12 Ekim 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Lütfen bir de şu konuyu araştırur mısınız? Shgm handling kuruluşları ve terminal işletmecilerinden çevre yönetim sistemi belgesinin TSE den alınmasını talep ediyor. Kısaca uluslararası Tüv vs gibi firmalardan alınanlar kabul görmüyor. Bu belgelerde dünyanın parası. Tüm dünyanın kabul ettiği belgeyi shgm kabul etmiyor. Garip değil mi? Saygılar
  • Gönüllü raporlama SHGM genel müdürlüğünün yaptığı en iyi uygulamadır.Binbir kere teşekkür etmek gerekir.SHGM az bile yapıyor çok daha ağır cezalar verebilir kimse de ağzını açamaz.Tekrardan SHGM yi bu harika uygulaması için kutlarım.
  • Hava taxi ile ilgili yaşanan bir sorun varsa bu çözülmelidir, pilotlar için ayrı uygulama istemek, yani yazınızda yazdığınız sebeplerle onların uçuş görev sürelerinin ayrı tutulmasını istemek (sanırım uzatılmasını istiyorsunuz) yanlıştır. O zaman pilotlar az uçuyor diye uçuş görev süresini 24 saate mi çıkaralım? Uluslararası kurallara tüm pilot ve şirketler uymak zorundadır, bunun aksini sağlamak için yapılan cinliklere, kural dışı uygulamalara izin verilmemelidir.
  • Komik olma kuzen larry! Bu yazıyı okuyunca nedendir nasıldır bilmem aklıma birden bu replik geldi. Gerçekten de bu yazdıklarına sen inanıyormusun ? Yani gerçekten shgm kadroları güçlü mü şimdi? Ya da tek amacı senin yazındaki ifadelerle daha önce çalıştıkları şirketlerdekilerden hınç almak olan kişilerle yürüdüğünüzde yolun sonu nereye çıkar? Gönüllü raporlama, Just culture kişileri, kurumları cezalandırma amacı güdmez ve tam tersi gönüllü olarak hataları bildirenleri korumak üzerine kurulmuştur. Bu raporları alıp istediğiniz kişiyi, kurumu cezalndırma işlemine olsa olsa gönüllü cezalandırma denilir. Çünkü her kuruluş hakkında butür ihbarlar varken sadece gönlünüzden geçen kişilere / kurumlara ceza kesiyorsunuz. Sonuç olarak gönüllü bir yazı yazmışsınız görülen o!
  • Limit aşımına ses çıkarmayan, pısırık ve korkak bir şekilde kuralları ihlal eden tüm ekipler bu durumdan sorumludur...Limitleri aşan ekiplerde cezalandırılmalıdır...Ancak o zaman kurallara göre uçmak mümkün olur...
  • Herkes işini doğru düzgün yapsın arkadaş. Bu aynen bir şirketin 500 saat ustu için SHGM'den izin istemesinden farksız. Mevzuatlarda limitler aşılması için belirtilmez. Sende ona göre tedbirini alacaksın, ona göre ekip istihdam edeceksin. Yakayı ele verdiğinde kuyruğu kapana kısılmışcasına feryat figan etmeyeceksin. 6a 50'ye ayak uyduramayanlar EASA FTL'e nasıl auak uyduracaklar göreceğiz. Saygılar.
  • Just culture'ın (türkiye ve türk insanından bahsettiğimizi unutmayarak) amacına uygun olarak işlediği bir şirket varsa o da SXS'dir.İyi ki elin almanı sistemini oturtmuş.
  • SHT 6A-50' de FT ve FDT ile ilgili limitler halihazırda EASA'nın yürürlükteki limitlerinden fazla olmasına rağmen hala süreler aşılıyorsa,18 Şubat 16'da TC'de de yürürlüğe girmesi beklenen yeni EASA regülasyonu sonrasında durum daha da vahim hale gelecek gibi.Yaklaşım 'kervan yolda düzülür''şeklinde olunca SHGM ve sektör bunda da gecikti ,uzatma almak için bastırıyorlar sanırım.Allahtan elin gavuru kafa yorup kural koyuyor da bizim otoriteye pek bir iş kalmıyor.Gerçi mevcut kuralı uygulatmaktan aciz olandan daha ileri düzenleme beklemek de haksızlık.Diğer taraftan uçucu personelin günahı hiç mi yok! Birlik olamayan,birbirinin kuyusunu bu kadar kazan başka bir sektör var mıdır bilemiyorum.E sonuçta öyle başa böyle tarrrak!
  • Adil kültür, gönüllü raporlama değildir.
  • Just culture da ceza verme var midir , varsa nasildir ? Bu konuya biraz daha calisin.

