29 Kasım 2010, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Bu söylediklerim tüm branşlar için geçerli.Sevgi ve saygı kalmamış.Bu da işverenin ekmeğine yağ sürmekte ve böl parçala yönet yöntemi kendiliğinden oluşmaktadır.Bu sayede de maaşlar zamanında yatmamakta veya hiç yatmamaktadır.Çalışanların maaşlarını zamanında alıp alamayacaklarını düşünmekten kendilerini mesleklerine verebildiklerini de düşünmüyorum.Her şey para değil ama herşey de para.
  • Arkadaşlar eskiden usta-çırak ilişkisi içinde herkesin birbirine saygısı vardı,şimdi bu saygı ortamı ortadan kalktı.Sivil havacılık okullarından mezun olup ta sektöre yeni girmiş teknisyen adayı arkadaşımız herşeyi biliyormuşçasına bu sektöre 25-30 yılını vermiş bir ağabeyine,ustasına saygısızlık yapabilmekte.Halbuki o ustasının senede bir başından ilginç olay geçse ondan öğreneceği en az 25-30 tecrübe olur.
  • Havacılık konularında gerçeyi söyleyen tek kuruluş "Havacılık Akademisi" bu sitenin tek gerçek söyleyenide Sefa inan diyerler Sudiarabistan çöllerinde deve kovalıyor. Ya hocam ayıptır ya hiç böyle bir bakış açısı olurmu. Bir başkasıda kalkar tam tersini idda ederse ne diyeceksiniz. Geçen her gün ümidim azalıyordu bu yorumdan sonra hiç bir ümidim kalmadı Akademinin havacılığımıza hiç bir katkısı olamaz zarardan başka. Siz akademicileri sizlerle ve bu mantalitenizle baş başa bırakıyorum.
  • Kazanan Türk Sivil Havacılığı olacaktır. Eninde sonunda doğrusu ne ise o, ortaya çıkacaktır. SHGM''''nin 7 Aralık gecesi bunun için bir fırsattır. Sivil Havacılığın büyük bir ivme kazandığı günümüzde, tarafların gerginliği azalması bağlamında üstlerine düşeni yapmaları gerekiyor. SON BİR NOT: SHA İstanbul''''da bir irtibat sistemi sağlamak üzere çalışma mekanına sahip olmalıdır. TALPA''''nın tesisleri olabilir mi? Her kesim ile diyalog kurulabilmesi için sabit bir merkez kesinlikle olmalı. SHA''''nın çalışmalarına ANKARA kayıtsız kalamaz.
  • 7 Aralık sivil havacılık gününde SHA üyelerinin, SHGM tarafından tertip edilecek gecesinde olmalarını talep ediyoruz. Bugüne bakalım. Biliyoruz ki, SİZLER İYİ İŞLER YAPIYORSUNUZ. Ancak size karşı çıkan, muhalefet eden hatta dozu kaçan eleştiriler olsa bile küs olmayacaksınız. Her zaman diyalog yapıcı bir sinerjinin işaretidir.. ''''O ne anlar, bu ne anlar, yazdığına bak, ne alakası var'''' söylemlerini bırakalım.
  • Sivil Havacılık Akademisi'nin tek suçu, fincancı katırlarını ürkütmüş olmasıdır. Kraldan çok kralcı olanlar tepkilerini Akademi bildirgesinin içeriğine değil, şekli hususlara gösteriyorlar. Ortada yaşamsal nitelikte ciddi sorunlar varken, onun üstünü örtmek veya halının altına süpürmek ahlaki midir? Bunu yapanlar gün gelir yaptıklarının altında ezilirler... Bu sitede tek kişilik ordu gibi gerçekleri anlatan Sefa İnan'a takdirlerimi sunuyorum.
  • Sefa Bey size sonuna kadar katiliyoruz ancak sizde onlara biraz hak verin!!! kolay degil bunca yillik kemiklesmis bir zihniyet, sinirsiz otorite, patronlarin baskisi vs. Ama yilmamali calismali, emegi gecen, elini tasin altina sokan herkese sektor calisanlari ve ulkem adina tesekkurler. Bu arada akademinin sektore tanitimi daha iyi yapilirsa ve iletisim kanallari olusturulursa iyi olur dusuncesindeyim.
  • Kesinlikle size katılılıyorum Sefa bey, öok güzel dile getirmişsiniz konuyu. Bu arada Dr.Oya TORUM hn hakikaten THY A.O Eğitim Başkanı olduğu dönemlerde Eğitim Akademesi Ünvanını THY A.O kazandırmıştı. Kendisi yazısında akademik nosyonu çok güzel anlatmış ve bunları hem kendisi yaşamış hem de bizlere zamanında yaşatmıştı. Biz eğitmen-öğretmen-müfettiş v.b yapılan uygulamalar ile verilen eğitimlerin ve bunların feedbacklerinin ne olucağını en fazla havacılık sektöründe tartışıyoruz. Genelde bu feedbackler yaşananlarla anlatılanlar arasında negatiflik arz etsede konu hususunda SHGM nin yenilikçi tutum ve tavırları yardımları hüsniniyeti ayrıca takdire şayandır. Akademi zorunluluktu kuranları tebrik ediyorum. Size de BAŞARILAR SEFA BEY/CemDGR
  • Anladığım kadarıyla bu Sivil Havacılık Akademisi örgütlenmemiş bir sivil inisiyatif. Demokrsi ile yönetilen ülkelerde çok bol miktarda var ve seçilerek veya atanarak gelen yöneticiler yanlış yapmamak için bunları desteklerler, fikirlerinden çok sık yararlanırlar. Aşağıda bir okur yazmış, sitesine girip baktım, bilgilendim. Ama, bir düşünün, gazeteler iki sene önce İTÜ'de başbakanı protesto eden 18 öğrencinin 15 ay hapıs cezası aldığını yazıyor. Akademicilere bravo.
  • çözüm bazıları için çok kolay..nasıl mı?...ihtiyacın olduğu ve olmaya devam ettiği HAVACILIK sektörü adına; her birim için futbol maçlarının bitişi ile stadyumdan dışarı çıkan kalabalık topluluk arasından KELLE hesabı ne kadar ve KİMLERE ihtiyaç var ise A/S hesabı açığı kapatma zihniyeti hakim...böyle olunca KİŞİSEL donanıma ve BECERİ mantığına asla bakılmaksızın kadrolaşmalar çözüm adına yapılmakta..sizce yapılabilir mi?...

