10 Ocak 2011, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • sayın inan yaptıgınız tespitler dogru.sky bunları düşünmüştür elbet.mesela confort sınıfı koltuklar,uçuşta ikram verilmesi.rakiplere göre anti tezler oluşturuyor.zaman içinde göreceyiz.teşekkürler.saygılar...
  • KİŞİLER YARATIR ARKADAŞ .....SİZE AÇIK OLARAK ARKADAŞ YAZMIŞ ...YANLIŞ DEĞİL .DEME ŞANSINIZ YOK İSE BIRAKIN ...ALLAHA EMANET OLMAYA BAKIN SİZLER ARTIK EMEKLİSİNİZ..O ZAMAN KONUŞACAKTINIZ...
  • İNSANLARIN AKLI BAŞINA EMEKLİ OLDUKTAN SONRA GELMİYOR. SADECE ORTAM VE ŞARTLARIN DEĞİŞMESİ VE GELİŞMESİ SONUCU AKIL VE DÜŞÜNCELER DE BUNA PARALEL DEĞİŞİYOR VE GELİŞİYOR. KABUĞUNUZDAN DIŞARI ÇIKTIĞINIZDA HERŞEYİN DÜŞÜNDÜĞÜNÜZDEN ÇOK ÇOK FARKLI OLDUĞUNU GÖRÜYORSUNUZ. BİZLER DE ÇOK ÇALIŞTIK ÇOK ŞEYLER YAPTIK AMA KISIR DÖNGÜLERDEN DOLAYI ÇOĞU ŞEYLER DE YAPILAMADI. ŞİMDİ DİYORUZ Kİ BÜTÜN İYİ NİYETİMİZLE ŞU ANDA DAHA İYİ İMKANLAR VAR, ŞUNLAR ŞUNLAR YAPILIRSA, GELİŞMELER DAHA SAĞLIKLI VE EMNİYETLİ OLUR. BÜTÜN AMACIMIZ BU. TABİ SÖYLEDİKLERİMİZ HERKES TARAFINDAN DOĞRU ANLAŞILAMAYABİLİR. BUNA DA SADECE SAYGI DUYABİLİRİZ. ÜMİT ÇENDEK
  • BURADAN YAZIP BIRAKACAĞIM..ACABA SN ÜMİT ÇENDEK GEÇMİŞTE BAŞKA BİR DEVLET KURULUŞUNDAMI ÇALIŞIYORDUDA EMEKLİ EDİLDİKTEN SONRAMI AKLINA GELMİŞ..NEDEN KENDİ DÖNEMİNDE BÖYLE BİR GİRİŞİM YAPMAMIŞ..BUNUN CEVABINI VERMESİ LAZIM..ODA BU MESLEĞİN 1986 YILINDA İSTAIR ÖZEL SEKTÖR UÇUŞLARA BAŞALDIĞI ZAMAN ORTAYA ÇIKTI YOKSA YAPMIŞ OLDUĞU SHGM ADINA BİR YENİLİK VARMIDIR..YAZSIN OKUYALIM..AYRICA SON OLARAK YAZDIM LÜTFEN YAYINLARMISIN ARKADAŞIM...ESAS KURT LAR BUNLAR SOFRALARI DARALINCA TEKNİSYENLİK YAPMAYA BAŞLAYACAKLAR..AKILLARI SIRA..
  • Ümit beyin yazısına yorumu buradaki SKY konulu yazıya atmanız konuyla ilgisi olmadığından yanlış olmakta. Lütfen Ümit beyin yazısı ile ilgili yorumlarınızı yazının yayınlandığı yerdeki yorum bölümüne atın. Teşekkürler. SEFA İNAN
  • NEDEN EĞİTİMİNİ ALMADIĞINIZ VE BİR FİİL ÇALIŞMADIĞINIZ UÇAKLAR ÜZERİNDEN LİSANS ALMAK İSTEMİŞ OLMANIZ BİRAZ DOĞRU YAKLAŞIM OLMADIĞINI ANLAMAK İSTEMİYORSUNUZ..AYRICA TÜRKÇEYİDE SİZDEN KÖTÜ ANLAMAM VE YAZMAM FENA DEĞİLDİR ..ZATEN HER İNGİLİZCE YAZDIĞINIZI BİZLER ARTIK OKUR VE ANLARIZ GEÇMİŞTE YANİ SİZİN ZAMANINIZDAKİ TEKNİSYEN ABİLERİMİZİNDE SUÇU DEĞİLDİ ..İNGİLİZCE BİLMEMEK..ONLARDA OKULLARDA İNG ÖĞR OLSAYDI SİZLER KADAR KONUŞURDU..İŞTE AYNI GEÇMİŞTE OLDUĞU NGİBİ KENDİNİZİ İKİ SATIR İNG YAZINCA NEREYE ÇEKTİĞİNİZİ GÖSTERİYORSUNUZ ..TABİKİ ASLA VAZGEÇMESSİNİZ BU TAVIRLARDAN..SİZLER ÖNCE UÇAK EĞİTİMİ SONRA ((((( OJT ))))) SONRA LİSANS İMTAHANI NA GİRECEK VE ALMAYA HAK KAZANACAKSINIZ..SİZ ARTIK EMEKLİSİNİZ ..BIRAKIN AKTİF OLANLAR YAPSIN BU
