24 Ekim 2011, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com

SESSİZ VE KARARSIZ TEPKİ

19 Ekim sabahı güne moralimiz bozuk başladık. Hala moralimiz bozuk, ama korkmayın; bunu da unuturuz. Hepisini unuttuk. Yeni bir şey değil. Bir hafta içinde herkes kendi hayatına dönecek. Twitter’dan, facebook’tan gazı alınmış bir millet olarak alnımız ak(!).
 
Akıllarımız ve duygularımız bölük pörçük olduğu için bölük pörçük bir yazı yazacağız bu hafta. Bize neye, nasıl tepki verileceği öğretilmedi okullarda. Demokratik tepki vermeyi bilmediğimiz gibi duygusal tepki vermeyi de bilmiyoruz. Mesela ben kararsız kaldım. Ne yapılmalıydı? Hiç yazı yazmasa mıydık mesela bu hafta? Olmazdı. O zaman öteki hafta hangi yüzle yazacaktık? Biz de aynı riyakarlığın esiri mi olacaktık?
 
Köşemizi tamamen bu olaya ayırsak, yine riyakarlık olacaktı, çünkü bilirsinizTürk milleti olarak uzun bir süredir şehit sayısına oranlı tepki veriyoruz. Sanki tek şehit vatanın evladı değilmiş, yirmi altı şehit vatanın evladıymış gibi, tek şehidin suçu yalnız ölmekmiş gibi. 
 
Ben de şu an aynı şeyi yapıyor olsam da, -yani bu kadar kelimeyi yirmi altı gibi iki basamaklı bir sayı ile şehir verdikten sonra yazıyor olsam da- aynı riyakarlık içerisinde bulunmamak için sadece bu sessiz tepkiyi veriyorum ve bu hafta kaleme almak istediğim bir kaç notu da özet olarak aktarıyorum. 
 
Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, tüm ülkeme baş sağlığı dilerim. 
 
“Kamuya Açık Eğitim” konusunda gelişmeler
 
Cumartesi günü Kocaeli Sivil Havacılık Yüksek Okulu Öğrenciler Birliği ile bir toplantı yaptık. Geçtiğimiz hafta yazdığım yazı ile değindiğim konularda arkadaşların mevcut bir projeleri var. Bana telefonda izah etmişlerdi. İsmini ingilizce seçmişlerdi: Onlara Türkçe bir isim bulmalarını tavsiye etmiştim. Sağolsun kırmamışlar.
 
SHÖB (Sivil Havacılık Öğrenciler Birliği) adı altında yeniden yapılanan bu genç arkadaşlar daha önce yazdığım bazı yazılarda da yazdığım üzere, bence Türk havacılığının gelecekteki umutlarıdırlar. Benim onlara göre daha ileride olan mesleki tecrübeme rağmen onlar da benimle aynı eksiklikleri tespit etmişler ve daha da önemlisi ellerinde bir çözümleri var.
 
Projelerinin detaylarını burada paylaşmak istemiyorum ama benim de şikayet ettiğim bir konu kendilerinin projesi ile tarihe gömülecek gibi duruyor:
 
Ülkemiz çocukları ve gençleri, hatta ve hatta hangi yaştan olursa olsun havacılık meraklıları, havacılık hakkında merak ettikleri bir çok sorunun cevabını interaktif bir şekilde internetten öğrenebilecekler. Bu gençler yarın bir gün kapımızı çalıp bizden bilgimizi paylaşmamızı istediğinde onların bu isteğini yerine getirmek sektör içerisinde yer alan bizlerin boynunun borcudur. 
 
SHÖB yönetimini ve üyesi olan arkadaşlarımı tek tek kutluyor, projelerini nihayete erdirecekleri günü sabırsızlıkla beklediğimi buradan da tekrar ifade etmek istiyorum.
 
Bu gençlere destek vererek sektörel bir STK olma sorumluluğunu yerine getiren UTED’e ve UTED başkanı Ümit Sayıl’a da teşekkür ediyor, derneği naçizane kutluyorum.
 
Millet olarak unutmamamız gereken bir gerçek: Bugün yaşadığımız acı olayları yaşamamak için tek ümidimiz gençler.
 
Kaddafi ve Libya
 
Muammer Kaddafi'nin diğer suçlarını bilmem. Ülkesinde nasıl bir yönetim anlayışı yürüttüğünü de. Bildiğim tek şey oraya sık uçan özel uçakların pilotlarından duyduklarım: Libya'da olayları bu raddeye getirecek kadar büyük bir mesele yoktu. Hatta Libya zenginliğini halkı ile paylaşan bir ülke idi. 
 
Libya'nın iç işleriyle ve demokrasisiyle ilgili detaylı bilgim olmadığından bir yorum yapamıyorum ama bildiğim bir şey var ki: Petrol devlerinin haçlı seferi başarıya ulaşmıştır. 
 
Libya Afrika’nın en büyük petrol rezervi ve üçüncü büyük petrol üreticisiydi. Anlaşılan Kaddafi’nin suçu, 1969’da ülkenin başına geçtiğinde petrolü millileştirmesiydi. Bu arada Fransız Total firması geçen hafta ilk kazmayı vurmuş Libya'da. Tüm emperyalistlere hayırlı uğurlu olsun.
SESSİZ VE KARARSIZ TEPKİ

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
Sivil Havacılık Öğrenci Birliğimizin her anında yanında olan destekçilerimize ve öğrenci arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.SHÖB Başkanı Emrah Bozkuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
.gençlerin elinden geleni yapması veya daha dogrusu yapabilmesinde maddi manevi her türlü desteği veren tüm büyüklerimize sonsuz teşekkürler.. shöb başkan yrd. Mustafa Dönmez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
SHÖB nin kurulma aşamasından bu güne kadar vermiş olduğu maddi manevi tüm destekleri için şahsınıza çok teşekkür ederim...shöb onursal bşk.Fikret Eraslan

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000