SOPA VE BİLİMSELLİK...

Köşe yazılarımın tümü, büyük çabalarla ve  bir çok  araştırmalar sonucunda oluşuyor ve oldukça çok sayıda okur kitlesi tarafından okunuyor, yorum yazılıyor. 
 
Bazı okurlar yazılarımı, yazıda anlatılmak istenen konuya yoğunlaşıp, satır aralarında yatan önemli ayrıntılara dikkat etmeden okuyor sanıyorum. Çünkü, olumlu-olumsuz eleştirilerin yazı içeriğine yönelik olması gerekirken, biribiriyle çelişen yorumlara sıklıkla rastlanmaktadır. 
 
Oysa ki, yazılarımı yazarken, okurların düşüncelerime, ileri sürdüğüm fikirlere yönelik yaptıkları eleştirilerini, yorumlarını dikkatle okurum ve onlardan yeni görüş ve bilgi almak isterim.
 
Yazılarıma gelen yorum ve eleştirileri; okurun yazarı ve yazıyı önemseyip kendi kişisel görüşleriyle de katkı yapmak isteği olarak değerlendiriyorum ve çok memnun oluyorum, kişisel ve ardniyetli olmadıkça da eleştirilmeyi çok seviyorum.
 
 Bu nedenle, ben de bu yapıcı eleştirilerden yararlanıp kendimi geliştirebiliyorum. Kısaca,bu yolla okurlarımdan ücretsiz destek almış oluyorum. Böylece, yazar ile okuyucu arasındaki kolektif  yararlı bir alış-veriş ortamı oluşuyor.
 
 Bu arada; bazı kurum ve kuruluşlarımız yöneticilerinin ne yazık ki aynı olgunluğu gösteremediklerini üzülerek yazmak durumundayım...
 
Bilindiği gibi, havacılık sektörünün çalışan kesiminin önde gelen isimlerinden oluşan bir grup, kendi aralarında gönüllü ve kişisel çıkarlardan tümüyle arınmış olarak,  branşlarında yaşanan sorunları biribirleriyle ile paylaşmak için bir birlik oluşturdular. Bu oluşumun adına da, Sivil Havacılık Akademisi dediler. 
 