  • Why the Licensed Aircraft Maintenance Engineer is important: The licensed engineer is the sole arbitrator of safety whilst the aircraft is on the ground. The Licensed Aircraft Maintenance Engineer will only supply their signature to a Certificate of Release to Service (CRS) when he/she are 100% certain that the aircraft is safe to fly. The CRS is a legal statement clearing an aircraft, as far as engineering is concerned, to fly. In effect, the engineer has taken full responsibility for the quality of any maintenance performed while the aircraft was on the ground. Ümit ÇENDEK
  • YARDIMCI OLURSAN İYİ OLUR ..SN ALİ BEYİN YAZDIĞI YAZIYA YORUM EKLEDİM ANCAK NEDEN YAYINLAMAZ VE ELEŞTİRİ KABUL ETMEZ ANLAM VEREMEDİM ..EĞER ONA GELEN YORUMLARA BAKIP SIKINTININ OLMADIĞINI VE NEDEN YAYINLAMADIĞINI AÇIKLAMA ŞANSIN VAR İSE SEVİNİRİM..SN SEFA İNAN
  • BİRAZ UÇAK TEKNİSYENLERİNE KARŞI SAYGISIZ BİR YAKLAŞIM DEĞİLMİDİR..SİZLERİN EN AZ İŞ YAPAN BİR TEKNİSYEN DAHİ GÜNDE EN AZ BAKIM ESNASINDA 150 VİDA /SOMUN /VEYA BİRKAÇ COMP SÖKÜP TAKMIŞTIR.VEYA HAYATINIZDA UÇAK MÜHENDİSİ OLAN BİR ARKADAŞ BİR LASTİK VEYA BREAK UNIT DEĞİŞİMİNDE HİÇ TORKMETRE İLE ÇALIŞIPTA BU İŞTE BÖYLE YAPILIYORMUŞ DEMİŞMİDİR.. İLK ÖNCE GELİN BERABER ÇALIŞALIM SONRA KONUŞALIM DERİM ..HERKESE HAYIRLI İŞLER DİLERİM..HERKES BİLDİĞİ İŞİ YAPMASI DOĞRU OLUR DERİM..AMAN ÜMİT BİR KAOS YARATMA OLURMU..
  • ONLARIN ŞAHSİYETLERİNE YÜKLEDİKLERİ CESARET İŞE ŞU OLMUŞTUR..BAK İŞTEN ATARIM ..VEYA BELLİ ZORLUKLAR YAŞATIRIM..VEDE YERİ GELDİĞİ ZAMAN OLMAYACAK İŞLERİ İSTEMELERİ VEYA ZORLAMALARINI KİMSE YOK YA BÖYLE BİR ŞEY DİYEMEZ..BU YAZDIKLARIMADA HADİ CANIM ADAM YALAN YANLIŞ YAZIYOR DİYEMESSİNİZ..ÇÜNKÜ GERÇEK UÇAK MÜHENDİSİ OLAN VE UÇAĞI İYİ TANIYAN SAYISI BİR ELİN PARMAKLARI KADAR AZDIR..NEYSE DEMİYECEĞİM ..ANCAK SOĞUK VE YAĞMURLU BİR GÜNDE BİR MOTOR DEĞİŞİMİNDE VEYA HERHANGİ BİR ARIZADA SİZLERİN YANİ TEKNİSYENLERİN YANINDA HİÇ MÜHENDİS GÖRDÜNÜZMÜ..BİR KAÇ İSTİSNA MÜH HARİÇ...ACABA KAPORTADAN AKAN BİR KAÇ YAĞMUR DAMLASI NIN BİR İNSAN VÜCUDUNDAN GEÇEREK YERE YANİ TOPRAĞA NASIL VE HANGİ YOLLA ULAŞTIĞINI BİLMEDEN BU MESLEĞİ BİLİYORUM DEMEK İSE BİR

