21 Ocak 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Peki keyfi sekilde yolcuyu kara listeye alan thy calisanlarina ne demeli
  • Ya zaten yapılı adamlar kabın ekıplerı genelde bayan yolcular kıçını kıpırdatmıyor kabın ekıbı mudale etsın arkadasım orda adam bı saldırsa kapalı kutunun ıcındesın senın ne otorıten kalır ne motıvasyon nede dıger yapman gereken işlere halın ok rahatsızsan kalk erkek olarak sen yap yapacagını öyle uzaktan konuşmak atıp tutmak kolay bıde yorum yapıp elestırıyo önce sen cesaretli ol bı bayanla erkek gücü farklıdır
  • News Air Manas to launch Bishkek-Istanbul in February 21JAN2013 Air Manas (M2, Bishkek Manas (FRU)) has scheduled a daily B737-800 service between Bishkek Manas (FRU) and Istanbul Sabiha Gökcen International (SAW) that is expected to be launched on February 25. The Kyrgyz carrier currently operates two Tu-154Ms on behalf of the country's government as well as some smaller turboprop and jet aircraft. It is unclear if it plans to operate the flights itself or if Air Manas will cooperate with a Turkish carrier on the route. Tahminimce bu pegasusun kirgizistan 3 sene once başlayan planlarının uygulanmaya dökülme hali.25 şubattan itibaren seferler başlayacak ama sanirim pegasus uçuş anlaşmaları vs olaylarını arkadan dolanmak için oradak ibir şirket uzerinden operasyon yapacak. en azından bana oyle geldi. haber degeri var bana gore.
  • tehlikeli yolcunun uçağa geçmemesi için check in personelinin o esnada durumun farkına varıp işlem yapmaması gerek demişsinizde şaka mı bu. Hiç bir havayolu yetkilisi handling firması çalışanının bunu yapmasına izin vermez. En basitinden başıma gelen örnek izinli hükümlü belgesiyle yolculuk yapan sarhoş yolcu hem beni ve arkadaşlarımı tehdit edip küfür etmişti hemde taşkınlık yapmıştı durum hava yolu supervisor na yansıttık tehlikeli olabileceğini kendisi bize checkin yapıp uçağı yönlendirmemizi söylemişti. Kısacası havayolları para kaybetmemek için bu tarz uygulamaları kabul etmez.
  • Kara liste uygulanamıyor çünkü anayasal haklara aykırıymış! Diğer yolcuların güvenliğini düşünen yok. Onların anayasal hakları nerede? Zaten ülkede öyle bir 'anayasal hak' koruması var ki: Devlete karşı görüşte herhangibir protesto/yürüyüş yap, coplanıp gazlanıyorsun. O kişilerin anayasal haklarını düşünen yok ama? Ben bu ülkeyi anlayamıyorum, anlayan varsa beri gelsin lütfen.
  • borajettede var dua etsınler şirketın sahıbı yalçın ayaslının nufuzuna ondan dokunamıyorlar .nedense airport haberdede hıç olumsuz lukta yayınlamıyorsunuz zaten ....
  • asiri alkollu yolcunun ucusa alinmamasina katiliyorum murat bey. ama makul miktarda icmis. kafasi az iyi olmus, usturuplu yolcu da yanar bu arada.. kimi alkollu gorseler sutlarlar, ucustan men ederler... aradaki ince cizgiyi ayiramazlar..en iyisi bu alkol isini cigara gibi toptan yasaklasinlar, serbete talim edelim. )) gerci ben sigara yasagi nedeniyle yillardir her yere araba ile gidiyorum. yoruldugum yerdede cekiyorum bir otele vuruyorum sisenin dibine.nasilsa sirket oduyor mazot parasini..zaten ucmak eskiden guzeldi. artik, kontroller, rotarlar, asiri kalabalik havaalanlari, ivir zivir yuzunden eziyetten baska sey degil..bu arada iyi oldu yeniden yazmaya baslamaniz. ozletmissiniz kendinizi..kenny
  • THY kaptanlarının ağır iş yüküne bir de bu anons eklenirse,kazalar kaçınılmaz,dikkatli olalım,THY kaptanının İngilizce ile imtihanı açısından zor bir görev daha,kelime ezberle,cümle içinde kullan,hatta unutmamaya çalış,zor zor,çok zor,zamanla öğrenecekler tabi İngilizce konuşmayı.
  • Kara listeden bahsediyorsunuz da 3 sosyetigin yuzunden GBT sorgulamalari iptal edildi ... iki dakika beklemeyi yanin da belki de teroristlerle ucmaya tercih etti bizim halkimiz ! Oysa gozumun onun de 17 yildir cinayetten aranan bir kisi GBT ye takildi .
  • bu ülkede hangi kural,kanun doğru dürüst uygulanıyor ki kara liste de konsun ve uygulansın ???

