02 Şubat 2015, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Sayın yazar , sektörün sorunu ''Sendikalar''bu konuya parmak bastığınız icin Teşekkürler .Eğer kurumlar sık sık üyesinin oyuna başvurmuyorsa orda demokrasi yok demektir.'temsilciler, yönetici aday adayları .tis .imza aşamaları önemli kararlar icin mutlaka üye eğilimi alınmalı.Dün''devrimci'' Ayçin , bugün EMANET aynı yerde ler üyenin oyundan korkuyorlar temsilci seçimi ondan yapılmıyordu.yapılmıyor.üyenin oyunu alırken iyi söz ve karar sahibi olması gelince cahil.Ali Bey.lütfen mahkemeyi iyi takip edin pis kokular geliyor 5 defa hakim değışti her uzama çalışanlara kaybettiriyor.Hava olmuş Çelik olmuş önemli değil biz söz ve karar sahibi olabilecekmiyiz o çok önemli .Sizinle ğörüşmek istiyoruz mağdur HABOMCU'lar olarak AYÇİN.EMANET oydurdu.FERO .MUSTİ bade koyduruyor hesabını soracağız.
  • Sayın Ali Bey Bazen çok iyi konulara parmak basıyorsunuz. Sizi tebrik ediyorum. Özellikle şu lisanslsr konusu be Yavuz Güver. Bu konunun peşini bırakmayın ne olur. Hadi paralarımız gitti peki bu işin sorumluları ne olacak. Birde yukarıda bir arkadaş değinmiş. Teknikte bazı isimler nedir ne yapmaya çalışıyor bunlar Kemal Bekçi ve bazı isimler. Yoksa başka yapılar mı oluşuyor? Sesimiz olduğunuz için size güveniyoruz.
  • Yavuz Güver'e kimse dur demeyecek mi peki?
  • Arkadaşlar her taşın altından bu Yavuz Güver ve Kemal Bekçi çıkıyor. Ali Bey bunları birgün anlat bizede bunları daha iyi tanıyalım.

SİZ TEKNİSYENİN HALİNDEN NE ANLARSINIZ?

THY'nin çalışanlarının sendika konusunda neden hiç yüzü gülmedi? Geçmişe bakıyorsunuz ideolojik sendikacılık, bugüne bakıyorsunuz beklentileri hiç mi hiç karşılayamayan üstüne üstlük güncel konulara yönelik tepki veremeyen bir garip yönetim. Son açıklamaları evlere şenlik. Varlığı ile yokluğu anlaşılamamış sendika(cılık).

Gülüp geçiyorum gerçekten. Hava İş Sendikası bir yılı aşkın bir süredir varlığı ile yokluğu arasına sıkışmış durumda. THY yönetimi destekli olarak seçimleri kazanıp koca bir teşkilatın yükünü kaldırmak kolay olmasa gerek.

Şirin görünmenin yolu da belli. Abant'larda tatilvari toplantılar, ev sahibi yapmak üzere kurulan kooperatifler. Elbette sosyal sorumluluk projeleri yapılabilir. Üyelerin de buna ihtiyacı olabilir.

Lakin öncelik çalışma şartlarının, çalışan lehine takip edilmesidir. Geçen hafta sendika bir açıklama yayınladı. Aba altından sopa tehdidinden başka birşey göremedim.

Örnek vermek gerekirse açıklamanın daha başında "Teknik A.Ş. yönetimi ile ek protokol sonrası yapılan teknik personel alımlarında işverenin bu protokole uymadığı, yöneticilerin bakkal dükkanına çırak alır gibi personel alımı yaptıklarını  ibretle izliyoruz. Bu çirkin davranışların bir bedelinin olacağını unutmayın, biz unutturmayacağız. Bu yöneticiler Teknik A.Ş.'nin TİS'e bağlı SENDİKAL ÖRGÜTLÜ  işyeri olduğunu öğrenmedilerse yakında öğreneceklerdir" denilmiş.

Altını doldurmadığınız hiçbir tehdit etkili olmaz. Bu açıklamayı yapan sendikanın ne biliyorsa, nasıl öğretecek ise açıklamanın içinde yer almasını beklerdik. Üyenin anlamadığı hiçbir açıklama üye nezdinde itibarlı değildir. Yöneticilere hitaben yazılan tehditler, sendika ile yönetici arasında pazarlık konusu yapılmak için yazılmış ise de buna üyelere ihanet derim.

