03 Aralık 2012, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • şaşırdım artık ota çiçeğe bahçe peyzajına bakan yok mu.. yada oda tefrişatı... doru artık bakanlık yerleşkesinde değiller.. eee o işlere bakanlar da yok.. ne yapsınlar tozlu köhne odalarında otursunlar.. attan indim eşeğe bindim misali...
  • En büyük rakam ruhsat bedellerinden alınan harç. Yer hizmeti, bakım merkezi, hava yolu vs. ruhsat bedellerini EASA ilekarşılaştırın, FAA ile karşılaştırın en az 10 kat fark var. O kadar parayı ödedikten sonra alınan hizmet de içler acısı. Sürünmeden kapı beklemeden hiç bir işiniz olmaz.
  • Sefa bey gercekten büyük tecrubesiyle araştırmış yazmış. Ya burayı okumayım okumayım diyorum ama zaytung gibi okuyunca gülüyorum. Shgm çalışanları olarak paraları 1 dolar yaptırıp saçıyoruz. Ya hakketten konu bulamadınız mı. Saçmalardan seçmeler olmuş. Örtülü ödenek var bizde gizlice elimizi örtünün altına sokup ne kadar alabilirsek
  • havayolları,ucuş okulları ve özel hava yollarına ait pilotların dışındaki pilotların dışındaki,lisans yenileme,yeni lisans cıkarmalarından shgm ye ödenen üçretler ya kaldırılsın yada sadece çok az bir üçret alınsın.genel havacılığa ait pilotlar ve ppl sahibi pilotlardan kesinlikle lisans yenileme üçretleri kaldırılmalıdır.böylece pilot sayısına ve genel havacılıkta amatör ucan pilotlara yardım edilmiş olacaktır.
  • Sefa bey yılların tecrübesiyle bir konuyu araştırmış yazmış. Ağzı süt kokan dünkü çocuklar da hemen sazan gibi atlamış. Hayır kesinlikle böyle birşey olamaz. Nerden biliyorsun olmayacağını. Yok dedi kodu olurmuşta yok bilmem ne olurmuşta. Sen herşeyi yasal çerçeve içerisinde ve kimseyi kayırmadan herkese aynı uzaklıkta durarark yaparsan kim neyin dedikodusunu yapsın. Shgm hakkında söylenen hiçbir şey dedikodu değilki bunu herkes bilyor. Günü gelince bu konuşulanların hepsinin gerçek olduğunu herkes görecek. Başta THY olmak üzere bir çok şirketin kayrıldığı gerçeği dedikodumu?
  • Ağzı olan konuşuyor da bilmeden konuşuyor. Madem SHGM'nin para harcama yetkisi yokSefa beyin dediği gibi o zaman bu paraları neden topluyor? SHGM ne zamandan beri vergi dairesi oldu? 5431 sayılı kanunun 4. Maddesindeki şu madde neden buraya konmuş dersiniz "Bakanlık döner sermaye imkânları ve kabiliyetleri kapsamında sivil havacılık eğitimi veren kişi ve kurumları desteklemek, teşvik etmek, sivil havacılıkla ilgili yurt içi ve yurt dışı kurumlara müşavirlik hizmeti vermek, kurs, toplantı, konferans, seminer ve eğitim faaliyetleri düzenlemek." bu kanun çıktıktan sonra Döner Sermayeler kaldırıldı gelirler doğrudan SHGM tarafından toplandı kanunun bu maddesinden yola çıkarak SHGM isterse sektöre yardım edebilir. Ancak SHGM bunu yapmak yerine Vergi memurluğu yapmayı tercih ediyor. Madem topladığı paraları harcayamıyor böyle bir yeteneği yok ücret tarifesini %50 oranında düşürsün sektörde bir nefes alsın. Baksanız batan batana kimse personelinin maaşını ödeyemiyor. SHGM paraları cukka