SIFIR TAVİZ Mİ SIFIR CEZA MI?

Genellikle yoğun alkol tüketen ve buna bağlı saldırgan davranışlar sergileyen ya da propaganda amaçlı uçakta taşkınlık yapan yolcuların neden olduğu  durum karşısında ICAO, IATA, ECAC ve FAA gibi uluslararası çatı örgütlerin dışında yerel otoriteler de çözüm arayışına girdi. Bütün ülkelerin otoriteleri ve havayolları, kuraldışı yolcu sorununa karşı yeni düzenlemeler yapmaya başladı, gerekli talimatlar hazırlandı, uçucu ekiplere eğitimler verilmeye, bu sınıfa giren yolculara cezai müeyyide verilmeye ve hatta bu yolcular o havayolunun uçaklarına hiç alınmamaya (British, KLM, Aerosvit gibi şirketlerde kara liste uygulanıyor) başlandı.

Zaman kaybının yanı sıra maddi kayba da neden olan kuraldışı yolculara karşı kimi ülkeler ağır yaptırımlar uygularken ( 10 bin dolar para cezası ve 20 yıl hapis gibi) bizim de arasında bulunduğumuz bazı ülkelerde her türlü kuraldışılığı yapanlara gerekli cezai müeyyide uygulanmadı, yolcu kaybetmemek amacıyla mıdır bilmiyorum ama deyimi yerindeyse her seferinde ‘yapan yaptığıyla kaldı. ’

Kuraldışı yolcu olayını dört aşamada ele almak mümkün. Bunlar, kara liste uygulamak, uçuşa kabul etmemek, uçakta etkisiz hale getirmek ve güvenlik güçlerine teslim etmek.

Kara liste uygulaması Türk sivil havacılığında pek kabul gören bir olay değil. O yüzden Atlasjet ve Borajet dışında kalan şirketlerde kara liste uygulaması yok. Bu nedenle, Atlasjet ve Borajet dışındaki şirketlerde bu aşamada sorunlu yolcuyu eleme şansı da bulunmuyor.

‘Uçuş emniyeti yerde başlar’ sözünde olduğu gibi öncelik bu tür yolcuları, henüz uçağa binmeden tespit etmek ve uçağa almamak olmalı.  Kuraldışı yolcuların –özellikle aşırı alkollü- uçağa alınmadan önce yer hizmetleri veren şirket çalışanları tarafından çok dikkatli analiz edilmesi, hal ve hareketlerinden yola çıkılarak daha o aşamada check- in işlemi yapılmayarak uçağa alınmaması sağlanmalıdır. Ancak özellikle Türkiye şartlarına baktığınızda bu tür bir analizi yapabilecek eğitim ve tecrübeye sahip yer hizmetleri çalışanlarının sayısının çok az olduğunu ve dolayısıyla çok rastladığımız bir uygulama olmadığını görebiliriz.