Bu oluşumun amacını anlayamayan bir takım çevreler; Akademinin üzerinde çalıştığı ve deklare ettiği önemli sorunlardan çok, bu kuruluşun adının neden akademi olduğunu sorgulamaya başladılar. Yani, inciri bırakıp, çekirdeğine odaklandılar. Kısaca; içlerinde bir çok akademisyen barındıran bu oluşum, akademi sözcüğünün neyi anlattığını bilemeyen kişilerin saldırısına uğradı. Oysa, Airporthaber yazarı Dr. Oya Torum, yazısında bunu ne güzel anlatmıştı…

Yazık ki, Sivil Havacılık Akademisinin önce adına, sonra da çalışmalarına yönelik saldırılar süregelmektedir.     
 
Hiç bir kurum-kuruluş ve kişinin kusursuz olamıyacağı bir gerçektir. Türk sivil havacılığının işleyişini beğenmeyebilir ve eleştirebiliriz. Böyle bir durumda eleştiriye hedef olan kurumları temsil edenler, eleştirilere anlayışla bakar ve olgunlukla karşılayıp; “Buyrun beyler, düşündüklerinizi karşılıklı konuşalım…” dedikleri an, sivil havacılığımız patronları, çalışanları ve otoritelerinin güç birliği ile büyüyecektir. 
 
Tersi durumda;  “Ben devletim, ben bilemiyeceğim de sizler mi bileceksiniz?”, “Ben patronum, ya siz kimsiniz?” biçiminde kompleks içeren düşüncelerde iseler, en büyük zararı Türk sivil havacılığına, dolayısı ile kendilerine vereceklerini bilmelidirler. 
 
Var olan gerçekleri görmezlikten gelmek, o gerçekleri yok edemez.
 
Biraz ironi ve empati yapıp, kendimi otoritelerimizin yerine koymaya çalışayım. Sanırım; şöyle düşünür ve davranırdım;
 
Sektörde çalışan pilot-uçak teknisyeni-mühendis-hava trafik kontrolörü-dispeçer-kabin memuru ve profesör, doçent, doktor ünvanlı akademisyenlerden oluşan bir grup, sivil toplum örgütü biçiminde gönüllü birliktelik, bir sivil inisiyatif oluşturuyorlar.  Bu kişiler, aylarca çalışıp gördükleri aksaklıkları, havacılığımızın daha iyiye gidebilmesi için bir rapor olarak yayınlıyorlar ve  raporun içeriğini detaylandırmak ve bu tür bir bildiriye neden gerek duyduklarını bize anlatmak istiyorlar. 
 
Havacılığımız açısından bundan daha iyi, sevindirici gelişme ne olabilir?
 
Böyle bir araştırmayı yaptırmak için SHGM, TÖSHİD olarak ne kadar para harcamak gerekirdi bir düşünün…
 
Araştırma, sektörün doğrudan içinden gelenlerce en gerçekçi bir şekilde yapılmış, önümüze bedavadan konmuş, daha ne istiyoruz?
 
Bu insanlar, bizim ülkemizin vatandaşları ve bir çoğu aktif olarak sistemin içindeler. Bu grubun içindeki hiç kimse bizim makamlarımıza, koltuklarımıza bir tehdit oluşturamaz. Siyasi iradenin oluru ile atanan bizlerin zaten bu tür bir korkusu olamaz. Akademi üyelerinin öyle bir niyetleri olsa, gizli gizli çalışır, bizimle görüşmek isteyeceklerine, bizi atayan siyasilere ulaşıp, arkadan kuyumuzu kazmaya çalışırlardı. Hepimizin bildiği üzere önce bizimle kontak kurmak istediler.
 
Peki; biz bunları bir tehdit olarak görmüyorsak, neden patronlar kulübümüz TÖSHİD’e  ayırdığımız zamanın sadece birini onlara ayırıp, “Buyrun arkadaşlar, sizleri dinleyelim” diyerek kendi teknik kadromuzla birlikte onları dinlemiyoruz?
 
Gerekirse kendi kadromuzla bir platform oluşturarak, onların ortaya attıkları bilimsel değerlendirmeleri tartıştırsak, kötü mü olur? 
 
Bunun bize ve sivil havacılığımıza zararı mı, yoksa yararı mı dokunur?  
 
Böylece üst yöneticiler olarak, bir çok teknik konu hakkında bilgi sahibi olur ve bir yanlışımız varsa yanlışımızı düzeltme olanağı buluruz. Yanlışımız yoksa, teknik kadromuzla birlikte karşımızdakinin bu konuda yanlış bilgilerle donatıldıklarını  anlatır ve güle-güle deriz. Bunu, bir güçler çatışmasına değil, bilgilerin birleşmesinden doğan yeni bir oluşuma dönüştürebiliriz.
 