  • Sefa beyciğim siz mutlaka bu konuyu iyice irdeleyip yazmışsınızdır. Sizin de dediğiniz gibi olmayacak bir durum söz konusu bile değil. SHGM bu kadar para varken hala personel kendi odalarını temizliyor. Hala Lap Top alımı yapılamıyor. Bu konu güçlü ve becerikli bir genel müdürle çok kolay aşılabilir. İhtiyaç varsa buna karar vereceksin ve bu bütçen de tutulan paranın nasıl harcanabileceğini inceleyip kullanma yoluna gideceksin. Ancak genel müdürler korkak ve beceriksiz ise durum farklı seyreder. Her genel müdür bakana yalakalık olsun diye çok miktarda sektörden ve çalışanların lisansından temdit inden bol para alır sonrada bakın ben nasıl para kazandırdım der. Onu bunu bilmem maliye paranın yarısını kasada bırakmışsa ihtiyaç olduğunda bu kasandaki parayı legal yollarla harcayabilirsin. SHGM nin görevi isinde buyurduğunuz gibi para kazanmak değildir.
  • Sefa bey, kamuda bir para nasıl harcanır, nerelere harcanabilir hepsinin yöntemi usulu belli. Kaldı ki SHGM'nin bu para kendi insayatifinde olsa ve dediğiniz gibi harcamalar yapsa kimbilir ne dedikodular çıkar. başta sizin bulunduğunuz haber sitesi. diyelim ki hepsine yaptı, bu sefer ona az bana çok yaptı vs diye gider. bence bir öneri sunacaksınız daha elle tututabilir fikirler öne sürmeniz lazım diye düşünüyorum.
  • SHGM kendi parasini sanki harciyabilme yetkisi varmis gibi bir de sektore dagitilmasini gerektiginden bahsetmissiniz. Adamlar parayi harcayabilse isrihdamin kralini yapacaklar. Memur maasiyla muhendis teknisyen pilot nerde calisacak?Olan paradan kendi binasi icin proje sundu adamlar soluksuzun biri musade etmedi. Sen neden bahsediyosun bilader!
  • Sefa bey, SHGM devlet desteği olmadan bu geliri elde etmiş ve gelirinin bir kısmını( 81 milyon küsur) devletin hazinesine aktarmış diyorsunuz ve eleştieiyorsunuz, SHGM sektörden aldığını sektöre verseydi gibi. SHGM, devletin dışında bir kuruluş mudur ki, devlet desteği olmadan bu geliri elde etmiş diyorsunuz? SHGM'ye aldığı ücretleri tahakkuk ve tahsil yetkisini kim vermiş? ABD mi, AB mi? TC devleti vermiş. Neyle vermiş, kanunla vermiş. Devlet desteği arıyorsan bundan büyük destek mi var? SHGM bizatihi devletin bir organı. Yani kolu, bacağı, gözü. Devlet kurduğu döner sermaye vasıtasıyla tahsil ettiği paranın bütçe kanununda belirtilen bir bölümünü hazineye aktartmış. SHGM sektörden aldığını sektöre verseydi mantığınız da yanlış. Maliye Bakanlığı sanayiciden aldığını sanayiciye mi verseydi, yoksa plan ve programalara göre gereken yerlere, sizin emekli maaşınıza, savunmanıza, emniyete, radara, yola, hastanelere, eğitime vs vs mi sarfetmeye mi devam etseydi.