SKY KURTLAR SOFRASINDA...

Anımsarsınız, 6 Eylül 2010 tarihinde; “Dikkat edin, fena dayak yersiniz..!” başlığı ile bir yazı yayınlamış ve iç hat uçuşlarına girecek olan şirketlerimizi dikkatli olmaları için uyarmıştım.

Ancak, bu uyarım Turkuaz cephesinde bir işe yaramamış olsa gerek; istenmeyen oldu ve bu şirketimizin bugünkü durumunu hepimiz biliyoruz.

Yolculuklarında havayolu seçimi yapan insanlar, şimdi Turkuaz şirketinin yaşadığı olumsuz gelişmelerden sonra, “sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer” örneğinde olduğu gibi, şirket  seçimi yaparken, iç hatlara yeni giren şirketlere temkinli yaklaşacaktır.

Kuşkusuz, kamuoyu bir havayolu şirketini, ancak iç hatlarda kendilerine hizmet verdiğinde tanıyabiliyor. Sokaktaki insanlara sorulsa ve bana “5-6 tane havayolu şirketi sayar mısınız?”  deseniz (Türkiye’de yolcu taşımacılığı yapan 11 havayolu şirketi varken); THY-Pegasus- Onur-Atlas-Anadolu Jet ve Sun Express yanıtını alırsınız. Bu şirketlerimizin daha çok tanınmasının başlıca nedeni, iç hatlarda düzenli olarak tarifeli sefer yapmaları  ile her zaman göz önünde bulunmalarıdır. Kısaca; prestij açısından iç hatlarda uçmak gerçekten önemli.

Ayrıca Türkiye’deki yolcu profiline baktığınızda, Avrupa veya Amerika’daki gibi; Uzun yıllara dayanmış bir ucuş kültürü göremezsiniz. Türkiye’de düne kadar elit tabakanın ulaşım aracı olan uçakla yolculuk, bu günlerde,  Sayın Binali Yıldırım’ın dediği gibi; alt yapı yani istim arkadan gelsede “halkın yolu” olmuş durumda. Bu nedenle, havayolu şirketinin; kendisinden kaynaklanmayan hava koşulları,uçuş öncesi kontrolde görülebilecek arıza, havalimanının kendi yetersizliklerden kaynaklanan geçikmeler ve uçağın geldiği yerdeki rötarının, yeni sefere yansıması gibi geçikmeler konusunu yolcuya anlatmak zor. Hala AHL’yi THY’nin, SAW’ı da Pegasus’unmuş gibi düşünen bir kitlenin olduğunu da unutmayalım.