SHGM’nin sektöre kılıç sallayan denetçileri kim?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün son günlerde kestiği cezalardan, “Adil Kültür” olarak bildiğimiz gönüllü raporlama sisteminden çok iyi beslendiğini anlıyoruz. Pegasus Havayolları’na ve bir hava taksi şirketinde çalışan iki pilota mesai aşımından dolayı ceza verilmesi, Ayjet uçuş okulunun usulsüz bakımdan dolayı bakım yetkisinin iptal edilmesi gibi son dönemde tanık olduğumuz yaptırımlar, raporlama sisteminin olumlu geri dönüşleridir.

Avrupalı bu sisteme “Just culture” diyor, bizdeki adı “gönüllü raporlama” olmasına rağmen, klasik ve sığ yaklaşımla “ispiyonculuk” olarak nitelendiriyoruz. Bana sorarsanız, sadece havacılıkta ya da iş hayatında değil günlük hayatta da yaşadığımız sosyal çevrede kurallara uyulmasını sağlamak için gönüllü raporlama sistemi kullanılmalıdır.  Örneğin bir Avrupalı, sokağa çöp atan komşusunu ilgili mercilere ihbar etmekten çekinmezken bizde bunun karşılığı ispiyoncu kötü komşu yakıştırmasıyla karşımıza çıkar. Sonuç? İspiyoncuların sokakları tertemiz, bizimkilerin ise hali ortada!

Konumuza dönersek, SHGM’nin on binlerce çalışanı ve binin üzerinde hava aracını elindeki kısıtlı kadrolarla denetlemesi ve her hava aracının, her pilotun, her teknisyenin başına bir denetçi dikmesi mümkün olmadığı için gönüllü raporlama sistemi en etkin çözüm yöntemidir. Bu sayede otorite, üçüncü gözle 7 gün 24 saat sektörü denetleme şansı yakalar.  Böylece usulsüzlüklerden rahatsız olan çalışan,  tanık olduğu usulsüzlükleri yöneticileriyle çözmeye kalktığında “tekere çomak sokan çalışan” yaftası yemekten kurtulur, SHGM’nin koruması altında usulsüzlüklere dur diyebilir ve bir anlamda vicdanını da rahatlatabilir.

Sektörün kurallara uygun ve sağlıklı işleyişi açısından gönüllü raporlama sistemi bana göre olmazsa olmazlardandır. Ancak, SHGM’nin işten çıkarılan ya da kişisel hırslarından dolayı bu sistemi istismar etmeye kalkanlara karşı  uyanık olmasında fayda var. Çünkü bu yönde ciddi duyumlar alıyoruz.

Ayrıca son dönemde sektörden gelen bir başka şikayet daha var ki, işte orada da bizzat Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi’ye önemli görev düşüyor. Biliyorsunuz, SHGM son yıllarda sektör deneyimli ekiplerle kadrolarını güçlendirmeye başladı. Daha önce havacılık şirketlerinde görev yapan, ayrılan veya atılan bir çok isim bugün SHGM’de otorite olarak sektörü denetliyor. O kişiler arasında görevini layıkıyla ve objektif kriterlere uygun olarak yapanlar çoğunluktadır, bundan eminim. Ancak bazı kişilerin bir dönem çalıştığı ve şu anda denetlemekle görevli olduğu kuruluşlara karşı, intikam duygusuyla hareket ettiğini, kin beslediğini ve kılıç salladığını duyuyoruz. Biliyoruz ki, bugün en yakın dostun gelecekteki seni en iyi tanıyan düşmanındır. Ayrıldıkları şirketlerin kılcal damarlarına kadar her şeyini bilen bu kişilerin, kişisel kinlerinin törpülenmesi konusunda Bilal Ekşi’nin devre girmesi gerekiyor. Gücü eline geçirenlerin, “ Şimdi yaktım çıranızı” diyerek ortalarda efelenmesine Ekşi’nin göz yummayacağından hiç şüphem yok.