Üçüncü yöntem ise uçakta etkisiz hale getirmek... Bilmem kaç feet’te uçarken 155 polis imdat numarasını arama imkanı olmadığı için şirketler, uçucu personellerini eğiterek bu tür durumlarda çözümü kendileri bulmak zorundadır. İletişim kurmaya ve yolcuyu uygun dille ikna etmeye çalışmak  ilk önce uygulanan yöntemdir. Eğer yolcu alkol alıyorsa alkol vermeyi kesmek de havayollarının kuralları arasında yer alır. Bütün bunlara rağmen yolcu sorun çıkarmaya devam ediyorsa ve artık yapacak hiç birşey kalmamışsa kimi şirketler plastik kelepçe kullanarak, kimi de elektrikli şok tabancası (teaser) kullanarak yolcuyu etkisiz hale getirir...  2001’deki 11 Eylül saldırılarından sonra sıfır tavizle uçan ABD’li havayollarında pilotlar gerçek tabanca dahi kullanabiliyor. Bu konuda en katı kuralların uygulandığı ülke de ABD.  FAA rakamlarına göre ABD’de geçen yıl unruly(kuraldışı) yolculara 439.175 $ ceza kesilmiş. Sadece geçen yıl 594 yolcunun uçağa binmesi engellenmiş ya da uçakta meydana gelen durumlardan ötürü uçaktan indirilmiş.

Son olarak havayolları uçakta etkisiz hale getirilen yolcuyu güvenlik güçlerine teslim ederek kuraldışı yolcunun o ülkenin milli hukuk mevzuatlarına göre işlem yapılmasını sağlar. Aslında, bundan sonrasındaki teşebbüsler için caydırıcı olması açısından en önemli bölüm de burası.  Ancak Türkiye’de, uçakta taşkınlık yapan, belki binlerce TL zarara ve zaman kaybına neden olan yolcularla ilgili tazminat davası açılması konusunda havayollarının  çekimser kaldığını ve yolcusunu her seferinde affetme yolunu seçtiğini gözlemliyoruz. Tabi birkaç istisna hariç... Böyle olunca da sürekli kuraldışı yolcu vakası yaşamak çok olağan oluyor. Havayolu şirketleri rötarlarda ya da iptallerde yolcuya karşı sorumlu iken ve bu sorumluluğun sınırları SHGM'nin yönetmeliği ile belirlenmişken, yolcuların mağdur ettiği havayollarının da SHGM tarafından korunması ve gerekirse bu konuda yeni bir düzenleme yapılması gerekir diye düşünüyorum.

Sıfır taviz ile uçmak mı yoksa sıfır ceza ile her zaman bu olayları yaşamak mı? Kararı siz verin!