Yazımın başlığındaki “Kurtlar sofrası" benzetmesini, yurt içi tarifeli seferlerle Türk halkına görücüye çıkmaya hazırlanan SKY Havayollarının, kendini güçlü rakiplerine  ve Türk halkına ülke çapında kanıtlayabilmesinin ve bu piyasada "ben de varım" diyebilmesinin zorluklarını vurgulamak açısından yaptım. Çünkü;  İç hatlarda tarifeli sefer yapabilmek, yurt dışına yönelik charter veya wet lease-dry lease uygulamalarına hiç benzemez.

Sky havayolları şimdilik 3 adet B-737-400 ile iç hatlarda uçuşa başlayıp bir 737-400’ini de back-up olarak yedekte tutacağını açıkladı. Bu back-up uçak, olası arıza durumlarında yolcuları mağdur etmemek için yedekte tutulacak demektir. Güzel ve gerekli bir uygulama. Ancak, evdeki hesap çarşıya uymaz söylemini dikkate almak gerekiyor. B-737-400’ler yorgun uçaklardır ve bakım periyodları 737-800’lere göre daha sık gelmektedir. Ayrıca 737-400’lerin bakımlarında, daha çok non-routine item çıkar. Adam/Saat olarak daha çok işyüküne sahiptir ve bakımı daha uzun zaman alır.

 Benim anlamakta zorlandığım; yakıt fiyatlarının bir sene içinde %55’in üstünde zam görerek 95 dolara yükseldiği bu günlerde, 55 lira promosyonel ücretlerle uçmanın mümkün olup olmadığı? Bu 55 lira içersinde %18 kdv+5 lira da DHMI’ye ödeme var. Yani, elde kalan 40 TL.

Uzmanlar; iç hat uçuşlarında bir saatlik uçuş için kişi başı 100 TL kazanç elde edilmesi durumunda ancak karlı olabileceğini savunuyorlar. Şüphesiz SKY Havayolları da diğerleri gibi dalgalı fiyat uygulaması ile ortalamada koltuk başına 100 lirayı geçecek bir politika izleyecektir. Görüleceği gibi çok da karlı bir operasyon olmamasına rağmen, düne kadar wet-lease ve dry-lease uçak vererek kemiksiz et misali kolay ve karlı operasyon yürüten bir takım şirketler bugünlerde eskisi gibi yurt dışından “al uçağını gel gibi” teklifler alamıyor. Çünkü wet-lease piyasasında artık yabancı şirketler de  bu işin kaymağını yemeyi öğrendi.  

Kış ayları şu günlerde iç hatlarda uçan tüm şirketlerimiz için çok zor geçiyor. Özellikle doğu meydanlarımızda kış aylarında yaşanan divert sayılarına baktığınızda, bu zorluğu hemen kavrayabilmek mümkün. Bu hava koşulları nedeniyle farklı meydanlara divert eden uçaklar ve oradan kara nakil vasıtaları ile yolcuları ulaşması gereken yerlere ulaştırma zorunluluğu, havayolunu o seferde zarara sokmaktadır.

Rekabetin olması hem kalite hem de fiyat açısından şüphesiz son derece önemli ve tüketici açısından faydalıdır. Ancak rekabete soyunan şirketlerin, yolcusunu da zorda bırakmaması çok önemlidir. Rekebet etmek deyince aklıma hemen iç hatlara girmek için sıra bekleyen şirketlerimiz geliyor. SKY’ın  start için gün saydığını biliyoruz. Free Bird, iç hatlar izinini almasına rağmen hala beklemede kalıyor.  SAGA ise hala izin bekliyor. Yani kısa bir süre SKY’ın yanı sıra bu şirketlerimiz de rekabetin içinde olacak gibi görünmektedir. Tabii ki, SKY’ı dikkatle izledikten sonra(!)

SKY’ın çizdiği parkurda, rekabet içinde olacağı şirketler; Anadolu Jet-SunExpress ve Pegasus. Bu şirketlerimiz genelde B-737-800’lerle uçmakta olduğundan, SKY ın B-737-400’leri her ne kadar bakımlı ve kabin içi yeni dizaynıyla göz kamaştırsada bu rekabet ortamında yolcu nezdinde açığa düşebilir. 

