10 Mayıs 2010, Pazartesi
Oya TORUM
Oya TORUM torumoya@hotmail.com
  • havacılık takım işidir. Bir zincirin halkalarıdır. ister taşeron olsun ister olmasın bu zinciri tam tutmanın önemi her geçen gün artmaktadır. Halil Gerçek
  • TAKIM OLMAK KİLİT KONUDUR. EĞER KAYNAŞIP TAKIM BİLİNCİ SAĞLANIRSA TAKIMIN ÜYELERİ BİRBİRİNİ DESTEKLER. MORAL VE MOTİVASYON OLARAK BİRBİRİNİ TAKVİYE EDER. AMA KAZALARI ÖNLEMEDE TAKIM RUHUNUN BÜYÜK ROLÜ VARDIR. BEN BÖYLE DÜŞÜNMEKTEYİM
  • MİSAFİR DOSTUM, OYA HANIMI TANIMADIĞINIZ BELLİ. APRONDAKİ ARAÇ OPERATÖRÜNDEN UÇAK TEÇHİZATİNA KADAR CATERİNGDEN İTFAİYEYE, TEMİZLİKTEN BAKIMA, TEMİNAL HİZMETİ SATIŞ, BİLET BÜRO VB AKLINA GELEN HERŞEYİ TAKİP EDEN BİRİYDİ. KENDİSİNDEN HEM ÇOK ÇEKİNİRDİK HEMDE ÇOK SEVERDİK. KİMLE KONUŞSA DİN DİNLERDİ. HAKSIZLIK ETMEMEK GEREKİYOR.
  • Değerli hocam yazınızdan anladığım kadarı ile sektöre çok uzaksınız. Havalimanlarında havayı solumak başka birşeydir. Ve buralarda solunan hava sizin yazdıklarınızdan farklıdır.

Senin çocuklarla, benim çocuklar!

Sektör krizlere girip çıkmaya alıştı. Global ekonomik krizin dağıttığı yapı tam toparlanırken, domuz gribi balonuna çarptı. Ardından sahra tozlarına, küllere, dumanlara dolandı. Sadece hava değil yer türbülansları da öğrenildi. Gördük ki varsayılanların dışında senaryolara hazırlanmaya ve hazırlanılacak senaryolar için bazı soruların yanıtlarını aramaya ihtiyaç var. Örneğin:

-Daha geniş bağlamda en çok nelerden etkilenebiliriz, gelecekte başarımızı en çok neler engelleyecek?
-Senaryo ve öngörülerin birbirleriyle ilgisi var mıdır?
-Karar vericiler, geçmişten farklı olarak bugün nasıl rol oynamalılar?
-Planlama ve senaryo arasındaki ilişki nedir?
-Senaryoların uygulamasında kimler neler yaparlar?
-Zayıf sinyalleri nasıl yakalayabiliriz?

Havacılıkta senaryolara hazırlanırken en temel konu kuşkusuz emniyet ve güvenliktir. Emniyet ve güvenlik sabit kalarak senaryoları kurgulamada dikkate alınacak ana başlıklar ise:

1.Mevcut durum; istatistikler, büyüme, küçülme eğilimleri, ortam vb
2.Fiziki komponentler (bileşenler)
3.İnsan faktörleri olarak sıralanabilir.

Her 3 faktörü bugün için özetlediğimizde; mevcut durumda istatistikler havacılıkta büyümenin devam ettiğini gösteriyor. Özellikle Orta Doğu ve Asya’da trafiğin krizlerden daha az etkilenmekte, batıda ise B/C yolcu trafiğinde belirgin bir düşüş var. Bu düşüşte LCC’lerin rolü inkâr edilemez. İkincil havalimanları da LCC’lerin yükselişine paralel şekilde gelişiyor, büyüyor ve yenileniyorlar. Avrupa’ya baktığımızda dünyanın en bilinen ve trafiği en yüksek, Schipol, Charles de Gaulle, Frankfurt gibi büyük havalimanlarında, 2009 yılında, yıllık yolcu figürleri ve pazar payının düştüğü görülmekte. Oysa, Abu Dhabi ve Dubai’de Etihad ve Emirates hizmetlerinde hamleler yapıp iyi bir yıla imza atmış bulunuyorlar. Hatta Avrupa pazarlarını ve büyük hava yollarını tehdit eder duruma geldiler. Bu bölge için tablo iç açıcı görünmekle beraber son ekonomik kriz söylentilerinin onları nasıl etkileyeceği senaryolarını dikkate almak gerekiyor.