Sendika yönetimi başka uyarılar da yapmış. Mesela yetişmiş teknisyenin yurtdışına kaçtığını, yabancı uçak bakımlarının olmadığını belirtmiş. Merak ediyorum; kaç tane yetişmiş, deneyimli teknisyen yurtdışına kaçtı. Uçakların bakımları emin ellerde değil mi?

Sendikanın sahte EASA lisanslı teknisyenleri de araştırmasını, bu lisansları verenler hakkında da bir açıklama yapmasını beklerdim. Ama sessizliği tercih ederek, bu parasını kaptırmış teknisyenlerimizin nezdinde diğer teknisyenlerin de itibarını zedelemiş oldular.

Sendikanın yapması gereken teknisyenlerin sorunlarına çözüm bulmak. Örneğin bilet sıkıntısını bilmeyen yok. Bunu çözün.

Gerçi onların çözmeye vakitleri yoktur.

Hava-İş Sendikası, Tüm Havacılar Derneği, Hava İş Konut Yapı Kooperati üçgenine çöreklenenler hep aynı isimler. Bir bakıyorsun derneğin başkanı aynı zamanda kooperatif başkanı. Öte yandan sendika başkanı aynı zamanda kooperatifin denetim kurulu başkanı. Niye bağımsız biri değil diye merak eder dururum. Aynı sazın telini çalan insanların yönettiği, denetlediği kurumlarda olumsuz bir girişime kim dur diyebilir ki?

Bu arada bir de bu dernek, sendika, kooperatif üçgeninin yayın organı var. Devran döneminin bu tip girişimlerinin kokusu daha sonra ortaya çıkar. Biz tüm zamanlarda olduğu gibi şimdi de yakından takip ederek üyelerin kesesinden çıkan her kuruşun doğru yolda harcanıp harcanmadığını takip edeceğiz.

THY çalışanlarının sendikal beklentisi bu ise söylenecek söz yok. İnsanlar kendilerinin çıkarlarını koruyup kollayacak yöneticileri kendileri seçer. İşte bu sebeple biz yanlışı yazarak üyelere doğruyu gösterme yönündeki çalışmamızı sürdüreceğiz. Dün olduğu gibi bugün de kimin-kimsenin yanında olmadığımızı göstermeye devam edeceğiz.

Dün ideolojik sendikacılığa nasıl karşı isek bugün yönetim yanlısı olduğuna inandığımız ve üyeler için çalıştığına inanmadığımız yönetimi eleştirmeyi sürdüreceğiz.

Bizim için asli vazife üyelerin haklarını savunmak. Gerisi önemli değil.

SİZ TEKNİSYENİN HALİNDEN NE ANLARSINIZ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (40)

Cemil ~ 3 yıl önce
Sayın yazar , sektörün sorunu ''Sendikalar''bu konuya parmak bastığınız icin Teşekkürler .Eğer kurumlar sık sık üyesinin oyuna başvurmuyorsa orda demokrasi yok demektir.'temsilciler, yönetici aday adayları .tis .imza aşamaları önemli kararlar icin mutlaka üye eğilimi alınmalı.Dün''devrimci'' Ayçin , bugün EMANET aynı yerde ler üyenin oyundan korkuyorlar temsilci seçimi ondan yapılmıyordu.yapılmıyor.üyenin oyunu alırken iyi söz ve karar sahibi olması gelince cahil.Ali Bey.lütfen mahkemeyi iyi takip edin pis kokular geliyor 5 defa hakim değışti her uzama çalışanlara kaybettiriyor.Hava olmuş Çelik olmuş önemli değil biz söz ve karar sahibi olabilecekmiyiz o çok önemli .Sizinle ğörüşmek istiyoruz mağdur HABOMCU'lar olarak AYÇİN.EMANET oydurdu.FERO .MUSTİ bade koyduruyor hesabını soracağız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sonsuz ~ 3 yıl önce
Sayın Ali Bey Bazen çok iyi konulara parmak basıyorsunuz. Sizi tebrik ediyorum. Özellikle şu lisanslsr konusu be Yavuz Güver. Bu konunun peşini bırakmayın ne olur. Hadi paralarımız gitti peki bu işin sorumluları ne olacak. Birde yukarıda bir arkadaş değinmiş. Teknikte bazı isimler nedir ne yapmaya çalışıyor bunlar Kemal Bekçi ve bazı isimler. Yoksa başka yapılar mı oluşuyor? Sesimiz olduğunuz için size güveniyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Yavuz Güver'e kimse dur demeyecek mi peki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arkadaş ~ 3 yıl önce
Arkadaşlar her taşın altından bu Yavuz Güver ve Kemal Bekçi çıkıyor. Ali Bey bunları birgün anlat bizede bunları daha iyi tanıyalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000