Düşünüyorum da; Sky gibi prestije önem veren ve yurt dışında başarılı operasyonlar gerçekleştiren bir şirket, acaba, bu sert geçeceği şimdiden belli mücadeleye, en azından ilk aylarda yep yeni B-737-800 veya 900’lerini süremez miydi.   Çünkü bizim yolcumuz hala “uçağın yenisi eskisi olmaz, bakımlısı bakımsızı olur” mantığında bakmıyor ve uçaklarının modeli ve yaşını sorguluyor.

Şüphesiz SKY’ın da B-737-800 hatta 900’ü bile var. Ancak bu uçaklar 189 koltuk kapasiteli olduğundan doldurabilme sorunun yanı sıra Avrupadaki anlaşmalarını  737-800-900 ‘lerle yapmış olabilirler. 

SKY’ın en bu projedeki en büyük avantajı, Sadece Antalya’da konuşlanmış 17 uçağın kış aylarındaki turist yoğunluğunun doğal olarak azalması nedeniyle arz/talep dengesinin bozulması  ve uçak, uçsa da uçmasa da aynı kirayı-personel giderini ve bunun gibi rutin giderleri ödeyeceklerinden zararı hafifletmek ve bunun yanısıra nakit akışı sağlamak olabilir. Bu düşünce de, aslına bakacak olursanız, mantıklı tabii ki...

Burada önemli olan; sadece kış aylarında değil yaz aylarında da ucuş programında eksi değişikliklerde bulunulmamasıdır. Çok iyi irdelenip geriye dönüşü olmayan bir yol bence...

Aslına bakacak olursanız; Pegasusun arkasındaki  Sabancı ismi- Sun Express in arkasındaki THY/Lutfhansa desteği ve Anadolu Jet in arkasındaki THY gibi destekler olmadan, SKY’ın sadece kendine güvenerek bu kurtlar sofrasından ekmek kapmak istemesini takdire şayan buluyorum.

Sonuç olarak; yukarıda yazdığım risklerin mutlaka görüldüğünü düşünerek, SKY’ın yurt dışındaki charter başarılarının kurtlar sofrasında da devam etmesini dilerim.

Malumunuz olduğu üzere, kurtlarla sofraya  oturmadan önce, sofrada konuk mu yoksa yemek mi olduğunuzu bilmek zorundasınız.

NOT/ Bu hafta; www.sefainan.com da eski SHGM Genel Md.Yrd sı ve uçak mühendisi Ümit Çendek’in “Mühendislerde mutlaka lisanslandırılmalıdır” konulu yazısı konuk yazarlar bölümünde olacak. Bunun yanısıra bu haftaki ikinci köşe yazım olan  “Teknik A.Ş Greve mi gidiyor?” yine kişisel blogumda yer almakta.

SKY KURTLAR SOFRASINDA...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (39)