Uzak Doğu’ya döndüğümüzde trafiğin hızla toparlandığını söylemek mümkün. Özellikle Hindistan’da hava trafiği ve havalimanlarında %20’lik büyüme görülmekte. Hindistan’da hükümetin vergilerde yaptığı indirimler, yakıt fiyatlarındaki düzenlemeler, işletme maliyetlerini düşürmelerine destek olduğundan kriz onlara vurmamış durumda.

Fiziki komponentlere gelince; havacılık sektörünün, havayolu, havalimanı ve havacılık sanayii olmak üzere 3 temel bileşeni vardır. Yeni malzemeler, gelişen inşaat teknolojileri, bilgi teknolojileri fiziki yapılanmaya önemli farklılıklar getirmektedir. Havayolu trafiğinin artışı, uçağın kitle ulaşım aracı haline gelmesi limanların büyümesini ve gelişmesini hızlandırmaktadır. Mimarlık, mühendislik, şehircilik, ulaşım, trafik gibi faktörler açısından değerlendirdiğimizde uzmanlaşma net bir şekilde görülmektedir. Projelere eleştirel gözle bakıldığında neredeyse söylenecek şey bulunamamaktadır. Standartlar, kurallar açısından kusursuzluk hakimdir. Söz konusu 3 komponent ne kadar gelişmiş olsa da insan faktörü ile bütünselleştirilmediğinde başarıyı yakalamak mümkün olamamaktadır. Kağıt üzerinde yapısal boyutları ve altyapı sistemleri ile mükemmel olan sistemleri yaşayan sistem haline dönüştüren insandır.

Bizim dikkat çekmek istediğimiz havalimanı organizasyonunda yer emniyetidir. Yetersiz eğitim ve deneyim, kurallara uymama, birimler arası koordinasyon eksikliği, araç bakımındaki aksaklıklar, yer emniyetini doğrudan etkilemektedir. Ama çalışanların moralleri ve motivasyonları her işin başında gelir. Çalışanların morali bozulduğunda, motivasyonları düştüğünde yönetmek güçleşir. İsteksizlik başlar, hata yapma oranları yükselir. Hataların kazalara dönüşme olasılığı artar. Patronlar, yöneticiler ve çalışanlar bu hassasiyetleri dikkate almak zorundadır.

Sözü daha fazla dolandırmadan söylemek istediğimizi örnekleyelim:

2010 yılının başından bu yana yeni bir durumla karşı karşıyayız. Türk Hava Yolları ve Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş. (Havaş)  yeni kurdukları Turkish Ground Handling şirketi “TGS” Adana, Antalya, Ankara, İstanbul, İzmir istasyonlarında tüm handling hizmetlerini yürütmek üzere kurulmuştur. İş planı, geçişi kolaylaştırmak amacıyla kademelendirilmiş, Antalya’da ve Adana’da tüm handling, Ankara, İstanbul, İzmir istasyonlarında da ramp hizmetlerine başlamıştır. Şimdi hedef; bütün illerdeki Türk Hava Yolları hizmetlerinin TGS tarafından verilmesidir. Diğer taraftan TAV, Havaş’ı şemsiyesi altına katmıştır. Hiç kuşkusuz bu konu TAV ile Türk Hava Yolları arasındaki olumlu anlamda sinerji yaratacak ve bu sinerji yolcu memnuniyetine de yansıyacaktır.

