İSTİFADE EDERDİNİZ.SİZLER NEDEN OZAMAN İLK AY MAAŞ ALMADINIZ BIRAKSAYDINIZ.YADA MAHKEMEYE VERİN ..ANCAK SİZLER ÇOK AĞIR CÜMLELER KULLANIP SİZİ İŞE ALAN ARKADAŞLAR YÜKLENMENİN ANLAMI NEDİR ..YASAL YOLLAR VARDIR..HAVACI ADAM ZEKİ OLUR..AMA SEN ZEKİ DEĞİLSİN BE ARKADAŞ ..SIKINTIN BAŞKA

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
BAŞTA ŞUNU SÖYLEMELİYİM APRON KARTINIZ OLMAZDI DİYORSUN APRON KARTI KARIN DOYURMUYOR,3 AY BİR TEKNİSYEN MAAŞI VEYA MÜHENDİS MAAŞI NEKADAR BİRİKİR AŞŞA YUKARI BİLİRSİN KİMSE O PARALARININ YANMAMASI İÇİN AYRILMAK İSTEMEDİ SONUÇTA HERKES BİR ŞEKİLDE BAŞKA FİRMALARDA İŞE BAŞLADI.BURDA BENİ NE KANİ NE SERDAR NEDE BATUHAN İLGİLENDİRİR BENİ TEK İLGİLENDİREN ÖDENMEYEN MAAŞLARDIR.KİMSE BOL KESEDEN ATMASIN ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
BİR SÜRÜ YAZI VEYORUM YAZDINIZ.SEVGİLİ ARKADAŞLARIMIZ M.K.AYYILDIZ VE SERDAR SAYGIN İÇİN ÇOK AYIP OLDU .ONLARDA MAAŞLARINI ALMADILAR AMA SİZLER KÖTÜ YAZILAR YAZIYORSUNUZ..BENDE DERİMKİ .1 Cİ AY BEN KENDİMİ ALDATIRIM ..2 Cİ AY TEKNİK MD BENİ ALTADIR 3 CÜ AY DA ARKADAŞLARIM İÇİN ALDATILDIM DERİM VE İSTİFAMI VERİRİM AMA SİZLER ÖYLE YAPMIYORSUNUZ.YOLA DEVAM SONRA İLK GÜNLERDE SİZLERE İŞ VEREN BU İKİ İNSANA KENDİNİZCE SÖZ SÖYLEME HAKKINIZ OLMUŞ GİBİ ÇOK AĞIR YORUMLAR YAZIYORSUNUZ.YAPMAYIN BENCE ONLARDAN ÖZÜR DİLEMENİZ LAZIM..YOKSA APRON KARTINIZ BİLE OLMAZDI

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
BU ŞİRKETTE MAĞDUR OLAN TEK TOPLULUK ÜSTLERİNİN BİR DEDİĞİNİ İKİ ETMEYEN EMEKÇİ KISMI OLDU,BİZLER ÇALIŞTIK UÇAKLARI UÇURDUK HER ŞARTTA AMA MAAŞ ALMAYA GELİNCE BAŞTA KANİ,EŞİ MÜJGAN ÇALIŞANLARINI AŞAĞILAYICI UKALACA TAVIRLARDA BULUNDULAR..YANİ NERDEN TUTSAN ELİNDE KALAN BİR ŞİRKETTİ MALESEFF..SONUÇTA BİZLER MAAŞ ALAMADIĞIMIZDAN PERİŞAN OLDUK AİLELERİMİZLE KREDİ KARTI HACİZLERİ İSE KAPIDA..TEŞEKKÜRLER KANİ BEY BİZE YAŞATTIKLARIN İÇİN..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Yeni şirket demek yeni INDRA GANDİİİ...demek dimi Kanicim !! hadi bakalım yine iyiiisiiinnnn...Yönetim kurulu üyelerinle evde yani ailecek afiyet olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Sesi soluğu kesildi amcamın ::))) Adamda birazcık ama birazcık akıl fikir olsa biraz sağduyusu olsa böyle bir yazıyı yazar mı yahu ? Kafayı yemiş derler ya o cins yaniii...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Artık otur köşene çek elini ayağını bu sistemden kani bey.. fayda değil zarar veriyorsun.. Saygı değil nefret kazanıyorsun.Yönetmeyi de bilmiyorsun delikanlılığı da .. Belden aşağı vuruyorsun..Ayıp ediyorsun ama farkında bile değilsin..Bu ne para ve makam hırsı böyle !!!yeter artık mağdur etme insanları ..hem insanda biraz bi şeyler olur be kardeşim.. Arap sonuçta şirketin patronu..SEn bi yazı kaleme almışsın işkembeden sallamışsın..Belli ki birisi seni dolduruşa getirmiş.!! Sende yazmış sağa sola yollamışsın.Aklın sıra adamı rezil etmeye çalışmışsın. Ama kazın ayağı öyle olmamış. Patron avukatı aracılığıyla sana öyle bir yazı yazmış ki adam resmen seni istemiyor seni KINIYOR seni ayıplıyor.. İşte buna REZİL OLMAK denir kani beyy !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Ali bey yazınız için sizi tebrik ederim...Eksiği var fazlası yok.. Aslında eksik olarak kastettiğim şeyleri sizde gayet net olarak biliyorsunuz sanırım ancak site sahibi ve yazarı olarak durmanız gereken bir çizgi nedeniyle açık olarak yazmanız pek etik olmaz diye yazıya dökmediğinizi de sanıyorum.. Görünen köy kılavuz istemez misali Star isimli şirketin de ne olacağı daha baştan belliydi..OREX YENİDEN DOĞUYOR denildiğinde de düşüncelerimizi yazmıştık zaten.. Adam olucak çocuk b..dan bellidir.Kani nin havacılık bilgisi olabilir ama yönetim becerisi yok.. Karısı çocuğunu yönetime koyup idare eden bana örnek başka bir havayolu gösterin !! İnsanları kandıran maaşlarını ödemeyen kendine karısına çocuğuna imtiyaz sağlayan kaniyi KINIYORUM..DOST

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000