Misafir ~ 8 yıl önce
sayın inan yaptıgınız tespitler dogru.sky bunları düşünmüştür elbet.mesela confort sınıfı koltuklar,uçuşta ikram verilmesi.rakiplere göre anti tezler oluşturuyor.zaman içinde göreceyiz.teşekkürler.saygılar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
KİŞİLER YARATIR ARKADAŞ .....SİZE AÇIK OLARAK ARKADAŞ YAZMIŞ ...YANLIŞ DEĞİL .DEME ŞANSINIZ YOK İSE BIRAKIN ...ALLAHA EMANET OLMAYA BAKIN SİZLER ARTIK EMEKLİSİNİZ..O ZAMAN KONUŞACAKTINIZ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
İNSANLARIN AKLI BAŞINA EMEKLİ OLDUKTAN SONRA GELMİYOR. SADECE ORTAM VE ŞARTLARIN DEĞİŞMESİ VE GELİŞMESİ SONUCU AKIL VE DÜŞÜNCELER DE BUNA PARALEL DEĞİŞİYOR VE GELİŞİYOR. KABUĞUNUZDAN DIŞARI ÇIKTIĞINIZDA HERŞEYİN DÜŞÜNDÜĞÜNÜZDEN ÇOK ÇOK FARKLI OLDUĞUNU GÖRÜYORSUNUZ. BİZLER DE ÇOK ÇALIŞTIK ÇOK ŞEYLER YAPTIK AMA KISIR DÖNGÜLERDEN DOLAYI ÇOĞU ŞEYLER DE YAPILAMADI. ŞİMDİ DİYORUZ Kİ BÜTÜN İYİ NİYETİMİZLE ŞU ANDA DAHA İYİ İMKANLAR VAR, ŞUNLAR ŞUNLAR YAPILIRSA, GELİŞMELER DAHA SAĞLIKLI VE EMNİYETLİ OLUR. BÜTÜN AMACIMIZ BU. TABİ SÖYLEDİKLERİMİZ HERKES TARAFINDAN DOĞRU ANLAŞILAMAYABİLİR. BUNA DA SADECE SAYGI DUYABİLİRİZ. ÜMİT ÇENDEK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
BURADAN YAZIP BIRAKACAĞIM..ACABA SN ÜMİT ÇENDEK GEÇMİŞTE BAŞKA BİR DEVLET KURULUŞUNDAMI ÇALIŞIYORDUDA EMEKLİ EDİLDİKTEN SONRAMI AKLINA GELMİŞ..NEDEN KENDİ DÖNEMİNDE BÖYLE BİR GİRİŞİM YAPMAMIŞ..BUNUN CEVABINI VERMESİ LAZIM..ODA BU MESLEĞİN 1986 YILINDA İSTAIR ÖZEL SEKTÖR UÇUŞLARA BAŞALDIĞI ZAMAN ORTAYA ÇIKTI YOKSA YAPMIŞ OLDUĞU SHGM ADINA BİR YENİLİK VARMIDIR..YAZSIN OKUYALIM..AYRICA SON OLARAK YAZDIM LÜTFEN YAYINLARMISIN ARKADAŞIM...ESAS KURT LAR BUNLAR SOFRALARI DARALINCA TEKNİSYENLİK YAPMAYA BAŞLAYACAKLAR..AKILLARI SIRA..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Ümit beyin yazısına yorumu buradaki SKY konulu yazıya atmanız konuyla ilgisi olmadığından yanlış olmakta. Lütfen Ümit beyin yazısı ile ilgili yorumlarınızı yazının yayınlandığı yerdeki yorum bölümüne atın. Teşekkürler. SEFA İNAN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
NEDEN EĞİTİMİNİ ALMADIĞINIZ VE BİR FİİL ÇALIŞMADIĞINIZ UÇAKLAR ÜZERİNDEN LİSANS ALMAK İSTEMİŞ OLMANIZ BİRAZ DOĞRU YAKLAŞIM OLMADIĞINI ANLAMAK İSTEMİYORSUNUZ..AYRICA TÜRKÇEYİDE SİZDEN KÖTÜ ANLAMAM VE YAZMAM FENA DEĞİLDİR ..ZATEN HER İNGİLİZCE YAZDIĞINIZI BİZLER ARTIK OKUR VE ANLARIZ GEÇMİŞTE YANİ SİZİN ZAMANINIZDAKİ TEKNİSYEN ABİLERİMİZİNDE SUÇU DEĞİLDİ ..İNGİLİZCE BİLMEMEK..ONLARDA OKULLARDA İNG ÖĞR OLSAYDI SİZLER KADAR KONUŞURDU..İŞTE AYNI GEÇMİŞTE OLDUĞU NGİBİ KENDİNİZİ İKİ SATIR İNG YAZINCA NEREYE ÇEKTİĞİNİZİ GÖSTERİYORSUNUZ ..TABİKİ ASLA VAZGEÇMESSİNİZ BU TAVIRLARDAN..SİZLER ÖNCE UÇAK EĞİTİMİ SONRA ((((( OJT ))))) SONRA LİSANS İMTAHANI NA GİRECEK VE ALMAYA HAK KAZANACAKSINIZ..SİZ ARTIK EMEKLİSİNİZ ..BIRAKIN AKTİF OLANLAR YAPSIN BU