                            HAFTANIN ANALİZİ

SIFIR TAVİZ Mİ SIFIR CEZA MI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Kopek ~ 3 yıl önce
Peki keyfi sekilde yolcuyu kara listeye alan thy calisanlarina ne demeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Ya zaten yapılı adamlar kabın ekıplerı genelde bayan yolcular kıçını kıpırdatmıyor kabın ekıbı mudale etsın arkadasım orda adam bı saldırsa kapalı kutunun ıcındesın senın ne otorıten kalır ne motıvasyon nede dıger yapman gereken işlere halın ok rahatsızsan kalk erkek olarak sen yap yapacagını öyle uzaktan konuşmak atıp tutmak kolay bıde yorum yapıp elestırıyo önce sen cesaretli ol bı bayanla erkek gücü farklıdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bilgi murat bey ~ 6 yıl önce
News Air Manas to launch Bishkek-Istanbul in February 21JAN2013 Air Manas (M2, Bishkek Manas (FRU)) has scheduled a daily B737-800 service between Bishkek Manas (FRU) and Istanbul Sabiha Gökcen International (SAW) that is expected to be launched on February 25. The Kyrgyz carrier currently operates two Tu-154Ms on behalf of the country's government as well as some smaller turboprop and jet aircraft. It is unclear if it plans to operate the flights itself or if Air Manas will cooperate with a Turkish carrier on the route. Tahminimce bu pegasusun kirgizistan 3 sene once başlayan planlarının uygulanmaya dökülme hali.25 şubattan itibaren seferler başlayacak ama sanirim pegasus uçuş anlaşmaları vs olaylarını arkadan dolanmak için oradak ibir şirket uzerinden operasyon yapacak. en azından bana oyle geldi. haber degeri var bana gore.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çelebili ~ 6 yıl önce
tehlikeli yolcunun uçağa geçmemesi için check in personelinin o esnada durumun farkına varıp işlem yapmaması gerek demişsinizde şaka mı bu. Hiç bir havayolu yetkilisi handling firması çalışanının bunu yapmasına izin vermez. En basitinden başıma gelen örnek izinli hükümlü belgesiyle yolculuk yapan sarhoş yolcu hem beni ve arkadaşlarımı tehdit edip küfür etmişti hemde taşkınlık yapmıştı durum hava yolu supervisor na yansıttık tehlikeli olabileceğini kendisi bize checkin yapıp uçağı yönlendirmemizi söylemişti. Kısacası havayolları para kaybetmemek için bu tarz uygulamaları kabul etmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kara Liste ~ 6 yıl önce
Kara liste uygulanamıyor çünkü anayasal haklara aykırıymış! Diğer yolcuların güvenliğini düşünen yok. Onların anayasal hakları nerede? Zaten ülkede öyle bir 'anayasal hak' koruması var ki: Devlete karşı görüşte herhangibir protesto/yürüyüş yap, coplanıp gazlanıyorsun. O kişilerin anayasal haklarını düşünen yok ama? Ben bu ülkeyi anlayamıyorum, anlayan varsa beri gelsin lütfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
misafir ~ 6 yıl önce
borajettede var dua etsınler şirketın sahıbı yalçın ayaslının nufuzuna ondan dokunamıyorlar .nedense airport haberdede hıç olumsuz lukta yayınlamıyorsunuz zaten ....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yasak cozummu? ~ 6 yıl önce
asiri alkollu yolcunun ucusa alinmamasina katiliyorum murat bey. ama makul miktarda icmis. kafasi az iyi olmus, usturuplu yolcu da yanar bu arada.. kimi alkollu gorseler sutlarlar, ucustan men ederler... aradaki ince cizgiyi ayiramazlar..en iyisi bu alkol isini cigara gibi toptan yasaklasinlar, serbete talim edelim. )) gerci ben sigara yasagi nedeniyle yillardir her yere araba ile gidiyorum. yoruldugum yerdede cekiyorum bir otele vuruyorum sisenin dibine.nasilsa sirket oduyor mazot parasini..zaten ucmak eskiden guzeldi. artik, kontroller, rotarlar, asiri kalabalik havaalanlari, ivir zivir yuzunden eziyetten baska sey degil..bu arada iyi oldu yeniden yazmaya baslamaniz. ozletmissiniz kendinizi..kenny

Yanıtla

Kalan karakter 1000
zor iş THY ~ 6 yıl önce
THY kaptanlarının ağır iş yüküne bir de bu anons eklenirse,kazalar kaçınılmaz,dikkatli olalım,THY kaptanının İngilizce ile imtihanı açısından zor bir görev daha,kelime ezberle,cümle içinde kullan,hatta unutmamaya çalış,zor zor,çok zor,zamanla öğrenecekler tabi İngilizce konuşmayı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kara Liste mi ? ~ 6 yıl önce
Kara listeden bahsediyorsunuz da 3 sosyetigin yuzunden GBT sorgulamalari iptal edildi ... iki dakika beklemeyi yanin da belki de teroristlerle ucmaya tercih etti bizim halkimiz ! Oysa gozumun onun de 17 yildir cinayetten aranan bir kisi GBT ye takildi .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hangi? ~ 6 yıl önce
bu ülkede hangi kural,kanun doğru dürüst uygulanıyor ki kara liste de konsun ve uygulansın ???

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000