SHGM SEKTÖRDEN ALDIĞINI SEKTÖRE VERMELİ

 

SHGM mizin devlet dairesi mantığında kazanç amaçlı değil hizmet amaçlı faaliyetler içerisinde bulunması gerekliliğine rağmen kazancın hizmetten daha önemli hale gelmesini ve kar etmesi gerekmeyen bu kurumun adeta para makinası gibi kazanç sağlar hale gelmesini eleştireceğim.

Bir şirketin, kurum veya kuruluşun sene içinde ne yaptığını, nerelere para harcadığını ve gelecekteki planlarını ve bu planlara ne kadar bütçe ayırdığını o şirketin altı ayda veya senede bir yaptığı mali durum ve beklentiler raporlarından anlamak mümkün. Ancak, bu tür raporların ve bilançoların uzun ve anlaşılması zor olması bu tür önemli parametrelerin okunup takip edilmesini zorlaştırıyor. Ben bu haftaki köşe yazımda SHGM’nin bu raporunu okuyup önemli yerleri sizlerle paylaşıp her zaman yaptığım gibi konulara vakıf arkadaşların yorumlarını almaya çalışacağım.

SHGM’nin 2012 kurumsal mali durum ve beklentiler raporunu okuduğunuzda bakalım benim gibi düşünecek misiniz merak ediyorum. SHGM'NİN RAPORUNU OKUMAK İÇİN TIKLA

Öncelikle SHGM’nin Devlet tarafından hiçbir ödenek almaksınız tamamen sektörden beslendiğini ve bu beslenmenin sadece 2012 Yılı sonu itibarı ile tüm yatırımlar, personel maaşları, vergiler, temsil tanıtım harcamaları, yurt dışına yapılan transferler, hizmet alımları, görev giderleri, yolluklar, malzeme alımları, maaşlar (sözleşmeliler dâhil) vs. çıktıktan sonra 63 milyon TL (eski para ile 63 trilyon) kâr beklediğini söylemek isterim.

Bu müthiş gelire rağmen SHGM sektöre yönelik denetim ve gözetim dışında ne yapıyor?

Bu konuyu iyice irdeleyelim…

Bu sene uygulanmaya başlayan 6260 sayılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’na göre, SHGM’nin şu anda kasasında bulunan nakit paranın yarısı, yani 81.858.865 TL hazineye aktarılmış.

Devletten hiçbir yardım ve ödenek almayan bu kurumumuz her sene kasasına indirdiği milyonları sektörün eğitimine, uçuş emniyetine harcasaydı sanırım AB standartlarının üstünde sorunsuz bir havacılığımız olurdu diye düşünüyorum.

Harcamayanın veya harcayamayanın parasını yerler misali devlet de bakmış ki bunlar paraları harcayamıyorlar bari şimdilik yarısını alıvereyim diyerek 81 milyonlarını almış. Dikkat ederseniz yarısını almış. Yarısı hala kasada.    

Şimdi de bu kadar para devlet desteği olmadan nerelerden geliyor bakalım:

Türkiye’de 2012 Haziran ayı itibarı ile 174 hava taşıma işletmeciliği, 35 bakım organizasyonu, 16 uçuş eğitim organizasyonu ve 14 Tip eğitim organizasyonu var.

2012 Haziran verilerine göre Ülkemiz ’e kayıtlı 1117 hava aracı mevcut.

Bunların dağılımı şöyle: Havayollarında 3 tanesi kargo olmak üzere 15, hava takside 61, genel havacılıkta 43, balon işletmeciliğinde 16, zirai işletmecilikte ise 39 şirket var.

Hava aracı sayılarına gelindiğinde ise:

Havayolu işletmelerinde 366, hava takside 207, genel havacılıkta 231, balon işletmeciliğinde 146, ziraat işletmelerinde 69 ve özel Jet olarak da 98 hava aracımız var.

Havalimanı sayıları olarak, dış ve iç hat 24, sadece iç hat 31, ve özel statülü olmak üzere 67 havalimanınız Haziran 2012 verilerine göre mevcut.

Yer hizmetleri firmaları olarak, A Grubu 4 adet, B grubu 13 adet ve C grubu 28 adet olmak üzere toplam 45 adet şirket mevcut.

Bu şirketlerden alınan hizmet ücretleri ile kasa dolup taşıyor. Bunların yanı sıra şüphesiz sektörde çalışanlardan alınan bir takım ücretler de var. Ancak, bu rakamlar yüzlerce havayolu şirketinden alınan ücretlerin yanında devede kulak kalır.

İşte Türkiye’nin en kârlı devlet kurumlarından biri olan ve tüm masraflarının dışında kendine gelir sağlayabilen bu kurum, sektörün gelişimine istenilen düzeyde maalesef katkı sağlayamıyor. Yani sektörden aldığının en azından bir kısmını sektöre iade etmiyor ve görevi olmamasına rağmen adeta bir vergi dairesi gibi çalışıyor.

Eğitim kurumlarımızın bir çok alt yapı eksiklikleri mevcut. Şimdiye kadar ziyaretine gittiğim birçok okulumuz kuru bir bina ve dersliklerden müteşekkil. Okullarımızda akademisyen ve öğretim görevlisi eksikliği had safhada yaşanırken, alet-edevat, laboratuvar vb. Gibi eksiklikler anında gözlemlenebiliyor. SHGM en azından devlet okullarının alt yapı ihtiyaçlarına bir fon ayıracak bir düzenlemeyi hayata geçirebilse sektörün eğitim bacağına büyük bir katkı sağlayabilir.