UÇUŞ SAATİNİ AŞMAYAN HAVA TAKSİ PİLOTU YOK!

SHGM, geçen hafta mesai saatlerini aştığı için iki hava taksi pilotunun lisanslarını askıya aldığını açıkladı. Bu pilotların kim olduğunu bilmiyoruz. Ancak hangi hava taksi şirketinde çalıştıklarını biliyorum. SHGM'nin pilotlara yönelik bu yaptırımından sonra genel havacılık sektöründen birkaç kişiyle görüştüm. Hepsinin ortak söylediği şu: Hava taksi şirketinde olup da mesai saatini aşmayan pilot yoktur!

Yani SHGM iki pilotu yakalamış ancak tamamını yakalasa özel jetler yerde kalacak!

Uçakları uçuracak tek bir lisanslı pilot dahi kalmayacak!

Peki hava taksi pilotları mesaileri neden aşıyor? 

Çok uçtuklarından mı?

Hayır!

Bir defa şunu söylemek lazım hava taksi pilotları havayolu pilotları kadar çok uçmuyor. Aylık en fazla 30-40 saat uçuş yapıyorlar. Özellikle patron uçaklarında uçuş süreleri daha da kısalıyor. Ancak hava taksilerin havayolu pilotlarından en önemli farkları uçuş süresinin değil uçuş görev sürelerinin çok uzun olması. Çünkü hava taksiler için Türkiye’de ciddi slotsıkıntısı var. Özellikle İstanbul’da slot almak büyük eziyet. İstediğiniz saat aralığının saatlerce sonrasına slot verilebiliyor.  Böyle olunca bir saatlik uçuş için uçuş görev süreleri 8-10 saati bulabiliyor. Ayrıca yolcu uçağı gibi, yolcu gelmeyince kapı kapatıp gitme şansı da yok. Saatinde gelmeyen yolcuyu da saatlerce bekleyebiliyorlar.

Bu sebeplerle,  hava taksi pilotları ile havayolu pilotlarının aynı kategoride değerlendirilmeleri büyük haksızlık gibi görünüyor. Nasıl olacak bilmiyorum ama hava taksi pilotları için farklı bir mesai  hesaplama yöntemi izlenmelidir. En azından uçuş görev süreleri noktasında müdahale edilmelidir.Aksi taktirde hava taksi şirketleri ya evrakta sahtecilik yapacak ya da birçok pilotunun lisansını kaybetmesini izlemek zorunda kalacak! 