Kendisine akademi diyen grup bedava bilgi verecek, sektörde yaşanan gerçekleri dile getirecek. Bizim bu arkadaşları dışlamamız, kendimizi dışlamak olmaz mı? Bizim içimizden gelen bu oluşumu, eğer bizler önemsemez elimizin tersi ile bir yana itersek, sektör işveren ve çalışanlarının yaşamsal sorunlarına bilimsel yaklaşımlarla birlikte getirilen çözüm olanağını kaçırırız. Ve Akademi, içinde bulunulan kitle tarafından her geçen gün daha çok önemsenir ve sessizce gönüllerde büyürler. Çünkü bu kişiler, salt bizim aramızda değil çalışanların da  aralarında, yani işin mutfağında dolaşmaktadırlar. 
 
 Bunlar kalabalık bir grup ve isimlerini deşifre etmekten çekinmiyorlar. İsimleri, neyin nesi oldukları, meslekleri belli olan bu kişiler bizim lisans verip sektördeki ucuş emniyet ve güvenliğini sağlattığımız insanlar. Bizler onları denetliyoruz. Biraz da onları dinleyelim bakalım; yapılan denetlemelerle ilgili bir sıkıntıları mı var? Bizim göremediğimiz veya görüp de algılayamadığımız aksaklıkları mı görmüşler? 
 
Sonuç olarak; Bizler, Türk sivil havacılığının otoriteleriysek, niyetimiz sivil havacılığımızı ülkemizin büyüklüğüne paralel hale getirmek olmalı. Kısaca; üzüm yemek için buradaysak, bağcıyı dövmek niyetinde olmamalıyız. 
 
Bizler onları dışladıkça, onların sektör çalışanlarının gönlünde her geçen gün büyüyeceği bir gerçek. Bizden kişisel bir istekleri yok. Onlar da bizim gibi, yediğimiz üzümü daha kaliteli yetiştirmek için,  pozitif katkıda bulunmak istiyorlar. O halde bizlerde bir yanlış olmasın. Üstelik onların bizler gibi bağcıyı dövecek güçleri de yok. 
 
Sopa bizim elimizde, ama bunlar sopaya karşı bilimsel verilerle  ilerliyorlar. 
 