Bunun yanı sıra uçuş emniyeti ile ilgili çalışmalar, sempozyumlar, paneller, konferanslarla konularında uzmanlaşmış yerli ve yabancı konuşmacıların katılımlarını sağlayıp sektörün çalışan kesimiyle, yani mutfağı ile buluştursa fena mı olur? SHGM’nin kazandığı bu paraların en azından bir bölümün bu yolda kullanılması sektörümüzün istenilen seviyeye gelmesinde büyük katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Sonuçta her şeyin başı para oluyor. Geçmişteki SHGM yönetimleri sektörün içinden deneyimli ve bilgili elemanları maddi nedenlerle transfer yapamadığından, denetimleri sadece sözde ve sayısal olarak yapabiliyordu. Ancak şimdi bu sorun çözüldü ve SHGM sektör paralelinde ücret verebilmesi ile daha kaliteli denetim yapabiliyor.

 Denetimlerde önemli olan ne kadar çok denetim yapıldığı değil ne kadar kaliteli denetim yapıldığıdır.  

  Tabi ki bu nedenle eski kadroları suçlamak olmaz. Bugünkü mevcut yönetim bu sorunu yenmiş ve şu anda SHGM’nin denetim kadrosu, kadrosuna dâhil ettiği sektör deneyimli teknisyenlerle eskiye nazaran daha güçlü hale gelmiş vaziyette olup hala ilanlarla sektörden eleman takviyesine devam ediyor. Tabii ki, Deneyimli bir kadro kurma adına sözleşmeli kadrosuna sektör bazında ücretler verilebilmesi kayda değer gelişmeler olarak memnuniyet verici.

SHGM sektörün en büyük sorunu kaliteli eğitim ve lisan sorununun çözümüne katkı sağlayabilir mi?

Bir zamanlar SHGM Havak isimli bir vakıf marifetinde bu eğitim işini çözmeye odaklanmıştı.  

Türk Sivil Havacılığı’nı Geliştirme Vakfı, 1994 Yılı’nda Türk Sivil Havacılığı’nın gelişmesine ve güçlenmesine katkıda bulunmak amacıyla kurulmuştur. 

Vakıf kurulduğu günden beri Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün bütçe sıkıntıları nedeniyle temininde güçlük çektiği, başta bilgisayar yazılım ve donanımı olmak
üzere her türlü teknik ekipman teminine yardımcı olmuştur.

Ancak bu günkü durum o günkü durum gibi değil. Artık Havak’ın SHGM yi değil SHGM nin Havak ı ve bilhassa devlet okullarını desteklemesi gerekiyor.  

Şu anda SHGM’nin elinde şu anda bile 82 milyon TL olduğuna göre Havak’ın vereceği yardımlara ihtiyacı olmadığı aşikâr. Öyleyse Havak JAA Training öğretmenlerinin İngilizce (tercümansız olarak) regülasyon eğitimlerini hala neden fahiş fiyatla satar anlayabilmek güç.

Havak veya bir başka kurum fark etmez. Önemli olan kasadaki paranın sektörün eğitimine dönmesidir.  

Ayrıca, sektörde çalışanlara yönelik uygun fiyatla İngilizce eğitimi verilip sınav yapılabilir ve bu sınav sonuçları da SHGM tarafından resmen tanınabilir.

Yukarıda yazdıklarım birer örnek olup bunlara başka eğitimlerde eklenebilir.

Örneğin; Sektörde, kal’e (hurdaya) ayrılan komponentler ve parçalar kural gereği tekrar kullanılmaz hale getirilip hurdacılara satılmaktadır. Bu uçak parçaları tahrip edilmeden hurda fiyatına satın alınıp kayıtları tutularak teknisyen yetiştiren sivil havacılık yüksek okullarına ve havacılık meslek liselerine hibe edilebilir. Bu okullarda eğitim gören gençler mezun olmadan önce gerçek uçak komponent ve parçalarını görüp üzerinde çalışarak deneyim sahibi olmaları sağlanabilir.

Sonuç olarak; SHGM, mevcut yasalar buna müsait değil diyerek savunmaya geçebilir. Ancak sektör paralelinde ücret verebilmek de düne kadar mümkün değildi. Bu ücret konusu nasıl aşıldıysa bu da aşılabilir ve sektör eğitim açısından desteklenebilir. Bu da Türk Sivil Havacılığına müspet olarak geri döner.