SHGM’nin sektöre kılıç sallayan denetçileri kim?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Lütfen ~ 3 yıl önce
Lütfen bir de şu konuyu araştırur mısınız? Shgm handling kuruluşları ve terminal işletmecilerinden çevre yönetim sistemi belgesinin TSE den alınmasını talep ediyor. Kısaca uluslararası Tüv vs gibi firmalardan alınanlar kabul görmüyor. Bu belgelerde dünyanın parası. Tüm dünyanın kabul ettiği belgeyi shgm kabul etmiyor. Garip değil mi? Saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 3 yıl önce
Gönüllü raporlama SHGM genel müdürlüğünün yaptığı en iyi uygulamadır.Binbir kere teşekkür etmek gerekir.SHGM az bile yapıyor çok daha ağır cezalar verebilir kimse de ağzını açamaz.Tekrardan SHGM yi bu harika uygulaması için kutlarım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yanlış... ~ 3 yıl önce
Hava taxi ile ilgili yaşanan bir sorun varsa bu çözülmelidir, pilotlar için ayrı uygulama istemek, yani yazınızda yazdığınız sebeplerle onların uçuş görev sürelerinin ayrı tutulmasını istemek (sanırım uzatılmasını istiyorsunuz) yanlıştır. O zaman pilotlar az uçuyor diye uçuş görev süresini 24 saate mi çıkaralım? Uluslararası kurallara tüm pilot ve şirketler uymak zorundadır, bunun aksini sağlamak için yapılan cinliklere, kural dışı uygulamalara izin verilmemelidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilot ~ 3 yıl önce
ne alaka yazı ama. hava taksi pilotu canı çıkana kadar duty time yapsın ama SHGM bişey demesin oldu canım başka isteğin? özeldeki kalite ve teknik müdürlerin de çalışma saatleri denetlenmesi istersen işine gelirse?
Komik ~ 3 yıl önce
Komik olma kuzen larry! Bu yazıyı okuyunca nedendir nasıldır bilmem aklıma birden bu replik geldi. Gerçekten de bu yazdıklarına sen inanıyormusun ? Yani gerçekten shgm kadroları güçlü mü şimdi? Ya da tek amacı senin yazındaki ifadelerle daha önce çalıştıkları şirketlerdekilerden hınç almak olan kişilerle yürüdüğünüzde yolun sonu nereye çıkar? Gönüllü raporlama, Just culture kişileri, kurumları cezalandırma amacı güdmez ve tam tersi gönüllü olarak hataları bildirenleri korumak üzerine kurulmuştur. Bu raporları alıp istediğiniz kişiyi, kurumu cezalndırma işlemine olsa olsa gönüllü cezalandırma denilir. Çünkü her kuruluş hakkında butür ihbarlar varken sadece gönlünüzden geçen kişilere / kurumlara ceza kesiyorsunuz. Sonuç olarak gönüllü bir yazı yazmışsınız görülen o!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ekip ~ 3 yıl önce
Limit aşımına ses çıkarmayan, pısırık ve korkak bir şekilde kuralları ihlal eden tüm ekipler bu durumdan sorumludur...Limitleri aşan ekiplerde cezalandırılmalıdır...Ancak o zaman kurallara göre uçmak mümkün olur...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Herkes işini doğru düzgün yapsın arkadaş. Bu aynen bir şirketin 500 saat ustu için SHGM'den izin istemesinden farksız. Mevzuatlarda limitler aşılması için belirtilmez. Sende ona göre tedbirini alacaksın, ona göre ekip istihdam edeceksin. Yakayı ele verdiğinde kuyruğu kapana kısılmışcasına feryat figan etmeyeceksin. 6a 50'ye ayak uyduramayanlar EASA FTL'e nasıl auak uyduracaklar göreceğiz. Saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 3 yıl önce
Just culture'ın (türkiye ve türk insanından bahsettiğimizi unutmayarak) amacına uygun olarak işlediği bir şirket varsa o da SXS'dir.İyi ki elin almanı sistemini oturtmuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 3 yıl önce
SHT 6A-50' de FT ve FDT ile ilgili limitler halihazırda EASA'nın yürürlükteki limitlerinden fazla olmasına rağmen hala süreler aşılıyorsa,18 Şubat 16'da TC'de de yürürlüğe girmesi beklenen yeni EASA regülasyonu sonrasında durum daha da vahim hale gelecek gibi.Yaklaşım 'kervan yolda düzülür''şeklinde olunca SHGM ve sektör bunda da gecikti ,uzatma almak için bastırıyorlar sanırım.Allahtan elin gavuru kafa yorup kural koyuyor da bizim otoriteye pek bir iş kalmıyor.Gerçi mevcut kuralı uygulatmaktan aciz olandan daha ileri düzenleme beklemek de haksızlık.Diğer taraftan uçucu personelin günahı hiç mi yok! Birlik olamayan,birbirinin kuyusunu bu kadar kazan başka bir sektör var mıdır bilemiyorum.E sonuçta öyle başa böyle tarrrak!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adil Kültür ~ 3 yıl önce
Adil kültür, gönüllü raporlama değildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
just culture ~ 3 yıl önce
Just culture da ceza verme var midir , varsa nasildir ? Bu konuya biraz daha calisin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000