Ya, bunların hepsini ülkeden sürmeli, işlerinden attırmalı ya da, bu bilgileri birlikte tartışmalı, daha kaliteli, daha bol üzüm yetiştirmeli ve birlikte yemeliyiz… derdim sanırım.
SOPA VE BİLİMSELLİK...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 8 yıl önce
Bu söylediklerim tüm branşlar için geçerli.Sevgi ve saygı kalmamış.Bu da işverenin ekmeğine yağ sürmekte ve böl parçala yönet yöntemi kendiliğinden oluşmaktadır.Bu sayede de maaşlar zamanında yatmamakta veya hiç yatmamaktadır.Çalışanların maaşlarını zamanında alıp alamayacaklarını düşünmekten kendilerini mesleklerine verebildiklerini de düşünmüyorum.Her şey para değil ama herşey de para.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Arkadaşlar eskiden usta-çırak ilişkisi içinde herkesin birbirine saygısı vardı,şimdi bu saygı ortamı ortadan kalktı.Sivil havacılık okullarından mezun olup ta sektöre yeni girmiş teknisyen adayı arkadaşımız herşeyi biliyormuşçasına bu sektöre 25-30 yılını vermiş bir ağabeyine,ustasına saygısızlık yapabilmekte.Halbuki o ustasının senede bir başından ilginç olay geçse ondan öğreneceği en az 25-30 tecrübe olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Havacılık konularında gerçeyi söyleyen tek kuruluş "Havacılık Akademisi" bu sitenin tek gerçek söyleyenide Sefa inan diyerler Sudiarabistan çöllerinde deve kovalıyor. Ya hocam ayıptır ya hiç böyle bir bakış açısı olurmu. Bir başkasıda kalkar tam tersini idda ederse ne diyeceksiniz. Geçen her gün ümidim azalıyordu bu yorumdan sonra hiç bir ümidim kalmadı Akademinin havacılığımıza hiç bir katkısı olamaz zarardan başka. Siz akademicileri sizlerle ve bu mantalitenizle baş başa bırakıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Kazanan Türk Sivil Havacılığı olacaktır. Eninde sonunda doğrusu ne ise o, ortaya çıkacaktır. SHGM''''nin 7 Aralık gecesi bunun için bir fırsattır. Sivil Havacılığın büyük bir ivme kazandığı günümüzde, tarafların gerginliği azalması bağlamında üstlerine düşeni yapmaları gerekiyor. SON BİR NOT: SHA İstanbul''''da bir irtibat sistemi sağlamak üzere çalışma mekanına sahip olmalıdır. TALPA''''nın tesisleri olabilir mi? Her kesim ile diyalog kurulabilmesi için sabit bir merkez kesinlikle olmalı. SHA''''nın çalışmalarına ANKARA kayıtsız kalamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
7 Aralık sivil havacılık gününde SHA üyelerinin, SHGM tarafından tertip edilecek gecesinde olmalarını talep ediyoruz. Bugüne bakalım. Biliyoruz ki, SİZLER İYİ İŞLER YAPIYORSUNUZ. Ancak size karşı çıkan, muhalefet eden hatta dozu kaçan eleştiriler olsa bile küs olmayacaksınız. Her zaman diyalog yapıcı bir sinerjinin işaretidir.. ''''O ne anlar, bu ne anlar, yazdığına bak, ne alakası var'''' söylemlerini bırakalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sivil Havacılık Akademisi'nin tek suçu, fincancı katırlarını ürkütmüş olmasıdır. Kraldan çok kralcı olanlar tepkilerini Akademi bildirgesinin içeriğine değil, şekli hususlara gösteriyorlar. Ortada yaşamsal nitelikte ciddi sorunlar varken, onun üstünü örtmek veya halının altına süpürmek ahlaki midir? Bunu yapanlar gün gelir yaptıklarının altında ezilirler... Bu sitede tek kişilik ordu gibi gerçekleri anlatan Sefa İnan'a takdirlerimi sunuyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sefa Bey size sonuna kadar katiliyoruz ancak sizde onlara biraz hak verin!!! kolay degil bunca yillik kemiklesmis bir zihniyet, sinirsiz otorite, patronlarin baskisi vs. Ama yilmamali calismali, emegi gecen, elini tasin altina sokan herkese sektor calisanlari ve ulkem adina tesekkurler. Bu arada akademinin sektore tanitimi daha iyi yapilirsa ve iletisim kanallari olusturulursa iyi olur dusuncesindeyim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Kesinlikle size katılılıyorum Sefa bey, öok güzel dile getirmişsiniz konuyu. Bu arada Dr.Oya TORUM hn hakikaten THY A.O Eğitim Başkanı olduğu dönemlerde Eğitim Akademesi Ünvanını THY A.O kazandırmıştı. Kendisi yazısında akademik nosyonu çok güzel anlatmış ve bunları hem kendisi yaşamış hem de bizlere zamanında yaşatmıştı. Biz eğitmen-öğretmen-müfettiş v.b yapılan uygulamalar ile verilen eğitimlerin ve bunların feedbacklerinin ne olucağını en fazla havacılık sektöründe tartışıyoruz. Genelde bu feedbackler yaşananlarla anlatılanlar arasında negatiflik arz etsede konu hususunda SHGM nin yenilikçi tutum ve tavırları yardımları hüsniniyeti ayrıca takdire şayandır. Akademi zorunluluktu kuranları tebrik ediyorum. Size de BAŞARILAR SEFA BEY/CemDGR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Anladığım kadarıyla bu Sivil Havacılık Akademisi örgütlenmemiş bir sivil inisiyatif. Demokrsi ile yönetilen ülkelerde çok bol miktarda var ve seçilerek veya atanarak gelen yöneticiler yanlış yapmamak için bunları desteklerler, fikirlerinden çok sık yararlanırlar. Aşağıda bir okur yazmış, sitesine girip baktım, bilgilendim. Ama, bir düşünün, gazeteler iki sene önce İTÜ'de başbakanı protesto eden 18 öğrencinin 15 ay hapıs cezası aldığını yazıyor. Akademicilere bravo.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
çözüm bazıları için çok kolay..nasıl mı?...ihtiyacın olduğu ve olmaya devam ettiği HAVACILIK sektörü adına; her birim için futbol maçlarının bitişi ile stadyumdan dışarı çıkan kalabalık topluluk arasından KELLE hesabı ne kadar ve KİMLERE ihtiyaç var ise A/S hesabı açığı kapatma zihniyeti hakim...böyle olunca KİŞİSEL donanıma ve BECERİ mantığına asla bakılmaksızın kadrolaşmalar çözüm adına yapılmakta..sizce yapılabilir mi?...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000