NOT/ Sivil havacılık akademisi olarak çalışma hayatımızın kâbusu olan yorgunluk içerikli bir anket düzenledik. Pilot-Uçak teknisyeni-Hava trafik kontrolörleri ve kabin memurlarının katılımını rica ediyoruz. ANKETE KATIL

SHGM SEKTÖRDEN ALDIĞINI SEKTÖRE VERMELİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
şaşırdım artık ota çiçeğe bahçe peyzajına bakan yok mu.. yada oda tefrişatı... doru artık bakanlık yerleşkesinde değiller.. eee o işlere bakanlar da yok.. ne yapsınlar tozlu köhne odalarında otursunlar.. attan indim eşeğe bindim misali...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ruhsat ~ 6 yıl önce
En büyük rakam ruhsat bedellerinden alınan harç. Yer hizmeti, bakım merkezi, hava yolu vs. ruhsat bedellerini EASA ilekarşılaştırın, FAA ile karşılaştırın en az 10 kat fark var. O kadar parayı ödedikten sonra alınan hizmet de içler acısı. Sürünmeden kapı beklemeden hiç bir işiniz olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
?? ~ 6 yıl önce
Sefa bey gercekten büyük tecrubesiyle araştırmış yazmış. Ya burayı okumayım okumayım diyorum ama zaytung gibi okuyunca gülüyorum. Shgm çalışanları olarak paraları 1 dolar yaptırıp saçıyoruz. Ya hakketten konu bulamadınız mı. Saçmalardan seçmeler olmuş. Örtülü ödenek var bizde gizlice elimizi örtünün altına sokup ne kadar alabilirsek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilot lisans yenileme ücretleri kaldırılsın. ~ 6 yıl önce
havayolları,ucuş okulları ve özel hava yollarına ait pilotların dışındaki pilotların dışındaki,lisans yenileme,yeni lisans cıkarmalarından shgm ye ödenen üçretler ya kaldırılsın yada sadece çok az bir üçret alınsın.genel havacılığa ait pilotlar ve ppl sahibi pilotlardan kesinlikle lisans yenileme üçretleri kaldırılmalıdır.böylece pilot sayısına ve genel havacılıkta amatör ucan pilotlara yardım edilmiş olacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Sefa bey yılların tecrübesiyle bir konuyu araştırmış yazmış. Ağzı süt kokan dünkü çocuklar da hemen sazan gibi atlamış. Hayır kesinlikle böyle birşey olamaz. Nerden biliyorsun olmayacağını. Yok dedi kodu olurmuşta yok bilmem ne olurmuşta. Sen herşeyi yasal çerçeve içerisinde ve kimseyi kayırmadan herkese aynı uzaklıkta durarark yaparsan kim neyin dedikodusunu yapsın. Shgm hakkında söylenen hiçbir şey dedikodu değilki bunu herkes bilyor. Günü gelince bu konuşulanların hepsinin gerçek olduğunu herkes görecek. Başta THY olmak üzere bir çok şirketin kayrıldığı gerçeği dedikodumu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Ağzı olan konuşuyor da bilmeden konuşuyor. Madem SHGM'nin para harcama yetkisi yokSefa beyin dediği gibi o zaman bu paraları neden topluyor? SHGM ne zamandan beri vergi dairesi oldu? 5431 sayılı kanunun 4. Maddesindeki şu madde neden buraya konmuş dersiniz "Bakanlık döner sermaye imkânları ve kabiliyetleri kapsamında sivil havacılık eğitimi veren kişi ve kurumları desteklemek, teşvik etmek, sivil havacılıkla ilgili yurt içi ve yurt dışı kurumlara müşavirlik hizmeti vermek, kurs, toplantı, konferans, seminer ve eğitim faaliyetleri düzenlemek." bu kanun çıktıktan sonra Döner Sermayeler kaldırıldı gelirler doğrudan SHGM tarafından toplandı kanunun bu maddesinden yola çıkarak SHGM isterse sektöre yardım edebilir. Ancak SHGM bunu yapmak yerine Vergi memurluğu yapmayı tercih ediyor. Madem topladığı paraları harcayamıyor böyle bir yeteneği yok ücret tarifesini %50 oranında düşürsün sektörde bir nefes alsın. Baksanız batan batana kimse personelinin maaşını ödeyemiyor. SHGM paraları cukka