THY, Havaş ve TAV kültürlerinin en belirgin ortak yanı çalışanların hizmet içi eğitimlerine verdikleri önemdir. Nitekim; TGS’ye alınan her personel oryantasyon eğitiminden geçip, işletim sistemi üzerinden teorik ve pratik eğitimini almakta ve iş başı eğitimleri, apron ve emniyet kuralları eğitimleri verilmektedir. Ancak, yeni kültür oluşturulurken farklılıkları ortadan kaldıracak takım bilincini güçlendirecek etkinlikler göz ardı edilmemelidir.

Moral ve Motivasyon

Farklı şirket kültürleri birleşirken moral, motivasyon, stres, empati, duygusal zeka gibi derin kavramları hayata geçirmeyi öğrenmek gerekiyor. Ve yöneticilere çok iş düşüyor.
Geçiş dönemlerini sancısız ve hasarsız atlatmak için, yöneticilerin, aşağıdaki hususları dikkate almalarında yarar var:

-Yeni şirketin vizyon, misyon ve hedeflerinin benimsetilmesi
-Çalışanların kazanılmış hakları, şirketleri sağladığı hak farklılıklarının yaratacağı olumsuzluklar
-Yeni şirkette hangi kültürün egemen olacağının belirsizliği
-Çalışanların yeni çalışma kurallarına uyum sağlamaları
-Kayırmacılık, yan tutma gibi insani ilişkilerin etkileri
-Yöneticilerin yönetim stilleri farklılığı

Tabii bu maddeler çoğaltılabilir. Aman dikkat…

Hani meşhur hikâyedir: Başlarından birer evlilik geçmiş 2’şer çocuklu bir çift evlenmişler. 2 de müşterek çocukları olmuş. Çocuklar arasında ki patırtıda eşlerden biri sesleniyormuş:

 “Senin çocuklarınla benim çocuklarım birleşmişler, bizim çocuklarımızı dövüyor!”
 
Bu tür olumsuzlukları yaşatmamak gerekiyor ki, görünmez kazalarla karşılaşılmasın.

Senin çocuklarla, benim çocuklar!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Misafir ~ 8 yıl önce
havacılık takım işidir. Bir zincirin halkalarıdır. ister taşeron olsun ister olmasın bu zinciri tam tutmanın önemi her geçen gün artmaktadır. Halil Gerçek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
TAKIM OLMAK KİLİT KONUDUR. EĞER KAYNAŞIP TAKIM BİLİNCİ SAĞLANIRSA TAKIMIN ÜYELERİ BİRBİRİNİ DESTEKLER. MORAL VE MOTİVASYON OLARAK BİRBİRİNİ TAKVİYE EDER. AMA KAZALARI ÖNLEMEDE TAKIM RUHUNUN BÜYÜK ROLÜ VARDIR. BEN BÖYLE DÜŞÜNMEKTEYİM

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
MİSAFİR DOSTUM, OYA HANIMI TANIMADIĞINIZ BELLİ. APRONDAKİ ARAÇ OPERATÖRÜNDEN UÇAK TEÇHİZATİNA KADAR CATERİNGDEN İTFAİYEYE, TEMİZLİKTEN BAKIMA, TEMİNAL HİZMETİ SATIŞ, BİLET BÜRO VB AKLINA GELEN HERŞEYİ TAKİP EDEN BİRİYDİ. KENDİSİNDEN HEM ÇOK ÇEKİNİRDİK HEMDE ÇOK SEVERDİK. KİMLE KONUŞSA DİN DİNLERDİ. HAKSIZLIK ETMEMEK GEREKİYOR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Değerli hocam yazınızdan anladığım kadarı ile sektöre çok uzaksınız. Havalimanlarında havayı solumak başka birşeydir. Ve buralarda solunan hava sizin yazdıklarınızdan farklıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000