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Why the Licensed Aircraft Maintenance Engineer is important: The licensed engineer is the sole arbitrator of safety whilst the aircraft is on the ground. The Licensed Aircraft Maintenance Engineer will only supply their signature to a Certificate of Release to Service (CRS) when he/she are 100% certain that the aircraft is safe to fly. The CRS is a legal statement clearing an aircraft, as far as engineering is concerned, to fly. In effect, the engineer has taken full responsibility for the quality of any maintenance performed while the aircraft was on the ground. Ümit ÇENDEK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
YARDIMCI OLURSAN İYİ OLUR ..SN ALİ BEYİN YAZDIĞI YAZIYA YORUM EKLEDİM ANCAK NEDEN YAYINLAMAZ VE ELEŞTİRİ KABUL ETMEZ ANLAM VEREMEDİM ..EĞER ONA GELEN YORUMLARA BAKIP SIKINTININ OLMADIĞINI VE NEDEN YAYINLAMADIĞINI AÇIKLAMA ŞANSIN VAR İSE SEVİNİRİM..SN SEFA İNAN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
BİRAZ UÇAK TEKNİSYENLERİNE KARŞI SAYGISIZ BİR YAKLAŞIM DEĞİLMİDİR..SİZLERİN EN AZ İŞ YAPAN BİR TEKNİSYEN DAHİ GÜNDE EN AZ BAKIM ESNASINDA 150 VİDA /SOMUN /VEYA BİRKAÇ COMP SÖKÜP TAKMIŞTIR.VEYA HAYATINIZDA UÇAK MÜHENDİSİ OLAN BİR ARKADAŞ BİR LASTİK VEYA BREAK UNIT DEĞİŞİMİNDE HİÇ TORKMETRE İLE ÇALIŞIPTA BU İŞTE BÖYLE YAPILIYORMUŞ DEMİŞMİDİR.. İLK ÖNCE GELİN BERABER ÇALIŞALIM SONRA KONUŞALIM DERİM ..HERKESE HAYIRLI İŞLER DİLERİM..HERKES BİLDİĞİ İŞİ YAPMASI DOĞRU OLUR DERİM..AMAN ÜMİT BİR KAOS YARATMA OLURMU..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ONLARIN ŞAHSİYETLERİNE YÜKLEDİKLERİ CESARET İŞE ŞU OLMUŞTUR..BAK İŞTEN ATARIM ..VEYA BELLİ ZORLUKLAR YAŞATIRIM..VEDE YERİ GELDİĞİ ZAMAN OLMAYACAK İŞLERİ İSTEMELERİ VEYA ZORLAMALARINI KİMSE YOK YA BÖYLE BİR ŞEY DİYEMEZ..BU YAZDIKLARIMADA HADİ CANIM ADAM YALAN YANLIŞ YAZIYOR DİYEMESSİNİZ..ÇÜNKÜ GERÇEK UÇAK MÜHENDİSİ OLAN VE UÇAĞI İYİ TANIYAN SAYISI BİR ELİN PARMAKLARI KADAR AZDIR..NEYSE DEMİYECEĞİM ..ANCAK SOĞUK VE YAĞMURLU BİR GÜNDE BİR MOTOR DEĞİŞİMİNDE VEYA HERHANGİ BİR ARIZADA SİZLERİN YANİ TEKNİSYENLERİN YANINDA HİÇ MÜHENDİS GÖRDÜNÜZMÜ..BİR KAÇ İSTİSNA MÜH HARİÇ...ACABA KAPORTADAN AKAN BİR KAÇ YAĞMUR DAMLASI NIN BİR İNSAN VÜCUDUNDAN GEÇEREK YERE YANİ TOPRAĞA NASIL VE HANGİ YOLLA ULAŞTIĞINI BİLMEDEN BU MESLEĞİ BİLİYORUM DEMEK İSE BİR

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000