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazınızın altına imzamı atarım ~ 6 yıl önce
Sefa beyciğim siz mutlaka bu konuyu iyice irdeleyip yazmışsınızdır. Sizin de dediğiniz gibi olmayacak bir durum söz konusu bile değil. SHGM bu kadar para varken hala personel kendi odalarını temizliyor. Hala Lap Top alımı yapılamıyor. Bu konu güçlü ve becerikli bir genel müdürle çok kolay aşılabilir. İhtiyaç varsa buna karar vereceksin ve bu bütçen de tutulan paranın nasıl harcanabileceğini inceleyip kullanma yoluna gideceksin. Ancak genel müdürler korkak ve beceriksiz ise durum farklı seyreder. Her genel müdür bakana yalakalık olsun diye çok miktarda sektörden ve çalışanların lisansından temdit inden bol para alır sonrada bakın ben nasıl para kazandırdım der. Onu bunu bilmem maliye paranın yarısını kasada bırakmışsa ihtiyaç olduğunda bu kasandaki parayı legal yollarla harcayabilirsin. SHGM nin görevi isinde buyurduğunuz gibi para kazanmak değildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kemal doğan ~ 6 yıl önce
Sefa bey, kamuda bir para nasıl harcanır, nerelere harcanabilir hepsinin yöntemi usulu belli. Kaldı ki SHGM'nin bu para kendi insayatifinde olsa ve dediğiniz gibi harcamalar yapsa kimbilir ne dedikodular çıkar. başta sizin bulunduğunuz haber sitesi. diyelim ki hepsine yaptı, bu sefer ona az bana çok yaptı vs diye gider. bence bir öneri sunacaksınız daha elle tututabilir fikirler öne sürmeniz lazım diye düşünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hobbala ~ 6 yıl önce
SHGM kendi parasini sanki harciyabilme yetkisi varmis gibi bir de sektore dagitilmasini gerektiginden bahsetmissiniz. Adamlar parayi harcayabilse isrihdamin kralini yapacaklar. Memur maasiyla muhendis teknisyen pilot nerde calisacak?Olan paradan kendi binasi icin proje sundu adamlar soluksuzun biri musade etmedi. Sen neden bahsediyosun bilader!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Değerli "Bilader" arkadaşım; ~ 6 yıl önce
SHGM'nin paraları kurulduğundan bu yana maliyeye aktarılmayıp SHGM nin kendi hesabında tutuluyordu.bu sene hesabın yarısı maliyeye devredildi. Hala hesapta 82 milyon TL var. Bu paranın harcanması tabiki belirli izin ve kanuna uydurulması lazım. Şu anda sektörden emekli olup SHGM ye başvuran kişiler sektör paralinde nasıl maaş alabiliyorsa yine ihtiyaç belirlendiğinde yasalar değiştirilerek istenilen yerlere para akışı sağlanabilir. Dikkat ettiyseniz yazımda eğitim ve devlet okullarına yardım denmiş. Bu paralar SHGM nin kasasında atıl bir vaziyette kalacağına genel müdürü bakanla konuşur ve ikna ederse bu kasasındaki paraların eğitime ve devlet okullarına yardımı sağlanabilir. Bir günde grev yasağı çıkartılabilen bir ülkede bu istenirse yapılabilir.Olamaz demek de neyin nesi oluyor. Sefa İnan
SHGM devletin dışında mıdır? ~ 6 yıl önce
Sefa bey, SHGM devlet desteği olmadan bu geliri elde etmiş ve gelirinin bir kısmını( 81 milyon küsur) devletin hazinesine aktarmış diyorsunuz ve eleştieiyorsunuz, SHGM sektörden aldığını sektöre verseydi gibi. SHGM, devletin dışında bir kuruluş mudur ki, devlet desteği olmadan bu geliri elde etmiş diyorsunuz? SHGM'ye aldığı ücretleri tahakkuk ve tahsil yetkisini kim vermiş? ABD mi, AB mi? TC devleti vermiş. Neyle vermiş, kanunla vermiş. Devlet desteği arıyorsan bundan büyük destek mi var? SHGM bizatihi devletin bir organı. Yani kolu, bacağı, gözü. Devlet kurduğu döner sermaye vasıtasıyla tahsil ettiği paranın bütçe kanununda belirtilen bir bölümünü hazineye aktartmış. SHGM sektörden aldığını sektöre verseydi mantığınız da yanlış. Maliye Bakanlığı sanayiciden aldığını sanayiciye mi verseydi, yoksa plan ve programalara göre gereken yerlere, sizin emekli maaşınıza, savunmanıza, emniyete, radara, yola, hastanelere, eğitime vs vs mi sarfetmeye mi devam etseydi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000